Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podívejte se na těchto 5 ruských akcií – zajímavé investiční příležitosti

Podívejte se na těchto 5 ruských akcií – zajímavé investiční příležitosti

Když je řeč o investování do akcií, většině investorů se automaticky vybaví velké americké tituly typu Google, Tesla nebo Coca Cola. Mnozí se zajímají také o evropské akcie, případně o akcie rozvíjejících se trhů.

Co však Rusko? Tato politicky i hospodářsky kontroverzní země hostí velké množství mimořádně silných společností, jejichž akcie lze volně obchodovat.

Jaká je situace na tamních akciových trzích? Proč jsou investoři vůči ruským akciím skeptičtí a proč lze akciové tituly tamních firem považovat za dosud neobjevený zlatý důl?

Pojďme si tyto otázky společně zodpovědět a také si představit pět ruských akciových titulů, které stojí za pozornost.

Obsah článku

Motor ruské ekonomiky

V prvé řadě je důležité zmínit dominantní ruské sektory, které zemi dávají její ekonomický ráz a mají bezprostřední vliv na to, jak se zemi daří po hospodářské stránce.

Asi nikoho nepřekvapí naprosto suverénní dominance sektoru energetického, a to zejména z důvodu velkých zásob ropy a zemního plynu.

Společnosti jako Lukoil, Gazprom nebo Novatek jsou celosvětově známé a často plní titulky nejrůznějších ekonomických i politických deníků.

ropa

Druhým nejsilnějším sektorem bezprostředně spjatým s energiemi je těžba, zatímco třetí příčku zaujímá sektor finanční. Pokud jste ve svém městě narazili na tmavě zelenou pobočku ruského bankovního giganta Sberbank, jistě víte, o čem je řeč.

Velké a zavedené společnosti s miliardovými obraty, navíc za hubičku. Zní to jako investorský sen, jenže nesporné klady ruských akcií jsou vyváženy mnoha zápory, kvůli kterým je ruský akciový trh poměrně malý a z hlediska tamních tahounů ekonomiky mimořádně podhodnocený.

ruské akcie

Ruské akcie v kostce

Ruské akciové trhy byly až donedávna poměrně zkostnatělé. Přestože se na moskevské burze dá obchodovat akcie opravdových hospodářských gigantů, tyto společnosti se jen nerady dělily o svůj zisk s investory.

Jejich zájem proto zůstával dlouhodobě vlažný, valuace akcií nízká a kromě občasných výkyvů se cena titulů pohybovala vesměs do strany.

V posledních dvou letech však lze pozorovat jisté změny a oživení. Ať už se jedná o navýšení (dosud zafixovaných) dividend Gazpromu, změnu ekonomické strategie společností a odlišný přístup ke kapitálu, z ruských akciových trhů se pozvolna stává zajímavá investiční příležitost, i když nejpravděpodobněji jen pro skutečně trpělivé investory.

Kromě nízké valuace a tedy vysokého růstového potenciálu mohou ruské akcie nabídnout nebývale vysokou dividendu. Pořád nicméně hrozí, že se vaše investice nepohne nikam, neboť další vývoj lze předvídat jen těžko.

Mnohým také vadí nejistota vyplývající z ruské zahraniční politiky, stejně jako turbulence v jejím hlavním ekonomickém odvětví. Fakt, že je spousta největších ruských akciových titulů vázána na Putinovu vládu, pak zahraničním investorům na nadšení příliš nepřidává.

V minulosti se objevily také informace o hacknutých bankovních účtech a DNC serverech.

Kde investovat do ruských akcií

Pokud se do ruských akcií rozhodnete investovat, můžete si je pořídit prostřednictvím ADR (amerických depozitních certifikátů) na londýnské, německé či americké burze. Je však třeba počítat s poplatky za nákup.

Do některých titulů můžete investovat bezprostředně na moskevské burze (MOEX), kde se sice obchoduje v rublech, ale zato se vyhnete placení poplatků.

Využijte online brokera

Kromě velkých světových burz, na které je ale třeba přijít s obrovskými objemy peněz, může běžný investor obchodovat také u online brokerů, kteří jsou k dispozici prakticky zdarma a i v České republice.

Mezi ně se řadí např. XTB, RoboMarkets, nebo třeba LYNX. První dva zmínění nabízí také tzv. demo účet, na kterém si nákup akcií můžete vyzkoušet bez rizika. Jednoduše dostanete virutální peníze, se kterými si můžete obchodovat, abyste věděli, jak to všechno probíhá. A až budete připraveni, na obchodní účet převedete opravdové peníze a můžete se do toho pustit.

Graf akcií Sberbank u brokera XTB
Graf vývoje akcií Sberbank u brokera XTB od r. 2018

5 zajímavých ruských akciových titulů

Tučné dividendy, nízká valuace a potenciál spícího obra. Pojďte se s námi podívat na pět ruských akciových titulů, které určitě stojí za pozornost.

Yandex (YNDX)

graf Yandex
Yandex | Zdroj: TradingView

Společnost Yandex se v podstatě dá považovat za ruskou verzi Googlu v kombinaci s Uberem.

Firma nabízí různé produkty a služby, mapami a internetovým vyhledavačem počínaje a e-commerce konče. Jedná se o suveréna ruské internetové ekonomie, který v posledních letech vykazuje stabilní výsledky.

Příjmy společnosti jsou z velké části závislé na reklamě, díky čemuž jsou výsledky Yandexu bezprostředně spjaté s oživením ruské ekonomiky.

Přestože jsou akcie společnosti ve srovnání s jinými ruskými tituly mírně dražší, pořád se jedná o potenciálního spícího obra, nad jehož valuací lze jen nevěřícně kroutit hlavou.

Sberbank (SBER)

Sberbank graf
Sberbank | Zdroj: TradingView

Bankovní společnost Sberbank je ve svém odvětví ruským lídrem. Banka těží z absence vážnější konkurence na tamním trhu, stejně jako z vysoké návratnosti vlastního kapitálu.

Pozitivní vliv na její výsledky má také skutečnost, že se země prozatím nevydala cestou nízkých úrokových sazeb.

Banka jde s dobou a snaží se digitalizovat své aktivity, což se mezi jejími klienty setkalo s pozitivní odezvou. Tato sektorově dominantní a expandující společnost je jistě něčím, co by případného investora mohlo zaujmout.

Lukoil (LKOH)

Lukoil graf
Lukoil | Zdroj: TradingView

Jednoho z ruských ropných magnátů jsme do tohoto seznamu jednoduše zahrnout museli. Na úkor známějšího Gazpromu jsme však vybrali Lukoil, a to hlavně ze dvou důvodů – menšímu napojení na ruskou vládu a také odlišnému ekonomickému modelu společnosti.

Gazprom aktivně investuje do svého růstu, což vede k dluhům a emisím nových akcií. Lukoil šel jinou cestou – investorům vyplácí tučnou, neustále rostoucí dividendu a dokonce pořádá zpětné výkupy svých aktiv.

Lukoil jako takový se zaměřuje jak na výrobu, tak na rafinaci a marketing. Společnosti dále nahrává vysoká kvalita ruských ropných polí.

Případnou investici by si však měl investor pořádně rozmyslet, neboť spolu se značnými turbulencemi na ropných trzích zde bude hrát roli také pozvolný odklon od fosilních paliv k elektrickému pohonu.

Qiwi (QIWI)

Qiwi graf
Qiwi | Zdroj: TradingView

Qiwi je společnost specializující se na mobilní a online platby. Vlastní sít několika desítek tisíc platebních kiosků, kde si uživatelé mohou pohodlně zaplatit své pohledávky.

Tato služba je na východě Evropy velmi zavedená a těší se velké popularitě.

Spolu se stabilními ekonomickými výsledky a vysokým volným cash flow vyplácí společnost solidní dividendu. Díky absenci dluhů a velkým finančním zásobám se její akcie dají považovat za podhodnocené a jako takové v sobě skrývají vysoký potenciál.

Mobile TeleSystems (MBT)

Mobile TeleSystems
Mobile TeleSystems | Zdroj: TradingView

Mobile TeleSystems je ruský telekomunikační gigant, který většinu svých operací vede na domácím trhu. Disponuje velkým cash flow a vyplácí stabilní dividendu.

Stejně jako američtí velikáni ze stejného odvětví (Verizon, AT&T) spolu s mobilními službami poskytuje pevnou linku, placenou TV nebo internet.

A co si o ruských akciích myslíte vy? Hodláte do nich investovat, nebo se jim raději vyhnete obloukem? Povězte nám váš názor v komentářích pod článkem.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.