Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Tesla reportuje rekordní zisk za druhý kvartál – odkud plynou tyto výnosy?

Tesla reportuje rekordní zisk za druhý kvartál - odkud plynou tyto výnosy?

Tesla reportuje rekordní zisk za druhý kvartál - odkud plynou tyto výnosy?
Zdroj: depositphotos.com

Je to již několik týdnů od mé poslední analýzy na akcie Tesla, kde jsme si řekli, že tato společnost je vůbec poprvé za svou existenci schopna za celý fiskální rok generovat čistý zisk. Tesla v tomto trendu pokračuje i jednotlivé kvartály a čerstvě reportovala další „rekordní“ zisk za druhé čtvrtletí letošního roku. Výnosy stoupají samozřejmé též, což si hned ukážeme.

Graf akcie Tesla
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Tesla generuje rekordní zisk

Jak bylo řečeno, Tesla vygenerovala rekordní zisk v hodnotě 1,14 miliardy USD, čímž předčila veškeré očekávání. Zas ale taková sláva to není, protože v podstatě všechny velké tituly reportují velmi dobré výsledky, které jsou naprosto mimo to, co se ve veřejném prostoru očekávalo.

Společnost AMD před pár dny také zveřejnila svá čísla, která byla naprosto skvělá. Akcie Google dopadly velmi dobře a i akcie Apple překonávají odhady. Náhoda to ovšem není, protože se pouze projevuje americký vládní stimul, kdy se občanům země rozdávalo 1 400 USD. Vyšší výdaje se holt musí někde projevit jako příjem. A markantně se stimul nyní projevuje na výsledcích technologických společností.

Akcie Tesla
Výnosy a zisk za jednotlivé kvartály. Zdroj: tradingview.com

Abych se ale vrátil k výsledkům, Tesla dosáhla obratu téměř 12 miliard USD, což je růst meziročně o téměř 100 %, mezikvartálně pak „jenom“ přes 15 %. A co provozní výnosy, to jsou teprve rekordy – meziroční růst o cca 300 %. Z 327 milionů USD na 1,33 miliardy USD.

Nedá se ovšem říct, že je vše tak růžové. Došlo ke zvýšení provozních nákladů, problémy s dodavatelským řetězcem, nižší příjmy z regulačních kreditů a znehodnocení bitcoinů ve výši 23 milionů dolarů. Dodavatelský řetězec samozřejmě souvisí s aktuálním nedostatkem čipů, který v podstatě znemožňuje plnohodnotnou výrobu.

Jinak těmi regulačními kredity jsou myšleny emisní povolenky, na kterých byznys společnosti Tesla celá léta stál. Dle více jak rok starých zpráv je Tesla prodávala jiným automobilkám opravdu ve velkém. Dle aktuálních dat tvoří výnos z emisních povolenek asi 354 milionů USD. Což v absolutní hodnotě není málo, ale podílově je to z těch 12 miliard USD pouze 3 %.

akcie Tesla
EPS za jednotlivé kvartály. Zdroj: tradingview.com

EBITDA dosáhla více jak 2 miliard USD, což je mezikvartální růst o cca 81 %. EPS je na 1,45 bodech, odhadovalo se mnohem méně, asi 0,94 bodů. Odhad na třetí kvartál je 1,35 bodů, takže se kalkuluje s horším výsledkem.

Ve druhém čtvrtletí Tesla oznámila dokončenou výrobu 206 421 vozidel. Z toho společnost dodala na 201 250 vozidel, což je téměř o 9 % více než v prvním čtvrtletí roku 2021.

Odkud plynou další výnosy?

Kromě výroby automobilů, prodeji emisních povolenek a tzv. poolování s jinými automobilkami má Tesla příjem ze solárního byznysu a ukládání energie (baterky). Příjmy z uvedeného podnikání společnosti přináší 801 milionů USD. Podílově se tedy jedná o malou část, ale důležité je, že výnosy stoupají. Mezikvartálně příjem vzrostl o 62 %. Meziročně dokonce o 116 %.

Vůbec nejdůležitější je, že náklady na soláry a energetické skladování byly 781 milionů USD, což znamená, že poprvé byly celkové náklady na výrobu a distribuci těchto produktů nižší, než příjem. Tudíž popsaná divize nese Tesle čistý zisk

Závěrem

Sice je to dost pejorativní, ale Tesla již není zombie firma, která není vůbec rentabilní. Ale stále se jedná pouze o začátek, protože aktuální hospodářská čísla absolutně nekorespondují s tržní cenou titulu. Poměrový ukazatel P/E sice výrazně klesl na 354 bodů (byl i nad 1 000 body), ale stále musíme konstatovat, že číslo je extrémní. Respektive cena akcie Tesla je velmi předražená.

Jak ale opakuji ve svých analýzách, akciové trhy žene především očekávání. Dokud je očekávání dobré, vysoké P/E leckdo z investorů přehlíží. Jakmile se očekávání zhorší, situace se zase otočí.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo