Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – Světové trhy taženy dobrými výsledky za 3Q 2021. Energetická krize není zdaleka u konce. Nahlédnutí do monetární laboratoře Turecko

Publikováno
Burza s odstupem – Světové trhy taženy dobrými výsledky za 3Q 2021. Energetická krize není zdaleka u konce. Nahlédnutí do monetární laboratoře Turecko
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou opět velmi nabitý týden. V zámoří trhům přinesla výsledková sezona za třetí trimestr ujištění, že většině firem se daří zvykat si na koronavirus. Pokud dojde k omezování světové ekonomiky díky novým opatřením, bude se jednat o lokální uzávěrky, se kterými se už většina podniků dokáže nějak vypořádat. Samotný koronavirus už investory nestraší. Avšak jeho důsledky začínáme pociťovat právě dnes a to hlavně díky rostoucím cenám energií.

Ty rostou díky souběhu hned několika příčin. A to je také největší problém, protože svět médií má tendenci zjednodušovat pohled na realitu. Hledání jednoho viníka je ta nejednoduší věc, kterou mohou politici dělat, aby uklidnili davy. Avšak potrestání jednoho viníka nevyřeší tak komplexní problém. U jeho zrodu stálo příčin více. První spadá na vrub koronaviru. Díky několikanásobným odstávkám celé ekonomiky, došlo k rozkolísání energetického sektoru. Vzpomeňte si, jak před více než rokem a půl plnily novinové titulky zprávy o nevídaném jevu: záporných cenách ropy. Tenkrát byly energie nesmírně levné a nyní se kyvadlo vrací na druhou stranu.

Druhým důvodem je dlouhodobá podfinancovanost těžebního sektoru. Už před koronou se mluvilo o tom, že ropa v hodnotách mezi 50 až 70 dolary sice ropným společnostem generuje zisk, ale neumožňuje nákladnější dlouhodobé investice. Díky tomu producenti ropy a jiných energií nemohou dobře reagovat na navýšení poptávky.

Pokud se rozhodnou masivně investovat do budování nových nalezišť, dá se předpokládat, že ceny budou dále růst. Navíc jejich budování nyní zabírá mnohem delší dobu než v předchozích desetiletích.

Energetické zakázky jsou často velmi komplikované, naráží na různé technické i administrativní překážky. Pro příklady nemusíme zabíhat daleko. Stačí se podívat, jak se vyvíjí dostavba našich Dukovan. Projekt nabírá již několik let zpoždění, a to se zatím ani nerozjela stavba. Je více než jasné, že další reaktor budeme potřebovat. Ale sami ho postavit nedokážeme.

Další důvody jsou politického a ideologického rázu. Zelené projekty naráží na svoje fyzikální hranice, jako je celodenní fungovaní alternativních zdrojů či chod za různých rozmarů počasí. Do toho můžeme připočíst obchodováni či spekulace s emisními povolenkami a máme směsici problémů, které se budou řešit dlouho a velmi obtížně.

Vysoké ceny energií se promítnou do inflace. Inflace pak zase bude mít zásadní vliv při rozhodování centrálních bank na zvýšení úrokových sazeb.

Problémy s cenami energií ukazují, že vyřešení celého problému znovu spočívá na bedrech centrálních bankéřů. Všechny ukazatele signalizují, že včera bylo pozdě na zvýšení sazeb na dolaru a euru. Je jen otázkou času, kdy se velké centrální banky budou muset podřídit zákonům reality.

Centrální banky: Turecko proti proudu snižuje úrokové sazby

Podle většiny učebnic ekonomie se boj s inflací vede zvyšováním úrokových sazeb. Jelikož žijeme v éře nízkých úrokových sazeb, tento krok by byl logický. Uvidíme, jak se ČNB bude dařit krotit naši inflaci pomocí prudkého zvýšení úrokových sazeb, které nemusí být tento rok poslední. Svoje úrokové sazby zvedly tyto státy Chile (o 1,25 % na 2,5 %), Maďarsko (o 0,15 % na 1,8 %), překvapivě i Rusko (o 0,75 % na 7,5 %). U ruské centrální banky je to překvapivý krok, protože zemi sice trápí vysoká inflace (okolo 6,7 %), ale ruská ekonomika si výrazně polepší díky rostoucím cenám ropy a především zemního plynu.

Nejvíc odlišný postup řešení krize představil Turecký prezident Erdogan. Turecko i přes vysokou inflaci (dosahující 18 % již po druhé za sebou) snížilo úrokové sazby tentokrát o celé 2 % na 16 %. Turecký prezident provedl vlastní diagnostiku ekonomické krize a rozhodl, že tureckou ekonomií trápí především vysoké úrokové sazby. Aby dosáhl jejích snížení, odvolal dva předcházející guvernéry turecké centrální banky. V Turecku je aspoň jasné, že centrální banka je plně podřízena politické moci.

Vývoj úrokových sazeb a inflace v Turecku zdroj: tradingeconomics.com

Rozhodnutí Erdogana je podivné, protože ukazuje, jak krátkou má paměť. Turecko již v letech 2019 trápila silná inflace, která donutila tureckou centrální banku zvednout sazby až k 25 %. Tento krok velmi rychle dokázal srazit inflaci o polovinu pod 10 %. Je otázkou jak chce Erdogan zastavit inflaci, když nyní dělá pravý opak postupu, jak porazit inflaci a naopak přitápí pod kotlem. Jeho strategie se dá přirovnat k ekonomickému kamikaze. Na jeho krok znovu oslabila turecká lira vůči dolaru.

Vývoj turecké liry a výšky úrokových sazeb zdroj: bloomberg.com

Jeho krok je o to víc nepochopitelný, protože Turecko má zápornou obchodní bilanci, víc dováží, než vyváží. Díky slabší měně se turecký import ještě víc prodraží. Opravdu těžko hledat jiný důvod Erdoganovy politiky, než uspěchání nové měnové reformy. Je otázkou zda si vládu udrží i když uvrhne svojí zemí do chudoby. V každém případě, až turecká lira narazí na své dno, turecké společnosti budou velmi zajímavou investiční příležitostí.

Firemní zprávy: Tesla překonala odhady

Ve chvíli, kdy většina klasických automobilek zastavuje své provozy, se krize automobilového průmyslu Tesly netýká. Tesla zveřejnila své výsledky za třetí čtvrtletí 2021. Obrat celé firmy dosáhl 13,76 miliard dolarů. Obrat lehce překonal odhady analytiků, kteří očekávali 13,62 miliard dolarů. Tento vysoký obrat jde na vrub novému rekordu v počtu prodaných aut. Ten dosáhl 241 300 kusů.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Hospodaření Tesly je tradičně vylepšeno prodejem emisních povolenek. Avšak toto čtvrtletí se objem prodaných povolenek snížil z 518 milionů dolarů na 279 milionů dolarů. Co se týče zisku, zde může být Elon Musk velmi spokojený. Společnost Tesla měla zisk 1,6 miliard dolarů, což je skoro třikrát tolik než předchozí čtvrtletí. Akciím Tesly se dařilo a díky dobrým výsledkům pokořila hranici 900 dolarů za kus. Je jen otázkou času, kdy bude akcie Tesly stát 1000 dolarů.

Indexy: Zámořské trhy v zeleném

Na asijských trzích zůstává hlavní téma Evergrande. Čínská společnost se nedohodla na prodeji. Díky tomu se znovu vrátila na hongkongskou burzu, avšak problémy se splatností svých dluhů nevyřešila. Společnost má před sebou ještě několik měsíců agonie. Jedná se především o hru nervů s čínskou vládou, která může kdykoliv přijít na pomoc. Ale tímto gestem by ztratila svojí tvář, protože čínská vláda v tomto boji překvapivě hájí kapitalismus. Podnikání nese svoje riziko a to i riziko zkrachovat. Pokud by státní pomoc znamenala nemožnost zkrachovat, znamenalo by to, že žijeme spíše v komunismu než v kapitalistickém zřízení.

Burze v Tokiu se nedařilo a ztratila 0,9 % a to hlavně díky posilovaní japonské měny. Hongkongská burza reagovala pozitivně na návrat Evergrande a připsala si slušných 3,1 %. Tento výkon nedokázala napodobit burza v Šanghaji, která přidala skromných 0,3 %.

V Evropě jsme byli svědky zvýšené každodenní volatility, která se však nepodepsala významně na týdenním obchodování. Francouzský CAC40 zůstal na zelené nule s výkonem 0,09 %. Německý DAX následoval francouzský index v nevýrazných výkonech a přidal 0,1 %. Bez výrazné změny zůstal taktéž britský index FSTE.

Stagnace však neplatila pro zámořské burzy. Probíhající výsledková sezona dodala americkým akciím pozitivního ducha, který aspoň překonal matné výkony evropských indexů. Vítězem se stal index S&P500, který přidal 1,3 % a vytvořil si tak nový historický rekord v absolutní hodnotě. Průmyslový Dow Jones rostl o 1,19 % a technologický Nasdaq100 přidal 0,46 %.

Komodity: Ropa se stabilizuje na svých rekordních hodnotách

Růst ropy se zastavil přesně podle očekávání. Ale i tak cena ropy zůstává vysoká. Ropa Brent se prodává za 85 dolarů za barel a lehká americká ropa se prodává okolo 82 dolarů. Z pohledu technické analýzy ropa narazila na své horní rezistence, které by mohla překonat hlavně díky důležité kurzotvorné zprávě.

Negativně na cenu ropy budou působit zprávy o postupující vlně koronaviru. Rychlý růst ropy se negativně začíná projevovat v dopravě, kde se sice počítalo s nárůstem její ceny, ovšem nikoli s tak rychlým. Černé zlato do počátku roku 2021 přidalo 70 %. Kdybychom současnou cenu ropy porovnali s tou z konce října 2020, tak ropa zdražila o 100 %.

Komodity: Zlato a stříbro se pokouší o průraz

Již delší dobu sledujeme snahu zlata a stříbra se dostat se na vyšší cenové hodnoty. Zlato se pokouší dosáhnout hodnoty 1800 dolarů za unci. Znovu připomeňme naši mantru, že pokud se zlato nedostane aspoň na 1830 dolarů za unci, tak změna trendu ze stagnujícího na růstový se ještě nekoná. Stříbru se daří lépe.

Během týdne jeho cena poskočila na 24,4 dolarů za unci. I zde platí to stejné jako pro zlato, ale hraniční hodnota je okolo 25 dolarů za unci. Stříbro poslední dny vykazuje vyšší dynamiku než zlato. Právě proto se můžeme dočkat změny trendu na stříbře dřív než na zlatě.

Za růstem cenných kovů je prostá skutečnost. Jelikož je pořád na trhu mnoho hotovosti a akcie jsou nyní velmi drahé a čeká se na korekci, zlato a stříbro nám umožní naše investice ochránit. Zlato a stříbro tak fungují jako pojistka proti současným rizikům na trzích.

Slovo závěrem: Vrchol výsledkové sezony

Tento týden nás čekají výsledky společností GAFAM. To budou hlavní události, které zásadně ovlivní směřování trhu v následujícím měsíci. Daleko víc než samotné výsledky za třetí čtvrtletí, o kterých se předpokládá, že budou výborné, bude investory zajímat především výhled do budoucnosti a na závěr roku. Následně se výsledková sezona přesune do Evropy.

V reálné ekonomice může sledovat, že ceny energií začínají stoupat pro běžné spotřebitele. Ceny záloh po zkrachovalých distributorech energií jsou proti těm původním čtyř až pěti násobné. Tento trend není přítomen pouze v České Republice, ale díky směrnicím o liberalizaci trhu s energiemi v EU, se týká celé Evropské unie. Nejenom u nás krachují distributoři. Skokový nárůst výdajů za energie se může projevit sníženou kupní silou obyvatelstva v období Vánoc. A to by byla velmi špatná zpráva i pro investory.

Líbil se vám tento článek?
6
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎