Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Nový meme coin PEPE láme rekordy, zakladateli kryptoměny LUNA hrozí 40 let vězení

Publikováno
Finex Coin Week – Nový meme coin PEPE láme rekordy, zakladateli kryptoměny LUNA hrozí 40 let vězení
Zdroj: Depositphotos.com

Uplynul další týden, a tak je tu opět shrnutí toho nejdůležitějšího, co nabídl svět digitálních aktiv. Jako obvykle se můžete těšit na novinky ze světa kryptoměn a NFT, rovněž se krátce podíváme na novinky v technologické sféře tohoto odvětví a chybět nesmí ani politika, neboť s tím, jak se krypto dostává do mainstreamu, nutně přichází i zájem politiků.

Obsah článku

Cardano zprovoznilo protokol Hydra, nové řešení škálovatelnosti

Input Output, vývojářská společnost stojící za kryptoměnou Cardano, jednoho z top 10 projektů, oznámila spuštění protokolu zvaného Hydra. Název podle děsivé bytosti z antických mýtů nedostal tento protokol náhodou. Jeho cílem je totiž zlepšení transakční propustnosti ekosystému tím, že bude určité množiny transakcí zpracovávat nezávisle pomocí podčástí nazvaných “heads”, tedy v češtině hlavy.

Tohoto cíle má být navíc dosaženo bez omezení na bezpečnosti nebo decentralizace, což bude dle společnosti znamenat vyřešení tzv. blockchainového trilematuTedy problému s dosažením škálovatelnosti, decentralizace a bezpečnosti zároveň. Protokol Hydra umožní transakce zpracovávat pomocí horizontálního škálování, což umožní zpracovávat rostoucí počet transakcí paralelně. Vyšší škálovatelnost celé sítě je pro Cardano zásadní, neboť už nyní je nepostradatelným hráčem na poli DeFi a svůj záběr plánuje do budoucna ještě rozšířit.

Spuštění tohoto protokolu je považováno za povzbudivý impuls pro vývojáře dApps i jejich uživatele k výběru právě ekosystému Cardano. Rostoucí platforma tak dává najevo, že si je vědoma potřeby lepší škálovatelnosti nyní i do budoucna. V minulém roce přerostla hranici 1000 decentralizovaných aplikací, což je zhruba třetina oproti zatím dominantnímu Ethereu, které má za cíl v následujících letech dohnat.

PEPE – nový hit mezi memecoiny?

Meme coin Pepe překonal v pátek miliardu dolarů v tržní kapitalizaci. Jeho cena tak dosáhla růstu o 96,67 % ve srovnání 24 hodin, od doby jeho spuštění v půlce dubna se ovšem zhodnotil o desítky tisíc %. Meme coin vycházející z meme Pepe the Frog, které má za sebou i temné období spojené s rasismem a šovinismem, se tak vyšvihl mezi první stovku nejlépe zhodnocených kryptoměn. V době publikace článku se pohybuje kolem skvělého 50. místa.

PEPE tak vyrazil vstříc cíli, který si jeho autoři vytkli na webových stránkách – porazit Dogecoin a Shiba Inu. V současné době se obchoduje i na prominentních kryptoměnových burzách. Naleznete jej např. i na Binance, KuCoinu nebo OKX. Samozřejmostí je i jeho zalistování na burzách decentralizovaných, na nichž se PEPE začal obchodovat vůbec poprvé. Jedná se o token na síti Etherea, naleznete jej tedy na obou verzích Uniswapu.

Favorit redakce

Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Vývojáři se v současnosti chlubí zejména atraktivní tokenomikou. 93,1 % všech PEPE tokenů je vloženo do liquidity poolů na decentralizované burze, zbylých 6,9 % je prozatím uloženo na peněžence s více podpisy. Účelem této rezervy je poskytnutí prvotní zásoby různým centralizovaným a decentralizovaným burzám při zalistování a kryptoměnovým mostům v případě budoucích převodů. Dle svých slov se také autoři kontroly nad smart kontraktem tokenu vzdali, což na jednu stranu může působit jako důkaz, že své investory nemohou podvést, ale také jako upozornění, že pokud se smart kontraktem tokenu bude něco špatně, nikdo už nic nenapraví.

Opatrnosti s meme coiny není nikdy dost

Je potřeba mít na paměti, že se stále jedná o meme coin s nulovou vnitřní hodnotou. Tomu, že by autoři plánovali jakýkoliv rozvoj směrem k aplikacím nebo funkcím, nic nenasvědčuje. A i kdyby se do hlubšího vývoje autoři pustili, stále se bude jednat o meme coin. Ukázkou mohou být např. chabé pokusy o nový metaverse ekosystém Shiba Inu, jenž na popularitě kryptoměny již příliš nepřidal.

Poznámka

Upozornění: Investice do meme coinů je opravdu vysoce riziková, proto doporučujeme obezřetnost!

Pakliže o Pepe tokenu uvidíte jakoukoliv výzvu pro airdrop, staking (mimo centralizované krypto burzy), spolupráci či giveaway, jedná se dle slov autorů s největší pravděpodobností o podvod, na který byste neměli reagovat!

NFT Prahy zatím propadákem

Hlavní město Praha vstoupilo 27. února tohoto roku na trh s NFT. Se svou kampaní Bohemian Muse NFT chtělo podpořit péči o historické památky ve svém centru. S nápadem přišla organizace Prague City Tourism, která o památky pečuje. Název byl vybrán jako slovní hříčka. Na tokenech je znázorněna postava múzy – ženy inspirující umělce. Slovo bohemian pak může mít v angličtině dva významy, jednak bohémská, jednak česká ve vztahu k Čechám, západní části České republiky. Jak Prague City Tourism zmiňuje ve tweetu v době spuštění kolekce, celý výtěžek má jít na obnovu pražských památek.

Symbolický byl také počet vydaných NFT, 1357 odkazuje k roku založení Karlova mostu, čímž se dostávám k hlavnímu problému kampaně. Z toho objemu vydaných tokenů se jich totiž za dva měsíce prodalo devět. A tak zatímco Praha za kampaň utratila cca jeden milion korun, utržit se jí prozatím podařilo něco kolem 23 tisíc. Navíc, dle údajů tržiště OpenSea, kde se Bohemian Muse NFT obchodují, bylo všech 9 kusů prodáno v prvních dvou dnech kampaně.

Zdroj: OpenSea
NFT Prague Bohemian Muse s číslem 1133
NFT Prague Bohemian Muse s číslem 1133

Za grafickým provedením tokenů stojí studio The Future Bakery a jeho cena byla stanovena na 0,065 ETH, tedy nyní zhruba 2 600 korun. Za propadákem stojí pravděpodobně jednak slabá propagace, upřímně myslím, že se mnoho čtenářů o tomto tokenu dozvídá poprvé právě při čtení tohoto článku, či se o něm dozvěděli v jiném médiu až v souvislosti s ohlášením nevalného úspěchu, jednak nešťastné načasování do doby, kdy zažíváme celkový pokles na trhu s NFT a v neposlední řadě rovněž nulový důraz na unikátnost. Nikdo z potenciálních zájemců nemá ani tušení, že si kupuje unikátní token jednoho z nejkrásnějších měst Evropy.

Zatím tak lze tuto aktivitu naší metropole shrnout cimrmanovským citátem: Nápad jistě dobrý, výsledky nebyly dobré.

Právní bitva Coinbase na spadnutí

Americká Komise pro cenné papíry (dále SEC) před pěti týdny informovala, že je připravena vznést obvinění vůči kryptoburze Coinbase ve věci neohlášeného obchodování s cennými papíry.

Připomínám, že dle názoru SEC je většina kryptoměn neregistrovanými cennými papíry, které by měly být podřízeny jeho kontrole, tento názor dle dřívějšího vyjádření sdílí i Bílý dům. USA tak na rozdíl od EU a dalších států Evropy a Asie chystá specifickou regulaci kryptoměn a NFT pouze pro případ neúspěchu v těchto právních bitvách. Jak informuje sever Politico, k té s burzou Coinbase se právě schyluje a není to SEC, kdo se nyní ocitl v pomyslné ofenzivě.

Generální ředitel Coinbase Brian Armstrong, jenž před časem pohrozil odchodem z USA, ohlásil, že sama společnost bude žalovat SEC. Na jeho straně bude stát také ostřílený právník a bývalý ministr práce z administrativy Donalda Trumpa Eugene Scalia. Dle vedoucího právního oddělení Coinbase Paula Grewala nejde o nijak příjemnou záležitost, stát u soudu proti SEC, nicméně půjde o důležitou právní bitvu o podstatu právního státu v USA, tak jak je a spravedlnost nejen pro Coinbase, ale pro celé odvětví.

Ve světe kryptoměn je dle Politico Coinbase považována za ideální příklad společnosti dodržující zavedená pravidla a v jiných státech nemá problém podřídit se specifickým regulacím pro obchod s kryptoměnami nebo digitálními aktivy obecně. Bleskový úder proti SEC může rozhodnout mnohé. V případě vítězství společnosti již bude Bidenova administrativa nucena přijít se specifickým návrhem zákona, pokud vůbec hodlá kryptoměny regulovat. Naopak úspěch SEC by vytvořil důkaz pro právě již zmíněnou žalobu SEC proti Coinbase a dost možná i precedent pro další obdobné případy.

Do Kwon na 40 let do vězení?

Do Kwon, autor zkrachovalých kryptoměn TerraUSD a Luna, který dle prokurátorů okradl investory o více než 40 miliard USD, nyní čelí zájmu jihokorejských prokurátorů. Hlavní prokurátor pro finanční záležitosti Dan Sung-han na páteční tiskové konferenci označil jeho vydání do Jižní Koreje za nejlepší řešení pro investory, jak se domoci spravedlnosti. O jeho vydání Jižní Korea oficiálně požádá Černou Horu, kde byl Kwon zatčen a kde je v současnosti vazebně stíhán.

Zdroj: nypost.com
Do Kwon zatčen Luna
Do Kwon byl zadržen v hlavním městě Černé Hory, Montenegru

O vydání Kwona z balkánské republiky budou současné usilovat i Spojené státy, podle Dan Sunga je však vydání do Koreje vhodnější z důvodu, že tamní prokuratura má k dispozici větší množství důkazů. Trest by v případě odsouzení mohl dosáhnout až 40 let vězení a propadnutí veškerého majetku v zemi. Dále státní zástupce východoasijské země vyjádřil naději, že američtí prokurátoři budou spolupracovat. Černohorský premiér Dritan Abazović situaci ve vyjádření pro Wall Street Journal komentoval poněkud neurčitě:

“Jsme připraveni podezřelého vydat do země, která o to bude mít zájem.”

Bitcoin v Bhútánu a ráj v Salvadoru

V dnešním vydání Finex Coin Weeku vás také slovem a písmem vezmu na výlet do poněkud netradičních destinací. I tamní finančnictví totiž v posledním týdnu nečekaně vykázalo souvislost s digitálními aktivy. O tom, že Salvador byl první a v současnosti je jedinou zemí, ve které je BTC oficiální měnou, nejspíše mnoho z vás ví, pojďme ale nejprve do Bhútánu.

Ne příliš známé himalájské království totiž nejsilnější kryptoměnu rovnou na státní úrovni těží. A to již od doby, kdy jeho hodnota nepřesahovala 5 000 USD. O těžbu se stará státní holding Druk Holding and Investments. Zpráva nebyla nijak tajná, redaktor Finboldu vystupující jako Paul L. ji objevil v tamních novinách. Dosud se o věci nevědělo především z důvodu nezájmu světové veřejnosti a nepřiliž rozšířené řeči dzongkha, kterou se v zemi mluví a kterou jsou psány i zmíněné noviny.

Podle DHI jde o jednu z hlavních strategií ekonomického rozvoje Bhútánu a zájem má rovněž o ETH. Zda ho těží se neví. Nedá se ani říci či odhadnout jak moc těžba Bitcoinu přispívá ke zmíněnému rozvoji, neboť země v minulosti zcela přestala měřit hrubý domácí produkt a nahradila jej hrubým domácím štěstím. To je měřeno tak abstraktně, že jeho hodnoty nehodlám v zájmu serióznosti uvádět.

To Bitcoin v Salvadoru asi nikoho nepřekvapí. Co však celkem překvapivé, alespoň svou důrazností, je, je poslední vyjádření tamního prezidenta. Nayib Bukele totiž vydal dekret, kterým se ve středoamerické zemi zcela ruší veškeré zdanění společností provozujících technologické inovace. A tak zatímco jiné země v různých částech světa usilují o co největší daňové výnosy z firem souvisejících s kryptem, Salvador se pro mnoho z nich stává absolutním (bez)daňovým rájem.

Podle Bukeleho je cílem zrušení daní přilákání firem právě například z USA, což má přinést pracovní místa a rozvoj země. Zrušeny byly s okamžitou platností pro zmíněné firmy všechny dosud platné daně, a to: daň z příjmu, daň z nemovitosti, daň z kapitálových výnosů a dovozní clo.

Závěr

Bitcoin se stále drží v pásmu nejistoty, kdy se mu nedaří pokořit rezistenci na 30 tisících dolarech, ale zatím nezamířil ani vstříc supportu na 25 tisících, na trhu panuje nervozita. Fear and Greed index se zase lehce posunul směrem ke strachu, zůstává však mírně na straně nenasytnosti. 60 bodů.

Kde situaci pravděpodobně sledují, to je Bhútánské království, kde zcela v tichosti Bitcoin nejpozději od roku 2017 těží. Příští pondělí vás opět budeme zásobovat zajímavými událostmi z posledního týdne, budeme se těšit.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.