Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Investiční rady Charlieho Mungera pro generaci Z a změny ve zhodnocování kapitálu

Publikováno
Investiční rady Charlieho Mungera pro generaci Z a změny ve zhodnocování kapitálu
Zdroj: depositphotos.com

Legendární investor a miliardář Charlie Munger je nepřehlédnutelnou ikonou investičního světa, který za svojí desítky let trvající kariéru, zažil již mnohé. Munger je také dlouholetým místopředsedou holdingové společnosti legendárního Warrena Buffetta a Berkshire Hathaway. V tomto článku se podíváme na jeho postoj k nejnovějším změnám na finančních trzích a poselství pro generaci nastupujících investorů. Na závěr si také představíme možnosti zhodnocování kapitálu, které by mohly podle Charlieho Mungera následujícím letům dominovat. Pojďme na to!

Charlie Munger své poselství pro mladou generaci nastupujících investorů nezačíná optimisticky. Tvrdí že investování bude v budoucích letech mnohem náročnější, než bylo doposud. Podle Mungera stojí mladým investorům v cestě dvě hlavní překážky, vysoká inflace a rostoucí ceny nemovitostí.

Investiční překážky pro generaci Z

První překážkou, se kterou se mladí investoři budou muset vypořádat, je stále rostoucí cena nemovitostí. Ne, že by mladí investoři měli do tohoto tržního segmentu ve velkém investovat, problém je v tom, že stále dražší bydlení odebírá mladým investorům možnost tvořit investiční kapitál. Zisky z pracovní činnosti jsou tak obvykle vynaloženy na “přežití” a na investování již tolik kapitálu nezbývá.

“Nemyslím si, že budoucnost nabídne mladému člověku, který letos skončí vysokou školu, tak snadnou investiční příležitost.”

Druhou překážkou v investování je vznášející se otazník nad funkčností diverzifikovaných portfolií. V dnešní době globalizovaného byznysu je velmi složité vyhledávat tržní segmenty, které by nebyly napojeny na globální ekonomiku. Ta je z velké části řízena buď americkým dolarem, nebo big tech společnostmi, preferovanými v akciových indexech. Diverzifikace investičního portfolia tak podle Mungera může být již přežitkem minulosti.

Komplexní investování

Kromě překážek v investování Charlie Munger také zmiňuje výhody mladé generace, se kterými se ta jeho nesetkala. Jedná se především o možnost využívat moderních technologií při investiční činnosti. Generace Z může své peníze zhodnocovat velmi snadno, pomocí svého chytrého telefonu, přičemž může investovat do mnohých aktiv a to i řádově pár stovek měsíčně.

Díky drobným částkám si mladý investor může dovolit mnohonásobně vyšší diverzifikaci, než s jakou se setkal Munger ve své investiční kariéře, což umožňuje nalézt i lokální trhy, které nepodléhají globálním trendům. Snadnost a dostupnost exekuce investic a obchodů přivádí Mungera také k myšlence využívání krátkodobých obchodů jako metody dlouhodobého zhodnocování kapitálu. Druhou možností jsou podle něj pravidelné investice do indexových fondů, protože akciový index S&P 500 od svého vzniku stabilně roste.

Krátkodobé spekulativní obchody

Tento druh investování je pro mnoho dlouhodobých investorů velkou neznámou. Dlouhodobí investoři totiž nakupují kmenové akci společností s tím, že jejich cena v čase poroste. Krátkodobé obchody jsou naproti tomu založeny na krátkodobých cenových výkyvech, které se odehrávají v rámci týdnů, dnů nebo i hodin.

Tyto obchody jsou obvykle prováděny na CFD kontraktech, které kopírují cenový vývoj fyzických akcií s tím rozdílem, že na nich lze využívat finanční páku a provádět obchody jak ve směru long, tak i ve směru short. Na obrázku níže je zobrazen spekulativní long obchod na akciích Hewlett Packard, který byl proveden na základě technické analýzy.

Zdroj: xstation
Akciový graf společnosti HP s ukázkou spekulativního long obchodu
Akciový graf společnosti HP s ukázkou spekulativního long obchodu

Závěr

Investiční prostředí se za desítky let praxe Charlieho Mungera významně změnilo. Dnešní generace mladých investorů se musí potýkat s vysokou cenou bydlení, která snižuje schopnost generace Z tvořit investiční kapitál. Jako výhodu této generace spatřuje Munger v dostupnosti mnoha investičních nástrojů, do kterých je možné investovat snadno a levně, pomocí moderních technologií. Budoucnost investování spatřuje Munger buď v pasivních investicích do indexových fondů, nebo aktivní správě kapitálu při krátkodobých obchodech.

Líbil se vám tento článek?
8
0

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎