Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Facebook čelí novému skandálu, avšak hospodářské výsledky jsou dobré – je korekce u konce?

Publikováno
Facebook čelí novému skandálu, avšak hospodářské výsledky jsou dobré – je korekce u konce?
Zdroj: marketingreview.vn

Akcie Facebook (Meta) má za sebou další silný kvartál, ale v rámci fundamentální analýzy si ukážeme, že v hospodaření se něco zhoršilo. Vše si brzy vysvětlíme. Pak navážeme technickou analýzou, kde si zevrubně rozebereme cenový graf. Ještě předtím se ale podíváme na několik důležitých zpráv. Včetně toho, že Facebook prochází rebrandingem, tj. přejmenovává se.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie FB Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Facebook se přejmenovává na Meta

Facebook se přejmenovává na Meta. S touhle zprávou přišel Facebook již před několika týdny, což se potvrdilo během zveřejnění kvartálních výsledků. Společnost tento krok odůvodňuje tím, že nový název mnohem více koresponduje s jejich skutečnou činností.

Nevěnují se totiž jenom sociálním médiím, ale dalece tyto hranice překračují. Třeba v podobě vývoje virtuální reality (VR). Virtuální realita je má za sebou dlouhodobý postup, který má počátek snad někdy v 80. až 90. letech. Pořád se ale nejedná o nic mimořádně rozšířeného a třeba VR platformy na hraní her nejsou zrovna levná záležitost.

Facebook, tedy nyní Meta, se už delší dobu asi snaží o co největší zpřístupnění VR, i mimo herní průmysl. Čili přiblížit virtuální realitu pro uživatele, co nehrají hry. Během několika let se tak třeba dočkáme chatových místností, kde si lidé ve virtuálních místnostech pouze popovídají nebo proberou pracovní záležitosti.

Což ostatně potvrdil i Mark Zuckerberg sám. Dle jeho vyjádření je nově odhalený název pro jeho firmu součást plánu, ve kterém chtějí vybudovat tzv. metaverse. Tedy online svět vytvořený jako virtuální interaktivní prostředí, ve kterém se uživatelé mohou bavit, pracovat a komunikovat mezi sebou. A bude jim k tomu stačit VR headset.

Jinak samotné přejmenování se netýká platforem, ale jenom samotné společnosti. Platforma Facebook tudíž zůstává i nadále Facebookem. Pro Whatsapp a Instagram platí to samé.

Skandál ohledně uniklých interních dokumentů firmy Meta

V souvislosti s firmou se odehrál vcelku velký skandál, který ve veřejném prostoru dost rezonuje. Facebook má totiž svého “whistleblowera”. Čili člověka, co měl vcelku vysoké postavení ve firmě a měl přístup k důležitým interním materiálům. Tento člověk je vynesl ven a lidově řečeno vše rozmáznul na veřejnosti.

Tou osobou je bývalá produktová manažerka Frances Haugen. Tahle 37letá žena vypustila do světa tisíce interních dokumentů a obvinila společnost z toho, že jejich prioritou je zisk na úkor bezpečí uživatelů. Zároveň prohlašuje, že CEO Mark Zuckerberg by z toho měl odvodit pro sebe důsledky a odejít z vedení firmy. Podle jejího názoru se totiž nic nezmění, dokud je ve vedení právě on.

Frances Haugen se na technologické konferenci v Lisabonu vyjádřila, že z uniklých dokumentů vyplývají mnohá nebezpečí. Facebook používá určitý hodnotící systém, díky kterému se uživatelům zobrazuje konkrétní, často “extrémní” obsah. Podle ní je tento algoritmus velmi nebezpečný.

V podstatě se nejedná o nic, co bychom nevěděli. Tyhle algoritmy rozhodně způsobují vytváření jakýchsi sociálních bublin. Nicméně tato paní nabízí “řešení” v podobě posuzování obsahu. Tedy, zda je tzv. safe. Tohle ale Facebook už ale nějakou dobu dělá, díky čemuž z této sociální sítě mizí i věci, které mají k “extrémnímu” obsahu daleko. Chtěla by asi přitvrdit.

Facebook ukončuje kontroverzní rozpoznávání obličejů

Technologie, které jsou schopny rozpoznávat obličeje, jsou pod palbou již delší dobu. Ty konotace jsou totiž vesměs dost negativní. Hlavně díky Číně, která uvedenou technologii již zavádí do praxe. V podstatě se jedná o takového “velkého bratra”.

Firma je zrovna pod velkým drobnohledem regulačních orgánů a situaci moc nepomáhají ani uniklé interní dokumenty. Vedení se proto rozhodlo, že funkci rozpoznávání obličejů vypne a nashromážděná data smaže. Data se týkají více jak 1 miliardy uživatelů.

Některá města ve Spojených státech zakázala použití softwaru pro rozpoznávání obličejů policií a dalšími městskými orgány. Jako první město tuto technologii v roce 2019 zakázalo San Francisco. Technologie je z velké míry považována za reálnou hrozbu, takže je odezva firmy opodstatněná.

Fundamentální analýza akcie Facebook (Meta)

Společnost Facebook (Meta) dosáhla výnosu 29 miliard USD. To je téměř stejný výsledek jako druhý kvartál, který byl pouze o pár milionů USD lepší. Bude zisk potom stejný? Hrubá marže je 80 %, takže v tomto ohledu nedošlo oproti jiným čtvrtletím ke změně.

To ovšem neplatí pro provozní marži, předcházející tři kvartály dosahovala 45,5 – 42,5 %. Nyní je to necelých 36 %. Čistá zisková marže šla též trochu dolů, z rozmezí 35 – 40 % na 31,69 %. Tudíž i přes stejné výnosy je zisk mezikvartálně o 11,55 % nižší, 9,19 miliardy USD. Firmě evidentně vzrostly náklady a dovolil bych si tvrdit, že na vině je asi vysoká inflace. Inflace totiž ukrajuje z výnosů třeba v podobě vyšších mezd.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnos činí 10,42 miliardy USD. Mezikvartálně se položka snížila o 15,72 %. EBITDA klesla o 13,5 % na 12,42 miliardy USD. Volné cash flow si polepšilo o 13,2 % na 9,78 miliardy USD. Firma v posledních kvartálech soustavně generuje vysoké cash flow, díky čemuž si buduje likviditu.

Poměrový ukazatel P/E je 23,56 bodů. Pořád je zmíněná hodnota nad konzervativním rozmezím 15-19 bodů, ale musíme trh brát v kontextu doby a odvětví. Na technologický sektor je číslo hodně dobré. Navíc v době s historicky nejnižšími úrokovými mírami je takové P/E zlaté.

Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je 32,1 %. Rentabilita investovaného kapitálu (ROIC) je 29,5 %. Obě hodnoty jsou super. Proč je dobré se podívat i na ROIC? Protože tento ukazatel kalkuluje i s dluhem společnosti. Pokud je ROE výrazně nad ROIC, něco nehraje. Tady jsou ale obě hodnoty podobné, což můžeme vnímat velmi kladně.

Potom by nás nemělo ani překvapit, že poměr dluhu vůči vlastnímu kapitálu (D/E) je 0,1 bodů. Tento poměr je poslední tři roky prakticky konstantní, ale před rokem 2018 byl dokonce nulový.

Technická analýza akcie Facebook (Meta)

Akcie Facebook (Meta) mají historické maximum z 1. září na ceně 384 USD. Zde se odstartovalo korektivní období, které má prozatímní dno na S/R levelu 305 USD. Akcie Facebook tak celkově ztratily asi 20 %.

Jedná se o dost silnou hladinu, takže bylo očekávatelné, že obrana bude úspěšná. Mimo jiné můžeme dole v grafu vypozorovat, že objemy v blízkosti supportu markantně vzrostly. Což by mohlo právě značit akumulaci.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Facebook (Meta)
Denní graf akcie Facebook (Meta)

Nyní jsme uprostřed několikadenního odrazu. Vše vypadá dobře, a proto je dobré očekávat otestování S/R levelu 355 USD, kde je i 100denní klouzavý průměr (MA 100). Tudíž je zde malá konfluence. Pokud by něco nevyšlo a obrana S/R hladiny 305 USD selhala, kolem 266 USD je dle objemového profilu high volume node. Čili je v rozmezí 260 – 280 USD jeden velký cluster.

Případně je hodně silná úroveň 250 USD. Na základě objemového profilu je zde i lov volume node, takže můžeme počítat i s konfluencí. Jestli sem někdy cena padne, implikuje to ztrátu asi 35 %. Což není nic dramatického a v podstatě se bude jednat o zdravé pročištění trhu. Vzhledem k řečenému zde můžeme počítat s velkými nákupy.

Co se týče indikátoru RSI, trh má více jak rok problém se dostat nad 70 bodů a udržet se nad touto úrovní. Čerstvý vývoj zatím ukazuje, že se hodnoty indikátoru nedostaly ani nad 50 bodů. Trh je tudíž zatím slabší a bez větší dynamiky.

Závěrem

Fundamentálně je Facebook (Meta) naprosto excelentní. Výnosy jsou stabilně vysoké, akorát marže bohužel klesají. Tudíž je výsledný zisk o něco nižší. Hospodářské ukazatele jsou na jedničku. Firma generuje stabilní cash flow a rentabilita je na dobrých úrovních.

Co se týče technické stránky trhu, prožívá slabší období. Ale zatím se jedná o malou korekci, která může být brzo u konce. A pokud ne, další úrovně jsou silné.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎