Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Inflace v USA na 39letých maximech – čelí Fed těžkému rozhodnutí?

Inflace v USA na 39letých maximech – čelí Fed těžkému rozhodnutí?

Inflace v USA na 39letých maximech – čelí Fed těžkému rozhodnutí?
Zdroj: depositphotos.com

Meziroční inflace ve Spojených státech zase akcelerovala. Za říjen meziročně dosahovala 6,2 %, v listopadu se inflace vyšplhala až na 6,8 %. Tak vysoké inflaci musely Spojené státy čelit naposledy v první polovině 80. let. Nová inflační data byla netrpělivě očekávaná. Jednoduše protože Federální rezervní banka čelí nelehkému rozhodnutí. Jak jsem popisoval v analýze na akcie Pfizer, je vysoce reálné, že Fed zcela sundá nohu z plynu. Jak toho dosáhne?

Nejvyšší inflace od počátku 80. let

Čerstvě zveřejněná data ukázala, že inflace je ve Spojených státech za posledních 39 let vůbec nejvyšší. Její meziroční výše je za listopad 6,8 %. Není to sice dvojciferná hodnota, ale rozhodně se jedná o velmi vysoké číslo, které implikuje mnoho problémů. Tak vysoká inflace ukrajuje domácnostem z úspor a podnikům z marží. Jsou to zkrátka další náklady, které se dotknou všech ekonomických jednotek.

Inflace USA
Inflace v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

Inflace 6,8 % staví Fed před nelehký úkol. Americká centrální banka má zasedání 15. prosince, kde by se mělo rozhodnout o budoucí měnové politice. Nyní je nemalá pravděpodobnost, že jejich nákupy aktiv na sekundárním trhu (kvantitativní uvolňování) budou spěšně ukončeny. Původně bylo slíbeno, že se z měsíčních nákupů o 120 miliardách USD bude na konci listopadu snižovat 15 miliard USD. O stejnou částku měly nákupy klesat i následující měsíce.

Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA
Zdroj: tradingeconomics.com

V těchto chvílích je reálné, že program nákupů ukončí již během prvního kvartálu následujícího roku. Ale co základní úroková sazba? V analýze na akcie Pfizer jsem právě zmínil, že předseda Fedu Jerome Powell při slyšení před dolní a horní komorou amerického kongresu prohlásil jejich případnou odhodlanost, co se týče boje proti inflaci. Za podmínek, že bude i nadále akcelerovat.

Nyní to vypadá, že uvedená podmínka byla splněna. Máme proto počítat s tím, že Fed započne období zvyšování sazeb? Uvedené je hodně pravděpodobné. Jistotu ale budeme mít až toho 15. prosince. Zmíněné datum může být díky tomu naprosto zlomové. Pokud jste doteď rozhodnutí těchto schůzí nesledovali, tentokrát tuhle chybu určitě napravte. Toho 15. prosince na to ihned zpracují příspěvek.

Závěrem

Jak bylo řečeno, akcelerující inflace si vyžaduje zásah ze strany Federální rezervní banky. Nicméně bych od nich neočekával žádné velké činy. I kdyby zcela ukončili kvantitativní uvolňování a mírně začali zvedat sazby, pořád je to pouhé sundání nohy z plynu. Té pomyslné brzy se ani náhodou nedotknou. I tak to může mít negativní konsekvence pro finanční trhy. Proto je rozumné kalkulovat s tím, že příští týden mohou být trhy více volatilní.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 71 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo