Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 vesmírných akcií, které vaše portfolio vynesou na oběžnou dráhu

5 vesmírných akcií, které vaše portfolio vynesou na oběžnou dráhu

Vesmír je něco, co vědce i širokou veřejnost oprávněně fascinuje. Dechberoucí svět nacházející se za hranicí zemské atmosféry je plný tajemství, nebezpečí a příslibů, z nichž mnohým běhá mráz po zádech. Stejně tak je ale domovem řady příležitostí a dřímá v něm obrovský investiční potenciál.

Doby objevování nových území na Zemi již dávno pominuly a skončily také původní závody v dobývání vesmíru, které rázně utnulo přistání Neila Armstronga na Měsíci v roce 1969. V tomto tisíciletí však boj o vesmír propukl nanovo – tentokrát ale v režii soukromých společností, které si z vesmíru udělaly značně perspektivní byznys.

mléčná dráha vesmír akcie

Navzdory negativním dopadům pandemie COVID-19, kdy řada vesmírných společností musela odložit své starty i vývojové programy a soustředit se na přežití, jsou vesmírné akcie zpět a upíná se k nim zrak řady investorů. Ať už se jedná o firmy podnikající ve vesmírném turismu, výrobce raketových motorů nebo poskytovatele satelitních technologií, je dost možné, že po poměrně turbulentních začátcích pozvolna přichází jejich doba.

Pojďme se tedy podívat na to, jak to s vesmírnými akciemi v současnosti vypadá. V neposlední řadě vám představíme pět společností, se nimiž si svou část vesmírného koláče budete moci ukrojit také vy.

Vesmírné akcie na vzestupu

Dost možná jste již slyšeli o firmě SpaceX, která pravidelně plní titulky novin svými podařenými i nepodařenými lety. Tuto společnost z portfolia Elona Muska jakožto průkopníka v oblasti znovupoužitelných raket by ráda ve svém portfoliu držela řada investorů doufajících v hvězdnou budoucnost vesmírných akcií.

Má to ale jeden háček. SpaceX je v současnosti v soukromém vlastnictví. Totéž platí také o řadě jiných perspektivních firem z tohoto odvětví, z nichž zmíníme ještě např. Rocket Lab nebo Planet.

Zůstane to tak navždy? Kdo ví. Už teď se začínají objevovat spekulace, že Musk zvažuje oddělení projektu Starlink od mateřské společnosti SpaceX a jeho IPO na některé z amerických burz. Zda k tomu ale opravdu dojde a zda se k ní připojí i ostatní je zatím ve hvězdách.

Naštěstí jsou už dnes k mání zajímavé společnosti, jež se dobývání vesmíru v jeho novodobém komerčním pojetí přímo účastní. Pokud zvažujete zařazení tohoto segmentu do svého investičního portfolia, máme pro vás několik firem, od nichž se v rámci svého pátrání můžete odpíchnout.

Pozor, existuje také několik relativně nových vesmírných ETF, které vám umožní držet soubory hned několika vesmírných titulů. Za zmínku stojí UFO, ROKT a hlavně ARKX spadající do portfolia Ark Invest slavné investorky Cathie Wood.

Pět zajímavých vesmírných akcií

Vesmírné technologie, raketový pohon, satelity i ryzí vesmírný turismus. Svět vesmírných akcií je poměrně pestrý a je jen na vás, která odvětví se rozhodnete zařadit do svého portfolia.

Virgin Galactic (SPCE)

Společnost Virgin Galactic byla založena v roce 2004 sirem Richardem Bransonem. Na burzu byla uvedena v roce 2019 jakožto jedna z prvních firem ze současného boomu SPAC. Bransonova firma se zabývá vývojem vesmírných technologií s důrazem na komerční cesty mimo zemskou atmosféru.

Virgin Galactic v současnosti stojí u zrodu zcela nového odvětví – vesmírného turismu. Pokud své aktivity dovede do zdárného konce, bude to znamenat menší cestovatelskou revoluci.

Ačkoliv firma dosud do vesmíru nevyvezla jediného klienta, 600 lidí si svou cestu do vesmíru již předplatilo a dalších 9 200 o ni vyjádřilo zájem. Při ceně 250 000 USD za lístek se jedná o poměrně pozoruhodná čísla.

U vesmírného turismu to však zdaleka nekončí. Virgin Galactic se nechala slyšet, že technologie vyzkoumané v rámci vesmírného dobývání s jistotou využije také v rámci komerčního létání. Hypersonické lety by pak mohly od základu změnit to, jak dnes nahlížíme na komerční lety.

Iridium Communications (IRDM)

Iridium Communications logo

Iridium Communications je firma působící v odvětví satelitních komunikací. Společnost vlastní síť několika desítek satelitů zajišťujících hlasové a datové přenosy pro komunikační zařízení po celém světě.

Tato firma se specializuje na přenos tzv. “L-Band” spektra pro přenos signálů ze satelitních telefonů, což je zcela unikátní technologie. Dokonce natolik unikátní, že v této branži nemá Iridium takřka žádnou konkurenci. I proto je jí do budoucna předpovídán více než zajímavý růst.

Oproti konkurentům na poli satelitů (např. Starlinku od SpaceX nebo Kuiperu od Amazonu) má ještě jednu významnou výhodu – její flotila satelitů již vesele poletuje po oběžné dráze. Jedná se tedy o zavedeného účastníka novodobého dobývání vesmíru, jenž by se z časem mohl zařadit do kategorie tzv. hodnotových akcií.

Lockheed Martin Corporation (LMT)

Lockheed Martin Corporation logo

Říká se, že vojenství je matkou všech inovací. Určitě proto bude stát za to zaměřit se také na firmu, která vesmírné technologie kombinuje právě s vojenskými.

Lockheed Martin je gigant ze světa vojenského průmyslu s jedním hlavním odběratelem – USA. Jedná se o stabilní a zavedenou firmu s tržní kapitalizací ve výši zhruba 100 miliard dolarů, která se kromě vesmírných technologií zabývá také vývojem a výrobou řešení z oblasti letectví, raket nebo řízení palby.

Firma se pyšní opravdu solidními financemi, díky čemuž bez problému zvládá veškerá turbulentní období. Mohli jsme se o tom přesvědčit zejména v těžkém roce 2020. Společnost stojí na stabilních základech, vyznačuje se udržitelným růstem a nabízí dividendu ve výši 2,8 %.

Je zde samozřejmě morální otázka investice do společnosti zabývající se vývojem a prodejem vojenských technologií. To však necháme na čtenáři.

Aerojet Rocketdyne (AJRD)

Aerojet Rocketdyne logo

Aerojet Rocketdyne se může pyšnit opravdu dlouhou historií. Její založení se datuje do roku 1915, byť tehdy používala jiný název. Kromě názvu se významných změn postupně dočkalo i jádro jejího podnikání.

Společnost vyvíjí nejrůznější raketové systémy pro obranu a letecký průmysl v USA. Spolupracuje s řadou vládních institucí, mimo jiné s NASA nebo americkým ministerstvem obrany.

Přímého účastníka novodobého dobývání vesmíru z ní činí výroba raketových motorů, jež jsou schopné dopravit do cíle jadernou hlavici i vesmírnou loď. Svého času se jednalo o výrobce hlavních motorů pro americké raketoplány, přičemž tato spolupráce v trochu pozměněné podobě pokračuje dodnes.

Maxar Technologies (MAXR)

Maxar Technologies logo

Nakonec zde máme Maxar Technologies, což je firma sídlící v americkém Coloradu. Společnost spolupracuje jak se soukromými komerčními subjekty, tak s vládními agenturami, např. NASA.

Maxar vlastní síť satelitů obíhajících kolem Země. Zaměřuje se na tvorbu satelitních snímků a mapování povrchu naší planety. V kontextu vesmírných závodů je Maxar zajímavý tím, že spolupracuje s již zmiňovanou NASA na výrobě komponentů pro vesmírné moduly.

A co si o vesmírných akciích myslíte vy? Jedná se o vzdálenou hudbu budoucnosti, přeceňované odvětví, anebo jsme na prahu “nové éry vesmírné”? Zapomněli jsme na nějakou firmu, o které byste se chtěli dozvědět více?

Rádi si na výše zmíněné akciové tituly, potažmo celý sektor přečteme vaše názory v komentářích.

Další zajímavé akciové sektory

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.