Finex.cz logo
Menu
Finex » Osobnosti ze světa investic a financí » Podle nobelisty Paula Krugmana nezůstanou americké úrokové sazby zvýšené příliš dlouho - Proč?

Podle nobelisty Paula Krugmana nezůstanou americké úrokové sazby zvýšené příliš dlouho - Proč?

Podle nobelisty Paula Krugmana nezůstanou americké úrokové sazby zvýšené příliš dlouho - Proč?
Zdroj: Depositphotos.com

Podle nositele Nobelovy ceny Paula Krugmana úrokové sazby pravděpodobně nezůstanou vysoké po dlouhou dobu, a to díky snižující se pracovní síle v USA a technologickému průmyslu, který prochází "krizí středního věku".

V článku pro New York Times známý ekonom poukázal na letošní prudký růst úrokových sazeb, který byl do značné míry podnícen bojem Federálního rezervního systému za snížení inflace. Centrální banka již zvýšila sazby o téměř 400 bazických bodů, čímž zvýšila náklady na půjčky a výnosy amerických desetiletých státních dluhopisů se dotkly úrovní, které byly naposledy zaznamenány kolem finanční krize v roce 2008.

Vývoj výše základní úrokové sazby Fedu za posledních 12 měsíců
Vývoj výše základní úrokové sazby Fedu za posledních 12 měsíců
Zdroj: tradingeconomics.com

Éra levných peněz ještě neskončila

Sazby však pravděpodobně nezůstanou tak vysoko dlouho, tvrdí Krugman a naznačuje, že éra "levných peněz" – poháněná rekordně nízkými úrokovými sazbami a hojnou likviditou – ještě neskončila.

"Vyšší sazby jsou přetrvávajícím důsledkem pandemie, kdy federální vláda zaplavila ekonomiku stimulačními balíčky," uvedl Krugman.

Domácnosti stále utrácejí zbytky stimulů, což podpořilo vysoké ceny, a tedy i vyšší úrokové sazby v letošním roce. Tyto efekty však nakonec odezní – a spolu se zpomalující investiční poptávkou to pravděpodobně povede k tomu, že úrokové sazby budou taženy níže.

Zpomalení investic by bylo v ostrém kontrastu s dnešním trhem, který od pandemie vykazuje nadšení pro akcie. To se však sníží díky zpomalujícímu se růstu pracovní síly v USA. "Lidé z období populačního boomu odcházejí do důchodu a mladší generace je zatím nenahradily," uvedl Krugman. Očekává se, že tyto faktory společně zpomalí růst HDP a utlumí investiční poptávku.

"Investiční výdaje zůstanou vysoké pouze tehdy, pokud budeme očekávat rychlý hospodářský růst. A to, co víme nyní, toto očekávání nepodporuje," dodal.

Prochází si technologický sektor "krizí středního věku"?

Zpomalení investic bude také podpořeno tím, co Krugman nazývá "všeobecnou deziluzí" v technologiích, a poukazuje na nedávný článek z časopisu Atlantic, který vykreslil tento kdysi vysoce prosperující sektor jako procházející "krizí středního věku". "Zatímco inovace v devadesátých letech a na počátku tisíciletí měly větší ekonomickou návratnost, dnešní investice jsou stále méně rentabilní," uvedl Krugman s tím, že nové projekty – jako například obrovská sázka Marka Zuckerberga na metaverse – mohou investory od tohoto oboru odvracet.

"To vše mi naznačuje, že éra levných peněz ve skutečnosti neskončila. Za několik let se pravděpodobně vrátíme do situace, kdy se příliš mnoho úspor bude honit za příliš málo investičními příležitostmi, a úrokové sazby se vrátí na svá stará minima," dodal.

Nižší sazby by mohly potenciálně oživit bubliny na trhu aktiv, ačkoli riziková aktiva pociťují vážnou bolest z dnešních vysokých úrokových sazeb. Index S&P 500 sice umazal část letošních ztrát, ale stále se nachází výrazně níže pod svým historickým maximem a rychle klesající hodnoty kryptoměn v roce 2022 vyvolaly vlnu krizových situací – například krach burzy FTX uprostřed ochromující krize likvidity.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo