Finex.cz logo
Menu
Finex » Analýzy » Akcie Tesla – ohlédnutí se za rokem 2021 aneb, co by nemělo žádnému investorovi uniknout

Akcie Tesla - ohlédnutí se za rokem 2021 aneb, co by nemělo žádnému investorovi uniknout

Akcie Tesla - ohlédnutí se za rokem 2021 aneb, co by nemělo žádnému investorovi uniknout
Zdroj: depositphotos.com

Tato americká společnost, specializující se na výrobu elektromobilů, své investory v roce 2021 nezklamala a i přes slabší začátek roku akcie Tesla ve druhé polovině vystřelily směrem vzhůru na nová maxima.

Co se Tesle v uplynulém roce povedlo, co naopak zapříčinilo novoroční akciový propad a jaké jsou vize Tesly a jejího majitele Elona Muska do budoucnosti? To vše si shrneme v tomto článku.

Akciový graf společnosti Tesla
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

1) Setrvačnost a nová konkurence v Číně

Začátek roku 2021 se pro akcionáře společnosti Tesla nevyvíjel příliš růžově. Akcie společnosti vykázali od ledna do května 40% propad své hodnoty. Tento propad byl zapříčiněn konkurenčními problémy na čínském trhu. Tamní výroba elektromobilů v Šanghaji byla poznamenána odlivem zákazníků, kteří začali dávat přednost tuzemským automobilkám. Konkurenční společnosti na čínském trhu, jako jsou Nio Inc., Xpeng Inc. a Li Auto Inc., dokázaly přebrat část tuzemské poptávky po elektromobilech. Pomocnou berličkou Tesly se na čínském trhu stal model Y, který převážil pomyslné váhy oblíbenosti opět na stranu Tesly.

2) Staronová konkurence v USA

Trh s elektromobily je jistě lákavý podnikatelský segment, což si manažeři Tesly velmi dobře uvědomují. Jenže to si uvědomují manažeři i dalších automobilek a například společnost General Motors (GM) se rozhodla v roce 2021 vytvořit Tesle na americkém trhu velmi kvalitní konkurenční prostředí.

Společnost se rozhodla uvést na americký trh 36 nových modelů elektromobilů EV. Tento plán hodlá realizovat pomocí postupného čerpání investice o celkové výši 27 miliard USD a to do roku 2025. Tato "hozená rukavice" není pouze výstřelem do tmy, ale jedná se o promyšlený obchodní tah, který je navíc podpořen velmi pozitivními výsledky. Společnost GM totiž začátkem roku 2021 vykázala 4násobně vyšší tržby a 7násobně vyšší zisky než Tesla, a to vše s přibližně desetinovou tržní kapitalizací než disponuje Tesla.

3) Tesla a kryptoměny

Situace na akciovém grafu se začala měnit začátkem května, kdy společnost Tesla začala veřejně koketovat s kryptoměnami. První vlaštovkou a do určité míry ukázkou budoucnosti obchodování, bylo spuštění veřejného obchodování tokenu TSLA/BUSD na burze Binance.

Tímto krokem hrátky Tesly s kryptoměnami ovšem nekončí. Médii celého světa totiž proběhla informace, že nejbohatší člověk světa, Elon Musk, prodal své osobní Bitcoiny. I přes všechny své dosavadní přesvědčení a zdrženlivost ohledně vlastnění Bitcoinů, se Elen Musk na svém Twitterovém účtu k této informaci vyjádřil s tím, že žádné Bitcoiny rozhodně neprodal. Zveřejnění této informace odstartovalo nákupní horečku na akciích Tesly v roce 2021.

4) Tesla generuje rekordní zisky

Zisky společnosti Tesla v roce 2021 byly vskutku famózní. Drobný pokles zisků z prvního kvartálu společnost dohnala ve druhém, který uzavřela se ziskem téměř 12 miliard USD. Třetí a čtvrtý kvartál byly rovněž velmi zajímavé, protože Tesla své zisky dále navyšovala a rok 2021 ukončila se ziskem 31,5 miliard USD, což odpovídá meziročnímu nárůstu tržeb o 66 %.

Sloupcový graf zisků společnosti Tesla
Sloupcový graf zisků společnosti Tesla
Zdroj: seekingalpha.com

5) Téměř milion prodaných elektromobilů

Na závěr roku si automobilka nadělila dárek v podobě rekordních prodejů svých elektromobilů. Konečné číslo prodejů za třetí kvartál se zastavilo na hodnotě 308 600, což se žádné automobilce v segmentu elektrických vozidel ještě nikdy prodat nepodařilo. Tento výsledek překonal i očekávání analytiků z Wall Street, kteří sice očekávali růst prodejů, ale jejich střízlivý odhad mířil k číslu 267 000 vozů.

Společnost Tesla v loňském roce prodala celkem 936 172 svých elektromobilů, což je 87% nárůst oproti roku 2020, kdy bylo prodáno "pouhých" 499 647 elektromobilů. Nejprodávanějšími modely se v roce 2021 staly Model S sedan, Model X Falcon a Modely 3 a Y, vyráběné v Šanghaji.

Technicko-fundamentální analýza

Akcie Tesly v roce 2021 vykázaly růst 127 % a vytvořili své nové maximum, které činí 1245 USD za akcii. Koncem roku 2021 se akcie obchodovali v klesajícím trendovém kanále, který byl s novým rokem proražen ve směru růstu. Podle ukazatele P/E jsou akcie společnosti Tesla silně překoupené a to na hodnotě 375. Společnost Tesla ani nadále neuvažuje o vyplácení dividend svým akcionářům.

Týdenní graf akcií Tesla + fundamentální mylníky
Týdenní graf akcií Tesla + fundamentální milníky
Zdroj: www.tradingview.com

Závěr

Po slabším rozjezdu na začátku roku 2021, se akcie společnosti Tesla opět objevily mezi TOP technologickými akciemi. Uplynulý rok byl pro Teslu jedním z revolučních, protože se během něj otevřely dveře nejen k budoucnosti obchodování akciových titulů, pomocí technologie blockchainu, ale také díky zahájení zajímavého projektu Tesla Bot.

Ani z obchodního hlediska společnost nijak nezaostávala. Kontinuálně rostoucí zisky společnosti podporují pozitivní predikce dalšího růstu a to minimálně v prvním a druhém kvartálu roku 2022. Díky zápisu společnosti Tesla do historie, kdy pokořili vlastní rekord v prodeji elektromobilů, lze očekávat v roce 2022 pokoření hranice jednoho milionu prodaných elektrických vozů.

Určitou nevýhodou společnosti někdy je její provázanost s osobností Elona Muska, kdy osobní postoje nejbohatšího člověka, jsou veřejností vnímány jako postoje Tesly, což v investorech vyvolává určité nejistoty a na akciovém grafu zvýšenou volatilitu.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo