Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Investiční rady Charlieho Mungera pro generaci Z a změny ve zhodnocování kapitálu

Investiční rady Charlieho Mungera pro generaci Z a změny ve zhodnocování kapitálu

Investiční rady Charlieho Mungera pro generaci Z a změny ve zhodnocování kapitálu
Zdroj: depositphotos.com

Legendární investor a miliardář Charlie Munger je nepřehlédnutelnou ikonou investičního světa, který za svojí desítky let trvající kariéru, zažil již mnohé. Munger je také dlouholetým místopředsedou holdingové společnosti legendárního Warrena Buffetta a Berkshire Hathaway. V tomto článku se podíváme na jeho postoj k nejnovějším změnám na finančních trzích a poselství pro generaci nastupujících investorů. Na závěr si také představíme možnosti zhodnocování kapitálu, které by mohly podle Charlieho Mungera následujícím letům dominovat. Pojďme na to!

Charlie Munger své poselství pro mladou generaci nastupujících investorů nezačíná optimisticky. Tvrdí že investování bude v budoucích letech mnohem náročnější, než bylo doposud. Podle Mungera stojí mladým investorům v cestě dvě hlavní překážky, vysoká inflace a rostoucí ceny nemovitostí.

Investiční překážky pro generaci Z

První překážkou, se kterou se mladí investoři budou muset vypořádat, je stále rostoucí cena nemovitostí. Ne, že by mladí investoři měli do tohoto tržního segmentu ve velkém investovat, problém je v tom, že stále dražší bydlení odebírá mladým investorům možnost tvořit investiční kapitál. Zisky z pracovní činnosti jsou tak obvykle vynaloženy na "přežití" a na investování již tolik kapitálu nezbývá.

"Nemyslím si, že budoucnost nabídne mladému člověku, který letos skončí vysokou školu, tak snadnou investiční příležitost."

Druhou překážkou v investování je vznášející se otazník nad funkčností diverzifikovaných portfolií. V dnešní době globalizovaného byznysu je velmi složité vyhledávat tržní segmenty, které by nebyly napojeny na globální ekonomiku. Ta je z velké části řízena buď americkým dolarem, nebo big tech společnostmi, preferovanými v akciových indexech. Diverzifikace investičního portfolia tak podle Mungera může být již přežitkem minulosti.

Komplexní investování

Kromě překážek v investování Charlie Munger také zmiňuje výhody mladé generace, se kterými se ta jeho nesetkala. Jedná se především o možnost využívat moderních technologií při investiční činnosti. Generace Z může své peníze zhodnocovat velmi snadno, pomocí svého chytrého telefonu, přičemž může investovat do mnohých aktiv a to i řádově pár stovek měsíčně.

Díky drobným částkám si mladý investor může dovolit mnohonásobně vyšší diverzifikaci, než s jakou se setkal Munger ve své investiční kariéře, což umožňuje nalézt i lokální trhy, které nepodléhají globálním trendům. Snadnost a dostupnost exekuce investic a obchodů přivádí Mungera také k myšlence využívání krátkodobých obchodů jako metody dlouhodobého zhodnocování kapitálu. Druhou možností jsou podle něj pravidelné investice do indexových fondů, protože akciový index S&P 500 od svého vzniku stabilně roste.

Krátkodobé spekulativní obchody

Tento druh investování je pro mnoho dlouhodobých investorů velkou neznámou. Dlouhodobí investoři totiž nakupují kmenové akci společností s tím, že jejich cena v čase poroste. Krátkodobé obchody jsou naproti tomu založeny na krátkodobých cenových výkyvech, které se odehrávají v rámci týdnů, dnů nebo i hodin.

Tyto obchody jsou obvykle prováděny na CFD kontraktech, které kopírují cenový vývoj fyzických akcií s tím rozdílem, že na nich lze využívat finanční páku a provádět obchody jak ve směru long, tak i ve směru short. Na obrázku níže je zobrazen spekulativní long obchod na akciích Hewlett Packard, který byl proveden na základě technické analýzy.

Akciový graf společnosti HP s ukázkou spekulativního long obchodu
Akciový graf společnosti HP s ukázkou spekulativního long obchodu
Zdroj: xstation

Závěr

Investiční prostředí se za desítky let praxe Charlieho Mungera významně změnilo. Dnešní generace mladých investorů se musí potýkat s vysokou cenou bydlení, která snižuje schopnost generace Z tvořit investiční kapitál. Jako výhodu této generace spatřuje Munger v dostupnosti mnoha investičních nástrojů, do kterých je možné investovat snadno a levně, pomocí moderních technologií. Budoucnost investování spatřuje Munger buď v pasivních investicích do indexových fondů, nebo aktivní správě kapitálu při krátkodobých obchodech.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo