Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Razantní zpomalení růstu HDP v EU na konci roku 2021 a pravděpodobná krize v roce 2022

Publikováno
Razantní zpomalení růstu HDP v EU na konci roku 2021 a pravděpodobná krize v roce 2022
Zdroj: depositphotos.com

Dnes se podíváme na razantní zpomalení růstu HDP v EU, ke kterému došlo na konci loňského roku. Eurostat neboli statistický úřad Evropské unie ve svém aktuálním prohlášení uvádí vývoj hrubého domácího produktu v Evropské unii a v eurozóně, tedy v devatenácti zemích platících eurem. Pojďme si shrnout aktuální data i nejzajímavější grafy a informace.

Poznámka

Zjednodušeně můžeme říci, že růst HDP v Evropské unii v loňském roce razantně zpomalil. Nejhůře si vedlo Rakousko, nejlépe naopak Španělsko.

Evropská unie

Statistický úřad Eurostat oznámil, že hrubý domácí produkt Evropské unie ve 4. čtvrtletí vzrostl oproti 3. čtvrtletí podle sezóně přepočtených údajů o 0,4 %. Můžeme říci, že se jedná o razantní zpomalení proti 3. kvartálu, kdy byl růst 2,2 %. 

Zdroj: ec.europa.eu
Růst HDP oproti předchozímu čtvrtletí
Růst HDP oproti předchozímu čtvrtletí

V případě meziročního srovnání tempo růstu ekonomiky zrychlilo na 4,8 % ze 4,1 % ve 3. čtvrtletí.

Zdroj: ec.europa.eu
Růst HDP oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku
Růst HDP oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku

Na základě předběžných údajů Eurostat odhaduje, že růst za celý loňský rok v zemích EU dosáhl na 5,2 %.

Eurozóna

Pokud se podíváme na eurozónu tzn. 19 zemí platících eurem, Eurostat oznámil takovéto výsledky. Tempo ekonomického růstu ve 4. kvartálu proti předchozímu tříměsíčnímu období zpomalilo na 0,3 % z 2,3 %. 

V případě meziročního srovnání ovšem růst zrychlil, a to na 4,6 % ze 3,9 % ve 3. čtvrtletí. Na základě předběžných údajů Eurostat odhaduje, že růst za celý loňský rok v eurozóně dosáhl na 5,2 %.

Dle oficiálních údajů Eurostatu rostla nejrychleji ekonomika ve Španělsku. Oproti předchozímu čtvrtletí vzrostla o 2 %. Poté následuje Portugalsko +1,6 % a Švédsko +1,4 %.

Nejhůře dopadla ekonomika Rakouska, ta za 4. kvartál zaznamenala proti 3. čtvrtletí pokles o 2,2 %. Dále pokles zaznamenalo Německo -0,7 % a Lotyšsko -0,1 %. V případě meziročního srovnání všechny členské země EU zaznamenaly růst.

Závěr

Mnoho analytiků předpokládá, že může přijít krize a pokles hospodářského růstu v EU.

Zejména aktuální konflikt mezi Ukrajinou a Ruskem má negativní vliv nejen na hospodářský růst zemí EU, ale i na další makroekonomické ukazatele. Není pochyb o tom, že probíhající konflikt na Ukrajině výrazně ovlivní světovou ekonomiku, zejména protože země je třetím největším vývozcem pšenice a je důležitým hráčem na energetickém trhu.

Napětí ohrožuje globální dodavatelské řetězce potravin a energií a potenciálně zvyšuje inflaci.

Evropa byla zároveň dosud velmi závislá na dovozu levného ruského plynu. Moskva pokrývala přibližně 40 % veškeré spotřeby Evropské unie. Rostoucí ceny energetických komodit mohou v kombinaci s vysokou inflací tvrdě zasáhnout evropské spotřebitele, shodují se experti.

Hlavní ekonom v německé Berenberg Bank uvádí, že nejdůležitějším je nepochybně doba trvání konfliktu. Z dosavadních projevů ruského prezidenta Vladimira Putina není zřejmé, co je konečným cílem. Zda se spokojí s výměnou prozápadní ukrajinské vlády v kabinet loajální Moskvě, nebo má v úmyslu kompletně přebudovat hranice východní Evropy. Od toho se samozřejmě bude odvíjet reakce finančních a energetických trhů.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎