Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Binance odstoupila od dohody, burzu FTX nekoupí a nepomůže. Proč?

Publikováno
Binance odstoupila od dohody, burzu FTX nekoupí a nepomůže. Proč?
Zdroj: coindesk.com

Burza FTX.com se v úterý dostala do problémů po tom, co na ni uživatelé podnikli bank run ve strachu z její možné insolvence. Obavám dala vzniknout zveřejněná rozvaha na burzu napojené společnosti Alameda Research, která odhalila, že závazky společnosti ve výši 8 miliard USD jsou převážně kryty právě nelikvidním tokenem burzy FTX (FTT). Nápor burza nevydržela a potají pozastavila výběry kryptoměn, načež šla žádat velké investory a burzy OKXBinance o pomoc.

Binance v čele s generálním ředitelem Changpengem Zhao, známým též jako CZ, žádost vyslyšela a ještě téhož dne spolu s FTX oznámila, že došlo k podpisu záměru o převzetí a akvizici burzy FTX. Binance by burze následně pomohla s nedostatkem likvidity, výběry by byly zprovozněny a uživatelé by se dočkali svých prostředků.

Neuběhl ani den a nezávazná dohoda byla ze strany Binance vypovězena.

“Mysleli jsme, že budeme schopni podpořit uživatele FTX a poskytnout likviditu, ale problémy jsou mimo naši kontrolu a schopnost pomoci,” doplnila Binance v dalších tweetech.

Vyšlo tak najevo, že problémy a nesolventnost FTX jsou mnohem větší, než si kdokoli, včetně samotných podporovatelů burzy, myslel. Dle soukromých zpráv mělo vedení FTX před oznámením dohody s Binance usilovat o získání kapitálu v hodnotě 10 až 20 miliard USD. Zakladatel FTX Sam Bankman-Fried informaci následně potvrdil a dodal, že pokud se finanční injekci nepodaří sehnat, společnost čeká s největší pravděpodobností bankrot. V takovém případě by jedinou nadějí uživatelů na získání alespoň části svých prostředků bylo soudní vypořádání.

Kryptoměnový trh stále krvácí

Pád kryptoměnového trhu, který se hroutí už od úterý, nabral po zjištění nových skutečností na obrátkách. Bitcoin se poprvé od listopadu 2020 obchodoval pod hranicí 16 tisíc USD, Solana (SOL), která je druhou největší investicí již zmíněné Alameda Research, ztratila za den kolem 50 % své hodnoty a nyní se obchoduje za $171,9. Důvodem prakticky volného pádu jsou oprávněné obavy, že nesolventní Alameda bude nucena své mince SOL prodat, aby měla čím splatit dluhy.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.