Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

CFD: nesnesitelná lehkost zisku a ztráty

Publikováno
CFD: nesnesitelná lehkost zisku a ztráty

Můžete si vsadit na růst vaší oblíbené měny nebo akcie, a přitom ji nevlastnit. Můžete vydělat násobek růstu, ale stejně tak ztratit.

Doba, kdy se na světových burzách obchodovalo “na parketu”, je dávno pryč. Objednávky klientů byly přijímány telefonicky, obchodníkovi je doručil tzv. běžec a objednávky na prodej a koupi se psaly na červené, respektive modré papírky. Ty se házely přes hlavy ostatních obchodníků na dealera, který je po uzavření trhu pároval. To byla éra před-digitální.

Dnes obchody probíhají elektronicky, to znamená s vypořádáním v reálném čase.

“S možností obchodovat elektronicky se vzdáleným připojením do trhu přišly ruku v ruce deriváty podkladových aktiv. Mezi nejrozšířenější nástroje tohoto typu patří rozdílové smlouvy,” říká Michal Dvořák, hlavní analytik Tradecentrum, a vysvětluje: “Jedná se o relativně ‚starý‘ nástroj, kdy jeho emitent poskytuje klientům participaci na cenovém rozdílu, bez dodání podkladového aktiva. Absence fyzické dodávky aktiva je hlavním rozdílem proti vysoce standardizovaným kontraktům futures obchodovaných například na NYMEX.”

Rozdílové smlouvy, zkráceně CFD (contract for difference), vycházejí z jednoduchého principu, totiž participaci na rozdílu ceny od otevření do uzavření pozice. Nebo jinak řečeno, bez nutnosti fyzického nákupu podkladového aktiva, například akcie, lze vsadit na její pokles, nebo růst. Klient tak nemusí mít smlouvu s obchodníkem o zapůjčení těchto aktiv.

CFD mají i další výhody oproti jiným investičním nástrojům, zejména rozšířený čas obchodování, standardizované jednotky, tzv. loty, výraznou rozmanitost a možnost využití vnitřní i vnější páky, tzv. leverage.

“Právě tato vlastnost je však i zásadním rizikem, a to hlavně pro retailové klienty. Páka nejen snižuje množství kapitálu nutného k participaci na tržním pohybu aktiva, ale také umocňuje výkon, bohužel oběma směry,” doplňuje Michal Dvořák.

V praxi to znamená, že pokud je na konkrétní aktivum, například akcii nebo třeba měnový pár, páka 1:10, každý pohyb podkladového aktiva o 1 % vyvolá pohyb na klientském účtu o 10 %.

Páka, která v případě shodného vývoje s klientským očekáváním umocňuje zisk, je tak i výrazným rizikem, pokud jde vývoj proti směru spekulace.

Pákové obchody: vysoké zisky i vysoké ztráty

Jak takový pákový obchod prostřednictvím CFD vypadá, si ukážeme v konkrétní situaci na devizovém trhu. Měnovým párem bude EUR/USD. Sledujeme pohyb 25.7.2019 mezi 14:15 až 15:45.

Investor využije 10 000 EUR vlastního kapitálu. Tabulka nabízí srovnání výsledku při využití různé výše finanční páky. Investor spekuloval na pokles měnového páru EUR/USD.

pakovy cfd obchod forex
*Poplatky: tabulka znázorňuje tzv. spread, poplatek brokera, který se vypočítává ze zisku obchodníka z rozdílu mezi nákupní a prodejní cenou. Jaké jsou poplatky a podrobnosti k jejich výpočtu se dozvíte v dokumentech Tradecentrum o poplatcích u jednotlivých instrumentů a v podmínkách obchodování.

Předpokládejme tedy, že investor otevřel pozici 25.7.2019 ve 14:15, kdy pár EUR/USD dosahoval hodnoty 1,1106 a uzavřel pozici téhož dne ve 15:45, kdy EUR/USD dosahoval 1,1181. V tomto časovém okně narostla hodnota EUR/USD o 0,67 %. Investor spekuloval nesprávným směrem. EUR/USD stoupá, takže investor realizuje ztrátu. V opačném případě by realizoval zisk.

Při obchodování s měnovým párem EUR/USD se prostřednictvím CFD uplatňuje páka až do 1:30, náš model v tabulce však ukazuje i situaci, jaký by byl zisk/ ztráta v případě použití nižší páky, anebo obchodování bez použití páky. V posledním případě by investor realizoval 67 eur ztrátu. Ta se stává výraznější při využití finanční páky, kdy 1:10 v tomto případě vytváří ztrátu 670 euro a maximální povolená finanční páka pro retailové investory, tedy 1:30, prodělá dokonce 2010 euro. Třicetkrát více než bez jejího využití. Obdobně se ale násobí i zisk. Kdybychom v tomto scénáři změnili směr spekulace klienta, tedy spekulaci na pokles, realizoval by obchodník při využití maximální možné finanční páky zisk 2010 euro.

Z důvodu rizikovosti obchodování CFD a dalších pákových produktů nesmí poskytovatel ze zákona o podnikání na kapitálovém trhu poskytnout tyto produkty každému. Musí nejdříve zhodnotit zkušenosti, majetkovou situaci a preference klienta pomocí investičního dotazníku. Na základě jeho výsledku pak lze poskytovat produkty od nerizikových po nejvíce rizikové. Solidní investor se zkušenostmi by neměl mít problém s autorizací k obchodování CFD.

Tradecentrum nabízí obchodní prostředí platformy MT5 se zaměřením na obchodování měnových párů a řady instrumentů CFD. Tradecentrum je registrovaná obchodní značka Goldenburg Group Limited, což je kyperská investiční firma (CIF) dohlížená a regulována Kyperskou komisí pro burzy a cenné papíry (CySEC) s CIF Licenci číslo 242/14. Více na www.tradecentrum.com. 

Upozornění na rizika: Finanční rozdílové smlouvy jsou složité nástroje a jsou spojeny s vysokým rizikem rychlých finančních ztrát v důsledku pákového efektu. Na 85.81 % účtů retailových investorů dochází k finančním ztrátám při obchodování s finančními rozdílovými smlouvami u tohoto poskytovatele. Měli byste zvážit, zda chápete, jak finanční rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit podstoupit vysoké riziko, že utrpíte finanční ztráty. Obchodování s pákovými produkty, jako jsou CFD a FX, zahrnuje podstatné riziko ztráty a nemusí být vhodné pro všechny investory. Obchodování s těmito produkty je riskantní a může způsobit ztrátu celého investovaného kapitálu.

Líbil se vám tento článek?
2
2

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎