Finex.cz logo
Menu
Finex » Investiční fondy » Fondy ARK Invest zažívají období výrazných ztrát – štěstí Cathie Wood pominulo?

Fondy ARK Invest zažívají období výrazných ztrát - štěstí Cathie Wood pominulo?

Fondy ARK Invest zažívají období výrazných ztrát - štěstí Cathie Wood pominulo?

Každá situace na kapitálovém trhu vytváří své vítěze i poražené. Kapitálový trh si v pandemických podmínkách extrémně nízkých úrokových sazeb oblíbil vysoce rizikové růstové akcie. Ty byly často bez solidní minulosti a spíše jenom slibovaly, jak převratně mohou v budoucnosti změnit fungování ekonomiky.

Mezi vítěze akciového trhu "nového normálu" se tedy zařadila i Cathie Wood a její investiční společnost ARK Invest. Největší z jejich ETF fondů, ARK Innovation Fund, je stále největším aktivně spravovaným ETF fondem světa.

Protože ale fondy společnosti ARK na sebe vzaly obrovské riziko, není divu, že jejich úspěch kolísá spolu s tím, jak se mění podmínky na trhu.

A první náznaky neúspěchu na sebe nenechaly příliš dlouho čekat. Všech 5 ETF fondů společnosti ARK Invest od začátku února spadly alespoň o 23 %, největší fond ARK Innovation spadl nejvíce – ze svého maxima šestnáctého února k osmému březnu, kdy cena dosáhla dna, činil pokles 31 %.

Ark-Innovation-ETF-fond-logo
Logo Ark Innovation

Co bylo příčinou poklesu?

Návrat investorů k hodnotovým akciím

Prvotní příčinou bylo schválení stimulačního balíčku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů americkou Sněmovnou. To zapříčinilo, že investoři očekávají ekonomický růst a hlavně s tím související zvýšenou inflaci.

Naděje na silnější ekonomiku a obavy z inflace zároveň podnítily hromadný výprodej technologických akcií. Pro investory, kteří hledají růst, již není důvod uchylovat se k předraženým technologickým akciím, když je možné najít výnos i jinde, a to při mnohem menším riziku. Investoři začali znovu nakupovat cyklické akcie například ze sektoru energetiky nebo bankovnictví.

Typicky růstové akcie ovšem zažily pád. Cathie Wood, která byla v posledním roce považována za nejúspěšnější aktivní investorku, si prochází prvním testem správnosti své strategie.

Cathie Wood si ale z výprodeje nic nedělá

Catherine-wood-zakladatelka-a-CEO-ark-innovation
Catherine Wood – zakladatelka a CEO Ark Innovation. Zdroj: CMCMarkets.com
Zdroj: depositphotos.com

Cathie Wood ale první známky neúspěchu nebere v úvahu. Cathie je nadšenou příznivkyní technologických novinek a firem, které dokáží přivést do praxe nejnovější výzkum a vývoj.

Také je tvrdohlavá, velmi trpělivá a dokáže si na úspěch počkat. Rovněž se hodí dodat, že je hluboce věřící křesťankou a podle svých vlastních slov jsou pro ni všechny turbulence na trhu pouze "chvílemi posílení její víry".

Cathie Wood dokonce o své práci řekla: "Nejde ani tak o mě a moje sliby. Jde o alokaci kapitálu Božímu tvorstvu tak inovativně a tvořivě, jak je to jen možné."

Strategie Cathie Wood tedy spočívá v investicích do společností, které slibují převratné změny. Tyto společnosti o sobě prohlašují, že změní fungování světa a jejich hodnota bude nezměrně růst.

Mezi volby Cathie Wood tedy patří například investory oblíbená Tesla nebo Apple, fintech Square, healthtech Teladoc Health, streamovací společnost Roku, Spotify nebo Zoom, z nichž mnoho profitovalo z pandemie a přesunu života na internet. Fondy ARK také investovaly do méně známých a relativně malých start-upů zabývajícími se například 3D tiskem nebo biotechnologiemi.

Zatímco ještě před několika měsíci se sázka na tyto akcie vyplácela, nyní přišel znatelný pokles. U 145 akcií z celkových 164, do kterých ARK investuje, za poslední měsíc poklesl kurz. Širší index S&P 500 v porovnání za stejné období zaznamenal růst u 60 % svých akcií, jak si můžete všimnout níže.

Procento akcií, vlastněných ARK, které za poslední měsíc poklesly (černě) v porovnání s širším indexem S&P 500
Podíl akcií, vlastněných ARK, které za poslední měsíc poklesly (černě) nebo se jejich cena naopak zvedla (zeleně) v porovnání s širším indexem S&P 500
Zdroj: www.wsj.com

Jak si můžete všimnout na grafu níže, většinou klesaly ceny u akcií relativně malých a nepříliš známých společností.

Nejvíce klesající akcie za poslední měsíc držené fondy ARK
Nejvíce klesající akcie za poslední měsíc držené fondy ARK
Zdroj: www.wsj.com

A nejenom, že se investoři zbavovali technologických akcií, investoři také prodávali své podíly ve fondech ARK. Fondy ARK byly tedy samy nuceny prodávat. Cathie Wood se tak začala zbavovat akcií velkých likvidních společností, jako je Apple, Alphabet nebo Roche.

Cathie Wood – zcela v souladu se svým přesvědčením – ale také začala přikupovat akcie menších společností, jejichž cena byla výprodejem zasažena daleko více, jako například Teladoc, Zoom nebo Square. Je přesvědčena, že poklesu ceny může využít k dobrým nákupům.

Další problémy ARK Invest na obzoru?

Jestli jde jen o krátkodobé výkyvy, nebo o první náznaky větších problémů, se s jistotou samozřejmě říci nedá.

Na trhu se ovšem mluví například o tom, že samotná forma burzovně obchodovaného indexu (tedy ETF) se na dlouhodobé investice, jaké ARK Invest provádí, zkrátka nehodí. ETF může člověk na burze koupit a prodat ze dne na den. Při prodeji tedy musí dostat od fondu na konci dne zpět své peníze. Fond je potom v podstatě ihned nucen prodávat podkladová aktiva, aby mohl investora vyplatit, jak se to dělo právě nyní.

O větší problém jde pak tehdy, když je velký fond (jakými jsou fondy ARK) nucen prodávat akcie svých firem s malou tržní kapitalizací. Ty mají daleko menší likviditu než samotný fond. V případě nucených prodejů pak cena takových akcií může dramaticky klesat jen protože není zrovna nikdo, kdo by hned kupoval.

Z toho důvodu se investoři dívají s obavami na četné investice fondů ARK do akcií drobných, začínajících firem.

Kromě toho může fondům ARK ublížit i zvýšení úrokových sazeb. Ačkoli jsou investoři FEDem opakovaně ujišťováni, že se úrokové sazby mohou držet u nuly klidně další tři roky, rostoucí inflace by úrokové sazby zvedla pravděpodobně daleko dříve.

Je dobré si uvědomit, že současný menší výprodej byl způsoben pouhým očekáváním zvýšených sazeb. Pokud by ke zvýšení sazeb skutečně došlo, ARK by se pravděpodobně dostal do daleko větších problémů.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo