Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Stříbro růst průmyslové poptávky nespasí! Existují fundamentální a technické důvody pro růst?

Publikováno
Stříbro růst průmyslové poptávky nespasí! Existují fundamentální a technické důvody pro růst?

V rámci dnešní tržní analýzy se podíváme na stříbro. Respektive, zda existují fundamentální a technické důvody pro expanzi kurzu stříbra.

Např. Zlato od srpna není schopno navázat na svůj dlouhodobý bull trend (růst), i když po technické stránce jsou i na tomto trhu první vlaštovky předpovídající, že by mohlo přijít “jaro”.

Fundamentální specifika pro stříbro

Platí to samé co o zlatu i pro stříbro?

Stříbro má též problém obnovit svůj růst, ale z technického hlediska jsou oba trhy dost jiné. Leč z fundamentálního hlediska lze na oba drahé kovy nahlížet obdobně. Zlato i stříbro lze využívat, jak v průmyslu a šperkařství tak jako nástroj pro investiční zajištění.

Bank of America očekává, že jakmile dojde k většímu otevření ekonomik, průmyslová poptávka po stříbru znatelně vzroste. Nejsem sice v tomto ohledu nějaký odborník, ale jsem vůči tomu docela skeptický. Vždyť třeba cena mědi raketově stoupá, což nám říká, že technický průmysl by neměl být už tolik utlumený.

Navíc nestačí poptávka pouze ze strany průmyslu, což jsme mohli vidět v první polovině roku 2020, kdy globální ekonomika dostala největší zásah a stejně cena stříbrné unce stoupala. Což bylo především dáno mohutnými investicemi, protože se investoři chtěli zkrátka zajistit proti očekávané inflaci.

Inflace v USA
Inflace v USA. Zdroj: traingeconomics.com

Mnozí totiž kvůli kvantitativnímu uvolňování (QE) bláhově předpokládali mohutnou inflaci na trzích zboží a služeb. Řečené způsobilo takovou mikro-bublinu, která na stříbru a zlatě jednoduše splaskla ve chvíli, kdy si investoři uvědomili, že inflace je jaksi v nedohlednu.

Jak sami můžete z grafu vidět, od dubna do srpna 2020 byla inflace v podstatě v rozmezí 0,1 – 1,3 %. To je hrozně málo a pak ztrácí zajištění v drahých kovech smysl. Leč růst cenové hladiny začíná postupně zrychlovat a možná se brzy dočkáme více jak 2 %.

Očekávaná inflace a deflační tlaky

Tržní úrokové míry
Tržní úrokové míry amerických vládních dluhopisů s delší splatností. Zdroj: Tradingview.com

Rozmezí 2-3 % dost mění situaci a vůbec nejvíce bullish by pro stříbro znamenala inflace vyšší jak 3 %. Drahé kovy by pak dost možná čekalo silné rally. S tím souvisí rostoucí úroky na amerických vládních dluhopisech, což je jednak konkurence pro stříbro a hlavně se jedná o proxy, co se týče očekávané inflace.

Lidově řečeno, rostoucí výnosy na dluhopisech vysávají kapitál z komodit, protože investoři mají větší motivaci se zajišťovat právě v dluhopisech. Stříbro bohužel žádný pravidelný jistý výnos nenese.

Poznámka

Na druhou stranu, rostoucí tržní úrokové míry nám říkají, že inflační očekávání přesahuje 2 %. Řečené je pro trh se stříbrem naopak býčího charakteru.

Měsíční graf dolarového indexu.
Měsíční graf dolarového indexu. Zdroj: Tradingview.com

Dalším důležitým nepřítelem stříbra jsou deflační tlaky, což nám do jisté míry může znázorňovat dolarový index (DXY). Na měsíčním grafu DXY můžeme vidět, že máme odraz ve tvaru písmene “M”, tedy pěkný průraz zakresleného pásma. Pokud se potvrdí jako support, je 80-90% šance, že máme definitivní dno.

Pokud tedy americký dolar zůstane v silném dlouhodobém uptrendu, stříbro to doslova vysaje. Drahé kovy zkrátka nemají deflační tlaky v lásce.

Technická analýza pro stříbro

Technická analýza pro stříbro
Týdenní graf na trhu se stříbrem. Zdroj: Tradingview.com

V podstatě je stříbro o něco silnější než zlato, protože zde máme typickou stranovou konsolidaci, která je navíc v kontextu býčího charakteru. Pokud považujeme řečenou konsolidaci za reakumulační obchodní pásmo, přirozeně očekáváme průraz směrem nahoru a tedy pokračování v dlouhodobém bull trendu.

Jak je z grafu vidno, posledních několik týdnů nebylo pro stříbro zrovna pozitivní, protože od velmi agresivního zamítnutí na S/R levelu 29,855 USD/unce kurz klesal. Nicméně minulá týdenní svíce zavřela na supportu 24,191 USD/unce v podobě Pin baru.

Uvedené můžeme zase bez problémů považovat za první vlaštovku. Ovšem je potřeba mnohem více.

Pro potvrzení uptrendu je nutné prorazit 29,855 USD/unce a ještě předtím 26,341 USD/unce. Stále je však nemalá možnost, že potřetí otestujeme S/R level 21,831 USD/unce.

Závěrem

Poznámka

Stříbro nemá v žádném případě z technického a makroekonomického hlediska nic jisté.

Hlavní rizika jsou inflace pod 2 %, rostoucí deflační tlaky a též stoupající úroky na amerických vládních dluhopisech s delší splatností. Jestli uvedená rizika převáží, nic jako vzrůstající průmyslová poptávka trh nespasí.

Poznámka

TIP: Pokud vás zajímá, jak investovat do stříbra, určitě si přečtěte náš článek o investování do stříbra. Tam se naučíte vše, co byste rozhodně měli znát, než začnete tuto komoditu nakupovat.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎