Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

6 zajímavých akcií ze světa 5G – sázka na průmyslovou revoluci naší doby?

Publikováno
6 zajímavých akcií ze světa 5G – sázka na průmyslovou revoluci naší doby?
Zdroj: depositphotos.com

5G éra je tady a s ní i revoluce na poli komunikačních technologií. Ať už neuvěřitelnou rychlost technologického vývoje vnímáte pozitivně nebo patříte mezi odpůrce nového standardu, nelze si nevšimnout řady výhod, které nová síť nabízí a důsledků, které to bude mít pro náš každodenní život.

Pátá generace mobilních sítí totiž znamená nejen zvýšení mobilních přenosových rychlostí, ale také výrazné rozšíření možností ekosystémů IoT, které se v poslední době těší rostoucí popularitě. Nástup chytrých domácností je na trhu patrný už několik let a nový standard 5G by jej měl ještě urychlit.

IoT (z angl. Internet of Things, “internet věcí”) lze vnímat jako síť elektronických zařízení, která spolu sdílejí data a pracují ve vzájemné synergii. Můžete si takto propojit třeba elektronický zabezpečovací systém s domácími spotřebiči, topením, osvětlením apod.

Navzdory poměrně rozšířeným obavám o možném dopadu těchto sítí na zdraví lidí a zvířat dosud neexistují důkazy, které by škodlivost nového standardu jakkoliv dokazovaly. Je však otázkou, do jaké míry je ve hře lobby velkých technologických společností – zde už si názor musí udělat každý sám.

Ve světle výše zmíněného je namístě, abychom se na danou záležitost zaměřili také z investičního hlediska. Mezinárodní burzy jsou totiž plné zajímavých akcií, které z nového standardu budou těžit. Navíc se zdá, že velké fondy začínají tyto společnosti skupovat, takže by určitě stálo za to svézt se s nimi.

Oblasti, které 5G boom pocítí nejvíce

5g akcieOblast 5G je značně komplexní a ani zdaleka se neomezuje na výrobce mobilních telefonů nebo přímé poskytovatele 5G připojení. Z revoluce na poli komunikačních technologií bude profitovat hned několik odvětví.

A) Výrobci čipů

Boom na poli mobilních telefonů nabízejících připojení ve standardu 5G jde ruku v ruce se skokovým nárůstem poptávky po čipech. Největšími odběrateli jsou zde samozřejmě Apple, Samsung a výrobci mobilních zařízení z Číny.

Poznámka

Příklady: Skyworks Solutions, Qualcomm, Qorvo, Intel

B) Poskytovatelé mobilních sítí

K čemu je vám mobilní zařízení podporující standard 5G, když se k němu nemůžete připojit? Nástup 5G samozřejmě otevírá spoustu možností klasickým mobilním operátorům a ostatním poskytovatelům připojení. Je otázka, která z firem z branže si s novou situací poradí nejlépe.

Poznámka

Příklady: Verizon, AT&T, T-Mobile

C) Vývojáři aplikací a řešení pro firmy

Nové připojení dá vzniknout široké škále aplikací zaměřených na automatizaci výroby, autonomní provoz strojů, zdravotní služby nebo třeba cloudové hraní her. Současně však narostou také požadavky na zabezpečení.

Poznámka

Příklady: Palo Alto Networks, Dish Network

D) Výrobci 5G infrastruktury a příslušenství

Jelikož je dosah 5G sítí relativně malý, budou si žádat instalaci velkého množství antén a v případě přenosů na delší vzdálenosti bude nutné jejich napojení na optické kabely. To by mohlo vést ke zvýšení prodejů společností působících v odvětví telekomunikační infrastruktury a příslušenství.

Poznámka

Příklady: Ciena, Corning

6 zajímavých akcií ze světa 5G

Výrobci mobilních čipů, poskytovatelé telekomunikačních sítí, mobilní operátoři nebo společnosti působící v odvětví internetové bezpečnosti… Je to celá řada společností. Abychom vám výběr usnadnili, vybrali jsme pro vás 6 zajímavých akcií ze světa 5G sítí, které určitě stojí za pozornost.

1. Verizon (VZ)

Verizon logo Verizon je největší poskytovatel bezdrátových telekomunikací v USA. Díky svému 35% podílu na americkém trhu je ve velmi dobré pozici, aby z nástupu 5G sítí výrazně profitoval.

Poznámka

Kromě toho nabízí také zajímavou dividendu, jejíž aktuální výše je 4,35 %.

Za zmínku určitě stojí také skutečnost, že k upgradu své hlavní sítě, aby byla schopná zvládnout nové rychlosti připojení, přivzali ve Verizonu společnost Ericsson. V našem seznamu ji přímo neuvádíme, ale i ona by se v brzké době mohla dočkat výrazného stimulu směrem na sever.

Nakonec je zde vhodné dodat, že Verizon v nedávné minulosti ukázal, že dokáže přecházet těžká období s čistým štítem a grácií – řeč je samozřejmě o koronavirové krizi z roku 2020. Případný investor tak do svého portfolia získá firmu, která je mimořádně vhodná k dlouhodobým investičním strategiím. (Pozor! I ty však mají svá rizika.)

Pokud vás Verizon zaujal, podívejte se také na jeho největšího konkurenta – společnost AT&T.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Verizon Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Qualcomm (QCOM)

Qualcomm logo

Qualcomm je světoznámý výrobce mobilních čipsetů, jehož výrobky pohánějí chytrý telefon nejednoho z nás. Kromě zvýšené poptávky po čipech ze strany výrobců mobilních zařízení firma těží také z licenčních poplatků ze svých patentů z oblasti bezdrátových technologií. S tímto přístupem má Qualcomm dlouhodobé zkušenosti, obdobnou cestu totiž zvolil i v rámci vývoje řešení pro standardy 3G a 4G.

Společnost za poslední rok vykázala zhodnocení ve výši cca 100 %. Navzdory tomu se v současnosti obchoduje daleko od svých historických maxim. Dividendový výnos se zde pohybuje kolem 2 %.

Kombinace přímých prodejů a zisků plynoucích z patentů by firmě mohla zajistit zářné výsledky nejen v blízké budoucnosti. Nejde totiž jen o mobilní čipy – technologická řešení Qualcommu lze využívat i v rámci ekosystémů IoT nebo třeba v autonomních vozidlech.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Qualcomm Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

3. T-Mobile (TMUS)

T-Mobile logo

Mobilnímu operátorovi T-Mobile, který je velmi populární i v našich končinách, patří jedno významné prvenství – jako vůbec první společnost v USA totiž nabídl 5G připojení na celonárodní úrovni. Tento krok byl možný díky strategickému spojení s jiným telekomunikačním velikánem, firmou Sprint.

V současnosti tak T-Mobile provozuje největší a nejrychlejší 5G síť v celých Spojených státech.

Firma samozřejmě s povděkem sleduje rostoucí poptávku po mobilních telefonech podporujících nový standard. Přízeň klientů si pak v T-Mobile zajistili novým balíčkem služeb Magenta MAX, v rámci kterého zákazník získá zcela neomezené (!) připojení k 5G sítím. Součástí balíčku je možnost prohlížení videí v rozlišení 4K nebo standardní balíček Netflixu.

Z pohledu na cenový graf je zřejmé, že se firmě mimořádně vyvedl rok 2020 – její akcie se navzdory krizi zhodnotily o více než 70 %. Ve světle současných událostí je dost možné, že tento nástup bude pokračovat i s letech budoucích.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie T-Mobile Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

4. Skyworks Solutions (SWKS)

Skyworks Solutions logo

Firma Skyworks Solutions se zabývá vývojem a výrobou polovodičů pro mobilní komunikace a systémy pracující s vysokými frekvencemi. Jak už čtenář asi tuší, zaměřuje se hlavně na chytré telefony využívající technologie 4G a 5G.

Jedním z největších odběratelů Skyworks Solutions je Apple. To je dobrá a současně i špatná zpráva – úspěch společnosti je totiž s firmou s logem nakousnutého jablka bezprostředně spjatý. Pokud by se Applu nedařilo nebo by došlo k vypovězení dohody o dodávce čipů, bylo by možné očekávat rapidní propad ceny akcií firmy.

Samotný cenový graf SWKS však vypadá poměrně příznivě. Je zde patrný příjemný růstový trend bez výraznějších výkyvů, míra zhodnocení za poslední rok se blíží 100 %. Firma je navíc velmi populární mezi institucionárními obchodníky. Pokud vám větší provázanost s Applem nevadí, mohlo by se jednat o zajímavou vstupenku do světa 5G.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SWKS Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

5. Broadcom (AVGO)

Broadcom logo

Mezi výrobce mobilních čipů se řadí také společnost Broadcom. I zde tak platí skutečnost, že by se firma mohla svézt na vlně nárůstu poptávky po svých výrobcích zapříčiněném nástupem nové éry telekomunikačních technologií.

Při pohledu na cenový graf je patrný silný býčí trend, který za posledních 365 dní znamenal pro akcie AVGO zhodnocení ve výši 83 %. Případný investor zde může počítat také s poměrně příjemnou dividendou ve výši 3 %.

Dle názoru analytiků má Broadcom potenciál stát se členem skupiny firem, které z nástupu nové 5G éry vytěží vůbec nejvíce. Pro některé však zde může být překážkou poměrně vysoká cena za jednu akcii, která se blíží 500 dolarům.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Broadcom Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

6. Palo Alto (PANW)

Palo Alto logo

Palo Alto je jednou z nejznámějších společností působících v branži internetové bezpečnosti. V současnosti obsluhuje více než 80 000 klientů ze 150 zemí světa a již 10 let platí za hráče určujícího trendy ve svém odvětví, ať už se jedná o zabezpečení cloudů, firemní firewally nebo bezpečnost ekosystémů IoT.

O to více by nás proto měla zajímat skutečnost, že v Palo Alto nedávno oznámili plány na vývoj bezpečnostních řešení pro firemní 5G sítě. Firma dále posiluje svou pozici na trhu prostřednictvím akvizice konkurentů, což se odráží ve stabilním nárůstu jak zisků, tak hodnoty akcií PANW.

Ta totiž v uplynulých 12 měsících vzrostla o úctyhodných 123 %. Proto hledáte-li společnost, která má prakticky neprůstřelnou pozici na trhu v rámci vlastního odvětví a ještě by mohla profitovat na boomu nového telekomunikačního standardu, Palo Alto určitě stojí za zvážení.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PANW Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Závěr

A co si o 5G akciích myslíte vy? Spatřujete v tomto odvětví potenciál a hodláte se svézt na něčem, co mnozí považují za průmyslovou revoluci naší doby? Vynechali jsme nějaký titul, který vás zaujal a o němž byste se rádi dověděli více? Povězte nám váš názor v komentářích pod článkem.

Další zajímavé akciové sektory:

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎