Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » 6 zajímavých akcií ze světa 5G – sázka na průmyslovou revoluci naší doby?

6 zajímavých akcií ze světa 5G – sázka na průmyslovou revoluci naší doby?

6 zajímavých akcií ze světa 5G – sázka na průmyslovou revoluci naší doby?
Zdroj: depositphotos.com

5G éra je tady a s ní i revoluce na poli komunikačních technologií. Ať už neuvěřitelnou rychlost technologického vývoje vnímáte pozitivně nebo patříte mezi odpůrce nového standardu, nelze si nevšimnout řady výhod, které nová síť nabízí a důsledků, které to bude mít pro náš každodenní život.

Pátá generace mobilních sítí totiž znamená nejen zvýšení mobilních přenosových rychlostí, ale také výrazné rozšíření možností ekosystémů IoT, které se v poslední době těší rostoucí popularitě. Nástup chytrých domácností je na trhu patrný už několik let a nový standard 5G by jej měl ještě urychlit.

IoT (z angl. Internet of Things, "internet věcí") lze vnímat jako síť elektronických zařízení, která spolu sdílejí data a pracují ve vzájemné synergii. Můžete si takto propojit třeba elektronický zabezpečovací systém s domácími spotřebiči, topením, osvětlením apod.

Navzdory poměrně rozšířeným obavám o možném dopadu těchto sítí na zdraví lidí a zvířat dosud neexistují důkazy, které by škodlivost nového standardu jakkoliv dokazovaly. Je však otázkou, do jaké míry je ve hře lobby velkých technologických společností – zde už si názor musí udělat každý sám.

Ve světle výše zmíněného je namístě, abychom se na danou záležitost zaměřili také z investičního hlediska. Mezinárodní burzy jsou totiž plné zajímavých akcií, které z nového standardu budou těžit. Navíc se zdá, že velké fondy začínají tyto společnosti skupovat, takže by určitě stálo za to svézt se s nimi.

1.Oblasti, které 5G boom pocítí nejvíceA) Výrobci čipůB) Poskytovatelé mobilních sítíC) Vývojáři aplikací a řešení pro firmyD) Výrobci 5G infrastruktury a příslušenství2.6 zajímavých akcií ze světa 5G1. Verizon (VZ)2. Qualcomm (QCOM)3. T-Mobile (TMUS)4. Skyworks Solutions (SWKS)5. Broadcom (AVGO)6. Palo Alto (PANW)

Oblasti, které 5G boom pocítí nejvíce

5g akcieOblast 5G je značně komplexní a ani zdaleka se neomezuje na výrobce mobilních telefonů nebo přímé poskytovatele 5G připojení. Z revoluce na poli komunikačních technologií bude profitovat hned několik odvětví.

A) Výrobci čipů

Boom na poli mobilních telefonů nabízejících připojení ve standardu 5G jde ruku v ruce se skokovým nárůstem poptávky po čipech. Největšími odběrateli jsou zde samozřejmě Apple, Samsung a výrobci mobilních zařízení z Číny.

B) Poskytovatelé mobilních sítí

K čemu je vám mobilní zařízení podporující standard 5G, když se k němu nemůžete připojit? Nástup 5G samozřejmě otevírá spoustu možností klasickým mobilním operátorům a ostatním poskytovatelům připojení. Je otázka, která z firem z branže si s novou situací poradí nejlépe.

C) Vývojáři aplikací a řešení pro firmy

Nové připojení dá vzniknout široké škále aplikací zaměřených na automatizaci výroby, autonomní provoz strojů, zdravotní služby nebo třeba cloudové hraní her. Současně však narostou také požadavky na zabezpečení.

D) Výrobci 5G infrastruktury a příslušenství

Jelikož je dosah 5G sítí relativně malý, budou si žádat instalaci velkého množství antén a v případě přenosů na delší vzdálenosti bude nutné jejich napojení na optické kabely. To by mohlo vést ke zvýšení prodejů společností působících v odvětví telekomunikační infrastruktury a příslušenství.

6 zajímavých akcií ze světa 5G

Výrobci mobilních čipů, poskytovatelé telekomunikačních sítí, mobilní operátoři nebo společnosti působící v odvětví internetové bezpečnosti… Je to celá řada společností. Abychom vám výběr usnadnili, vybrali jsme pro vás 6 zajímavých akcií ze světa 5G sítí, které určitě stojí za pozornost.

1. Verizon (VZ)

Verizon logo Verizon je největší poskytovatel bezdrátových telekomunikací v USA. Díky svému 35% podílu na americkém trhu je ve velmi dobré pozici, aby z nástupu 5G sítí výrazně profitoval.

Za zmínku určitě stojí také skutečnost, že k upgradu své hlavní sítě, aby byla schopná zvládnout nové rychlosti připojení, přivzali ve Verizonu společnost Ericsson. V našem seznamu ji přímo neuvádíme, ale i ona by se v brzké době mohla dočkat výrazného stimulu směrem na sever.

Nakonec je zde vhodné dodat, že Verizon v nedávné minulosti ukázal, že dokáže přecházet těžká období s čistým štítem a grácií – řeč je samozřejmě o koronavirové krizi z roku 2020. Případný investor tak do svého portfolia získá firmu, která je mimořádně vhodná k dlouhodobým investičním strategiím. (Pozor! I ty však mají svá rizika.)

Pokud vás Verizon zaujal, podívejte se také na jeho největšího konkurenta – společnost AT&T.

Cena akcií Verizon
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Qualcomm (QCOM)

Qualcomm logo

Qualcomm je světoznámý výrobce mobilních čipsetů, jehož výrobky pohánějí chytrý telefon nejednoho z nás. Kromě zvýšené poptávky po čipech ze strany výrobců mobilních zařízení firma těží také z licenčních poplatků ze svých patentů z oblasti bezdrátových technologií. S tímto přístupem má Qualcomm dlouhodobé zkušenosti, obdobnou cestu totiž zvolil i v rámci vývoje řešení pro standardy 3G a 4G.

Společnost za poslední rok vykázala zhodnocení ve výši cca 100 %. Navzdory tomu se v současnosti obchoduje daleko od svých historických maxim. Dividendový výnos se zde pohybuje kolem 2 %.

Kombinace přímých prodejů a zisků plynoucích z patentů by firmě mohla zajistit zářné výsledky nejen v blízké budoucnosti. Nejde totiž jen o mobilní čipy – technologická řešení Qualcommu lze využívat i v rámci ekosystémů IoT nebo třeba v autonomních vozidlech.

Vývoj akcií Qualcomm od roku 2018
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3. T-Mobile (TMUS)

T-Mobile logo

Mobilnímu operátorovi T-Mobile, který je velmi populární i v našich končinách, patří jedno významné prvenství – jako vůbec první společnost v USA totiž nabídl 5G připojení na celonárodní úrovni. Tento krok byl možný díky strategickému spojení s jiným telekomunikačním velikánem, firmou Sprint.

V současnosti tak T-Mobile provozuje největší a nejrychlejší 5G síť v celých Spojených státech.

Firma samozřejmě s povděkem sleduje rostoucí poptávku po mobilních telefonech podporujících nový standard. Přízeň klientů si pak v T-Mobile zajistili novým balíčkem služeb Magenta MAX, v rámci kterého zákazník získá zcela neomezené (!) připojení k 5G sítím. Součástí balíčku je možnost prohlížení videí v rozlišení 4K nebo standardní balíček Netflixu.

Z pohledu na cenový graf je zřejmé, že se firmě mimořádně vyvedl rok 2020 – její akcie se navzdory krizi zhodnotily o více než 70 %. Ve světle současných událostí je dost možné, že tento nástup bude pokračovat i s letech budoucích.

Vývoj akcií T-Mobile od roku 2014
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. Skyworks Solutions (SWKS)

Skyworks Solutions logo

Firma Skyworks Solutions se zabývá vývojem a výrobou polovodičů pro mobilní komunikace a systémy pracující s vysokými frekvencemi. Jak už čtenář asi tuší, zaměřuje se hlavně na chytré telefony využívající technologie 4G a 5G.

Jedním z největších odběratelů Skyworks Solutions je Apple. To je dobrá a současně i špatná zpráva – úspěch společnosti je totiž s firmou s logem nakousnutého jablka bezprostředně spjatý. Pokud by se Applu nedařilo nebo by došlo k vypovězení dohody o dodávce čipů, bylo by možné očekávat rapidní propad ceny akcií firmy.

Samotný cenový graf SWKS však vypadá poměrně příznivě. Je zde patrný příjemný růstový trend bez výraznějších výkyvů, míra zhodnocení za poslední rok se blíží 100 %. Firma je navíc velmi populární mezi institucionárními obchodníky. Pokud vám větší provázanost s Applem nevadí, mohlo by se jednat o zajímavou vstupenku do světa 5G.

Vývoj akcií Skyworks Solutions od roku 2019
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

5. Broadcom (AVGO)

Broadcom logo

Mezi výrobce mobilních čipů se řadí také společnost Broadcom. I zde tak platí skutečnost, že by se firma mohla svézt na vlně nárůstu poptávky po svých výrobcích zapříčiněném nástupem nové éry telekomunikačních technologií.

Při pohledu na cenový graf je patrný silný býčí trend, který za posledních 365 dní znamenal pro akcie AVGO zhodnocení ve výši 83 %. Případný investor zde může počítat také s poměrně příjemnou dividendou ve výši 3 %.

Dle názoru analytiků má Broadcom potenciál stát se členem skupiny firem, které z nástupu nové 5G éry vytěží vůbec nejvíce. Pro některé však zde může být překážkou poměrně vysoká cena za jednu akcii, která se blíží 500 dolarům.

Vývoj akcií Broadcom od roku 2013
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

6. Palo Alto (PANW)

Palo Alto logo

Palo Alto je jednou z nejznámějších společností působících v branži internetové bezpečnosti. V současnosti obsluhuje více než 80 000 klientů ze 150 zemí světa a již 10 let platí za hráče určujícího trendy ve svém odvětví, ať už se jedná o zabezpečení cloudů, firemní firewally nebo bezpečnost ekosystémů IoT.

O to více by nás proto měla zajímat skutečnost, že v Palo Alto nedávno oznámili plány na vývoj bezpečnostních řešení pro firemní 5G sítě. Firma dále posiluje svou pozici na trhu prostřednictvím akvizice konkurentů, což se odráží ve stabilním nárůstu jak zisků, tak hodnoty akcií PANW.

Ta totiž v uplynulých 12 měsících vzrostla o úctyhodných 123 %. Proto hledáte-li společnost, která má prakticky neprůstřelnou pozici na trhu v rámci vlastního odvětví a ještě by mohla profitovat na boomu nového telekomunikačního standardu, Palo Alto určitě stojí za zvážení.

Vývoj akcií Palo Alto Networks od jejich vstupu na burzu v roce 2012
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Závěr

A co si o 5G akciích myslíte vy? Spatřujete v tomto odvětví potenciál a hodláte se svézt na něčem, co mnozí považují za průmyslovou revoluci naší doby? Vynechali jsme nějaký titul, který vás zaujal a o němž byste se rádi dověděli více? Povězte nám váš názor v komentářích pod článkem.

Další zajímavé akciové sektory:

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo