Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Americká inflace brzdí kryptoměny, Bitcoin klesá zpět pod 25 000 dolarů

Publikováno
Finex Coin Week – Americká inflace brzdí kryptoměny, Bitcoin klesá zpět pod 25 000 dolarů
Zdroj: Depositphotos.com

Týden se s týdnem sešel, a tak je tu opět naše shrnutí toho nejzajímavějšího, co se za minulý týden ve světě kryptoměn událo.

Obsah článku

Bitcoin zpět pod 25 000 dolarů

Přes mírně pozitivní zprávy z minulého týdne z hlediska růstu BTC, oslabila vzápětí nejsilnější kryptoměna zpět pod hranici pětadvaceti tisíc dolarů za bitcoin. V neděli se již pohybuje jen těsně nad 23 100 USD, téměř tisíc dolarů odepsal během pátku 24. 2. 2023 a během soboty dosáhl týdenního minima, když se obchodoval za 23 tisíc amerických dolarů.

Podle webu Coindesk jsou za poklesem BTC zejména inflační očekávání ve Spojených státech, kde se meziroční inflace v lednu pohybovala kolem 6,4 %, což znamená, že navzdory vyjádření předsedy Fedu Jeroma Powella o nastupující dezinflaci zůstala prakticky na prosincových hodnotách.

Na pokles bitcoinu reagovaly rovněž akcie spojené s kryptoměnovým trhem: Coinbase (COIN) odepsala 10,05 %, Marathon Digital (MARA) 10,11 % a hodnota MicroStrategy (MSTR), firmy proslulého propagátora Bitcoinu Michaela Saylora, poklesla o 9,61 % za uplynulý týden.

Aktuální cena
Změna
Coinbase / COIN
Načítání
Načítání
Načítání
Marathon Digital Holdings / MARA
Načítání
Načítání
Načítání
MicroStrategy / MSTR
Načítání
Načítání
Načítání

Síť kryptoměny Solana zaznamenala další dlouhý výpadek

Stále neupřesněné technické problémy způsobily v pátečních pozdních hodinách středoevropského času (brzy ráno v New Yorku) zamrznutí ekosystému Solany (SOL). Pravděpodobným důvodem se v tuto chvíli jeví neočekávaný fork. Dle dostupných informací blockchain začal vytvářet konfliktní verze své transakční historie.

Pro uživatele to znamenalo znemožnění provádění jakýchkoliv transakcí, jejich coiny zůstaly zmraženy tam, kde se právě nacházely, a jakýkoliv pohyb s nimi byl naprosto znemožněn. Dle vyjádření vývojářů této sítě začaly snahy o opravu ihned po ohlášení problémů. Nicméně po dvou hodinách těchto snah nebyla síť schopna provést více než 98 transakcí za sekundu, přičemž 15 minut před před začátkem problémů se toto číslo pohybovalo kolem 5000.

Zdroj: status.solana.com
Výpadek Solany trval nakonec téměř 19 hodin
Výpadek Solany trval nakonec téměř 19 hodin

Po dalším pokusu o restart dosahoval ekosystém 70 % původní výkonnosti, k normální funkci potřebuje blockchain alespoň 80% výkonnost.

Podle vývojářů Solany je problémem pravděpodobně bug, který obsahoval aktualizovaný kód Solany spuštěný několik hodin před incidentem, naopak souvislost tento incident pravděpodobně nemá s několika menšími incidenty z předešlých let (např. DDoS útok z prosince minulého roku), které několikrát činnost tohoto blockchainu zpomalily či dokonce zastavily.

V nedělních dopoledních hodinách se po provedení dalšího restartu podařilo vrátit Solanu zpět do provozu. V době publikace článku je síť plně funkční s propustností přesahující mírně 5 300 transakcí za sekundu.

Cena coinu SOL začala krátce po ohlášení problémů klesat. Postupný pokles trval do sobotního odpoledne, kdy na místo původních téměř 24 dolarů za minci, stála Solana 21,64 USD. Po ohlášení, že je Solana opět online, mírně cena posílila, avšak hodnot původních dosud nedosáhla. K nedělnímu poledni se Solana pohybovala okolo 22 dolarů a 70 centů, což znamená pokles 4,7 % oproti stavu před ohlášením problémů.

Cesta krypta Rusku otevřená?

Uplynulý týden byl zajímavý nejen z hlediska obchodu s digitálními aktivy. Svět “oslavil” neblahé výročí prvních dramatických událostí, které přesně před rokem razantně změnily svět, včetně toho finančního, začátku ruské invaze na Ukrajinu. V důsledku této invaze, jak známo, byly západem rovněž zavedeny sankce proti ruským bankám, z niž mnohé byly odstřiženy od platebního systému SWIFT.

S roční připomínkou těchto tragických událostí roste rovněž obava z obcházení sankcí ruskými bankami prostřednictvím kryptoměnových burz.

Přestože se žádná z ruských bank, dle dostupných dat, o nic takového nepokusila, považuje ředitel nezávislé analytické společnosti Inca Digital, Adam Zarazinski obcházení sankcí prostřednictvím burz umožňujících obchod s kryptoměnami za velkou komplikaci ve vymáhání sankcí a black-listů uvalených na ruské banky Spojenými státy i Evropskou unií. Stejně tak hrozí, že burzy budou k obcházení sankcí zneužívat jednotlivé sankcionované osoby, jako jsou například prominentní představitelé ruského režimu, propagandisté, nebo oligarchové.

O které burzy se jedná?

Dle webu Politico jsou největším problémem dvě burzy sídlící na Seychelách – Huobi a KuCoin. Tyto burzy stále umožňují transakce prostřednictvím debetních karet vydaných sankcionovanými bankami, včetně Sberbank.

Mimo zájem analytiků však nezůstala ani burza Binance. Ta podle Inca Digital sice již neumožňuje transakce prostřednictvím debetních a kreditních karet, přesto však umožňuje transakce na svém peer-to-peer marketu prostřednictvím jejich depozitů. Vedoucí oddělení sankcí společnosti Binance nařčení odmítá s tvrzením, že Binance stojí v čele dodržování sankcí uvalených Evropskou unií na ruské banky. Tato burza údajně přijala mnohá sekundární opatření, včetně komunikace se svými uživateli, která znemožňují jakékoliv potenciální operace s ruskými entitami.

Singapurská burza ByBit pak sice před rokem ohlásila, že znemožní nákup coinů prostřednictvím debetních karet vydaných ruskými bankami na americkém black-listu a že znemožní vytváření nových účtů ruskými uživateli, avšak nadále umožňuje vkládat z těchto karet do svých depozitů ruské rubly, které pak mohou uživatelé bez problému směnit za kryptoměny. Tyto transakce burza nijak nelimituje.

Ruští uživatelé sice oficiálně nemohou zakládat nové profily, avšak dle analytiků od zavedení tohoto opatření rapidně vzrostl počet uživatelů zakládajících účty z kazašských a běloruských I.P. adres.

Američtí zákonodárci a jejich kritický postoj

Jak se dalo čekat, stranou těchto zjištění nezůstali ani američtí zákonodárci, kteří se ke kryptoměnám staví kriticky. Senátorka Elizabeth Warren ve svém vyjádření mimo jiné uvedla, že přes všechna lživá tvrzení “kryptolobbistů” je toto dalším důkazem faktu, že jsou kryptoměny jasnou volbou pro nezákonné financování, včetně ruských snah o obcházení sankcí.

Třebaže je zneužitelnost kryptoměn k operacím spojeným s černým trhem příslovečným evergreenem parlamentních i společenských diskuzí na téma digitálních mincí a NFT, budí právě potenciál obcházení protiruských sankcí vášně a znovu otevírá diskuse o potenciální regulaci.

Propad ADA! Předchází vzestup?

Hlavní coin nadějného blockchainového protokolu Cardano má podle mnohých před sebou zářnou budoucnost. V pátek ADA oslabil o 1,5 % oproti čtvrtku a obchodoval se tedy za 0,37 USD.

Stejně jako v případě výše zmíněného Bitcoinu se předpokládá, že za poklesem ceny je především horší výsledek americké inflace oproti očekávání a tedy zhoršení inflačních očekávání pro další měsíce. S těmito faktory rovněž roste obava z růstu úrokových sazeb Fedu a investoři jsou tak mimořádně obezřetní.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

ADA je momentálně pod svým měsíčním průměrem, který je na 0,3815 dolarech a o více než 10 % pod svými dřívějšími maximy kolem 0,42 USD. Tyto hodnoty by však mohl znovu atakovat v případě, že by se Cardanu podařilo opět oslovit svou tradičně věrnou komunitu. Nutno připomenout, že velká část komunity vidí v Cardanu a jeho coinu ADA nejen investiční příležitost, ale rovněž perspektivní ekosystém pro vytváření NFT a decentralizovaných aplikací. Zdejší komunita pak oproti jiným digitálním měnám vykazovala znaky větší loajality.

Jaký je možný budoucí vývoj kryptoměny Cardano?

Právě tento potenciál, jak Cardana jakožto platformy, tak coinu ADA drženého touto silnou komunitou, vede k úvahám o budoucnosti. Za již několikrát v krypto-světě zmiňovaný cíl je obecně považována hodnota 3 USD za ADA. Web Cryptonews si klade otázku, zda by mohlo být tohoto cíle dosaženo již v roce 2023.

Zdroj: defillama.com
TVL na síti Cardano k 26. 2.
TVL na síti Cardano k 26. 2.
Poznámka

Poznámka: Míra uzamčených prostředků ve smart kontraktech (Total Value Locked, zkráceně TVL) na celém Cardanu od začátku roku 2023 roste přesvědčivým tempem. Mezi nejvíce využívané decentralizované burzy patří např. burzy Minswap a Wingriders či Indigo, protokol zaměřený na syntetické deriváty.

Vzhledem k výše zmíněným faktorům lze i přes momentální pokles očekávat, že Cardano bude svou hodnotu zvyšovat, vzhledem k inflaci v USA však ani na základě toho nejvíce optimistického scénáře počítajícího se zotavováním trhů z loňských výprodejů nelze s velkou pravděpodobností očekávat třídolarovou hodnotu ještě letos.

Jak jsem již zmínil, inflační očekávání nevykazují žádné příznivé tendence a vzhledem ke stabilní míře nezaměstnanosti nelze očekávat žádné deflační tlaky. Budoucí další zhodnocování ADA je silně navázané na vyhlídky ekonomiky Spojených států a na snížení úrokových sazeb Fedu. To pravděpodobně do konce roku 2023 nenastane.

Přesto je však rozlet ADA vstříc třídolarovému terči stále v budoucnu pravděpodobný. Vzhledem k očekávanému posilování všeobecného zájmu o kryptoměny v následujících letech a desetiletích lze očekávat, že ho nakonec bude dosaženo. Stejně jako původně zamýšlený rok 2022 však ani rok letošní nejspíše nebude tím, kdy se tak stane. Znamenalo by to růst o více než desetinásobek oproti dnešním hodnotám, pro což neexistují momentálně vhodné podmínky. Další růst bude přímo závislý na zotavení světové a zejména potom americké ekonomiky po současné krizi.

Zdroj: coinmarketcap.com
Poměr tržní kapitalizace Cardana oproti jeho konkurentům
Poměr tržní kapitalizace Cardana oproti jeho konkurentům
Poznámka

V číslech: Aby ADA dosáhl hodnoty 30 USD za minci, musela by jeho cena vyrůst o téměř desetinásobek. Jeho tržní kapitalizace by pak dosahovala více než 128 miliard dolarů, což jsou téměř 2 třetiny současné tržní kapitalizace Etherea.

Politický zájem skupiny G20 o kryptoměny

Kryptoměny a asi pro mnohé nepřekvapivě zejména jejich regulace se rovněž stala předmětem jednání zemí G20, které se konalo v uplynulém týdnu v indickém městě Bangalore. Skupina dvaceti nejsilnějších ekonomik světa se tímto tématem zabývala ve složení ministrů financí a guvernérů centrálních bank. Indické předsednictví představilo na základě jednání shodu na vypracování “globálních pravidel pro kryptoměny”.

Přestože Indové na tiskové konferenci prezentovali zcela jasnou shodu na tom, že dojde k vypracování takového dokumentu, jeho samotné znění se však stále jeví více než nejasně. Guvernér Kanadské národní banky Tiff Macklem se například vyjádřil ve smyslu, že by mělo být “něco vypracováno”, co tím má přesně na mysli však neupřesnil. Za důležité rovněž označil zapojení rozvojových zemí do projektu. Odmítl však, že by mělo dojít k zavedení centrálního schvalování digitálních měn formou digitální schvalovací pečeti.

Slovy “něco musí vzniknout” přijaté usnesení rovněž komentoval ministr financí Indické republiky Nirmala Sitharman, podle kterého jde o zásadní rozhodnutí, po kterém však teprve musí následovat odborná diskuze a studium technické proveditelnosti možných procesů.

Vypracování návrhu pravidel byla pověřena Rada pro finanční stabilitu a Mezinárodní měnový fond, ten by měl být hotový do září, kdy bude Indie hostit další summit čelních představitelů ekonomik G20. Rada pro finanční stabilitu očekává dokončení diskuze a začátek vzniku návrhu dokumentu v červenci. Členy této organizace je 19 států a Evropská unie.

Zdroj: g20sideevents.id
Členské státy skupiny G20
Členské státy skupiny G20

Podle agentury Reuters to byly právě zástupci Evropské komise a Evropské centrální banky, na jejichž návrh se G20 tímto tématem zabývala. Evropa prý očekává zavedení jednotných pravidel pro banky nejpozději do 1. 1. 2025. Dle zprávy z neformálního jednání Komise jde o eminentní zájem EU z důvodu zabránění využívání kryptoměn k financování terorismu a trestné činnosti.

Komise současně připravuje vlastní návrh legislativy počítající s dohledem Evropského orgánu pro bankovnictví ve spolupráci s Evropským orgánem pro cenné papíry a trhy (ESMA), jeho představení v Evropském parlamentu se očekává nejdříve v polovině roku 2024.

Pár slov závěrem

Za poslední celý únorový týden Bitcoin mírně poklesl na oblast kolem 23 500 dolarů. Odrazil se tak od silné psychologické rezistence na hodnotě 25 000 dolarů, kterou atakoval v minulém týdnu. Index strachu a chamtivosti se z mírné chamtivosti vrátil do silné neutrality, což značí mírné ochlazení kryptoměnového sentimentu.

V historii bylo již nesčetněkrát prokázáno, že je cena Bitcoinu a tím pádem i celého kryptoměnového trhu silně závislá na vývoji inflace a míry úrokových sazeb centrálních bank. Fed s dalším vývojem sazeb přijde 22. března, což je zhruba za měsíc. Je tedy pravděpodobné, že trh pozvolně začne očekávání příští reakce Fedu pozvolna absorbovat.

Bonus: Rychlé ohlédnutí na Ordinals

V minulém vydání týdenního přehledu jsme se také bavili o Ordinals, unikátním projektu přinášejícím NFTs na Bitcoin. V tomto týdnu aktivita nadšenců do digitálních artefaktů na Bitcoinu již oslabuje, jak ostatně ukazuje proporční “váha” poplatků bitcoinových transakcí a zároveň i analýza společnosti Dune Analytics.

Zdroj: shardeum.com
Bitcoin Rocks
Bitcoin Rocks

I přes to však na Bitcoinu další digitální artefakty neustále vznikají, často se jedná o projekty imitující kolekce již existující na jiných sítích, typicky na Ethereu. Kromě Bitcoin Punků, o nichž jsme psali již dříve, stojí za zmínku i kolekce jako Ordinal Loops, Bitcoin Shrooms, Taproot Wizards či např. Bitcoin Rocks. Např. za takový bitcoinový kámen zaplatíte kolem 3 bitcoinů, ten nejdražší se prodal až za 9,8 bitcoinů.

Poznámka

Poznámka: Nové vytvářené digitální artefakty můžete sledovat přímo v prohlížeči Ordinals.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Redaktor se zaměřením na provázanost ekonomiky a politiky, politolog, analytik mezinárodních vztahů.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.