Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Podvody » [RECENZE] Kelta: Další podvod, nebo výhodná investice?

[RECENZE] Kelta: Další podvod, nebo výhodná investice?

[RECENZE] Kelta: Další podvod, nebo výhodná investice?

Podvodné projekty zaměřené na kryptoměny se rodí prakticky denně. A i když je ještě nedávno bylo možné rozpoznat na první pohled, teď už je tomu bohužel jinak.

Jak už tomu bývá, podvodníci se stále zlepšují a stejně tak i jejich projekty, které často působí velmi důvěryhodně. Jedním z nich by mohl být i poměrně nový slovenský projekt nazvaný Kelta, který láká investory na vysoké výnosy z těžby kryptoměn.

Co Kelta nabízí?

Kelta ve zkratce nabízí svým uživatelům možnost vytvořit vlastní pasivní příjem za využití blockchainu. Toho mají docílit těžbou jedné ze čtyř kryptoměn za pomocí Kelta tokenu. Momentálně společnost nabízí možnost těžit Ethereum, Zcash, Monero a Bitcoin Cash.

Uživatelé se musí nejprve zaregistrovat a nakoupit určité množství Kelta tokenů, které je možné směnit pouze za Ethereum. Proto, abyste mohli vůbec začít těžit, je třeba směnit minimálně 5,25 ETH. Jedno ETH momentálně stojí 9 070 Kč. Je to docela dost peněz.

Kelta celkem nabízí 3 různé programy, které jsou definovány podle množství vlastněných Kelta tokenů. Všechny programy mají garantované výnosy od 53 % až 135 % ročně. Garance tohoto typu sama o sobě už tak trochu “smrdí”.

Uživatelé navíc mohou využít i provizního affiliate programu, kdy za každého nově přivedeného uživatele získají odměnu ve výši 15 % z jeho investice a dalších 5 % vyplácených týdně za každého aktivního člena. Velmi podobný systém měl již padlý podvod BitConnect.

U Kelty je možné vytvořit svůj vlastní "pasivní příjem" ve třech krocích. (zdroj: Kelta)

U Kelty je možné vytvořit svůj vlastní “pasivní příjem” ve třech krocích. (zdroj: Kelta)

Kelta jako projekt začala fungovat již okolo roku 2018, kdy se pomocí ICO (Initial Coin Offering) pokoušela získat dostatek financí na nákup počítačů a techniky potřebných pro těžbu.

Podle všeho se jí potřebné finance povedlo získat a momentálně tak prý vlastní v Bratislavě moderní datové centrum, které má údajně patřit mezi ty nejlepší na světě.

Samotná společnost na svých webových stránkách prohlašuje, že centrum má sloužit za účelem poskytování výpočetního výkonu vědeckým výzkumům, školám a osobám těžící kryptoměny.

Co je to Kelta token?

Kelta token představuje jeden watt výpočetního výkonu a má tak sloužit jako prostředek k těžbě jiných kryptoměn. S Kelta tokenem je tak možné manipulovat pouze v prostředí samotného projektu a není ho tak možné koupit na žádné kryptoměnové burze nebo směnárně.

Kelta nabízí 3 programy, které závisí na množství směnných Kelta tokenů (zdroj: Kelta)

Kelta nabízí 3 programy, které závisí na množství směnných Kelta tokenů (zdroj: Kelta)

Právě centralizace takového tokenu přináší další pochybnosti. Nikdo vám totiž nezaručí, že společnost jen tak ze dne na den nezmizí s vašimi penězi jako tomu bývá i u jiných projektů, které vznikly jako ICO.

Kdo za Keltou stojí?

Za Keltou stojí hned několik kontroverzních osobností, které již v minulosti měly problémy se zákonem nebo přinejmenším propagovaly podvodné platformy.

Na oficiálních stránkách společnosti není momentálně možné dohledat jména vlastníků a dalších pracovníků, která byla nedávno z neznámých důvodů smazána.

I přesto je možné s trochou snahy dohledat několik hlavních postav, které stojí za celým fungováním tohoto projektu.

Jména členů týmu byla na oficiálním webu Kelty smazána (zdroj: Twitter)

Jména členů týmu byla na oficiálním webu Kelty smazána (zdroj: Twitter)

George Mac

George Mac neboli pravým jménem Juraj Mác je uváděn jako CEO a zakladatel celé společnosti, přičemž se na sociálních sítích prezentuje jako „blockchain entrepreneur“. Za svoji kariéru má však tento slovenský podnikatel hned několik vroubků.

Na Slovensku si jeho osoby začaly všímat media poté co na sebe strhával pozornost svým životem milionáře a všudy přítomným luxusem. Právě proto vyplavalo na povrch i jeho působení v hutnické společnosti Metalurg Steel, za které byl vyšetřován i policií kvůli neplacení zákonem daných odvodů.

Celkově tak za období od 2005 do 2010 dlužil svým zaměstnancům více jak 300 tisíc eur a dalších 1,3 miliony eur na sociálním a zdravotním pojištění. (Zdroj)

Při narůstajících dluzích společnost přepsal na bílého koně, a nakonec v roce 2017 byl uznán vinným z maření spravedlnosti. Ihned poté založil i další společnost, která však brzy padla do rukou exekutorů.

V současnosti však není stále jasné, kdo Juraj Mác doopravdy je a v čem všem má prsty.

S projektem je někdy spojován i další kontroverzní podnikatel Igor Rattaj, který se ale od společnosti údajně distancoval.

Marek Dufka

Jednou z dalších osobností, která stojí za projektem je i Marek Dufka. Ten se prezentuje jako technická a zákaznická podpora ve společnosti KELTA, přičemž se objevuje i ve “výukových“ videích tohoto projektu.

Varovným signálem je však jeho propagace dalších podvodných platforem skrze Instagram. Jednou z nich je i Ponziho schéma MindCapital, které uživatelům nabízí návratnost okolo nereálných 40 %.

Je tedy Kelta podvod?

Jak už bylo řečeno na začátku, Kelta může na první pohled působit poměrně důvěryhodně a pro mnoho lidí může představovat i jednoduchý způsob, jak si přivydělat nebo zhodnotit své finance.

Při bližším pohledu je ale u tohoto projektu hned několik varovných signálů, které poukazují na to, že by projekt nemusel být tak seriózní, jak se zdá.

Hned prvním z nich je garantovaná výnosnost, která údajně může dosáhnout až na 135 % ročně. V praxi vám totiž žádný projekt ani instituce nemůže zaručit takové výnosy, aniž byste vy sami museli vydat velké úsilí nebo podstupovat opravdu vysoké riziko.

I v takovém případě by vás většina analytiků a zkušených investorů ujistila, že i přes všechnu snahu takových zisků nedosáhnete. Někteří uživatelé navíc přiznávají, že jejich investice do tohoto projektu nedosahují takové výnosnosti a prakticky zůstávají v červených číslech.

Dalším z varovných signálů jsou bezpochyby i osoby, které za Keltou stojí. Je těžko uvěřitelné, že by podnikatel, který se už uchýlil k nekalostem, z ničeho nic založil seriózní a “pohodový” projekt.

Poměrně zvláštní je i fakt, že na oficiálních stránkách není možné již dohledat členy týmu, což vzbuzuje další pochybnosti. Tyto kroky tak spíše vytváří dojem, že se většina osobností obklopující Keltu snaží smazat jakoukoli spojitost mezi nimi a tímto projektem.

Samotný affiliate program připomíná spíše letadlo a zajišťuje společnosti pouze přísun nových uživatelů. Moc důvěry nepřidávají ani některé komentáře na fórech či sociálních sítích, kde se objevují i zmínky o zrušených účtech, aniž by uživatelům byly vráceny vložené kryptoměny.

Někteří uživatelé zmiňují, že jim byl zrušen účet bez vrácení kryptoměn, které do projektu vložili. (zdroj:Twitter)

Někteří uživatelé zmiňují, že jim byl zrušen účet bez vrácení kryptoměn, které do projektu vložili. (zdroj:Twitter)

Shrnutí: Investovat nebo neinvestovat?

Na závěr je třeba zmínit, že není možné přesně určit a doložit, zda se jedná o jasný podvod anebo projekt, jehož praktiky se projeví až po čase.

I přesto se určitě setkáte i s jeho zarputilými podporovateli jako tomu bývá i u letadel nebo MLM projektů. Stačí si projet diskuzi pod naší recenzí podvodného projektu Arbolet, na který jsme upozorňovali stejným stylem jako v případě Kelty.

Takoví podporovatelé vám samozřejmě budou celý projekt líčit v těch nejlepších barvách. Vždy si ale pamatujte, že tito lidé vás pravděpodobně chtějí pouze využít ke svému vlastnímu prospěchu a profitovat na vás v již zmíněném affiliate programu.

Jednoznačně nabízené výnosy ale i další benefity jsou až moc atraktivní proto aby to byla pravda. Právě proto Kelta cílí především na studenty a další osoby s nízkými příjmy, kteří hledají rychlí přivýdělek z domu.

Pokud tedy počítáte každou korunu a nemůžete si dovolit skončit se svojí investicí ve ztrátě určitě se Keltě a podobným projektům vyhněte obloukem.

Na pozoru by se však měli mít i uživatelé s vysokým kapitálem. I když Kelta má potenciál udržet se na trhu poměrně dlouho, není možné přesně odhadnout, kdy vyčerpá své možnosti a možná zmizí ze dne na den i s penězi svých uživatelů.

Máte nějaké zkušenosti s tímto projektem? Podělte se o ně s námi v komentářích.

Vstupte do světa kryptoměn!

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Tržní kapitalizace
$244,1 mld.
Změna za 24h
-3,8%
Cena
$13 172
Tržní kapitalizace
$43,91 mld.
Změna za 24h
-2,3%
Cena
$387,9
Tržní kapitalizace
$16,53 mld.
Změna za 24h
-0,02%
Cena
$1
Aktualizováno 29.10.2020 09:57

Ohodnoťte tento článek

Pozor: Podobně jako u podvodného projektu Arbolet, i zde se z ničeho nic po několika dnech od publikace začaly objevovat pozitivní komentáře od lidí, kteří tvrdí, že díky Keltě vydělávají. Ne vždy lidé v diskuzi říkají úplnou pravdu, dejte si tedy pozor. PS: Arbolet několik měsíců po tom, co se skvělé komentáře na jeho adresu začaly objevovat, zmizel i s penězmi jeho klientů.
Diskuze k tomuto článku: 13 komentářů
Regina

Fakty ani overovať netreba, pretože už čoskoro budú podložené! Za pár dní bude podané hromadné trestné oznámenie na KELTU!
Podrobnosti aj s dôkazmi nájdete práve tu.

Adam

kde ich najdem ?

Dom

Podvod, zlý zákaznícky servis, nulová komunikácia. Nenechajte sa oj……t ako som sa nechala ja vďaka promu jedného známeho Slováka. Aj to moje malé našetrené som úplne stratila. Snažila som sa o kontakt ale majú slabú, vyhýbavu komunikáciu.

KingDubaj

stacilo mi vidiet tie trapne videjka, ukazuju budovu ale nic sa v nej netazi, da sa zistit ze etherea ktore vam chodia ako payouty neboli ziskane tazenim, nerealny vynos aj pri tej cene elektriny, davam tomu par mesiacov kym sa zrazu prestane vyplacat a Mac zdrhne s vasimi peniazme niekde na Belize.
Na stranke maju ako referencie par nefunkcnych odkazov a tie co funguju hovoria o tom ze sa nedostali na ziadnu burzu/spolupracu lebo asi druha strana zacitila scam.

H.M

Podla mojho nazoru je Kelta podvod. Som presvedcena o tom, ze v datovom centre krypto netazia. A uz vobec nevlastnia nakolko by to bolo za niekolko milionov.. Ved aj kedysi mali uvedene v ich podmienkach, ktore sa menia zo dna na den, ze tazbu iba sprostredkuju. Na supporte robia drzi asi studenti, ktori sa nevedia ani len vyjadrovat. Prakticky som nezarobila nic, lebo to co som vytazila tak pri vybere si vyuctovali ako poplatok za vyber mojich vlastnych penazi.. nejake 4eth.. naskakovala trojita tazba a nikto si to nevsimol! Ani support,ktory vas skusa o tom ake transakcie robite ked si chcete vybrat eth…asi pred par dnami Dufka uviedol akoze o tom vedeli a robili to naschval aby sa uistili akych klientov maju…a nasledne im tie peniaze odoberu!!! Trojita tazba sa nedala nijako zrusit! Preto somz kelty ihned odisla lebo mi to vsetko zapadlo do seba. Lebo raz sa aj stalo ze payouty neposlali-tutlali…kazdy kto sa opovazil povedat pol kriveho slova tak sa vyhrazali…payouty lietali ako na hojdacke.. raz extremne nizke, potom zvlastne vysoke.. nesedeli im hodiny.. niekedy naskakovalo za den 26h tazby.. niekedy naskakovali v hodinach nuly…
Moja znama mala uplne rovnako vysoky vklad ako ja a vytazene mala vzdy menej ako ja. Obcas maju problem poslat payout niekolko dni, tyzdnov.. ale zaujimave je ze akonahle na support pritvrdite eth mate okamzite :-D

Lenka

Používam KELTA viac ako rok a ešte som nemala žiadne problémy s touto aplikáciou . A čo sa týka zhodnotenia som max spokojná .

Magazín Finex

Dobrý den, Lenko, rádi bychom Vás jen upozornili, že ačkoli se Kelta zatím nejeví problémová, dost možná by problémy mohly přijít. Stejně jako u projektu Arbolet, který po několika letech zjevně skvělého fungování ze dne na den zmizel i se všemi penězmi jejich klientů. (Více info zde). Potom už Vám nikdo nepomůže.

Lenka

Napisat článok pod ktorým nieje nikto ani podpísaný a na konci článku hneď šupnúť reklamu na nakup krypta u vás je čo ? Myslím že si práve na vás budem dávať pozor a týmto ste sa zaradili medzi nedôveryhodné médium … Takých článkov ja napíšem koľko len chcete aj o vás keďže sa u vás da publikovať očividne hocičo ..

mz

nic to nemeni na tom, ze s Arboletem maji 100% pravdu. Sproste ukradli penize svych klientu (vlastni trpka zkusenost – prisel jsem o jeden cely BTC) a tak pokud se rozhodnete sverit sve crypto nejakemu “webu”, vyuzijte nejakou znamou platformu/smenarnu (binance, bitfinex, bitstamp, …). Pokud ale nemate crypto ve sve (idealne HW) penezence, vzdy se muze stat cokoliv a de facto nemuzete verit vubec nikomu. U malych castek je to jeste “legrace”, u vetsich uz to legrace prestava byt. Hodne stesti :)

Nikola

Tiež používam už pár mesiacov, aj som peniaze vytiahla, aj naspäť vložila a všetko funguje

Ivana

A vytiahla si peniaze napr dnes ? vcera ?

Vy nieste normalny :)

Najprv by ste si mohli overit fakty a nasledne ich publikovat online. Len dufajte ze niekto z uvedenych na vas nepoda trestne oznamenie nakolko viacero tvrdeni su len dedukovane a nepodlozene, spajat ich s realnymi menami by som si uprimne ja na zodpovednost pod podpisany clanok nedal …

Tomas

Funguje zatiaľ všetko OK používam už rok

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast Plc ---
N/A
Moneta ---
N/A
Alphabet (Google) ---
N/A
RECENZE

TOP Forex a CFD brokeři

XTB logo
XTB★ 98 %
U 76 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 96 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 95 %
U 62 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo