Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak porazit S&P 500? Objevte skrytý potenciál small caps!

Objevte potenciál akcií s malou tržní kapitalizací. Zatímco velké technologické společnosti nabízejí stabilitu, akcie s malou tržní kapitalizací mohou nabídnout vyšší výnosy.

Publikováno
Jak porazit S&P 500? Objevte skrytý potenciál small caps!
Zdroj: depositphotos.com

Aktuálně dominuje akciovému trhu úzká skupina technologických gigantů. Vzhledem k jejich značnému růstu v posledním roce, je však nepravděpodobné, že by se jim na něj podařilo navázat (čest výjimkám v podobě Nvidie).

Proč se na to tedy nepodívat z druhé strany a nezaměřit se na menší společnosti s nízkou tržní kapitalizací, známým také jako small caps.

Srovnání akciových indexů a jejich složek

Tyto společnosti se často nacházejí v indexu Russell 2000, který sleduje výkonnost dvou tisíc amerických společností s nízkou tržní kapitalizací.

Zatímco velcí technologičtí giganti dominující indexu S&P 500 nabízejí určitou záruku stability, small caps nabízejí potenciálně vyšší návratnost investice.

Index S&P 500 dosáhl v loňském roce 24% růstu, zatímco index Russell 2000 zaostával s nárůstem ve výši 14,4 %, přičemž zatím svým výkonem zaostává i v letošním roce.

Vývoj S&P500 vs Russell 2000 v minulém roce

Aktuální cena
Změna
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání
Russell 2000 / RUT
Načítání
Načítání
Načítání

Tento rozdíl ve výkonnosti lze přičíst několika faktorům, mezi něž patří odlišné zastoupení jednotlivých sektorů v obou indexech.

S&P 500 je tvořen převážně velkými technologickými firmami, zatímco Russell 2000 zahrnuje spíše menší společnosti náchylnější k cyklickým výkyvům.

Zároveň je třeba si uvědomit, že když technologické tituly vyrostou, z indexu Russell 2000 odcházejí, a to také negativně ovlivňuje jeho výkonnost.

Jak investovat do small caps

Sázet na růst celého indexu Russell 2000 se tedy, nemusí jevit jako vhodná volba. Investice do small caps ale mohou nabízet atraktivní investiční příležitosti prostřednictvím stockpickingu, tedy individuálního výběru akcií.

TIP

Je vhodné vybírat firmy z odvětví, která mají potenciál růstu s nižší kapitálovou náročností jako jsou spotřební zboží, IT, komunikace a některá průmyslová odvětví.

Small caps mají lepší předpoklady k překotnému růstu a mohou snadno překonat nejen svůj index, ale i S&P 500. Tak jako například Super Micro Computer, americká společnost z oblasti polovodičů se sídlem v San Jose v Kalifornii.

V loňském roce rostla Super Micro Computer o ohromujících 239 %

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SMCI Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Nebo řetězec steakových restaurací v texaském stylu Texas Roadhouse, který v roce 2023 připsal na ceně akcií 34 % a od začátku letošního roku dalších 21 %.

Jde o jednu z firem, které profitovaly z rostoucí inflace. Domácí stravování je stále levnější než jídlo v restauraci, ale už ne o tolik jako dříve.

A vzhledem k tomu, že spotřebitelé projevují chuť cestovat, je tu stále prostor pro růst akcií Texas Roadhouse.

V minulém týdnu firma zveřejnila své čtvrtletní výsledky a akcie vyletěly nahoru.

Vývoj ceny akcií Texas Roadhouse za poslední týden

Načítání
Načítání
Kupte si akcie TXRH Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jen nemít velké oči

Přestože investice do small caps mohou nabízet výhodné příležitosti, existují značná rizika spojená s těmito investicemi.

Například úrokové sazby hrají extra důležitou roli, neboť skoro 50 % z nich používá k financování úvěry s pohyblivou sazbou. U velkých společností je to pro srovnání kolem 6 %.

Případná recese je pak pochopitelně nebezpečnější pro menší firmy, než pro giganty a lídry trhu.

Mějte přehled o tom, co se děje na trzích!

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru a už vám nic neuteče.

Jednou týdně vám do schránky přijde naše Burza s odstupem, ve které odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát měsíčně se pak můžete těšit na sérii Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Je to úplně zadarmo a kdykoliv se můžete odhlásit. Mějte všechny důležité informace ve své emailové schránce. Pomůžeme vám dělat chytrá finanční rozhodnutí. Stačí se přihlásit k odběru vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎