Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Redditovým "pumpařům" z WallStreetBets se povedla další akce u stříbra zatímco akcie Gamestop se už vrací do normálu

Redditovým „pumpařům“ z WallStreetBets se povedla další akce u stříbra zatímco akcie Gamestop se už vrací do normálu

Redditovým „pumpařům“ z WallStreetBets se povedla další akce u stříbra zatímco akcie Gamestop se už vrací do normálu
Zdroj: insider.com

Je to vcelku nedávno, co se podařilo iniciátorům Pump & Dump akce vypumpovat trh s akciovým titulem Gamestop. P&D je v podstatě podvodné schéma, které se akorát snaží ostatní nalákat na participaci. Leč reálně na něm vždy vydělá pouze iniciátor a první z těch, co se k akci přidají. Zde je jediným rozdílem, že iniciátoři akce se ospravedlňují bojem proti velkým entitám (např. hedgeové fondy) operujícím na trhu.

Na akciích Gamestop byly zmíněné entity v shortu (prý jich bylo dost) a davy gamblerů je chtěly jednoduše přetlačit, což se jim na několik dní opravdu povedlo a nadělily jim tím značné ztráty. Před pár dny si ovšem vzali na paškál trh se stříbrem, což je v kontrastu s akciemi Gamestop obrovský trh. Je tedy do jisté míry překvapením, že se jim na krátkou dobu skutečně podařilo trh s drahým kovem ovládnout.

Akcie Gamestop se Redditu podařilo ovládnou, nyní se vrací do normálu

Nejprve se podíváme na jejich nedávný počin na akciích Gamestop, který si pak srovnáme se stříbrem a ukážeme si, v čem se liší.

analýza gamestop
Trh s akciemi Gamestop. Zdroj: Tradingview.com

Vzhledem k tomu, že byl trh s Gamestop velmi malý, podařilo se gamblerům z Redditu cenu vyšponovat o více jak 2 200 %. K tomu jim stačilo pouhých několik dní. Zajímavé ovšem je, že ještě před samotnou akcí akcie společnosti za nějaký půl rok vzrostly o cca 400 %.

Což příliš nedává logiku v konotaci na proklamace, že měl být tento konkrétní akciový titul ze strany velkých institucí hodně shortovaný. Může to ale ukazovat na to, že iniciátoři akcie z Redditu již postupně budovali pozice.

Ať je to jak chce, vertikální struktura se v závěru ledna začala rozpadat, což zapříčinilo propad přibližně o 90 %. K tomu stačilo pouhých 5-6 dní, což je názorná ukázka, že by se měl retail obdobným „událostem“ raději vyhýbat.

Když bychom to měli říct polopaticky, trh se vrací no normálu. Bohužel je jaksi zřejmé, že se podstatná část participantů dostala do nepříjemné pasti. Nejhůře jsou na tom ti, co nakupovali při cenách nad 200 USD.

V konotaci na volatilitu neměli absolutně šanci rozumně prodat. Bizarní je, že i tak je aktuální cena asi 174 % nad hodnotou akcií z doby těsně před P&D. Lze však předpokládat, že cena bude i velmi rychle nadále klesat.

Jak se jim to zadařilo u stříbra?

analýza stříbro
Trh se stříbrem (CFD). Zdroj: Tradingview.com

Jak bylo již řečeno, trh se stříbrem je mnohem větší oříšek než akciový titul, kde za normálních okolností nejsou objemy významné. Zatímco velikost trhu se stříbrem se odhaduje na 193 miliard dolarů, tržní kapitalizace akcií GameStop je i po nedávném nárůstu "pouhých" 4,45 miliard dolarů.

Trh se stříbrem je tedy přibližně 43 krát větší (a navíc stříbro není oproti těmto akciím takřka vůbec shortováno). Když jsem se dozvěděl, že dalším cílem je uvedený trh, byl jsem dost skeptický, že se jim povede s cenou výrazněji pohnout.

O to víc jsem ale byl překvapený, když se jim podařilo během minulého víkendu (přibližně od 29. 1. do 1. 2.) způsobit růst o cca 21 %. Na tak grandiózním trhu to vážně není špatný výkon. Ono je ovšem i možné, že je někdo větší podpořil, takže se jejich reálný vliv na samotném růstu asi nedozvíme.

V každém případě odstartovali kurzovou expanzi, která vydržela tři obchodní dny a skončila až u S/R levelu 29,8 USD. Následoval velmi rychlý pokles pod S/R level 26,627 USD, tudíž úplně všechen růst umazán nebyl ("jen" cca 80 %).

Konkrétně činí propad od swing high přibližně 13 %, což v celkovém kontextu tak bolestivé není. Problém je v tom, že drahé kovy retail nakupuje skrze CFD nebo futures a mohou k tomu využít i vysokou páku, což může vyústit k likvidaci jejich účtů.

Mimo jiné se však také objevily hlasy, že WallStreetsBets tuto akcii vůbec neiniciovali ani neřídili.

Závěrem

Osobně považuji iniciátory těchto P&D akcí za obyčejné podvodníky zaklínající se jakýmsi revolucionářstvím proti systému. Mimoto není vůbec jasné, kdo za těmito akcemi skutečně stojí a klidně ty davy lidí může využívat jakákoliv velká entita jako užitečné ovce proti konkurenci.

Ať je však reálné pozadí jakékoliv, Pump & Dump schémata vás vesměs pouze oberou o peníze. Nejste-li ochotni podstupovat vysoké riziko anebo si o něm ani nejste plně vědomi, vyhněte se jim, i když jsou údajné úmysly sebevíc dobré.

Je ale také pravda, že nedávné události ukázaly, že kupní sílu ani drobných retailových investorů není radno podceňovat.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo