Finex.cz logo
Menu
Finex » Dluhopisy » Rekordní poptávka po českých protiinflačních dluhopisech v dubnu, ale dává smysl držet dluhopisy v roce 2021?

Rekordní poptávka po českých protiinflačních dluhopisech v dubnu, ale dává smysl držet dluhopisy v roce 2021?

Rekordní poptávka po českých protiinflačních dluhopisech v dubnu, ale dává smysl držet dluhopisy v roce 2021?
Zdroj: depositphotos.com

Zajímá Vás jaké české dluhopisy si nyní můžete koupit? Jaký je výnos z těchto dluhopisů a vyplatí se vůbec mladším lidem nakupovat dluhopisy? Čtěte dále. 

Rekordní poptávka po státních dluhopisech

Ministerstvo financí prodalo v dubnu státní dluhopisy za 13,2 miliardy korun dle aktuálních informací České národní banky. Poptávka investorů však byla mnohem vyšší (čtyřnásobná) – chtěli koupit státní dluhopisy za přibližně 52 miliard korun.

Růst zájmu je od domácích i zahraničních subjektů. Nejvýznamnější kupující jsou banky v České republice. Vzhledem k nárůstu úspor domácností, banky hledají možnosti, kam uložit přebytečné peníze.

Zvýšení státního schodku z 320 na 500 miliard korun

Kvůli dopadům pandemie a změnám daní bude ministerstvo letos potřebovat o 182,1 miliardy korun více, než úřad plánoval. Dochází tak k navýšení minimálního objemu prodeje dluhopisů ze 400 na 580 miliard korun (tedy o sumu 180 miliard, která dopovídá navýšenému schodku státního rozpočtu). 

Desetiletý státní dluhopis

Největší zájem byl o desetiletý dluhopis s variabilním úročením. Ministerstvo financí prodalo desetileté dluhopisy za 5 miliard korun, ovšem zájem byl o dluhopisy v hodnotě 23,8 miliardy korun. Není to žádné překvapení, protože se blíží zvyšování úrokových sazeb ČNB a výhodnější daňová pravidla pro nové dluhopisy. 

V březnu měl desetiletý dluhopis výnos 2 % a nyní došlo k poklesu na 1,82. Ekonom Komerční banky František Táborský uvádí, že do konce prvního pololetí zůstane výnos pod hranicí 2 %. Na konci roku dojde k mírnému nárůstu na 2,15 %.

statni dluhopis ceske republiky
Zdroj: depositphotos.com

Protiinflační dluhopisy a reinvestiční dluhopisy

Státní Dluhopis Republiky se zdá být vhodnou ochranou peněz vůči inflaci. Má tento finanční instrument potenciál zajímavého výnosu, nebo je výhodnější poohlédnout se po jiném nástroji? Současný úpis Dluhopisu Republiky je od 22. 3. 2021 do 18. 6. 2021 (platba musí být připsána na daný účet do 21. 6. 2021). Vydání dluhopisu bude 1. 7. 2021, předchozí tranše byla 1. 4. 2021.

Šestileté dluhopisy můžeme rozdělit na reinvestiční (má předem pevně nastavené výnosy, které každým rokem stoupají) a protiinflační (kopíruje vývoj inflace, bohužel stát nepřidá k výnosu nic moc navíc). V předchozí tranši byl fixní úrok, který nyní nabízen nebude.

Rozdíl je pouze ve výnosu. Ostatní parametry jsou stejné. Výnosy jsou reinvestovány za dané výnosové období.

Minimální investice je 1000 korun, tedy fyzická osoba si musí koupit minimálně 1000 kusů Dluhopisů Republiky. Maximální investice má limit 5 milionů korun u každého dluhopisu. Vše se vztahuje pouze na fyzické osoby.

Změna – výhodnější zdanění výnosu 

Na toto a další upisovací období se uplatňuje změna, která se týká zdanění výnosu Dluhopisů Republiky.

Výnosy státních dluhopisů jsou v souladu s novelou zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů osvobozeny od daně z příjmů. Novela byla 22. 12. 2020 schválena Poslaneckou sněmovnou Parlamentu České republiky a bude předložena k podpisu panu prezidentovi.

To znamená, že u současné a další emise nebude investor platit srážkovou daň z výnosu ve výši 15 %. Pokud jste koupili dluhopisy z emise 31. 12. 2020 a starších, budete zdaněni srážkovou daní 15 %.

A) Výnosy reinvestičního dluhopisu

Zde jsou fixně dané výnosy, které každým rokem stoupají. Tímto se stát snaží motivovat fyzické osoby, aby dluhopisy drželi až do splatnosti, neprodávali je předčasně. V prvních letech je výnos malý.

V pátém roce je výnos 2 %. V šestém roce je výnos vyšší a to 2,75 %. Vyplatí se tento dluhopis držet po celou dobu splatnosti? Dá se říci, že čím déle se dluhopis drží, tím lépe. Naopak pokud občan dříve prodá dluhopis, bude výnos o to nižší.

Zdroj: sporicidluhopisycr.cz
Zdroj: sporicidluhopisycr.cz

B) Výnos protiinflačního dluhopisu

Tento výnos není předem pevně daný. Je zde pohyblivý výnos odvíjející se od inflace a to vždy zpětně za uplynulé období. Můžeme tedy říci, že minimální výnos protiinflačního dluhopisu v každém výnosovém období je 0 % ročně.

V případě inflace 1 %, bude roční výnos 1 %. Stejně jako u reinvestičního dluhopisu i zde není výnos vyplácen, ale reinvestován. 

Zdroj: sporicidluhopisycr.cz
Zdroj: sporicidluhopisycr.cz

Dává smysl držet dluhopisy v roce 2021?

Odpověď na tuto otázku není úplně univerzální, záleží na každém z nás. Jde o vaši osobní specifickou kombinaci ochoty podstupovat investiční riziko, požadovaného výnosu a hlavně investičního horizontu.

Státní Dluhopisy Republiky mohou být zajímavý způsob, jak uchovat peníze na krátkou dobu. Avšak pokud víte, že volné peníze nebudete potřebovat více jak 6 let, je dost možná vhodnější investovat peníze jinam.

Nelze jasně odpovědět, který dluhopis bude nakonec výnosnější, protože to bude záležet na vývoji inflace. Reinvestiční dluhopis je výhodnější, když by byla inflace nízká, tak jako v letech 2013 až 2016. V těchto letech byla průměrná inflace 0,7 % ročně. Ovšem poslední roky je inflace nad dvěma %. To je hodnota, kterou cílí Česká národní banka. Naopak protiinflační dluhopis je výhodnější v případě vysoké inflace.

V případě, že máte volné peníze na delší dobu, je výnosnější dlouhodobě investovat. To můžete snadno zvládnout s výnosem 8 až 10 % ročně.

Příklad:

Máme k dispozici 1 milion korun a peníze nepotřebujeme 30 let. Pro zjednodušení předpokládáme, že nabídka protiinflačního dluhopisu bude 30 let.

A) Protiinflační Dluhopis Republiky

Šestiletý protiinflační Dluhopis Republiky pro fyzické osoby využijeme pětkrát. Počítáme s průměrnou inflací 2 % ročně, budeme za 30 let mít 1 811 362 korun.

B) Dlouhodobá investice

Počítáme-li s průměrným výnosem 9 % ročně, budeme za 30 let mít 13 267 678 korun.

Závěr

Vždy závisí na konkrétní situaci občana a na tom, co od svých peněz očekává. Nedalo by se říci, že dluhopisy úplně zatracujeme. Obecně se považují za velmi konzervativní investici, nakonec o peníze byste přišli snad jen tehdy, pokud by zkrachoval samotný stát (dá se tak říci, že své peníze máte "jisté").

V delším horizontu, např. od 6-10 let a více se zdají státní dluhopisy jako bláhová varianta, kdy přijdete o ohromný potenciál zhodnocení (viz příklad výše).

Dluhopisy mohou zvítězit např. v případě, kdy máte naspořené peníze a víte, že je např. právě za 3 roky budete potřebovat. Je škoda nechat je ležet na spořicím účtu, kde nejsou zhodnoceny prakticky nijak. Jenže investice např. do akcií s tak krátkým horizontem může být velmi prodělečná, pokud zrovna v tu dobu přijde nějaký větší propad. Proto lze raději zvolit tuto velmi opatrnou cestu, kdy sice peníze zhodnotíte jen o pár jednotek %, ale neriskujete je. 

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

Plus500 logo
Plus500Reklama
U 77 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo