Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Současná AI bublina je horší než technologická z roku 2000. Přijde dekáda stagnace?

Očekávané výnosy amerického akciového trhu jsou historicky na velmi nízkých úrovních. Hrozí proto, že americké akcie čeká dlouhá stagnace? Nebo je to jen strašení?

Publikováno
Současná AI bublina je horší než technologická z roku 2000. Přijde dekáda stagnace?
Zdroj: depositphotos.com

Americké akciové trhy brzy ukončí další velmi úspěšný měsíc, kdy si připíšou nemalé kurzové výnosy. Širší trhy v podobě indexů Nasdaq a S&P 500 za sebou mají pět měsíců soustavně trvající růst.

Což není úplně samozřejmost a zároveň to implikuje zvýšené riziko a možný návrat volatility.

Akciový trh od tržního minima z roku 2022 celkově přinesl ohromné výnosy. Je proto rozumné se ptát, zda to bude po zbytek letošního roku pokračovat. Je možné, aby růst výnosů vydržel i následující roky? Nebo naopak trh čeká dekáda stagnace?

Poznámka

I kdyby americký akciový trh mnoho let stagnoval, stále je tu spousta jiných trhů, které mohou růst. Nebo sektory, které jsou schopny růst i v době, kdy celkový trh stagnuje. Tím chci říct, že je nesmysl se bát a neinvestovat. Je třeba ovšem investovat tam, kde je potenciál.

Má poslední video analýza na akcie, bitcoin a zlato

Očekávané výnosy na akciovém trhu se blíží nule

Benjamin Graham říkával a přesvědčivě zdůvodnil, že čím vyšší cenu za akcii zaplatíte, tím nižší budoucí výnosy lze očekávat. S rostoucí cenou akcie riziko neklesá, naopak roste. Budoucí hodnota každé investice je totiž funkcí její současné ceny.

Čím vyšší cenu zaplatíte, tím nižší proto bude vaše návratnost z akciové investice.

To perfektně vizualizuje přiložená regresní analýza, dle které se očekávané 10leté výnosy širšího akciového trhu blíží k nule. Viděl jsem vícero regresních analýz (s různou metodikou) tohoto indexu a všechny vypadají nepříznivě.

Poznámka

Jednotlivé body představují P/E (osa X), k čemuž je přiřazená hodnota na ose Y (anualizované očekávané 10leté výnosy).

Zdroj: linkedin.com
Regresní analýza (Očekávané výnosy a P/E S&P 500)
Regresní analýza (Očekávané výnosy a P/E S&P 500).

Další regresní analýza pracuje s tzv. CAPE valuací. Což je P/E poměr, který uvedl významný ekonom Robert Shiller. Proto se s ukazatelem často setkáte jako s Shiller P/E. Druhá analýza nám říká de facto to samé, co ta předešlá.

Americký akciový trh je prostě drahý. Taktéž se 10leté očekávané výnosy pohybují kolem nuly.

Poznámka

Shiller P/E kalkuluje s earnings společností za předešlých deset let (průměr) a vše je očištěno o inflaci. Tím pádem je ukazatel odolný vůči cyklickým výkyvům.

AI investiční bublina horší než technologická z roku 2000

Mnohokrát se člověk mohl za poslední rok setkat s tím, že je AI rally často srovnávaná s technologickou bublinou (dotcom), která praskla v roce 2000. Ačkoliv je zde rozhodně hodně rozdílů, jisté zásadní podobnosti tu jsou.

Poznámka

Když se budete zabývat investičními bublinami, zjistíte, že žádná není nikdy stejná. Příčiny, průběh a důsledky jsou odlišné. Ovšem jsou podobné. Jde proto spíše o hledání těch podobných faktorů. Jako je třeba absence fundamentu, psychologie a techniky trhu.

Následující graf je z dílny známého makroekonoma (Torsten Slok), který dokonce tvrdí, že AI rally je ještě větší bublina než byla ta z konce 90. let. Alespoň prismatem distribuce P/E má pravdu. Podíl akcií v rámci indexu S&P 500 s P/E vyšším jak 25 bodů, je totiž mnohem vyšší než během dotcom bubliny.

Zdroj: apolloacademy.com
Distribuce PE nyní a v 90. letech
Distribuce PE nyní a v 90. letech

Pět měsíců růstu akciového trhu v kuse

Americký akciový trh se těší ze soustavného růstu, který trvá pět měsíců. Není to tak dávno, co index rostl také pět měsíců v řadě.

V létě minulého roku šel však trh alespoň do korekce. Nebudu proto šarlatánsky predikovat, že akciový trh padne. Nicméně je dobré si uvědomit, že po obdobných růstech následuje vybírání zisků. Z toho důvodu se také cenné papíry nakupují, takže to není žádná věda.

Zdroj: tradingview.com
Akciový index Nasdaq na měsíčním grafu
Akciový index Nasdaq na měsíčním grafu

Závěrem: S rostoucí cenou roste riziko, nikoliv naopak

Je třeba si uvědomit jednu zásadní znalost, která je třeba pro mne samozřejmá, ale vidím, že pro spousty jiných nikoliv. Jakmile akcie, nebo jakékoliv jiné aktivum, vzroste o velká čísla, riziko roste. Spousta retailových investorů si totiž myslí, že je tomu naopak. Jelikož trend automaticky extrapolují.

Extrapolace vývoje je pro lidské bytosti normální. Když jedete v autě a vidíte na křižovatce před sebou na semaforu zelenou, hned se vidíte, jak projedete beze změny rychlosti.

Když vám však blikne červená, vaše původní představa se najednou stane nenaplněná. Proto je rozumné chápat, že ta červená barva může bliknout i na akciovém trhu.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
12
9

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎