Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Německo plánuje tvrdší pravidla pro udržitelné fondy – mohla by se stát vzorem i pro ostatní státy EU?

Publikováno
Německo plánuje tvrdší pravidla pro udržitelné fondy – mohla by se stát vzorem i pro ostatní státy EU?
Zdroj: citywireselector.com

V investičním odvětví dochází k významnému obratu, když drobní i institucionální investoři ve velkém usilují o to, aby byly jejich peníze použity na podporu boje proti klimatickým změnám a sociální nespravedlnosti. Ruku v ruce s tímto trendem se odklánějí od podniků, které podle všeobecné shody poškozují tyto cíle. Manažeři investičních fondů zdůrazňují udržitelnost svých portfolií, ale absence jasných regulací vede ke zneužívání tohoto trendu a nejistotě kolem ESG produktů.

Ze současného trendu udržitelného investování těží i řada společností, u kterých by nás to mohlo na první pohled překvapit. Globální korporace se v poslední době hromadně rozhodují pro vydávání zelených dluhopisů. Loni v létě emitoval Alphabet, mateřská společnost Google, zelené dluhopisy v hodnotě 5,75 miliardy dolarů, letos v červnu na něj s podobným krokem navázal i Amazon a tak bychom mohli pokračovat. Udržitelné investování je zkrátka in.

Proti zneužívání „ekologického“ investování se hodlá tvrdě postavit Německo

Německý úřad pro dohled nad finančními trhy (BaFin) hodlá připravit přísné předpisy, které by měly zabránit zneužívání ESG investování – tzv. greenwashingu“ v investičních fondech. Je navíc poměrně pravděpodobné, že kroky německého regulátora ovlivní i další regulace udržitelného investování v rámci celé EU.

„Německá regulace bude pravděpodobně dobrým startem k formování evropských pravidel, myslím, že se dříve či později dočkáme evropského návrhu regulace v této oblasti,“ prohlásil v nedávném rozhovoru Thorsten Poetzsch, vedoucí oddělení dohledu nad cennými papíry BaFin.

Zdroj: bloomberg.com
Objem aktiv spravovaný globálními ESG fondy má v příštích pěti letech přesáhnout 50 bilionů dolarů.
Objem aktiv spravovaný globálními ESG fondy má v příštích pěti letech přesáhnout 50 bilionů dolarů

Podle údajů BVI, lobbistické skupiny zaměřující se na ESG trh, spravovaly německé investiční společnosti na konci června 2021 v udržitelných fondech 422 miliard dolarů, což představuje 10 % celkového trhu investičních fondů v Německu. Místní regulátor finančního trhu přitom narazil hned na několik fondů, jejichž podmínky jsou poměrně „flexibilní“ a investoři si doopravdy nemohou být jistí, zda jsou tyto investice skutečně udržitelné, jak je deklarováno.

Jeden příklad za všechny? Fond uvádějící, že 75 % jeho aktiv je v konvertibilních dluhopisech vybíraných podle ekologických a etických pravidel, se označuje jako ESG fond. Podle BaFin je však tato charakteristika příliš obecná a zasloužila by si více podrobností o tom, jak jsou aktiva fondu ve skutečnosti vybírána. Další z investičních fondů popsal svou udržitelnou strategii jednoduše jako snahu o dlouhodobý investiční úspěch při zohlednění principů ESG. Obě definice jsou podle BaFin příliš obecné a v budoucnu by neměly obstát.

Evropská unie se mezitím také snaží lépe definovat kritéria a přísnější předpisy, kterými by měla potlačit greenwashing. Její nařízení o zveřejňování informací o udržitelném financování pomohlo definovat kategorie udržitelných fondů, které přiměly správce k nové klasifikaci produktů. V důsledku toho se výše aktiv ve fondech udržitelných investic v Evropě mezi lety 2018 a 2020 snížila o 2 miliardy dolarů, když bylo odděleno zrno od plev.

Podíváme-li se dále do budoucna, mohli by si dokonce i američtí regulátoři vzít za příklad některé z pravidel EU, pravděpodobně s nižší přísností regulace, ovšem mnohem přísnějšími postihy za jejich nedodržování.

Například koncern Volkswagen inkasoval v USA v reakci na podvody s dieselovými motory v roce 2015 obrovské pokuty a musel uhradit náklady na odškodnění zákazníků, ale v Německu musel dodržovat pouze přísnější emisní pravidla.

Vzhledem ke krokům EU z předcházejících dvou let tak BaFin není prvním regulátorem v Evropě, který stanovuje pravidla pro to, kdy lze investice označit za udržitelné. Nastavuje však pro investice, které chtějí získat toto označení, vyšší laťku než úřady v jiných zemích. Plánovaná pravidla německého regulátora pro udržitelné fondy požadují minimálně 75% objem aktiv, která pomáhají dosahovat cílů ESG, což je přísnější kritérium než v jiných zemích, které používají bodovací systémy nebo kvalitativní požadavky.

Poznámka

Jaké body by měly ESG fondy splňovat podle plánované směrnice BaFin:

  • Nejméně 75 % investic by mělo být investováno do aktiv, která pomáhají dosahovat ESG cílů
  • Alternativně mohou mít fondy udržitelnou investiční strategii nebo sledovat příslušný ESG index
  • Limity pro určitá aktiva, například omezení investic spojených s fosilními palivy na 10 %

ESG fondy mají šanci se k plánovaným regulacím vyjádřit

Plánovaná pravidla BaFin využívají dvou bodů z definice udržitelnosti EU, která má sloužit k dosažení environmentálních nebo sociálních cílů. První z nich hovoří o efektivnějším využívání energie a surovin a snižování množství odpadu a emisí uhlíku. Druhý bod se týká vyřešení problému sociální nerovnosti a pracovních vztahů a investic do lidského kapitálu a ekonomicky či sociálně znevýhodněných komunit.

Německé ESG fondy mají čas do 6. září, aby se k nově navržené regulaci ze strany BaFin vyjádřili. Jedno z rizik, kterých se německá lobby investičních fondů obává, spočívá v tom, že je minimální výše poměru ESG investic v udržitelných fondech příliš vysoká. To by mohlo vést k odlivu kapitálu z Německa do Lucemburska – zřizovatelé ESG fondů by se mohli rozhodnout pro založení těchto fondů raději v zemi Beneluxu na úrok našeho západního souseda.

Cíl BaFin je však jasný. Jak řekl Thorsten Poetzsch, chtějí dosáhnout co nejkvalitnějšího dohledu nad udržitelnými fondy, proto vytváří regulaci, která by naopak mohla představovat konkurenční výhodu těch fondů, které ji budou schopné splnit.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, kde vám pravidelně jednou týdně pošleme mail, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter, a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Podezření z greenwashingu čelí i Deutsche Bank

Američtí úředníci vyšetřují skupinu DWS, jednotku pro správu aktiv Deutsche Bank, poté, co nedávno odvolaný vedoucí oddělení udržitelného rozvoje varoval, že společnost nadhodnotila, jak široce využívá kritéria udržitelného investování.

Tariq Fancy, bývalý investiční ředitel pro udržitelné investování ve společnosti BlackRock, také nedávno napsal, že ESG fondy jsou ziskové pro zřizovatele fondů, kteří chrlí produkty, aby uspokojili rostoucí poptávku, ale ve skutečnosti nemusí přinášet nic dobrého. Fancy dokonce tvrdil, že zřizovatelé fondů uvádějí veřejnost v omyl a snižují šance, že vlády budou jednat.

Thorsten Poetzsch se odmítl k těmto zprávám vyjádřit. Uvedl však, že lze předpokládat, že se BaFin bude více soustředit na situace, které by mohly být neobvyklé, a budou prověřovat, zda se neobjevují ve správě udržitelných investic nějaké nesrovnalosti. DWS se proti vyjádření svého bývalého zaměstnance brání a uvedla, že obvinění nejsou založena na pravdě.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎