Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

“Loupež” za bílého dne: Zahraniční firmy odvedly z ČR na dividendách přes 300 miliard korun

Do zahraničí z ČR již podruhé za sebou odtekl kapitál ve formě dividend v hodnotě přes 300 miliard korun. Nejvíce peněz z tuzemské ekonomiky odvádějí banky a pojišťovny!

Publikováno
“Loupež” za bílého dne: Zahraniční firmy odvedly z ČR na dividendách přes 300 miliard korun
Zdroj: depositphotos.com

Podle analytika UniCredit Bank Jiřího Poura si zahraniční investoři loni ze zisků v České republice vybrali na dividendách 321,5 miliardy korun. Jedná se o přibližný výpočet na základě předběžných informací od České národní banky. Podrobnější data centrální banka brzy poskytne.

Značné prostředky odčerpávají hlavně pojišťovny a banky, z velké části vlastněné zahraničními firmami.

Například Česká spořitelna je součástí rakouské skupiny Erste Group, Komerční banka je napojena na francouzskou Société Générale a ČSOB vlastní belgická skupina KBC.

Kromě toho průmyslové podniky, zejména automobilky jako Škoda Auto, Hyundai Nošovice a kolínská Toyota, rovněž posílají značné částky svým mateřským společnostem.

Například Škoda Auto, kterou vlastní Volkswagen, vyplatila předloni na dividendách 22,4 miliardy korun, zatímco o rok dříve to bylo 15,2 miliardy korun. Desítky miliard ročně odčerpávají z Česka také firmy z oboru informačních technologií.

Rozdělené dividendy byly o 2,9 procenta nižší

Celkové rozdělené dividendy byly loni o 2,9 procenta nižší než předloni. Na tomto poklesu se dle Poura podílel 6,5procentní pokles zisků společností se zahraniční účastí v celkové výši 475,4 miliardy korun.

“Pozoruhodné je, že 153,9 miliardy korun bylo reinvestováno zpět do české ekonomiky, což znamená snížení míry reinvestic z 34,9 procenta v roce 2022 na 32,4 procenta v roce 2023. I přesto zůstala v porovnání s obdobím mezi finanční krizí a pandemií nadprůměrná,” uvedl Pour.

Kromě dividend odčerpávají nadnárodní společnosti z České republiky miliardy ročně také prostřednictvím různých tzv. fíglů, jako jsou převodní ceny s dopadem na daňové povinnosti.

Energetické společnosti, ropné i těžební firmy a banky budou platit daň z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax) za loňský rok. Stát nakonec vybere méně, než se očekávalo, mimo jiné kvůli různým daňovým optimalizacím.

Šest největších bank v Česku zaplatí na windfall tax méně než 2 miliardy korun, což je daleko pod očekávanými 33 miliardami.

Přestože v roce 2023 vydělaly 70,6 miliardy korun, pouze o 6 miliard méně než předchozí rok. Celkem všechny banky poslaly loni za prvních osm měsíců svým mateřským společnostem do zahraničí na dividendách více než 75 miliard korun.

I české firmy si vyberou dividendy ze zahraničí

Také české firmy si vybírají své zisky ze zahraničí ve formě dividend, přičemž jejich příliv v loňském roce činil 62 miliard korun.

Ziskovost těchto firem vzrostla o 23,7 procenta, přičemž míra reinvestic klesla na 57,7 procenta. Očekává se, že tento příliv příjmů ze zahraničí bude hrát stále významnější roli v souvislosti s transformací české ekonomiky na vyspělou.

Odliv dividend je zachycen na běžném účtu platební bilance, který zahrnuje všechny transakce domácí ekonomiky se zahraničím. V loňském roce skončil po dvou letech deficitů přebytkem 89,9 miliardy korun.

Zahraniční investoři si z České republiky odnesli na dividendách rekordní částky, což svědčí o jejich významné roli zejména v bankovním sektoru a průmyslu, včetně toho automobilového.

Přestože tento odliv finančních prostředků představuje výzvu pro českou ekonomiku, příliv dividend ze zahraničí do českých firem zároveň naznačuje potenciál pro další rozvoj a transformaci ekonomiky země.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
3
7

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Dušan Kubala

nechapu proc tohle jeste nekdo resi nebo se tomu divi nebo proc o tom pise a loupez uz to jiste neni …

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎