Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Kryptoměna Kauri aneb podezřelý výtvor skupiny British Asset

Publikováno
Kryptoměna Kauri aneb podezřelý výtvor skupiny British Asset

Československou komunitu v posledních dnech doslova zaplavila tzv. kryptošlechta, jak si tvůrci kryptoměny Kauri říkají. Kvůli silnému marketingu si Kauri získalo poměrně hodně pozornosti a proto je potřeba se podívat na to, co to vlastně Kauri je, jaký má smysl a zda se jedná o výhodnou investici.

Úvod do Kauri

Kauri zasáhlo československou komunitu velmi silným marketingem. Proto je potřeba se na celý projekt podívat z hlediska fundamentální analýzy, která odhalí, k čemu samotný token kauri vůbec slouží.

Kauri jako token má sloužit k posílení ekosystému British Asset Investment Group, což je společnost registrovaná v daňovém ráji (na Marshallových ostrovech), nikoliv v Anglii, jak by se podle jména mohlo zdát.

Za peníze vybrané z prodeje tokenů Kauri údajně financuje nákupy nemovitostí. Společnost tak v podstatě od investorů vybírá peníze na nákup nemovitostí a investorům za odměnu poskytuje tokeny. To je vše.

Co je to Kauri?

recenze projekt kauri (british asset)
Oficiální logo kryptoměny Kauri

Kauri je klasický ERC20 token na síti Ethereum, což je v podstatě naprosto standardní implementace na ETH síti. Podobný token si může založit každý přibližně za 15 minut.

K tomuto účelu již slouží i veřejně přístupné bezplatné generátory, jako např. web tokenmint, které umožňují jednoduchou tvorbu ERC20 tokenů. Stačí vám peněženka Meta mask a máte vlastní token.

Proto je nutné ptát se: k čemu samotné Kauri slouží?

Logicky by se odpověď měla nacházet ve Whitepaperu samotného Kauri, jenže ani po přečtení Whitepaperu Kauri se nedozvíte, k čemu samotný token slouží.

Přitom právě funkce tokenu je absolutním základem a fakt, že funkce Kauri není adekvátně vysvětlena, je naprosto tristní a je to masivní červená vlajka. (Těch je ostatně projekt Kauri plný.)

Kryptoměna Kauri - Výňatek z whitepaperu
Kryptoměna Kauri – Výňatek z whitepaperu

Obrázek výše je výňatek z whitepaperu Kauri, kde je užitnost Kauri popsána následovně: “Technicky je Kauri token stavebním blokem projektu Kauri, který bude pomáhat financovat projekty British Asset Investment Group“.

Tato věta v podstatě znamená následující: Pokud chcete financovat projekty British Asset Investment Group, tak si kupte Kauri.

Přesný význam je pak to, že investor dá peníze zakladatelům Kauri, kteří za ně (údajně) nakoupí nějaké nemovitosti a následně investorovi dají Kauri token.

Jenže zde je jeden kardinální problém… K čemu ten token investorovi bude? Za tokenem Kauri neexistuje žádná záruka, která by mu dávala hodnotu. Ve veřejně přístupných dokumentech není popsaný žádný mechanismus, který by mu dával hodnotu, což je u ERC20 tokenů naprosto kritické.

Poznámka

Jádro celého systému “British Asset/Kauri” tak stojí na tom, že zakladatelé projektu vyberou peníze. Následně za ně (možná) nakoupí nějaké blíže nespecifikované nemovitosti a investoři za své peníze dostanou prakticky bezcenný token.

PS: Napsat takový whitepaper není nic složitého, například na internetovém tržišti Fiverr Vás to bude stát něco přes 1000 Kč.

Kauri na Latoken

Společnost vytvářející Kauri by mohla namítnout, že samotný token Kauri nějakou hodnotu má, protože je obchodovatelný na burze Latoken a lidé, kteří chtějí, ho tam za danou hodnotu mohou koupit či prodat. Kdyby žádnou hodnotu neměl, přeci by jeho obchodování žádná burza svým zákazníkům nenabízela.

Burza Latoken je ale známá tím, že za úplatu zalistuje všechny tokeny, včetně nesmyslů a podvodů. Stačí vyplnit žádost zde a zaplatit požadovanou částku.

V kryptoměnové komunitě se rovněž spekuluje o tom, že i samotná burza je podvod, ze které uživatele své peníze nedostanou. Případy okradených lidí můžete nalézt například na internetových fórech (viz zde).

U naprosté většiny tokenů, které se obchodují pouze na Latoken, existuje extrémně vysoká pravděpodobnost na to, že se jedná o podvod.

Pravdou tedy zůstává, že Kauri má na burze Latoken nějakou hodnotu, ale při bližším pohledu zjistíme, že se pravděpodobně jedná pouze o iluzi.

Na Latokenu má totiž Kauri objemy obchodů na úrovni cca 10-20 tisíc dolarů za den, což je tak málo, že se jedná o prakticky nelikvidní token. (Pro porovnání: denní objem obchodů s kryptoměnou Bitcoin byl v den psaní tohoto článku $ 56 751 630 850, tedy 5675163x vyšší.)

Obchody v této hodnotě je možné na burze navíc velmi snadno vytvořit uměle – a to doslova za pár korun. Stačí si otevřít dva obchodní účty a nechat jeden kupovat token od druhého a pak zase naopak.

Poznámka

Za vytvoření iluzorních objemů tento “manipulátor” zaplatí pouze zhruba 0,2 % z celkového zobchodovaného objemu. Pro vytvoření fake obchodního objemu $ 10 000 denně ($ 300 000 měsíčně) tedy stačí na poplatcích odvést $ 600 dolarů měsíčně. To znamená, že cenu tokenu Kauri prakticky může určovat i jeden jediný člověk.

Fakt, že Kauri se obchoduje jen na extrémně pofidérní burze, a to ještě s minimálním objemem, dle nás přesně zapadá do obrázku, který ukazuje i zmíněný Whitepaper.

Prodej KAU na burze Latoken

latoken kauri british asset orderbook
Aktuální snímek orderbooku z 27. 1. 2021

Někdo by tedy mohl namítat, že pokud investor nebude s Kauri spokojen, může si své tokeny na danou burzu převést a prodat je někomu, kdo je od něj bude chtít koupit. To je v kryptoměnovém světě naprosto běžná praxe.

Nicméně zde nastává problém. Pomineme-li pofidérnost dané burzy, tak aktuální hloubka trhu je takřka nulová.

Přesněji řečeno, podíváme-li se do orderbooku, uvidíme, že kdybychom nyní chtěli své Kauri prodat, nemůžeme prodat více, než jen Kauri v celkové hodnotě 0,06 BTC, což je asi 40 000 Kč.

Více prostě prodat nelze, protože se na burze nenachází nikdo, kdo by je od nás chtěl koupit. A to i při těchto 40 000 Kč dojde k naprosto brutálnímu slippage, tedy abychom z prodeje získali alespoň zmíněných 40 000 Kč, museli bychom prodat tokeny nakoupené za mnohonásobně větší částku.

Navíc se bavíme o 40 000 Kč CELKEM. Kdyby tedy po nás přišel další prodejce, ten už neprodá vůbec nic. Trh bude prázdný.

Je možné se domnívat, a výše nastíněné informace to dokazují, že se jedná se v podstatě pouze o způsob výběru peněz od investorů, přičemž samotný token je bez hodnoty.

Kauri a British Asset Investment Group

Vše je možné shrnout tak, že Kauri je v podstatě pouze nástrojem pro společnost British Asset Investment Group, registrovanou v daňovém ráji, jak vybrat peníze od důvěřivých investorů.

A co za své peníze tito investoři dostanou, ptáte se?

Jak Kauri funguje si můžeme uvést na příkladu jejich nejnovějšího investičního projektu zveřejněného na jejich stránkách.

Společnost British Asset nyní vybírá od investorů finance tak, že investoři si od společnosti nakoupí další tokeny. Tokeny BATI. Tyto finance pak tvůrci BATI tokenů znovu údajně investují do nemovitostí, ze kterých by následně měly plynout zisky.

aktuální investiční projekt kauri
Popis aktuálního “projektu” ze stránek British Asset

Token BATI je ERC721 tokenový standard na síti ETH a má jednu hlavní funkci – je údajně krytý 1500 tokeny KAURI a zároveň za jeho držení obdrží jeho majitelé další Kauri tokeny navíc.

Jedná se opět o standardní postup, kdy je token bez hodnoty krytý dalším tokenem bez hodnoty. Token BATI mimochodem není možné obchodovat ani na burze Latoken.

Kombinace dvou tokenů v tomto ohledu vytváří iluzi, že jsou tokeny kryty něčím jiným, než důvěrou v samotný projekt. To ale z praktického hlediska není pravda. Jedná se o bezcenné tokeny kryté bezcennými tokeny. Respektive pro investory nejsou bezcenné, mají pro ně takovou cenu, jakou za ně zaplatili. Nicméně je nepravděpodobné, že by je za tuto cenu (nebo dokonce cenu vyšší) ještě někdy v budoucnu mohli prodat.

Sliby, sliby a další sliby

Na svých stránkách se tvůrci Kauri chlubí tím, že investorům budou vyplácet zisky ze svých institucí a zároveň se chlubí tím, že obchází regulace právě pomocí kryptoměn. To je další kombinace, která vytváří další masivní červenou vlajku.

V tomto projektu neexistují žádné záruky. A to je ta nejdůležitější informace.

  • Nejdříve musí investor této společnosti věřit, že za svou investici obdrží nějaké tokeny.
  • Poté musí věřit, že za jeho investici daná společnost nějaké nemovitosti vůbec nakoupí.
  • Pak musí investor také věřit, že tato společnost s nemovitostmi dobře nakládá a profituje z nich
  • A nakonec musí investor věřit, že mu společnost případné zisky nějakým způsobem vyplatí.

Jenže takhle se investice doopravdy nedělají. Investice do čehokoliv musí být vždy postavena na faktických údajích. Co nabízí tým Kauri jsou jenom sliby. Zároveň se jedná o již existující model, který zvolil např. podvodný projekt Bee Token. Jeho tvůrci vybrali v ICO finance na nákup nemovitostí, se kterými pak odešli a majitelům Bee tokenu zůstaly pouze oči pro pláč.

Kauri vykazuje známky podvodu

Projekt Kauri je v podstatě zahlcen červenými vlajkami. Vizáž zakladatelů, webových stránek společnosti i projektu Kauri je tristní. Whitepaper Kauri je také na velmi nízké úrovni a chybí zde základní a v prostoru standardní části, kdy je vysvětleno, od čeho se odvíjí hodnota samotného tokenu.

Samotní zakladatelé (viz další zdroje informací pod článkem), se zároveň těší nevalné pověsti. Dobré projekty se poznají obvykle podle toho, že mají široké týmy odborníků jak na blockchain technologie, tak i na podnikatelskou stránku věci. To u Kauri také chybí. Hlavní člen týmu má za sebou pouze prodej všemožných knih a seminářů, které se ne vždy setkaly s oblibou.

Fakt, že jedinou burzou pro prodej Kauri je Latoken, opět ukazuje na velmi pochybnou náturu tokenu.

Kauri nedává právní, technologické ani blockchainové záruky o ničem. V porovnání s kvalitními krypto projekty je Kauri naprosto nesmyslný projekt, na kterém se s největší pravděpodobností díky masivnímu marketingu spálí enormní množství investorů.

Závěr k British Asset a Kauri

Kryptošlechta okopírovala oblíbený a funkční podvodný model prodeje kryptoměn.

Neznalí investoři se mohou nechat obelhat silnou vlnou marketingu, ale hodnota v projektu z hlediska fundamentální analýzy není žádná.

Projekt v podstatě funguje na principu prodeje bezcenných tokenů, které financují kryptošlechtice, kteří následně tvrdí, že se získanými penězi dobře nakládají. Jenže v projektu neexistuje transparentnost ani záruky a absence regulací vede logicky k závěru, že je projekt extrémně nebezpečný.

Nízká kvalita je vidět v podstatě na každé části projektu. Projekt vykazuje prakticky všechny známky klasického podvodu. Pokud chce dát investor svoje finance kryptošlechtě, tak jistě může, ale očekávat jakoukoliv smysluplnou návratnost je prakticky nemožné.

Pokud investujete do Kauri, tak s největší pravděpodobností přijdete o všechny peníze, které zakladatelům Kauri dáte. Zpátky dostanete jen prázdné a ničím nepodložené sliby.

Osobní názor autora tohoto článku

Předchozí faktická část je v podstatě jemnou verzí fundamentální analýzy kryptoměn. Rád bych ovšem ještě přidal svůj čistě osobní názor. Z pohledu analytika je totiž Kauri naprosto bez debaty jednoznačný podvod. Nic v tomto světě není stoprocentní, ale osobně jsem se setkal již s mnoha scamy a podvody a Kauri je naprosto identické.

Autoři projektu se dle mého názoru naprosto jednoznačně snaží okrást všechny investory a je dostatek důkazů k tomu, že projekt Kauri nebo i BATI jsou absolutně nehodnotné a podvodné projekty. Podobných jsou stovky. Obvykle se to nicméně snaží projekty schovat, což Kauri ani nedělá.

Všem, kteří s Kauri přijdou o peníze (a takových bohužel nebude málo), doporučuji ihned se obrátit na policii. Kauri je jen další ze série podvodů, ale bohužel si získalo velkou mediální pozornost a užitečné idioty, kteří dále šíří falešné informace o Kauri.

Kauri je to nejhorší, co kryptoprostor stvořil. Je to kombinace nové technologie a podvodu, který se do ní může schovat, aby vypadal méně jako podvod. Proto bych rád všem poradil, ať jsou opatrní a pokud chtějí investovat do kryptoměn, ať investují do těch velkých a ověřených a nenaletí na podvodné projekty jako je Kauri a mnoho dalších.

Další zdroje informací

Líbil se vám tento článek?
139
8

Autor

Od roku 2017 se věnuji kryptoměnám jako nezávislý žurnalista. Má to jednoduchý důvod. Je to převratná technologie, která přivede digitální svět na novou úroveň. Všichni budou moci obchodovat se všemi. Žádné hranice, žádná centrální vláda a hluboká změna paradigmatu finančního světa.

Pokud chce člověk rozumět kryptoměnám, je podmínkou pochopit i nynější finanční systém a na něm je postavena vlastně celá společnost.

Mé primární zaměření je analýza jednotlivých kryptoměnových projektů a schopnost vyhodnotit ty, které mají cenu a naopak varovat před těmi, kterými se investoři pravděpodobně spálí.

Svět kryptoměn je Divokým západem financí. Slibuje obrovské zisky a děsivé ztráty. Ale ztrátám se dá předejít díky dostatku informací. I proto je důležité podávat kvalitní informace investorům, kteří následně mohou dělat rozumná rozhodnutí. A o to se snažím.

Přečíst více

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (24 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

SuchSoft

Mňa serie, že na youtube sa mi donekonečna zobrazuje reklama s tým grázlom, raz som si dal tú námahu, a spravil ten mimoriadne komplikovaný a náročný čin, že som to Youtube nahlásil ako scam. Reakcia žiadna samozrejme. Aj som chcel, že to budem zakaždým hlásiť, ale takto mrhať svojim časom sa mi nechce.
Dovolím si tvrdiť, že youtube tento podvod podporuje. Čo ma veľmi mrzí. Hlavne mi je ľúto ľudí, ktorí sa nechajú zapáliť, aj keď je to ich chyba.

TPLK

Taková otázka – kolik vlastně stojí jeden token?

Redakce Finex

Dobrý den, TPLK. Momentálně je na burze LATOKEN token Kauri obchodovatelný za zhruba 0,6 USD, tedy asi 15 Kč. Za kolik by Vám ho prodal někdo jiný, to bohužel nevíme.

Jan

Čmolíka sleduji už od neurorestartu a musím smeknout před jeho rétorikou. Není kdo ví jaký myslitel, ale má to moc dobře zmáknuté. Občas si až rouhavě říjkám: komu vlastně škodí? Důvěřivci mu dají tu 70, tu 90 tisíc, zajedou si na předražený zájezd do jižní Ameriky nebo poslechnou něco rezonančních nahrávek a jsou spokojení. Vymluvit si to stejně nenechají a za rok si to stejně koupí znovu od nějakého jiného podvodníka…

Dušan

Pěkně stručně bez velkých emocí, za to s pádnými fakty. Výborné!
Díky

Michal

Moc pěkne napsaný clanek

Ivan

Jo, Latoken je shit. Válej se tam nelikvidní krypta. V order booku číhaj vlci na potravu s nabídkama úplně mimo trh.

Marián

Som jeden z retardov ktorý kúpili jeden z tých tokenov ????‍♂️ ak by sa našli ďalšie obete čo by išli do žaloby alebo niekto kto vie poradiť čo s tým prosím napíšte

bw44b

Možná na sebe dej i mail. Na svém blogu (druhý odkaz v seznamu zdrojů v článku) jsem repostnul to video, a uvedl jsem kontakt na Bratříčka. Držím palce.

Dan

Jsou to spíše kryptozm**i a British assets znám a je to jeden podvod za druhým toto není poprvé co tahají z lidí peníze. Pokaždé slíbí hory doly sbalí peníze a nazdar bazar

Daee

Jako poslat tomu typkoj co je na videu penize muze jenim kreten, osobne ho neznam ale od pohledu a jak mluví 100% ****

Bob

Adam vyborny clanok!!!

Michal

Člověk, co tomu kryptovocasovi pošle nějaké peníze má o kolečko méně.

Jindřich

Máš recht….je to smaźka a cvok

Filtr

Jsem zvědav za jak dlouho se tu v diskuzi objeví pan Čmolík se svou neuvěřitelnou vlezlostí a začně se vychvalovat jakej je sympaťák a Kauri nedoceněná věc světově globálního významu co má potenciál zastínit vše co do teď v kryptoměnách vzniklo.

Tom

Meli by jste to poslat na facebook toho podvodnika. Spousty lidi cz a sk mu posila penize. Uz sem je upozornoval ale ma tam heatery. Co se s vami budou bavit do zblbnuti a obhajovat toho kretaena a kauri.

bw44b

Jen houšť a větší kapky. :)

Michal

Skvělý článek, co má koule. Lidi, kteří do toho projektu dali nebo dají peníze, by pravděpodobně dříve nebo později okradl někdo jiný. Chybí jim bohužel dostatek zdravého úsudku. Doufejme, že pány “krypto šlechtice” si spravedlnost najde.

karel

Adam je king

Mikuláš

Perfektní práce ! Srozumitelně a výstižně popsáno. Tohle musí pochopit úplně každý.

Martin

Byl jsem členem, vzdělání Edufin academy. Když jsem chtěl ukončit členství, nedostal jsem odpověď jak. Nakonec po komunikaci s bankou jsem musel zrušit kartu a nechat si vystavit novou. Jinak by mi strhavali prachy do aleluja…

bw44

V nějakém Čmolíkovo live streamu si někdo na neodpovídání mailů taky stěžoval, a kvůli tomu si nekoupil celý BATI token za sto tisíc, a přišel tak “jen” o rezervační poplatek :D https://i.imgur.com/Yv6G6NE.png

Jinak co je vevnitř té Edufin Academy? Je vážně tak kulervoucí, jak krypto šlechtici Jiří Vokiel Čmolík a Jan Masnica přehánějí v těch jejich webinářích? Povídejte, přehánějte :)

Karel

Díky za super článek!

Filip

https://m.youtube.com/watch?v=R51ir-6odCs
Vtipně zpracované video o panu Čmolíkovi, které krásně shrnuje celý tento článek.