Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Slibované výnosy nebudou, windfall tax je propadákem! Kolik se na mimořádné dani vybere?

Publikováno
Slibované výnosy nebudou, windfall tax je propadákem! Kolik se na mimořádné dani vybere?
Zdroj: depositphotos.com

Velké očekávání měl ministr financí Zbyněk Stanjura od daně z neočekávaných zisků (tzv. windfall tax). Odhad výnosů, které měl stát vybrat od bank, byl odhadován na 33 mld. Reálně ale odvedou v jednotkách miliard. Ministra Stanjura uvedl, že v politickém slovníku to znamená do pěti.

Není to tak dávno, co analytici upozorňovali, že bankovní sektor nepřinese výnosy z neočekávaných zisků do státní kasy. Ani nemůže. To jasně ukazují čísla. Šestice našich tuzemských bank vydělala za tři čtvrtletí letošního roku 57,1 mld. Kč a loni za stejné období 58,4 mld. Kč.

Poznámka

Daň z mimořádných zisků stát uvalil na velké banky, energetické, petrochemické a těžební společnosti z důvodů razantního nárůstu cen energií v případě energetických společností a u bank z důvodu výrazného zvýšení úrokových sazeb.

Inkaso windfall tax činilo ke konci října 25,8 mld. Kč a na odvodu z nadměrných příjmů výroby elektřiny stát dosud vybral 17,3 mld. Kč. Můžeme říct, že výnosy obou opatření letos určitě nepokryjí kompenzace vysokých cen energii, které stát domácnostem a firmám poskytuje, uznal ministr Stanjura.

“Výnosy obou opatření letos určitě nepokryjí kompenzace vysokých cen energii, které stát domácnostem a firmám poskytuje,” přiznává Stanjura.

Ministr Stanjura vidí i pozitivní důsledky zavedené daně. Banky ve snaze snížit si náklady nabídly lidem na spořicích účtech a termínovaných účtech vyšší úroky. Lidé, kteří mají v bankách účty, tak získali od bank více peněz.

“Ekonomové se shodují, že to má vlastně protiinflační charakter, pokud ty peníze byly úročeny vyšší částkou, byla větší pravděpodobnost, že zůstanou a nebudou utraceny,” okomentoval Stanjura.

Co lze z toho vyvozovat?

Stát měl velké ambice, jak získat peníze do státního rozpočtu. Tato cesta se ale neukázala šťastná. Je jasné, že banky se budou chovat jako řádný hospodář a budou legálně optimalizovat zisk, ať už formou odměňování zaměstnanců, vkládat peníze do oprav či jinak investovat.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.