Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Koronavirus, emoce a obchodování – Vražedná kombinace

Publikováno
Koronavirus, emoce a obchodování – Vražedná kombinace

Pokud se na kapitálových trzích pohybujete již nějakou dobu, jistě budete vědět, o čem je řeč – při pohledu na příznivě se vyvíjející investici se tetelíte blahem a svrbí vás prst ke shrábnutí rychlého profitu, zatímco v opačném případě zalití studeným potem tlačíte cenu očima tam, kam s největší pravděpodobností nikdy nedojde.

Emoce jsou největším nepřítelem obchodníka, obzvláště pak v současné době plné nejrůznějších vzestupů, pádů a divokých tržních výkyvů.

Spoustě traderů při současném vývoji jednoduše „vypíná“ racionální myšlení a ti se pak snadno dopouštějí chyb, jež pro jejich obchodní účty mohou mít až likvidační následky.

A jelikož je konec pandemie prozatím v nedohlednu a nelze s jistotou odhadnout její další vývoj, je na místě se ptát – jak se správně vypořádat se současnou tržní situací? Odpověď je naštěstí jednoduchá.

Pravidla, pravidla, pravidla

Nezáleží na tom, jestli investujete v dlouhodobém horizontu, obměňujete své portfolio jednou za měsíc nebo provozujete aktivní daytrading. Za všech okolností byste se měli řídit pevně stanovenými pravidly, která pro vás budou jakousi posvátnou mantrou.

Takovýto seznam pravidel totiž z obchodování nejen že odstraní spoustu šumu, ale udělá z něj také binární záležitost – pokud vám pravidla dají zelenou, obchodujete, pokud ne, sedíte si na rukách. Jejich dodržování samozřejmě vyžaduje nemalou dávku disciplíny, ale to už je téma na jiný článek.

graf

Nesledujte trhy od rána do večera

Pokud vaše dlouhodobá investice nevyžaduje každodenní kontrolu, nedělejte to. Vaše hlava vám poděkuje. Čas strávený správou otevřených pozic a monitorováním trhu by měl být přizpůsoben povaze vaší investice. Obzvláště v krizových situacích pak platí pravidlo, že méně je někdy více.

Samozřejmě, u aktivního denního obchodování se dlouhodobému vystavení tržní situaci bohužel nevyhnete. Otázkou však zůstává, zdali má daytrading v současné době vůbec smysl.

Stanovte si splnitelné cíle

V rámci obchodování si stanovte splnitelné cíle, kterých se pak držte. Čím specifičtější definice, tím lépe pro vás jako pro obchodníka. Myslete na budoucnost a snažte se potlačit chamtivost, popřípadě pak strach. Trhy, ať už jsou to akcie, komodity, nebo kryptoměny, vám nikam neutečou, vy máte svůj plán a chvilkový nepříznivý vývoj vás přece na vaší cestě nerozhodí.

Nehazardujte

Ano, současná situace nabízí spoustu investičních příležitostí a až bude po krizi, jistě se to bude všude jen hemžit články o zázračných obchodnících, kteří na koronaviru vydělali miliony dolarů.

Nezapomínejte však na to, že co jeden vydělá, to ten druhý musí prodělat. Nehazardujte, neotevírejte jednorázové obchody s 50 % šancí na pohádkové zhodnocení, ale stejně vysokou šancí na smazání účtu. Takto opravdu ne.

Držte se časové osy vašich investic a ke všem obchodům využívejte pouze finanční prostředky, které v současné chvíli můžete postrádat.

Investice částky střádané na nový dům do obchodu s mlhavou vidinou pohádkového zhodnocení totiž není životní šance, ale rychlá cesta do osobních a investorských pekel.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎