Finex.cz logo
Menu
Finex » ETF » V USA zavedli novou srážkovou daň na investice do ETF - Jak to ovlivní české investory?

V USA zavedli novou srážkovou daň na investice do ETF - Jak to ovlivní české investory?

V USA zavedli novou srážkovou daň na investice do ETF - Jak to ovlivní české investory?
Zdroj: Depositphotos.com

Ve Spojených státech vstoupila k 1. 1. 2023 v platnost novela zákona, která uvaluje 10% srážkovou daň na některé finanční instrumenty. Srážková daň přitom neovlivní investiční výnosy Američanů ale pouze nerezidentů USA.

Novela daňového zákona se týká pouze vybraných amerických instrumentů, přičemž novou srážkovou daň bude třeba uhradit ve většině případů při prodeji tohoto cenného papíru. O jaké cenné papíry se jedná?

Cílem nového opatření je zejména zefektivnění zdanění tzv. "Partnerships" a "ETF Trůstů". Akcie těchto společností lze nakupovat podobně jako kterékoliv jiné prostřednictvím kapitálového trhu – V podstatě se navenek chovají stejně jako standardní akciové společnosti, nicméně využívají optimálnějším nastavení režimu zdanění.

Krom MLP a PTP, které typ obchodní společnosti obvykle uvádějí i ve svém názvu (takže se jim lze snadno vyhnout), se nová regulace týká také 150 burzovně obchodovaných fondů – většinově měnové a komoditní (se zaměřením na ropu a zemní plyn) ETF.

Nová srážková daň týkající se amerických nerezidentů se přitom týká hrubého výnosu z prodeje a v některých případech také průběžných výplat dividend.

Držíte-li některý z cenných papírů, na který se nově zavedená regulace vztahuje, nemusíte podstupovat žádné administrativní kroky – Ke srážce dojde automaticky při prodeji cenného papíru, případně na straně společnosti vyplácející dividendu.

Nově uvalená srážková daň by však mohla být významným faktorem, proč se těmto cenným papírům vyhnout. To se týká hlavně MLP a PTP společností.

V případě ETF se českých investorů změna v daňovém řádu v USA příliš nedotkne

Ať už investujete jednorázově nebo pravidelně do ETF, třeba i těch sledujících index S&P 500, nemusíte propadat panice. Jak už bylo řečeno, změna se jedná měnových a komoditních ETF.

Drtivé většiny amerických ETF se novela amerického daňového řádu nijak nedotýká.

Krom toho také od roku 2018 začala platit v EU regulace finančních trhů, která omezuje všem obyvatelům Evropské unie možnost obchodování s americkými ETF. U drtivě většiny brokerů, lze nakupovat pouze "evropské" alternativy daných ETF – obvykle mají stejné složení jako jejich americké protějšky, o něco vyšší nákladovost, ale domicil v rámci EU.

Výjimku představuje např. Fio e-Broker, který stále možnost nákupu amerických burzovně obchodovaných fondů umožňuje. Tyto nákupy však zatěžuje poměrně vysokými poplatky. Investoři ho využívají vesměs jen k velkým jednorázovým nákupům, aby byl poplatek za nákup "zředěn" celkovou hodnotou transakce.

Investujete-li do ETF pravidelně, ať už prostřednictvím Portu nebo jiné investiční platformy, případně nakupujete-li tyto cenné papíry u klasických brokerů typu XTB nebo Degiro, srážková daň se vás nijak nedotkne.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo