Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investujte jako Warren Buffett: 4 tipy, jak vybrat své první akcie

Publikováno
Investujte jako Warren Buffett: 4 tipy, jak vybrat své první akcie
Zdroj: Midjourney AI

Buffett se často dělí o své rady na téma investování a my se v tomto článku podíváme na 4 tipy pro začínající investory, jak si správně vybrat své první akcie. Sami poté můžete porovnat svojí investiční strategii s tipy od Warrena Buffetta a zjistit, zda vyhledáváte v akciích tu správnou hodnotu, která by měla být motorem pro jejich cenový růst.

Ve světě financí snad není investor, který by neznal populárního “věštce z Omahy” Warrena Buffetta, který je symbolem úspěchu na finančních trzích. Pokud byste se ale o detailech jeho života a investičních strategiích chtěli dozvědět více, podívejte se na náš článek: Warren Buffett – Věštec z Omahy.

1. Nakupujte podniky s konkurenční výhodou

Jak jsme si již naznačili, Warren Buffett je populární svým hodnotovým investování. Do vnitřní hodnoty akcií se rovněž počítá i konkurenční výhoda, která tvoří jeden ze základních bodů při stanovování vnitřní hodnoty akcií. Společnost, která dokáže vytvářet svojí konkurenční výhodu jinak, než pouze cenou, může být v budoucnu považována za velmi dobrou investici.

Je mnohem lepší koupit skvělou společnost za férovou cenu, než férovou společnost za báječnou cenu.

Snahou investora by v tomto případě mělo být identifikovat růstový potenciál, který společnost může získat právě díky své konkurenční výhodě. Následně poté nakoupit akcie za férovou cenu a inkasovat zisk v okamžiku, kdy konkurenční výhoda začne pomalu vyprchávat.

Čtěte více: Co je konkurenční výhoda společnosti a proč je pro investora důležitá?
Čtěte více: Co je konkurenční výhoda společnosti a proč je pro investora důležitá?

2. Počkejte si na tu správnou cenu

Nalézt vhodnou akcii k investici je pouze první krok. Warren Buffett dále doporučuje počkat si, až budou akcie za férovou cenu. Investoři v tomto případě mohou využít několik nástrojů, jak identifikovat férovou cenu. Může se jednat buď o fundamentální analýzu, která sleduje možnosti dané společnosti v rámci současného makroekonomického sentimentu.

Nebo využít technickou analýzu, která je schopna identifikovat konkrétní cenu nebo cenové rozpětí, ve kterém by mohlo být vhodné akcii nakoupit. Technická analýza je vhodná také pro identifikování cenových úrovní, pro ukončení obchodu nebo investice. Rovněž je možné využít některý z ukazatelů vnitřní hodnoty akcií, jako je například poměr P/E nebo ukazatel EPS.

3. Nikdy neinvestujte do segmentu, kterému nerozumíte

Na akciových trzích je možné investovat do tisíců společností. Investor by si tak měl vybrat pouze ty akcie, které podnikají v oboru jemuž sám rozumí, ideálně pak, ve kterém profesně působí. To investorovi umožňuje mnohem lépe identifikovat aktuální trendy pro nákup nebo prodej akcií. Především ale takový investor vidí do business modelu daných společností.

Jedním z kritérií pro nákup akcie, by měla být diverzifikace příjmu jejího emitenta. Například společnost Coca-Cola, kterou Warren Buffett drží ve svém portfoliu nejdéle ze všech, diverzifikuje do dalších 26 značek. Je jasné, že méně kapitalizované společnosti takové diverzifikace nemohou dosáhnout. Je mnohem rizikovější investovat do společností s nízkou diverzifikací svých příjmů.

Warren Buffett tvrdí: “Riziko pochází z toho, že nevíte, co děláte.”

4. Pokud si nevěříte, vsaďte na indexový fond

Existuje velké množství investorů, kteří by rádi zhodnocovali své vydělané peníze, ovšem není jejich cílem více pronikat do tajů investování. Východiskem pro tyto investory by mohly být indexové fondy, které dosahují vysoké diverzifikace buď napříč více trhy, nebo v rámci jednoho tržního segmentu. Například takový akciový index S&P 500 v čase silně roste.

Investoři by při výběru akcií neměli také zapomínat na svou vlastní toleranci rizika. Určitě by nemělo být investováno více peněz, než může investor dlouhodobě postrádat, abyste mohli dodržet dostatečně dlouhý investiční horizont. Někdy totiž zhodnocení investice může trvat několik let a investor by si tak měl dopředu promyslet money management své investice, než ji začne realizovat

Závěr

Warren Buffett je známý hodnotový investor, který je vzorem mnoha současných investorů. Díky jeho zkušenostem a radám mohou investoři zlepšit nebo zcela modifikovat svou investiční strategii a vyhnout se tak nepříjemným ztrátám nebo dlouhodobým kapitálovým propadům.

Hlavní rady Buffetta jsou investovat do segmentu, kterému investor rozumí, identifikovat konkurenční výhody společnosti a nakupovat na férové ceně. Poté je potřeba být trpělivý a ponechat trh, aby všechny indicie správně nacenil.

Čtěte také: Investiční trojúhelník – Riziko, likvidita, návratnost a vztah mezi nimi
Čtěte také: Investiční trojúhelník – Riziko, likvidita, návratnost a vztah mezi nimi
Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
U 74 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 72,87 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎