Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Velká pětka ovládá 21 % indexu S&P 500! Hrozí nízká diverzifikace? Podívejte se, jak se bránit

Publikováno
Velká pětka ovládá 21 % indexu S&P 500! Hrozí nízká diverzifikace? Podívejte se, jak se bránit
Zdroj: usnews.com

Index S&P 500 měl původně reprezentovat rozmanitost amerických společností, ale se vzrůstající dominancí velké pětky podle tržní kapitalizace – Apple, Microsoft, Amazon, Nvidia a Alphabet – se investoři ocitají v riziku nízké diverzifikace!

Těchto pět společností totiž tvoří přibližně 21,5 % indexu a celý sektor finančních technologií je téměř 27 % indexu S&P 500 (status je k září 2023). Takový stav vyvolává otázky, a tak je čas vyhodnotit možnosti, jakým způsobem se proti riziku nízké diverzifikace v indexu S&P 500 bránit.

Rozšiřující se dominance technologie

Finanční výsledky technologických firem potvrzují, že jejich dominance v indexu S&P 500 dosahuje bezprecedentních rozměrů. Podívejme se na výkonnost velké pětky za tento rok (stav z konce minulého týdne) ve srovnání s dalšími společnostmi:

Zdroj: finviz.com
Výnos akcií amerických společností v indexu S&P 500 (z konce minulého týdne)
Výnos akcií amerických společností v indexu S&P 500 (z konce minulého týdne)

Čísla jsou to impresivní. A i když pro pasivní investory je rok 2023 zatím úspěšný, protože index S&P 500 přidal od počátku roku 15 %, je potřeba si uvědomit, že to vše je tažené mimořádnými zisky velké pětky, která za stejné období rostla o 90 %. Větší koncentrace těchto společností v indexu tak může znamenat větší riziko než v minulosti.

Jak velký vliv má na výkonnost indexu uvedený výběr firem vidíme na následujícím obrázku, kde máme srovnání S&P 500 váženého podle tržní kapitalizace (modrá barva) s rovnoměrně váženým indexem S&P 500, ve kterém má každá firma zastoupení 0,20 % (oranžová barva).

Zdroj: tradingview.com
SP500 podle tržní kapitalizace a SP500 podle rovnoměrného zastoupení jednotlivých společností
SP500 podle tržní kapitalizace a SP500 podle rovnoměrného zastoupení jednotlivých společností

Zatímco S&P 500 vážený podle tržní kapitalizace přidal 15 %, rovnoměrně vážený index S&P 500 ztratil 0,26 %.

Rozdíl spočívá v uvedených pěti velkých firmách. Co to znamená? Dominance těchto firem může být známkou toho, že současný býčí trh je křehký, říká Liz Ann Sonders, ředitelka a hlavní investiční strategička v Charles Schwab.

Problémem je šířka trhu

Když pouze několik akcií jako Apple, Microsoft, Amazon atd. tlačí trh, odborníky znepokojuje tzv. “šířka” akciového trhu.

Poznámka

Šířka trhu měří, kolik akcií je zapojeno do daného tržního pohybu.

Pokud pohyb na akciovém trhu podporuje vysoký počet společností, ukazuje to na široký pohyb napříč širokým spektrem akcií a považuje se to za silný a zdravý trend. Trendy podporované pouze několika vlivnými akciemi bývají obvykle slabé.

Riziko spočívá v tom, že akcie některých současných lídrů na trhu by mohly sestoupit z vysokých cen, a snížit tak hodnotu indexu, říká Liz Young, vedoucí investiční strategie v SoFi.

Zkrátka je pravděpodobné, že abnormálně velký rozdíl mezi tržně a rovnoměrně váženým S&P 500 se někdy vrátí do rovnováhy. Jenže nikdo nedokáže říct, jestli to bude tím, že se do popředí dostanou noví lídři anebo tím, že akcie velké pětky budou klesat. Je potřeba si totiž uvědomit několik skutečností:

  • Zaprvé, šířka trhu je jen jedním měřítkem na akciovém trhu v bohaté konstelaci, která zahrnuje úrokové sazby, inflaci, výnosy z dluhopisů a podnikové zisky. Nikdo neví, kam se akcie daných společností pohnou.
  • Je ovšem také fakt, že technologické společnosti navíc čelí jedinečným hrozbám, protože regulační orgány v USA a Evropě pečlivě zkoumají to, co považují za praktiky narušující hospodářskou soutěž.

Finanční poradci navrhují několik strategií, jak se chránit

1. Pokud se vám zdá, že tržně vážený index S&P 500 je díky vysoké expozici technologického sektoru málo diverzifikovaný, pak je možné zvážit index s rovnoměrným zastoupením společností. To snižuje riziko velkých ztrát, ale samozřejmě také sníží možnost vyššího zisku.

Fakt ale je, že strategie investování do indexu s rovnoměrným zastoupením firem není žádná velká hitparáda. Na jednoleté, tříleté, pětileté a desetileté bázi si dosud lépe vedla varianta s váženou kapitalizací.

2. Specializované investování do technologií: Mimo pět dominantních firem existují další perspektivní technologické akcie, a investoři mohou zvážit možnost diverzifikace svých portfolií do technologických odvětví, jako je cloud computing nebo specifické technologické ETF.

“Jak dlouho už lidé říkají, technologie jsou nadhodnocené, technologie jsou nadhodnocené, technologie jsou nadhodnocené? A stále míří vzhůru,” řekl Andy Stout, investiční ředitel společnosti Allworth Financial.

Větší diverzifikaci do technologických akcií nabízí například koš nazvaný FANG+, který kombinuje 10 největších jmen technologického sektoru, která lidé znají. Tento index tak poskytuje přesně to, co lidé chtějí.

3. Lepší výkonnost velkých technologických firem: Někteří finanční poradci se rozhodli kombinovat pasivní správu s aktivním zaměřením na inovativní oblasti, jako jsou genomika, 3D tisk nebo autonomní vozidla, abychom zajistili diverzifikaci v rámci technologického sektoru.

4. Vývoj ESG (environmentální, sociální, správní): Investoři se stále více zaměřují na fondy a ETF zaměřené na udržitelnost a společenskou odpovědnost. To může být alternativa pro ty, kteří hledají investice s ohledem na environmentální a sociální otázky.

5. Pro mnoho pasivních investorů ale bude nejlepší, když budou ve svoji strategii investování do S&P 500 nadále setrvávat. Rozhodně by bylo chybou snažit se o časování trhu a hádat, co by trh mohl udělat příště. Časování, jak ukazují zkušenosti, totiž většině retailových investorů dobře nevychází.

Závěr

Postavení indexu S&P 500 je v současné době výrazně ovlivněno dominancí technologických gigantů, což s sebou nese riziko nízké diverzifikace. Zatímco výkonnost tržně váženého indexu je tažena skupinou pěti největších firem, malá šířka trhu vyvolává otázky, do jaké míry je aktuální růst indexu silný a zdravý.

Odborníci proto zdůrazňují potřebu strategického přístupu k diverzifikaci portfolia. Možnosti zahrnují rozsáhlejší investice do technologických odvětví mimo dominantní pětku, specializované fondy zaměřené na inovace a udržitelnost, či zvažování alternativních indexů, jako je index S&P 500 s rovnoměrným zastoupením firem. Je však důležité si uvědomit, že každá z těchto strategií má své vlastní riziko a výhody.

Pasivní investoři, kteří zůstanou u investice do tržně váženého indexu S&P 500, by měli vyhodnotit svoje individuální investiční cíle a toleranci k riziku. Zatímco nízká diverzifikace může přinášet vyšší výnosy, je důležité být připraven na možnou volatilitu a i případně dočasný větší pokles.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎