Finex.cz logo
Menu
Finex » Novinky » Koronavirus, emoce a obchodování – Vražedná kombinace

Koronavirus, emoce a obchodování - Vražedná kombinace

Koronavirus, emoce a obchodování - Vražedná kombinace

Pokud se na kapitálových trzích pohybujete již nějakou dobu, jistě budete vědět, o čem je řeč – při pohledu na příznivě se vyvíjející investici se tetelíte blahem a svrbí vás prst ke shrábnutí rychlého profitu, zatímco v opačném případě zalití studeným potem tlačíte cenu očima tam, kam s největší pravděpodobností nikdy nedojde.

Emoce jsou největším nepřítelem obchodníka, obzvláště pak v současné době plné nejrůznějších vzestupů, pádů a divokých tržních výkyvů.

Spoustě traderů při současném vývoji jednoduše „vypíná“ racionální myšlení a ti se pak snadno dopouštějí chyb, jež pro jejich obchodní účty mohou mít až likvidační následky.

A jelikož je konec pandemie prozatím v nedohlednu a nelze s jistotou odhadnout její další vývoj, je na místě se ptát – jak se správně vypořádat se současnou tržní situací? Odpověď je naštěstí jednoduchá.

Pravidla, pravidla, pravidla

Nezáleží na tom, jestli investujete v dlouhodobém horizontu, obměňujete své portfolio jednou za měsíc nebo provozujete aktivní daytrading. Za všech okolností byste se měli řídit pevně stanovenými pravidly, která pro vás budou jakousi posvátnou mantrou.

Takovýto seznam pravidel totiž z obchodování nejen že odstraní spoustu šumu, ale udělá z něj také binární záležitost – pokud vám pravidla dají zelenou, obchodujete, pokud ne, sedíte si na rukách. Jejich dodržování samozřejmě vyžaduje nemalou dávku disciplíny, ale to už je téma na jiný článek.

graf

Nesledujte trhy od rána do večera

Pokud vaše dlouhodobá investice nevyžaduje každodenní kontrolu, nedělejte to. Vaše hlava vám poděkuje. Čas strávený správou otevřených pozic a monitorováním trhu by měl být přizpůsoben povaze vaší investice. Obzvláště v krizových situacích pak platí pravidlo, že méně je někdy více.

Samozřejmě, u aktivního denního obchodování se dlouhodobému vystavení tržní situaci bohužel nevyhnete. Otázkou však zůstává, zdali má daytrading v současné době vůbec smysl.

Stanovte si splnitelné cíle

V rámci obchodování si stanovte splnitelné cíle, kterých se pak držte. Čím specifičtější definice, tím lépe pro vás jako pro obchodníka. Myslete na budoucnost a snažte se potlačit chamtivost, popřípadě pak strach. Trhy, ať už jsou to akcie, komodity, nebo kryptoměny, vám nikam neutečou, vy máte svůj plán a chvilkový nepříznivý vývoj vás přece na vaší cestě nerozhodí.

Nehazardujte

Ano, současná situace nabízí spoustu investičních příležitostí a až bude po krizi, jistě se to bude všude jen hemžit články o zázračných obchodnících, kteří na koronaviru vydělali miliony dolarů.

Nezapomínejte však na to, že co jeden vydělá, to ten druhý musí prodělat. Nehazardujte, neotevírejte jednorázové obchody s 50 % šancí na pohádkové zhodnocení, ale stejně vysokou šancí na smazání účtu. Takto opravdu ne.

Držte se časové osy vašich investic a ke všem obchodům využívejte pouze finanční prostředky, které v současné chvíli můžete postrádat.

Investice částky střádané na nový dům do obchodu s mlhavou vidinou pohádkového zhodnocení totiž není životní šance, ale rychlá cesta do osobních a investorských pekel.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo