Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Trezor Model T – Spuštění nové peněženky krok za krokem [NÁVOD]

Publikováno
Trezor Model T – Spuštění nové peněženky krok za krokem [NÁVOD]

Zdroj: Trezor.io

Trezor Model T

Kryptoměny mají svoji cenu, a proto je potřeba dávat si na ně pozor a mít je v bezpečí. Pokud o ně přijdete, přijdete o své peníze. To přece nikdo nechce.

Ať už se teprve chystáte nějaké kryptoměny nakoupit, nebo již nějaké vlastníte, neměli byste jejich bezpečnost brát na lehkou váhu.

K zabezpečení kryptoměn používáme kryptoměnové peněženky, kterých existuje několik druhů. Tím nejbezpečnějším druhem jsou rozhodně hardwarové peněženky.

Jejich nejbezpečnějšími a nejvíce používanými zástupci jsou pak peněženky značky Trezor od české firmy SatoshiLabs.

Pokud se při výběru své první peněženky rozhodnete pro Trezor, určitě nešlápnete vedle.

V tomto článku se dnes společně podíváme na novější verzi Trezoru a to Trezor Model T (recenzi najdete zde). Konkrétně se krok po kroku podíváme na to, jak použít Trezor T a jak s ním pracovat. Trezor vás sice sám povede poměrně stručným a jednoduchým návodem, ale kdybyste měli nějaký problém, podívejte se na tento článek.

Obsah tohoto návodu

Krok 1: Zkontrolujte obsah balení Trezor T

Před samotnou aktivací vašeho Trezoru, je potřeba si zkontrolovat, jestli není balení nějak porušené. Především pak zkontrolujte holografickou nálepku na samotném zařízení. Pokud by balení nebo nálepka byla nějak poškozená, je možné, že se do Trezoru někdo dosnažil dostat.

Je-li poškozená nebo chybí-li úplně, kontaktujte zákaznickou podporu. 

V mezičase, kdy budete problém s podporou řešit, se nedoporučuje Trezor používat. Aktuální balení Trezoru T má holografické nálepky na těchto místech (viz obrázek níže).

nálepka na trezoru t
Holografická nálepka přes konektor Trezoru T

Po otevření krabičky kromě samotného Trezoru naleznete ještě: USB-C kabel, dvě kartičky na zapsání SEEDu, stručný návod v angličtině, magnetický dok na trezor a pár samolepek. Celý obsah balení Trezoru T můžete vidět na obrázku níže.

Pokud bylo s vaším balením vše v pořádku, pokračujte dále. 

obsah aktivace trezoru t
Obsah balení s Trezorem T

Krok 2: Připojte peněženku pomocí USB

Pokud je balení OK a holografickou nálepku z konektoru Trezoru jste slepili, můžete přejít k samotné aktivaci.

Jako první připojte trezor pomocí USB kabelu k vašemu počítači. Do vašeho webového prohlížeče napište tuto adresutrezor.io/start.

trezor instalace model T
Trezor aktivační stránka (výběr daného modelu)

Na stránce zvolte model Trezoru, který vlastníte, a pokračujte dále. V našem případě to bude model Trezor T. (Máte-li trezor One, přejděte na druhý návod zde).

Krok 3: Stáhněte si software pro komunikaci s Trezorem

Aby vaše peněženka mohla s počítačem a online prostředím komunikovat, je potřeba si stáhnout program Trezor Bridge, který vám bude nabídnut ke stažení hned po výběru vašeho modelu.

V tomto kroku si pouze vyberte příslušný operační systém a program stáhněte.

Instalace Trezor Bridge
Program si stáhněte a nainstalujte

Ve chvíli dokončení instalace Trezor Bridge budete vyzvání k odpojení Trezoru. To proto, aby se instalace mohla plně dokončit. Poté můžete zařízení Trezor znovu připojit.

Poznámka

INFO: Program Trezor Bridge funguje pouze jako prostředník mezi zařízením a prohlížečem, nefunguje jako klasický program (proto se vám po jeho instalaci nic neotevře).

Krok 4: Instalace Trezor firmwaru

Ve chvíli, kdy máte stažený a nainstalovaný Trezor Bridge, je potřeba ještě nainstalovat aktuální firmware do samotného Trezoru. Proto tedy znovu Trezor připojte kabelem, pokud jste to ještě neudělali, a otevřete si v prohlížeči stránky peněženky: https://wallet.trezor.io.

Znovu doporučujeme adresu do okna prohlížeče ručně nacvakat. Nenaletíte tak podvodníkům s odkazy (v emailu/na soc. sítích) které z vás jen lákají hesla.

trezor instalace firmwaru
Instalace firmware – Potvrďte tlačítkem

Po kliknutí na tlačítko Install firmware se vám spustí instalace. Její vývoj můžete sledovat jak na vašem počítači, tak na displeji vašho zařízení Trezor. O dokončení instalace budete znovu informováni. Celý proces trvá pár desítek vteřin.

Po dokončení instalace firmwaru budete znovu požádáni o odpojení a připojení kabelu. Poté budete pokračovat vytvořením nové peněženky, a to kliknutím na tlačítko Create new (vytvořit novou peněženku)

trezor one nova penezenka

Žádost o vytvoření nové peněženky musíte potvrdit i stisknutím tlačítka na displeji samotného Trezoru.

A je to! Vaše peněženka je vytvořena!

Druhá možnost, kterou vidíte na obrázku výše (Recover wallet) je pro případ, že chcete obnovit svou již dříve vytvořenou peněženku. To se hodí v případě ztráty zařízení, přechodu nový model, atp. Návod na to naleznete zde: Jak obnovit Trezor.

Krok 5: Zabezpečení vašeho Trezoru T

Vytvořením peněženky nastavení vašeho Trezoru rozhodně nekončí. I když ji máte vytvořenou, bude vás nyní čekat ten nejdůležitější krok. Zabezpečení vašeho Trezoru a samotných kryptoměn!

Ihned po založení nové peněženky doporučujeme pokračovat v procesu zabezpečení, a to tlačítkem Create a backup in 3 minutes. Následně vás bude čekat záloha vašich kryptoměn, které spočívá v nastavení SEEDu a PIN kódu pro přístup do vaší peněženky.

Jak přesně tento SEED funguje a jak si ho správně zaznamenat? Čtěte dále.

trezor one rozhrani
Rozhraní peněženky Trezor

Pokud neovládáte anglický jazyk, tak pro lepší orientaci a vaši informovanost doporučujeme Trezor peněženku přepnout do českého jazyka (viz červená šipka) na obrázku výše.

Pojďme se teď ale podívat na nastavení zmíněného SEEDu a PIN kódu.

Krok 6: Záloha SEED v Trezoru

Trezor T wallet používá k zabezpečení kryptoměn dva prvky. Jsou jimi SEED a PIN kód.

Co když Trezor ztratíte? Co když vám ho někde ukradne nebo se rozbije? K tomu právě slouží zmíněný SEED, který si můžete představit jako zálohu vaší peněženky, ze které je možné peněženku znovu spustit v případě nějakého problému.

Záloha pomocí SEEDu spočívá v tom, že vám peněženka Trezor T vygeneruje 12 náhodných anglických slov (u modelu One je to 24 u modelu Trezor T je to 12), které slouží pro případnou obnovu. Jak se můžete dočíst na obrázku níže, nikdy byste neměli váš SEED: 

 • Fotit, nebo jinak digitálně zaznamenávat
 • Psát nikam do počítače ani telefonu
 • Nahrávat do cloudových (virtuálních) uložišť
 • Nahrávat na internet (do emailu, posílat přes messenger, na servery – prostě nikam)

SEED se zaznamenává pouze na kartičky (papír), které jsou součástí balení Trezoru (uvidíte na nich 12 kolonek). Pokud nějakým z výše zmíněných, nebo jiných způsobů zaznamenávání ohrozíte váš SEED, je možné, že si ho někdo zkopíruje a získá tak všechny vaše kryptoměny!

Pro vygenerování vašeho SEEDu musíte potvrdit, že jste obeznámeni s tím, jak se SEEDem manipulovat a dále pak pokračujete tlačítkem Continue.

trezor t vytvoreni seedu
Tvorba zálohy seedu

Váš SEED byl vygenerován! První slovo můžete již vidět na svém Trezoru. Další slovo vždy zobrazíte kliknutím na tlačítko Next. Tato slova si zapište! A pozor, je samozřejmě potřeba zaznamenávat bezchybně a ve správném pořadí. Na displeji Trezoru vždy vidíte, kolikáte v pořadí dané slovo je, takže si to můžete zkontrolovat.

Ve chvíli, kdy potvrdíte zaznamenání posledního slova nastane opětovná kontrola a všechna slova se vám zobrazí znovu pro kontrolu.

Po dvojité kontrole všech slov bude vaše záloha úspěšně vytvořena. Nyní můžete pokračovat nastavením PIN kódu, nebo to můžete odložit na později. My samozřejmě doporučujeme PIN nastavit okamžitě. Pokud chcete PIN nastavit hned, klikněte na tlačítko Continue.

Poznámka

Pozor! Pokud přijdete o svůj SEED, nikdy nebudete schopni kryptoměny obnovit a získat je tak zpět v případě ztráty či rozbití zařízení!

Krok 7: Nastavení PIN kódu

PIN kód je neméně důležitý a je samozřejmě také potřeba ho uchovávat v bezpečí. Pokud by někdo přišel na váš PIN a měl zároveň váš Trezor, nepotřebuje ani váš SEED a může vás o kryptoměny připravit. To znamená, že byste nikdy neměli mít PIN kód zapsaný někde u Trezoru.

Nastavení PIN kódu provedete jednoduše. Na počítači nic dělat nebudete, ten je totiž možné odposlouchávat, kdybyste v něm měli virus. Proto, jak vás peněženka sama vyzývá, zadejte váš požadovaný 4 – 9 místný PIN na samotném treozru. Klávesnice je z bezpečnostních důvodů vždy poskládána jinak, proto si dejte pozor, na co cvakáte.

nastavení PIN na Trezoru
Nastavení PIN na Trezoru

PIN po vás bude požadován pokaždé, když peněženku připojíte k počítači, proto si jej dobře zapamatujte. PIN jde samozřejmě jednoduše změnit v nastavení účtu.

Základní a zároveň nejdůležitější nastavení Trezoru je hotové! Kdykoliv budete chtít vstoupit do své Trezor peněženky používejte pouze tuto oficiální stránku – https://wallet.trezor.io/.

Krok 8: Další nastavení Trezoru

V momentě, kdy máte nejdůležitější nastavení za sebou (SEED a PIN), můžete provést další nastavení.

Mezi tato nastavení patří: pojmenování vašeho zařízení (viz obrázek níže), nastavení oficiálních stránek Trezoru do záložek (zabezpečení proti phishingu), možnost přihlášení emailu do newsletteru (informace o updatech a dalších věcech), nastavení preferované měny vašeho účtu, nebo nastavení obrázku, který chcete na Trezor displeji zobrazovat.

trezor nastaveni nazvu
Příklad pojmenování zařízení.
Obrázky na výběr

Co se týče obrázků, které pro nás vývojáři Trezoru do systému nahráli, tak je vidět, že jim rozhodně smysl pro humor nechybí. Možnost mít na Trezoru obrázek Doge nebo Anonymous je fajn. K ničemu, ale fajn. :-)

A kdyby se vám nelíbil žádný z obrázků na výběr, můžete si nahrát svůj.

.

Hotovo!

A to je z tohoto návodu vše. Vaše peněženka by měla být kompletně funkční a zabezpečená.

Pojďme si na závěr ještě zopakovat základní rady při práci s peněženkami Trezor a vlastně obecně s hardwarovými peněženkami.

 • Nikdy neukládejte SEED online, nefoťte, nikam nenahrávejte – prostě ho držte dál od internetu a dalších technologií (SMS,..)
 • SEED si uložte na bezpečné místo a ideálně mějte 2 SEEDY – každý na jiném místě (co když vyhoříte a přijdete o Trezor i SEED?)
 • PIN nikdy nemějte společně s Trezorem
 • Trezor, SEED, ani případně PIN nenechávejte jen tak válet někde v bytě. Mějte vše na bezpečných místech
 • Chovejte se ke kryptoměnám jako k penězům – vždyť to peníze jsou – mějte je v bezpečí! 

Doufáme, že se vám že vám návod pomohl. Nastavení a aktivace Trezoru není úplně triviální záležitostí a je důležité ho nepodcenit. Věříme ale, že vám to tento návod značně zjednoduší. Pokud byste měli jakékoliv dotazy ohledně Trezoru One nebo Trezoru T, tak vám na ně rádi odpovíme.

VIDEO: Přesný návod krok za krokem, jak Trezor T aktivovat

Ještě Trezor nemáte? Kupte si ho zde!

Favorit redakce

Výhody
 • Český výrobek
 • Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
Nevýhody
 • Pro začátečníky může působit složitě
 • Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)

Další informace o krypto peněženkách a Trezoru:

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (13 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Petr Karásek

dobrý den, odeslal jsem z trezoru t pár mBTC na adresu , kam zatím nedorazily. Dá se akce stornovat a vrátit mBTC zpět do mého trezoru t ? Děkuji Petr a ještě jednu věc , nejde to nastavit na češtinu ?

Redakce Finex

Dobrý den, Petře. Pokud jste si jistý, že jste při odesílání BTC zadal správnou adresu, pak to vypadá, že jste zadal příliš nízký poplatek a transakce proto čeká v mempoolu. Pro více informací o tom, jak transakci “zrušit” nebo urychlit, si přečtěte náš článek Bitcoin transakce čekající na potvrzení kvůli malému poplatku. Jak ji urychlit?

Marie

Dobrý den,

V pc mám uloženy program Exodus přes který připojuji Trezor.

Chtěla bych ale pořídit ještě jeden trezor, jak v tomto případě bude fungovat Exodus? Budou 2? Nebo se v nich budou přepínat úcty?

Důvod druhého trezoru je-oddělit kryptomeny.

Předem moc děkuji za vaši odpověď a nějaké ty tipy :-)

Redakce Finex

Dobrý den, Marie. Protože s tímto přímou zkušenost nemáme, musíme Vás odkázat na oficiální návod peněženky Exodus zde.

Kolba Vladimír

Dobrý den,
jsem úplný amatér a tak mám nejméně stovku otázek :-) Na začátku vás chci požádat o radu ohledně nákupu do trezoru T. Jak nakoupit kryptoměnu, jaký je kód peněženky pro danou kryptoměnu, nebo je to jedna peněženka?
Předem moc děkuji za radu.

Zdeněk

Dobrý den, jak dostanu do Trezoru jinou kryptoměnu? Bitcoin a ostatní hlavní kryptoměny jsou v aplikaci uvedeny a převod do peněženky je snadný, ale nikde nevidím jak dostat do peněženky ostatní kryptoměny. Moc děkuji za radu.

Redakce Finex

Dobrý den, Zdeňku. Toto je otázka, na kterou se nás v poslední době ptá poměrně mnoho lidí. Protože se ale nejedná o problém, na který by bylo možné odpovědět v jednom krátkém komentáři, k tomuto problému aktuálně připravujeme návod, který by měl být brzy hotový a publikovaný zde na Finex.cz v článku “jak do Trezoru poslat více kryptoměn”.

Aktualizace: Návod naleznete zde.

Roland Hudec

Zdravim kde nájdem ten návod??? Hoďte mi sem prosím link…
Ďakujem.

Honza

Dobry den,
chtel jsem se zeptat, jak dostanu sve kryptomeny z aplikace na chytrym mobilu (aplikace Crypto.com) do Trezoru T? Problem mam s tim, jak zkopiruji vygenerovanou adresu z T trezoru v notebooku do aplikace na mobilu. Diky moc, pekny den!

Redakce Finex

Dobrý den, Honzo. Mělo by Vám stačit si v Trezoru vygenerovat přijímací adresu pro danou kryptoměnu a tu použít jako adresu pro Withdrawal v aplikaci Crypto.com. Adresu můžete zkopírovat na počítači a poslat ji např. přes messenger sám sobě. Na telefonu ji pak už jen zkopírujete z messengeru. Nebo využít Pastebin. Možností je spousta.

Vladimír

poprosím o radu ako mám odomknúť svoj Trezor T ak ani po viacerých pokusoch som sa nedostal cez PIN (pravdepodobne som ho zabudol alebo uložil tak, že ho nemôžem nájsť). Zámoček na displeji je stále zamknutý a čas na zadávanie PINu sa stále zdvojnásobuje. Myslím si, že zabudnutý, alebo nesprávne zadaný PIN by nemal byť dôvodom na nepoužívanie zariadenia.

Redakce Finex

Dobrý den, Vladimíre. Pokud PIN zadáte 16x chybně, celé zařízení se smaže a bude možné ho znovu obnovit pomocí seedu. Poté si můžete PIN vytvořit nový.