Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Češi v roce 2023 prosázeli rekordní částku, hazardní trh neustále roste

V roce 2023 dosáhl objem vsazených prostředků v legálním hazardu v České republice výše 873,2 miliardy korun, což představuje patnáctiprocentní nárůst ve srovnání s předešlým rokem.

Publikováno
Češi v roce 2023 prosázeli rekordní částku, hazardní trh neustále roste
Zdroj: Depositphotos.com

Češi loni vytvořili nový rekord. Díky daním z hazardních her do státní kasy přiteklo zhruba 18,6 mld. Kč.

Nejvíce se sázelo na technické hry

Zvláště velký zájem byl loni zaznamenán u technických her, které se na celkovém objemu sázek podílely dokonce z 78,4 %. Meziročně zde výše vkladů narostla o 16,8 procentního bodu, suma vsazených částek v roce 2023 na technické hry činila 684,8 mld. Kč.

Stát zde na daních loni vybral přes 11,5 miliardy Kč. Pod technické hry spadají:

 • Hrací automaty online i v kamenných casinech
 • Elektromechanické rulety a kostky v kamenných casinech
 • Online ruleta pro jednoho hráče

U těchto her máme v posledních letech možnost pozorovat jasný trend přesunu hráčů z prostředí land-based heren do online prostředí.

Internetová kasina, která před pandemií covidu-19 tvořila přibližně čtvrtinu českého trhu, nyní ovládají přes 60 % tohoto sektoru.

Z tzv. živé hry stát zatím takové příjmy nemá

V roce 2023 dosáhla výše celkových sázek na živé hry hodnoty 33,6 miliardy Kč, což představuje nepatrný nárůst ve srovnání s minulým rokem. Tyto hry se na sumě vsazených částek ve všech hazardních hrách podílely čtyřmi procenty. Patří mezi ně například:

 • Online multiplayer rulety
 • Rulety v kamenných kasinech
 • Multiplayer karetní hry jako je blackjack nebo plátýnko
 • Pokerové turnaje

Základ daně zde loni činil 3,3 mld. Kč a na daních tak bylo díky živým hrám vybráno něco málo přes 759 milionů korun. Celkem zde hráči v roce 2023 vsadili 33,6 miliard CZK.

Přechod loterií do digitálního prostředí je pomalejší

Ekonomické aspekty trhu s loteriemi v České republice ukázaly v roce 2023 mírný pokles vkladů do online sázek ve srovnání se sázením v kamenných pobočkách. Detailní pohled na rozdělení vkladů přináší toto srovnání::

 • Celkové vklady do loterií: 23,7 miliardy Kč
 • Z toho online loterie: 6,4 miliardy Kč

Hráči tak stále poměrně výrazně preferují sázení loterijních tiketů na kamenných pobočkách a fyzických terminálech. Díky sazbě zdanění loterií ve výši 35 % zde daň za loňský rok dosáhla výše 3,43 mld. Korun. Do loterií se řadí i stírací losy.

Kurzové sázky přinesly státu další miliardy

V roce 2023 sázkaři dohromady vsadili sumu 131,4 miliardy korun, avšak pouze velice malé procento těchto sázek, a to zhruba v objemu 6 miliard, bylo podáno v tradičních kamenných sázkových kancelářích a na fyzických terminálech.

Z celkového množství finančních prostředků vložených do hazardních her v tomto roce tvořily sportovní sázky 15 %. Pozoruhodný je rovněž nárůst celkového objemu přijatých sázek oproti minulému roku, zaznamenán byl více než desetiprocentní vzestup. Celkově díky daním z kurzových sázek loni stát získal přes 2,85 miliardy korun.

Srovnání daní z hazardních her 2023

Na závěr ještě přinášíme srovnání výše odvedených daní dle jednotlivých typů hazardních her tak, jak je definuje český Hazardní zákon. Částky jsou zaokrouhleny na miliony Kč.

 1. Technické hry: 11,550 mld. Kč
 2. Loterie: 3,432 mld. Kč
 3. Kurzové sázky: 2,851 mld. Kč
 4. Živé hry: 759 mil. Kč

Daně z tombol a takzvaných turnajů malého rozsahu pak představovaly naprosto zanedbatelnou částku. Daň z technických her a loterií v roce 2023 činila 35 % ze zisku, ostatní hazardní hry podléhaly daňové sazbě 23 %.

Hraní hazardních her může vést k závislosti a mělo by být především zdrojem zábavy. Nejedná se o způsob výdělku. Osoby mladší 18 let nejsou k účasti v hazardních hrách oprávněny. Pro poskytování online hazardních her je vyžadována oficiální licence, kterou vydává Ministerstvo financí ČR.

Přísná regulace provozovatelů hazardních her ze strany státních orgánů zajišťuje tuzemským hráčům prostředí, ve kterém se mohou legitimně bavit s jistotou transparentního nastavení zábavních hazardních produktů dle veřejně dostupných herních plánů.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎