Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Philips vyletěly o 46 % výš po zprávě o urovnání soudních sporů

Společnost Philips dosáhla v USA finančního vyrovnání, které ji navíc vyšlo levněji než se očekávalo. Navíc reportovala růst zisku a akcie šly nahoru.

Publikováno
Akcie Philips vyletěly o 46 % výš po zprávě o urovnání soudních sporů
Zdroj: depositphotos.com

Nizozemská společnost Philips, která se mimo jiné zabývá zdravotnickými technologiemi, nedávno dosáhla ve Spojených státech významného urovnání a souhlasila s tím, že zaplatí 1,1 miliardy dolarů na vyřešení žalob souvisejících s jejími staženými dýchacími přístroji.

Částka je výrazně nižší než očekávané hodnoty. Analytici agentury Bloomberg předpokládaly vyrovnání, které se mělo pohybovat mezi 2 a 4,5 miliardami dolarů.

Je také daleko od krizového scénáře, který počítal s částkou 10 miliard dolarů.

Co se vlastně stalo?

Předmětem sporu byly přístroje určené k pumpování dodatečného vzduchu do krku za účelem léčby obstrukční apnoe. To je onemocnění, které narušuje spánek a může vést k vážným srdečním problémům.

Pěnové části přístroje časem degradují a pacienti částice pěny vdechují. Vdechování těchto částic představuje riziko vzniku rakoviny.

Zástupci amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámili, že obdrželi 561 hlášení o úmrtí, která mohou souviset s disfunkčními přístroji. Philips v roce 2021 stáhl tyto přístroje z trhu, ale do dnešního dne společnost nepřiznala žádné pochybení.

Nyní je většina nároků poškozených pacientů v USA vyřešena. Společnost ale stále čelí žalobám kvůli stejným zařízením v Evropě.

Úřad FDA se navíc vyjádřil, že analýza Philipsu je nedostatečná pro úplné vyhodnocení rizik, která přístroje představují pro uživatele, a vyžádal si další testy. V reakci na to Philips pokračuje v provádění toxikologických testů, aby zajistila bezpečnost pacientů.

Dobrá zpráva spolu s výsledky

Spolu s informací o urovnání právního sporu zveřejnila společnost i svá čtvrtletní čísla a výhled na další období.

Společnost zopakovala celoroční výhled růstu tržeb o 3 až 5 % a zvýšila výhled cash flow na 0,9 až 1,1 miliardy eur.

Finanční výsledky za první čtvrtletí byly dobré. Tržby sice byly meziročně mírně nižší, a to 4,14 miliardy EUR oproti 4,17 miliardy EUR v roce 2023, ale společnost si polepšila v ziskovosti.

Zisk společnosti před započtením úroků, daní a odpisů (EBITA), bez zahrnutí mimořádných položek povyrostl na 388 milionů EUR, což je růst o 8 % oproti prvnímu čtvrtletí předchozího roku.

Zisk překonal i odhady analytiků, kteří očekávali 361 milionů EUR, což byl vedle urovnání impuls pro akcie firmy.

Ty vzrostly o 46 % z pátečních 19,72 EUR a dosáhly dvouletého maxima ve výši 28,79 EUR. Nyní se cena pohybuje po korekci kolem úrovně 25,3 EUR.

Aktuální vývoj ceny akcií Philips

Načítání
Načítání
Kupte si akcie PHIA Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

 

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎