Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jaký bude rok 2022? Saxo Bank uvádí těchto 10 nejdůležitějších předpovědí

Publikováno
Jaký bude rok 2022? Saxo Bank uvádí těchto 10 nejdůležitějších předpovědí
Zdroj: depositphotos.com

I pro letošek publikuje dánská banka Saxo Bank deset předpovědí pro nadcházející rok s názvem 10 Outrageous Predictions for 2022. Nejedná se o investiční doporučení ani přesné předpovědi a výhledy. Je to spíš seznam rizik, se kterými se budou muset finanční trhy v příštím roce konfrontovat.

Temný prolog

Každá z předpovědí vždy začíná krátkým obecným shrnutím, jehož autorem je hlavní investiční analytik Steen Jakobsen. Jeho předpovědi jsou dosti temné, protože konstatuje rozdělení společnosti na mnoha frontách. V roce 2022 už by podle něj měl chybět společný spojující motiv, jakým byl boj proti koronaviru.

Právě jeho absence vyjeví ještě více než dosud rozštěpení společnosti, která tak bude muset najít novou výzvu, okolo níž by se mohla sjednotit. Tento cíl by bylo možné najít v ochraně životního prostředí. Ta by zároveň neměla jít na úkor průmyslové výroby, ale být s ní souladu.

Koronavirus jako zdroj dělení společnosti

K tomu lze dodat, že Jakobsenova vize je ještě do značné míry optimistická. Ve svém výčtu různých názorových opozic zapomíná na dělení na očkované a neočkované. Není pravdou, že na celou pandemii panuje jednotný názor. Aby byl jednotný, museli bychom pandemii konečně porazit. I v zemích s vysokou proočkovaností zůstávají nadále přísná omezení, která škrtí jak ekonomický, tak společenský život.

Dodnes se ani pořádně nevysvětlil původ koronaviru. Tato nezodpovězená otázka bude nadále hloubit příkopy, protože jakmile se dostaneme na konec tunelu, budeme muset za koronavirus zaplatit celou fakturu. Ta bude velmi tučná. Státy přinutí zvedat daňovou zátěž, a to společnost jistě nestmelí.

Potřebovala by bez pochyby nový společný projekt, ale boj za ekologii to jistě nebude. Hlavním problémem bude spíše ztráta kupní síly a změna vztahu mezi občany a státem. Nový projekt by měl být hlavně politický.

V důsledku koronaviru a zkušeností s výpadky zásobování bychom měli objevit regionalismus.

1. Plán skoncovat s fosilními palivy se odkládá

První předpověď Saxo Bank pro rok 2022 věští ústup od zelené politiky a návrat k fosilním palivům. Politiky donutí ke změně kurzu nebezpečí sociálních nepokojů a napětí ve společnosti způsobené rostoucí inflací.

Centrálně řízená energetická transformace

Kdo sleduje, jak se centrálně prosazují ekologické požadavky, nemůže se ubránit pocitu, že to připomíná centrální plánování z komunistického režimu. Důvodem zpomalení energetické tranzice nebudou ani tak sociální nepokoje, jako jednoduše její nesplnitelnost. To hned ze dvou příčin.

A) Technické obtíže

Zaprvé jsou tu technické problémy. Změna zásobování energetickou energií se nedá vyřešit za rok či dva, ale je to práce na desítky let. Francouzský prezident Emmanuel Macron chce například postavit dalších šest jaderných reaktorů. Jenomže poslední francouzská atomová elektrárna ve Flamanville se začala stavět v roce 2007 a ještě není hotová. Datum dokončení se neustále posouvá, zatím by se měla otevřít v roce 2023. To je ovšem pouze jeden ze sektorů, přičemž stejná situace je ve většině oborů. Rozšíření elektromobilů bude vyžadovat jednak nové výrobní kapacity a celou novou infrastrukturu dobíjení. Současná agenda je časově nesplnitelná.

B) Nové zadlužení

Druhý důvod je, že energetická tranzice bude velmi drahá. V důsledku koronaviru stoupla prakticky všem státům míra zadlužení vzhledem k HDP. Země budou bojovat se snížením rozpočtových schodků a investice do zelené transformace se jednoduše odloží na později. Nebude to znamenat, že se od těchto myšlenek upustí, ale protáhne se časový horizont.

Tržní vývoj

Prognostici ze Saxo Bank končí první předpověď hypotézou, že iShares STOXX Europe 600 Oil & Gas ETF (Ticker: EXH1 xetr) posílí o 50 %. Je zřejmé, že ceny elektrické energie nebo ropy budou v příštím roce růst. Investice do těchto společností a především do těch, které vyplácí dividendy, bude rentabilní. Investoři v době nadcházející nejistoty dávají přednost defenzivním titulům, jako jsou ropné společnosti. Mnohé z nich navíc vyplácejí svojí dividendu čtvrtletně.

2. Facebook doplácí na hromadný odchod mladých

Druhá předpověď Saxo Bank pro rok 2022 se dotýká nejvlivnější sociální sítě Facebooku. Ten má čekat velmi těžký rok, kdy se stane neatraktivní pro mladé uživatele. Přejmenování z Facebooku na Meta platformě nepomůže. Svět Metaversu nenahradí úbytek mladých uživatelů.

Facebook v zajetí dezinformací

Největším problémem Facebooku je politická past, do které sám spadl. Na začátku to měla být síť, na níž uživatelé sdíleli fotky svých rodin z dovolených. S příchodem arabského jara v roce 2010, kdy přes něj protestující organizovali demonstrace, se Facebook poprvé zapletl do politiky a vstoupil tím na tenký led. Od té doby se stal polem informačních válek.

Je tedy logické, že lidé, a zejména ti mladí, kteří se o politiku nezajímají, tuto síť opouštějí ve prospěch TikToku nebo Instagramu. Facebook chtěl vyřešit problém s dezinformacemi cenzurou. Ale cenzura se, jako téměř vždy, ukazuje být kontraproduktivní. Navíc všem známým sítím roste velký konkurent v podobě sociální sítě Donalda Trumpa, kde by cenzura neměla být vůbec.

Akcie Facebooku

Akcionáři Facebooku mohou být spokojení. Akcie Facebook (Meta) posílily za rok 2021 o více než 20 %. Je pravděpodobné, že vzhledem k problémům a komplikovanému kontextu roku nadcházejícího předvede stejný výkon. Zároveň se nebude konat ani velký úpadek, v nejhorším případě zůstanou akcie stabilní. Facebook si stále drží silnou základnu uživatelů, která bude přitahovat inzerenty. Stejně tak jej nemusí mrzet odchod mladých uživatelů na Instagram, protože tato síť patří do jeho skupiny.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Pokud se mu objeví silný konkurent, je velmi pravděpodobné, že mu Facebook udělá nabídku, kterou nelze odmítnout. Stejné je to s investicemi do Metaversu. Jedná se o běh na dlouhou trať, Facebook jistě nepočítá s tím, že se Metaverse rozšíří v následujících měsících. Přestože tedy bude Facebook v roce 2022 čelit mnoha výzvám, jeho pád, pokud k němu dojde, bude velmi pomalý.

3. Kongresové volby v USA přivodí ústavní krizi

Další z předpovědí Saxo Bank je ryze politická. V listopadu 2022 čekají USA volby do Senátu a Sněmovny reprezentantů. Ty pravděpodobně dopadnou v silný neprospěch demokratů. Prezident Joe Biden se bude muset v zákonodárných sborech vypořádat se silnou opozicí. Z toho vznikne krize, která ochromí celou americkou politiku.

Bezradný Joe Biden

Analytici ze Saxo Bank vidí hlavní příčinu v tom, že si republikáni nenechají “ukrást volby” a pojistí se: sami budou přepočítávat hlasy a díky tomu vyhrají. Nechme polemiku o zmanipulovaných volbách (jak minulých, tak těch budoucích) stranou. Hlavním viníkem neúspěchu demokratů v příštích volbách bude Joe Biden.

Ten hned po svém zvolení slíbil, že bude prezidentem všech a znovu Američany spojí. Po volbách však nenastal ani náznak nějakého spojování, Biden prakticky pokračuje ve stylu vládnutí podle Obamy, jenomže není zdaleka tak dynamický. Jednoduše řečeno, má svá nejlepší léta za sebou. Biden se snaží řídit USA i svět, jako bychom se nacházeli v roce 2000.

Čína na vzestupu

Právě nevýraznost a úbytek sil USA bude mocně využívat k vlastnímu vzestupu Čína. Právě to může být zdrojem opravdové americké politické krize. Veřejnost a velká část politického spektra bude volat po razantních odvetách vůči čínskému režimu. Jenomže Joe Biden nebude schopen nalézt dostatečně tvrdá opatření. Američané budou více hlasovat pro republikánské kandidáty, kteří neváhají ukázat ramena a tvrdě se ohradit.

Druhým velkým problémem demokratů je způsob uvažování. Demokrati prosazují velmi zelenou politiku. Avšak ta je odtržená od reality a není schopná zajistit energie pro všechny za rozumné ceny.

Buď se Biden odvrátí od agresivní zelené politiky, aby snížil ceny energií třeba tím, že podpoří těžbu ropy z břidlicového plynu. Tímto gestem však ztratí přízeň vlastní strany. Anebo bude pokračovat ve stejné cestě jako doposud, čímž bude hrozit, že se země v důsledku vysokých cen energie dostane do recese. V každém případě americkou politiku nečeká stabilní období.

4. Kvůli cenově-mzdové spirále přesáhne inflace v USA 15 %

Čtvrtá předpověď od analytiků ze Saxo Bank hovoří o tom, že inflace v USA dosáhne rekordních 15 %. Hnacím motorem bude zvyšování platů, které si vynutí komplikovaná situace na americkém trhu práce, kdy poroste zájem o spolehlivé a kvalifikované zaměstnance.

Situace na trhu práce

Na americkém pracovním trhu došlo v důsledku pandemie k obrovské nerovnováze. Mnoho zaměstnanců “zmizelo”. Velká část pracovníků restaurací nebo z hotelové sektoru si během pandemie buď našla jinou práci, anebo se ztratila z pracovního trhu. Ani poté, co hotely a restaurace mohly znovu otevřít, se jim nedaří získat potřebné pracovní síly.

To povede k tlaku na mzdy v tomto sektoru. Protože v něm lidé obecně pobírali nízké platy, jejich zvýšení by mohlo dosáhnout až 15 %. To by však ještě více roztočilo inflační spirálu.

Jelikož dnes žijeme v globálním světě, bude tlak na růst minimální mzdy všude. Dobrým příkladem je Německo, kde chce nová vláda zvýšit minimální mzdu z 9,8 euro na hodinu na 12 euro. Tyto tlaky způsobí, že inflace bude dlouhodobá a potrvá minimálně celý příští rok.

Co dělat s vysokou inflací?

Investor Bill Ackman upozorňuje, že už nyní dosahuje skutečná inflace v USA 10 % namísto oficiálně uváděných 6,8 %. Její maximální výši země zažila v roce 1975, kdy stoupla na 11,8 %.

Dalších pět let se americká administrativa snažila s inflací bojovat. Ke zlepšení došlo teprve, když v letech 1980 – 1982 FED zvedl úrokové sazby k 20 %. Cena za vítězství byla veliká. Americká ekonomika se ocitla v recesi a následně se zvedl státní dluh.

To je dnes hlavní překážkou k tomu, aby se radikálně zvýšily úrokové sazby. Dnešní státy jsou tak zadlužené, že se s dluhem jen těžko vypořádávají s nízkými úrokovými sazbami. Pokud by se zvedly, mohli bychom by se dočkat státních bankrotů slabších ekonomik. Tato předpověď Saxo Bank je proto velmi realistická. Inflace bude hlavním ekonomickým tématem v roce 2022.

5. Bude oznámeno zřízení superfondu EU pro klima, energetiku a obranu, financovaného ze soukromých důchodů

Evropská unie se bude snažit zabránit nástupu populismu vznikem superfondu EU, který bude financovat záležitosti klimatu, energetiku a obranu. Tak zní pátá předpověď Saxo Bank pro rok 2022.

Financování fondu

O tomto fondu se v Unii mluví již léta. Pandemie dovolila vytvoření společného evropského dluhopisu, což dříve nebylo možné. EU však bude chtít posilovat i nadále. Otázkou ovšem je, kde zadlužené a předlužené unijní státy vezmou peníze na financování všech těchto drahých změn?

V tomto ohledu je předpověď Saxo Bank opravdu zajímavá. Její odborníci si uvědomují, že nebude možné tento superfond financovat klasicky, tedy zvýšením daní, protože daňová zátěž je už tak enormní.

Peníze se najdou díky důchodovým reformám. Jejich jádro by mělo spočívat v tom, že pracující nad 40 let si budou muset povinně spořit nákupem dluhopisu evropského superfondu. EU pak bude moci financovat nutné změny, jelikož tyto dluhopisy budou mít velmi nízké úročení a inflace v následujících letech ještě poroste. Mechanika superfondu zajistí snižování rozdílu mezi starými a mladými. Tento systém by měl umožnit mladší generaci dosáhnout nižšího zdanění práce.

Napětí mezi starými a mladými

Předpovědi Saxo Bank jsou bohužel založené na harmonickém vztahu mezi různými generacemi. Je pravdou, že mnoho seniorů v Západní Evropě jsou poměrně bohatí lidé a mladší generace nedosáhne tak dobrých podmínek jako dříve narození.

Inflace umožní tento rozdíl pomalu smazávat. Má to ovšem jedno velké ale. Všude v Evropě chodí k volbám především starší ročníky. Žádný evropský politik, který má ambice vládnout, se dnes neobejde bez hlasů penzistů. Takže politici se budou muset snažit zavděčit i těmto voličům. Pnutí mezi starými a mladými bude další trhlinou v již tak rozdělené společnosti. Vývoj v Evropě proto nebude tak růžový, jak předpovídá dánská banka.

6. Ženská redditová armáda vytáhne do boje proti korporátnímu patriarchátu

Šestá předpověď od Saxo banky spojuje dva nedávné fenomény: boj za práva žen a investory z redditu. Mělo by se jednat o jistý druh finančního metoo. Investoři, nebo přesněji řečeno investorky, cíleným útoky na jednotlivé firmy, donutí tyto firmy k rychlé nápravě nerovností mezi platy mužů a žen.

Jak vést finanční útoky?

V této předpovědi Saxo banka zapomněla zmínit hlavní princip útoků drobných investorů v redditu tzv. short squeez. Aby útok fungoval, musí být akcie dané firmy silně shortované. To značně omezí rozsah firem, na které lze efektivně útočit.

Dalším problémem je, že rozdíl mezi platy mužů a žen je dán strukturou a povahou práce. Zaměstnanci uhelných a nebo uranových dolů budou mít v průměrů větší plat než jejich zaměstnankyně. Většinou akcie, kde pracují z větší části muži jsou defenzivního zaměření, takže se špatně shortují. Pokud by si aktivistické investorky vybraly jiné cíle, které porušují práva žen, muselo by jít o mediálně známé firmy. To jsou většinou velké firmy a na to, abychom proti těmto molochům finančně zaútočili, potřebovali bychom obrovské prostředky, které drobní investoři při vší dobré vůli nejsou schopni shromáždit.

Tlak skrze ESG

Tento scénář v podobě útoku drobných investorů je nepravděpodobný. I kdyby se útoky podařily půjde okrajové a relativně malé firmy. Vidíme, že hlavní motiv investorů z redditů ukázat na nemorálnost shortování se naprosto minul účinkem. Kázat morálku finančním trhům je to samé jako myslet si, že ostřílení investiční žraloci přispívají rádi na charitu.

Avšak neznamená to, že feministická lobby je zcela bezbranná. Mocným pomocníkem této lobby je investování ESG. Skrze nastavení pravidel pro ESG se může stát, že firmy, které nehledí na ženská práva budou hodnocení špatně v žebříčku ESG. Díky tomu jejich kurz akcií mírně poklesne.

7. Indie se stane členem Rady pro spolupráci arabských států v Zálivu bez hlasovacího práva

Tato předpověď Saxo banky se zabývá novým geopolitickým rozdělením světa. Svět už není unipolární nebo bipolární, ale multipolární. V podstatě každá větší mocnost si musí ve světě vydobýt svoje místo na slunci. Nutnost uzavírat nová nepředstavitelná spojenectví bude motivovaná snahou zajistit svému obyvatelstvu nízkou cenu energií. To bude důvod proč se Indie připojí k Radě pro spolupráci arabských státu v Zálivu. Výměnou za levnější ropu, Indie poskytne svůj technologický sektor, který po mnoho let rozvíjí. Díky nízkým cenám tak může konkurovat inženýrům z USA a z Evropy.

Díky tomuto novému spojení indická rupie posílí, což způsobí korekci na indickém akciovém trhu. Následně však do konce roku 2022 indická burza poroste.

Energie a politika

Saxo banka má pravdu v tom, že boj za levnější cenu energií bude překreslovat geopolitickou mapu Indie. Avšak připojení k arabským zemím by se nemuselo líbit hinduistické částí Indie. Indie může také hledat i jiné zdroje energie než ropu, například masivní výstavbu jaderných elektráren. Indické akcie by měly být dnes v portfoliu investora, který chce mít dobře diverzifikované portfolio. Díky svému lidskému potenciálu země jako Indie může čekat strmý růst tak jak ho známe od jejich historického rivala Číny.

8. Nová platforma digitálních práv na bázi NFT povede k úpadku Spotify

Saxo Banka se v další předpovědi zabývá osudem Spotify. Tato společnost díky novým blockchainovým technologií z NFT přijde o část zisku. Akcie Spotify se propadnou o 30 %.

NFT a kryptoměny

Stejně tak jako u NFT i u kryptoměn panuje otázka jaká je jejich skutečná hodnota. Ano NFT má potenciál zhodnotit vaší investici o 100 %. Ale bohužel to platí i naopak. Pro kryptoměny bude rozhodující rok 2022. Mnoho investorů vyhledává kryptoměny jako alternativu k rozvolněné monetární politice. Nízké úrokové sazby a inflace jsou příčinou, proč nedržet hotovost v dolarech či eurech, ale zariskovat uložit úspory do krypta. Teď zbývá otázka jestli investoři neopustí nejistý bitcoin a posléze i NFT, když se vrátí vyšší úroky na dluhopisy.

Mnohem více než nové technologie může osudu Spotify rozhodnout centrální banka. Když se zvednou úrokové sazby bez větších následků, celý trh s kryptem a NFT riskuje, že ztratí svojí dynamiku, která dnes přitahuje hodně investorů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Spotify Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

9. S novou nadzvukovou technologií přijdou nové závody ve zbrojení a nová studená válka

Podle expertů ze Saxo Banky přijde nová studená válka. A jako v té předchozí studené válce budou závody ve zbrojení. Tentokrát se však nebude zbrojení odehrávat na poli jaderných zbraní, ale nadzvukové technologie. Hlavní aktéři budou Čína a USA. Avšak do souboje budou promlouvat země s pokročilejší vojenskou technologií jako Rusko, Indie, Izrael a EU. Z toho zájmu o nadzvukovou technologií bude profitovat především růst akcií podobných firem jako Raytheon.

Řinčení zbraní

Zbrojní průmysl je vždy dobrou investicí v dobách nejistoty. Ty nás čekají. Avšak boje budou probíhat spíše v lokálním měřítku. Souboj mezi Čínou a USA se odehrává na více polích, nejen na tom s nadzvukovými technologiemi. Obecně můžeme říct, že válka nikomu nesvědčí. Političtí představitelé velmocí budou vždy jednat tak, aby si zachovali tvář. Avšak nikdo doopravdy válku nechce.

10. Průlom v medicíně prodlouží život v průměru o 25 let

Poslední futurologická předpověď Saxo Banky se týká pokroku v medicíně. Díky klíčovým objevům lidé budou žít o 25 let déle. Průměrná doba dožití by se měla pohybovat na úrovni 115 let. Tato skutečnost pak bude mít dopad na zhroucení našeho sociálního systému tak, jak ho známe. Následně se bude uvažovat o zmenšení světové populace, neboť pokud lidé přestanou umírat, matička země tak velký nápor lidí nezvládne. Na světě zavládne panika z nedostatku jídla a zdrojů pro všechny.

Utopistická vize

Tato poslední předpověď ukazuje, že analytici Saxo banky jsou velmi optimističtí. Zatím koronavirus po dlouhé době snížil průměrný věk dožití populace. S virem se budeme určitě potýkat po celý rok 2022. I kdyby došlo k převratnému objevu na medicínském poli, tak nový produkt dlouhověkosti bude velmi složitý na výrobu a bude jistě v první chvíli nedostupný lidem, kteří si platí pouhé zdravotní pojištění. Bude to trvat roky, než by se tento produkt rozšířil k masovému využití. Mezitím budeme moci v klidu přemýšlet, jak vyřešit ostatní problémy jako důchodový systém a přelidnění planety.

Závěr: Jaká jsou reálná rizika

Saxo banka nám nabídla celou paletu předpovědí. Některé mají za cíl nás jen provokovat, některé jsou však daleko více pravděpodobné. Plán energetické změny se jistě zpomalí, inflace bude působit i nadále velké problémy, americká politika bude nestabilní a díky tomu se více budou projevovat mocnosti jako Indie.

Co je zvláštní, že analytici neuvažovali o tureckém státním bankrotu. Turecko může pohroužit celý region do silné nestability a možného politického chaosu. Tento chaos se bohužel může projevit i v Německu nebo v Rakousku, kde existují početné turecké diaspory.

Líbil se vám tento článek?
20
3

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎