Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

V USA zavedli novou srážkovou daň na investice do ETF – Jak to ovlivní české investory?

Publikováno
V USA zavedli novou srážkovou daň na investice do ETF – Jak to ovlivní české investory?
Zdroj: Depositphotos.com

Ve Spojených státech vstoupila k 1. 1. 2023 v platnost novela zákona, která uvaluje 10% srážkovou daň na některé finanční instrumenty. Srážková daň přitom neovlivní investiční výnosy Američanů ale pouze nerezidentů USA.

Novela daňového zákona se týká pouze vybraných amerických instrumentů, přičemž novou srážkovou daň bude třeba uhradit ve většině případů při prodeji tohoto cenného papíru. O jaké cenné papíry se jedná?

Cílem nového opatření je zejména zefektivnění zdanění tzv. “Partnerships” a “ETF Trůstů”. Akcie těchto společností lze nakupovat podobně jako kterékoliv jiné prostřednictvím kapitálového trhu – V podstatě se navenek chovají stejně jako standardní akciové společnosti, nicméně využívají optimálnějším nastavení režimu zdanění.

Krom MLP a PTP, které typ obchodní společnosti obvykle uvádějí i ve svém názvu (takže se jim lze snadno vyhnout), se nová regulace týká také 150 burzovně obchodovaných fondů – většinově měnové a komoditní (se zaměřením na ropu a zemní plyn) ETF.

Nová srážková daň týkající se amerických nerezidentů se přitom týká hrubého výnosu z prodeje a v některých případech také průběžných výplat dividend.

Držíte-li některý z cenných papírů, na který se nově zavedená regulace vztahuje, nemusíte podstupovat žádné administrativní kroky – Ke srážce dojde automaticky při prodeji cenného papíru, případně na straně společnosti vyplácející dividendu.

Nově uvalená srážková daň by však mohla být významným faktorem, proč se těmto cenným papírům vyhnout. To se týká hlavně MLP a PTP společností.

V případě ETF se českých investorů změna v daňovém řádu v USA příliš nedotkne

Ať už investujete jednorázově nebo pravidelně do ETF, třeba i těch sledujících index S&P 500, nemusíte propadat panice. Jak už bylo řečeno, změna se jedná měnových a komoditních ETF.

Drtivé většiny amerických ETF se novela amerického daňového řádu nijak nedotýká.

Krom toho také od roku 2018 začala platit v EU regulace finančních trhů, která omezuje všem obyvatelům Evropské unie možnost obchodování s americkými ETF. U drtivě většiny brokerů, lze nakupovat pouze “evropské” alternativy daných ETF – obvykle mají stejné složení jako jejich americké protějšky, o něco vyšší nákladovost, ale domicil v rámci EU.

Výjimku představuje např. Fio e-Broker, který stále možnost nákupu amerických burzovně obchodovaných fondů umožňuje. Tyto nákupy však zatěžuje poměrně vysokými poplatky. Investoři ho využívají vesměs jen k velkým jednorázovým nákupům, aby byl poplatek za nákup “zředěn” celkovou hodnotou transakce.

Investujete-li do ETF pravidelně, ať už prostřednictvím Portu nebo jiné investiční platformy, případně nakupujete-li tyto cenné papíry u klasických brokerů typu XTB nebo Degiro, srážková daň se vás nijak nedotkne.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
19
2

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎