Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Daň z neočekávaných zisků propadákem! Některé banky nezaplatí ani korunu

V ČR byla v roce 2023 zavedená daň z neočekávaných zisků. Nyní nadešel čas zúčtování. Některé banky se jí zcela vyhnuly pomocí daňové optimalizace. Jaká banka zaplatila nejvíc?

Daň z neočekávaných zisků propadákem! Některé banky nezaplatí ani korunu
Zdroj: ihned.cz

Mimořádná daň z neočekávaných zisků tzv. Windfall tax v České republice platí od 1. ledna 2023. Jedná se o součást daňového balíčku, který podepsal prezident 28. listopadu 2022. Daň je určená pro mimořádně ziskové společnosti z oblasti výroby a obchodu s energiemi, bankovnictví, petrolejářství a těžby nebo zpracování fosilních paliv.

V České republice vedlo zavedení neočekávané daně k různým reakcím velkých bank. Ze šestice největších bank nejvyšší vypočítanou daň Komerční banka, která zaplatila zálohu v celkové výši přibližně 0,4 miliardy korun. Tisková mluvčí banky Šárka Nevoralová potvrdila, že ke konečnému vyúčtování daně dojde ještě letos.

Některé banky se dani vyhnuly díky státním dluhopisům

Některé banky se však mimořádné dani zcela vyhnuly, a to zejména díky držení státních dluhopisů. ČSOB a UniCredit Bank se rozhodly mimořádnou daň nekomentovat. Mluvčí Raiffeisenbank Tereza Kaiseršotová prozradila, že banka zaplatila nižší stamilionové zálohy, přičemž uvedla, že žádné přeplatky neočekává.

Mezitím Česká spořitelna a Moneta Money Bank přiznaly, že žádnou mimořádnou daň neplatí. Mluvčí Monety Zuzana Filipová to přičítá držení vysokého objemu státních dluhopisů (přibližně 90 miliard korun), které jsou osvobozeny od daně z úrokových výnosů, což bance výrazně snížilo daňový základ pro výpočet mimořádné daně. Podobnou strategii údajně použila i Česká spořitelna.

Na dani z mimořádných zisků mělo být odvedeno okolo 33 miliard korun, ale ve skutečnosti banky celkem odvedou cca 730 milionů.

Může za to zvýšení úroků na spoření?

Ministr financí Zbyněk Stanjura zdůvodnil nižší než očekávaný daňový výnos tím, že banky zvýšily úrokové sazby na spořicích účtech, což naopak vedlo k vyšší srážkové dani.

Do jaké míry si banky snížily daňový základ vyššími náklady, dividendami či jinou daňovou optimalizací, bude podle mluvčí ministerstva financí Gabriely Krušinové jasné po podání daňových přiznání k dani z příjmů ve druhé polovině roku. Krušinová zároveň připustila, že k nižšímu výnosu neočekávané daně přispělo více faktorů.

Někteří analytici se domnívají, že banky byly na novou daňovou povinnost dobře připraveny a že stát udělal chybu, když je za rok 2022 nezdanil. Krušinová však tento názor vyvrátila poukazem na riziko protiústavnosti kvůli retroaktivitě, která by mohla vést k nulovému výběru příjmů po celý rok 2023.

Jak funguje mimořádná daň?

I přes tuto kontroverzi zůstaly zisky šesti největších bank v loňském roce vysoké, když za první tři čtvrtletí vydělaly celkem 57,1 miliardy korun, zatímco ve stejném období roku 2022 to bylo 58,4 miliardy.

Dočasná mimořádná daň, která se týká i energetických společností a rafinerií, funguje jako 60% daňová přirážka uplatňovaná na nadměrné zisky, které jsou definovány jako rozdíl mezi základem daně v daném roce (v tomto případě 2023) a průměrem základů daně za poslední čtyři roky (2018-2021) zvýšeným o 20 %.

Gabriela Ivanco, daňová poradkyně společnosti Mazars, vysvětlila, že banky snížily své zisky prostřednictvím daňové optimalizace, aby minimalizovaly rozdíl mezi srovnávaným základem daně a průměrem upravených srovnávacích základů daně, a to potenciálně na nulu nebo dokonce na zápornou částku.

Zmínila také, že nezdaněné příjmy z držby státních dluhopisů, které nevstupují do srovnávacího daňového základu, jsou dalším významným důvodem, proč neočekávaná daň nemusí přinést takové příjmy, jaké vláda očekávala.

Skutečnost, že některé banky zaplatily na neočekávané dani málo nebo nic, neznamená, že nejsou významnými plátci daně z příjmů právnických osob.

Podle údajů Finanční správy byla v roce 2022 druhým největším plátcem Česká spořitelna s částkou 3,3 miliardy korun. První byla těsně Kooperativa a třetí ČEZ. V první padesátce plátců se umístilo i dalších pět velkých bank.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
0
0

Autor

Veronika se více než pět let specializuje na analýzu bankovního sektoru a finančních produktů, přičemž na základě toho připravuje podrobné recenze bank a jejich portfolia. Její výzkum v oblasti financí je základem pro její práci na portálu Finex, kde se zaměřuje na poskytování aktuálních a srozumitelných informací, a zvyšování finanční gramotnosti.

Tuto osvětu považuje za klíčovou pro lepší budoucnost jednotlivců i společnosti, a věří, že finanční vzdělání je základem pro finanční nezávislost. Jejím cílem je přispívat k podpoře zájmu o peníze a investice, nabízet čerstvé perspektivy a pomoci čtenářům lépe se orientovat v komplexních finančních tématech.

“Nejlepší investicí je ta do vlastního vzdělání. A právě finanční gramotnost je klíčem k finanční nezávislosti.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.