Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Největším aktivně řízeným ETF je nově Ark Innovation

Publikováno
Největším aktivně řízeným ETF je nově Ark Innovation

Ještě před několika dny byl celosvětově největším aktivně spravovaným ETF fondem na světě JPMorgan Ultra-Short Income, který spravoval aktiva ve výši 15,2 miliard $.

Známý je též pod zkratkou JPST a zaměřuje se na investice do velmi krátkodobých pohledávek (s dobou splatnosti do jednoho roku). Spravován je největší americkou bankou JPMorgan Chase & Co.

To již ale není pravda. Nově je největším aktivním ETF fondem Ark Innovation, který se chlubí portfoliem ve výši necelých 16 miliard $.

Vyplývá to z kalkulací portálu Bloomberg, který zprávu zveřejnil.

JPST fond ale nebyl největším takovým fondem dlouho, nýbrž pouhé tři měsíce. Dlouhou dobu byl podle spravovaných aktiv největším aktivním ETF fondem PIMCO Enhanced Short Maturity Active ETF. Ten se rovněž zaměřuje na investice do velmi krátkodobých dluhopisů.

Oběma fondům taková strategie přinášela vysokou likviditu a malou volatilitu, na což slyší mnoho správců kapitálů. Poslední dobou ovšem kvůli historicky extrémně nízkým úrokovým sazbám měl fond potíže generovat smysluplný zisk.

Svezl se fond Ark Innovation na současné technologické bublině?

Ark Innovation je oproti tomu fond, který cílí na úplně jinou oblast. Jeho strategií je investice do aktiv, která přinášejí dlouhodobý růst kapitálu. Toho má být docíleno hlavně nákupem aktiv, která slibují přinášet průlomové inovace.

Fond tedy hlavně investuje do společností spojených například s umělou inteligencí, samořídícími auty, genomikou nebo robotikou. Stranou nezůstává ani 3D tisk nebo fintech.

Není divu, že největším aktivním ETFkem je fond právě takového zaměření. Poslední dobou se často mluví o tom, že je na trzích bublina technologických akcií, velmi podobná internetové bublině, která praskla v roce 2000.

Fondu Ark Innovation se například podařilo vydělat hezké peníze například na nedávném růstu akcií Tesly. Také díky tomu, že celých 10 % kapitálu fondu tvoří akcie Tesly, které za poslední rok posílily o 650 %, hodnota samotného fondu Ark Innovation za poslední rok stoupla o 150 %.

Zdroj: depositphotos.com
Catherine-wood-zakladatelka-a-CEO-ark-innovation
Catherine Wood – zakladatelka a CEO Ark Innovation. Zdroj: CMCMarkets.com

Aktivně spravované ETF fondy se v poslední době dostávají do obliby. Přesto ovšem drtivá většina ETF fondů funguje na bázi pasivního sledování akciových indexů. Ve Spojených státech tvoří aktivní ETF fondy méně než 3 % všech ETF aktiv.

Zaznívají i hlasy, které říkají, že největším aktivním ETFkem nemusí Ark Innovation zůstat nadlouho. Pandemický rok favorizoval technologické akcie, zatímco reálná ekonomika byla v útlumu. S masivní vakcinací se ale ekonomika může rychle vrátit do starých kolejí.

Například právě akcie Tesly se považují za jednu z největších bublin současnosti a někteří známí investoři již spekulují na její pokles. Pokud praskne bublina Tesly, půjdou dolů i fondy, které do ní vložily peníze, a tedy i Ark Innovation. Jestli, případně kdy, korekce přijde, ale samozřejmě nikdo nemůže s jistotou předpovídat.

Preferujete pasivní investice, nebo nedáte dopustit na aktivní správu portfolia? Jaký přístup a kdy se vám více vyplatil? Napište své zkušenosti do komentáře.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jaroslav

Dobrý den,
u jakého brokera lze z ČR investovat do aktivně řízených ETF jako například ARKK?

S pozdravem a díky
Jaroslav Chládek

Redakce Finex

Dobrý den, ETF ARKK je možné koupit či obchodovat např. u RoboMarkets, se kterými máme osobně dobré zkušenosti. :-)

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎