Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Podle nobelisty Paula Krugmana nezůstanou americké úrokové sazby zvýšené příliš dlouho – Proč?

Publikováno
Podle nobelisty Paula Krugmana nezůstanou americké úrokové sazby zvýšené příliš dlouho – Proč?
Zdroj: Depositphotos.com

Podle nositele Nobelovy ceny Paula Krugmana úrokové sazby pravděpodobně nezůstanou vysoké po dlouhou dobu, a to díky snižující se pracovní síle v USA a technologickému průmyslu, který prochází “krizí středního věku”.

V článku pro New York Times známý ekonom poukázal na letošní prudký růst úrokových sazeb, který byl do značné míry podnícen bojem Federálního rezervního systému za snížení inflace. Centrální banka již zvýšila sazby o téměř 400 bazických bodů, čímž zvýšila náklady na půjčky a výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů se dotkly úrovní, které byly naposledy zaznamenány kolem finanční krize v roce 2008.

Zdroj: tradingeconomics.com
Vývoj výše základní úrokové sazby Fedu za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby Fedu za posledních 12 měsíců

Éra levných peněz ještě neskončila

Sazby však pravděpodobně nezůstanou tak vysoko dlouho, tvrdí Krugman a naznačuje, že éra “levných peněz” – poháněná rekordně nízkými úrokovými sazbami a hojnou likviditou – ještě neskončila.

Vyšší sazby jsou přetrvávajícím důsledkem pandemie, kdy federální vláda zaplavila ekonomiku stimulačními balíčky,” uvedl Krugman.

Domácnosti stále utrácejí zbytky stimulů, což podpořilo vysoké ceny, a tedy i vyšší úrokové sazby v letošním roce. Tyto efekty však nakonec odezní – a spolu se zpomalující investiční poptávkou to pravděpodobně povede k tomu, že úrokové sazby budou taženy níže.

Zpomalení investic by bylo v ostrém kontrastu s dnešním trhem, který od pandemie vykazuje nadšení pro akcie. To se však sníží díky zpomalujícímu se růstu pracovní síly v USA. “Lidé z období populačního boomu odcházejí do důchodu a mladší generace je zatím nenahradily,” uvedl Krugman. Očekává se, že tyto faktory společně zpomalí růst HDP a utlumí investiční poptávku.

“Investiční výdaje zůstanou vysoké pouze tehdy, pokud budeme očekávat rychlý hospodářský růst. A to, co víme nyní, toto očekávání nepodporuje,” dodal.

Prochází si technologický sektor “krizí středního věku”?

Zpomalení investic bude také podpořeno tím, co Krugman nazývá “všeobecnou deziluzí” v technologiích, a poukazuje na nedávný článek z časopisu Atlantic, který vykreslil tento kdysi vysoce prosperující sektor jako procházející “krizí středního věku”. “Zatímco inovace v devadesátých letech a na počátku tisíciletí měly větší ekonomickou návratnost, dnešní investice jsou stále méně rentabilní,” uvedl Krugman s tím, že nové projekty – jako například obrovská sázka Marka Zuckerberga na metaverse – mohou investory od tohoto oboru odvracet.

To vše mi naznačuje, že éra levných peněz ve skutečnosti neskončila. Za několik let se pravděpodobně vrátíme do situace, kdy se příliš mnoho úspor bude honit za příliš málo investičními příležitostmi, a úrokové sazby se vrátí na svá stará minima,” dodal.

Nižší sazby by mohly potenciálně oživit bubliny na trhu aktiv, ačkoli riziková aktiva pociťují vážnou bolest z dnešních vysokých úrokových sazeb. Index S&P 500 sice umazal část letošních ztrát, ale stále se nachází výrazně níže pod svým historickým maximem a rychle klesající hodnoty kryptoměn v roce 2022 vyvolaly vlnu krizových situací – například krach burzy FTX uprostřed ochromující krize likvidity.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎