Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investování na vrcholu: Geniální strategie, nebo riskantní sázka?

V době, kdy akciový trh dosahuje rekordních hodnot, se mnozí ptají, zda je vhodný čas k investování. Analýza historických trendů odhalí, co nám minulost může říci o budoucích výnosech.

Investování na vrcholu: Geniální strategie, nebo riskantní sázka?
Zdroj: depositphotos.com

Nedávný prudký růst amerického akciového trhu, který během jediného týdne zaznamenal čtyři nová historická maxima, přiměl investory k zamyšlení nad nadčasovou otázkou: Je moudré nakupovat akcie na jejich vrcholu?

Váhání je pochopitelné. Nákup na historických maximech zrovna nenaznačuje, že se jedná “výhodnou koupi”. Naopak nákup v době, kdy je trh 20 % pod svými maximy, s sebou nese potenciál 25% zisku, pokud se trh odrazí zpět.

Ano, pokud se trh propadne o 20 %, musí se k návratu na původní hodnotu zotavit o 25 %.

Ještě očividnější je tento matematický fenomén na následujícím příkladu – pokud se trh propadne o 50 % (tak jako například během krize v roce 2008), musí posléze vzrůst o 100 %, aby se vrátil na svou původní hodnotu. I proto investiční pravidlo Warrena Buffetta číslo 1 zní: “Nikdy neprodělej peníze.”

To jsem ale trochu odbočil. Pojďme se vrátit k původnímu tématu tohoto článku.

Předvídat pohyby na trhu je notoricky obtížné, ale v blízkosti historických maxim, mohou investoři skutečně váhat, zda investovat, nebo si raději počkat “na lepší dobu”.

Analýza historických dat dává investování zelenou

Analýza historických dat nabízí pohled na důsledky investování v době historických maxim. Od roku 1915 dosáhl index Dow Jones Industrial Average nových maxim pouze v 5 % obchodních dnů.

Tato maxima mají tendenci se shlukovat, přičemž po obdobích častých nových rekordů následují dlouhé úseky bez nich.

Při zkoumání měsíčních údajů je výskyt nových maxim častější, přičemž americké akcie dosáhly nových maxim přibližně ve 33 % měsíců od roku 1970. Podobný vzorec vykazují i světové akcie, u nichž se nová historická maxima objevují ve stejném období ve zhruba 30 % měsíců.

Výkonnost akcií po dosažení historických maxim

Výkonnost akcií po dosažení historických maxim se liší v závislosti na uvažovaném trhu a časovém horizontu.

Na základě denních údajů z indexu Dow od roku 1915 jsou průměrné jednoleté výnosy po dosažení nového maxima mírně vyšší, ale pětileté a desetileté výnosy jsou ve srovnání s ostatními dny nižší.

Statistické testy potvrzují, že tyto rozdíly jsou významné a nejsou způsobeny náhodou. Měsíční údaje o amerických akciích od roku 1970 ukazují vyšší jednoleté a pětileté výnosy po dosažení historického maxima, ale nižší desetileté výnosy, přičemž pouze desetiletý rozdíl je statisticky významný.

U světových akcií sice dochází k počátečnímu zvýšení výkonnosti po dosažení nového maxima, ale rozdíly ve výnosech v průběhu času nejsou statisticky významné, což naznačuje, že by mohly být způsobeny náhodou.

Obchodní strategie a příklady

Vzhledem k těmto informacím někteří odborníci navrhli obchodní strategie, které by pozorovaných zákonitostí využily.

Jeden takový přístup navrhoval vlastnit globální akcie v měsíci následujícím po dosažení historického maxima a americké dluhopisy v ostatních měsících. Tato strategie dosahovala v letech 1970 až 2021 lepších výsledků než 100% globální akciové portfolio.

V poslední době však začala dosahovat horších výsledků, což se shoduje s jedním z nejhorších let pro americké dluhopisy v roce 2022. To poukazuje na nepředvídatelnost a potenciální úskalí strategií časování trhu.

Problém časování trhu dále ilustruje případ Michaela Burryho, který přesně předpověděl krach na trhu s bydlením v roce 2008, ale od té doby se mu nedaří tento úspěch zopakovat.

Měli by se tedy investoři obávat vstupovat na trh v době, kdy je trh na historických maximech?

Zatímco v krátkodobém horizontu si akcie po dosažení nových maxim obecně vedou lépe, dlouhodobý obraz je méně jistý. Pokud je vyhlídka na investování v době historických maxim znepokojující, nemusí být problémem načasování, ale spíše míra rizika investice.

Méně rizikové diverzifikované portfolio – například zaměřené na dividendové akcie – by mohlo tyto obavy zmírnit a zároveň umožnit účast na trhu.

Individuální investiční strategie by se pak nakonec měly řídit spíše osobními finančními cíli než podmínkami na trhu. Sám se částečně věnuji stockpickingu, ale většinově peníze investuji pravidelně s dlouhodobým investičního horizontem bez ohledu na to, co se momentálně děje na trhu.

A to je lety ověřená investiční strategie, se kterou nic nezkazíte.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
1

Autor

Publicista a aktivní investor s více než desetiletou praxí preferující strategii hodnotového investování.

O investování a finanční trhy se začal zajímat v roce 2013, kdy si prošel náročnou zkušeností jako aktivní denní obchodník. Tato negativní zkušenost vedla k hlubšímu studiu, které mu v následujících letech umožnilo dlouhodobě a úspěšně investovat.

Ve své strategii kombinuje pasivní a aktivní přístup s důrazem na akciové trhy. Inspiraci čerpá z metod Warrena Buffetta a Benjamina Grahama, stejně jako od českého investora Daniela Gladiše. Svým čtenářům předává nabyté vědomosti prostřednictvím článků zaměřených na investiční strategie, psychologii obchodování a analýzy jednotlivých akcií

„Největším nepřítelem investora jsou jeho vlastní emoce.“ – Benjamin Graham

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.