Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem: Americké trhy se začínají smiřovat s utahováním měnové politiky

Publikováno
Burza s odstupem: Americké trhy se začínají smiřovat s utahováním měnové politiky
Zdroj: Depositphotos.com

Dlouho očekávaná událost zvednutí sazeb Fedem o 50 bazických bodů se naplnila. Americké trhy předvedly zajímavou a značně rozporuplnou reakci. Po oznámení sazeb americká burza zažila strmý růst a to i přesto, že zvýšení sazeb je velmi špatnou zprávou hlavně pro růstové technologické akcie. Růst se vysvětloval tím, že trhy uklidnila čitelnost akcí Fedu. Tím, že se Fed zachoval, jak předpovídal. Avšak ještě je tu druhé možné vysvětlení.

I přes růst o 50 bazických bodů, přesvědčení Fedu zůstává stejné. Fed počítá s tím, že sazby mezi 3 až 4 % porazí inflaci 8 % bez toho, aby uškodily zásadně ekonomickému růstu. Tento scénář by byl ideální, ale jako všechny ideály je velmi těžko dosažitelný. Trhy se tak mohly radovat, že se nechystá řešení, jaké v osmdesátých letech předvedl Volcker. Ten měl opravdu za cíl snížit inflaci za cenu recese. To by dnes prakticky znamenalo, že americké úrokové sazby by měly dosahovat 10 % a více. Proč je aktuální scénář Fedu málo pravděpodobný? Důvod je vcelku jednoduchý.

Fed totiž neřeší jádro problému. Ten tkví v tom, že úrokové sazby zůstávají mnohem nižší než inflace. Jinak řečeno úrokové sazby jsou stále negativní. Zůstáváme stále v situaci, kdy je výhodnější si půjčovat než spořit. Firmy, které budou moci zvednout ceny, tak budou i nadále udržovat silnou poptávku po penězích. Objem peněz a s ním i inflace bude růst.

Pozice Fedu ve skutečnosti znovu oddaluje problémy a pouze získává čas. Inflace se určitě nezastaví a Fed bude muset radikálně zvednout sazby v budoucnu. Hra o čas, však může přinést i pozitivní momenty. Pokud by v krátkodobém nebo střednědobém horizontu přestal konflikt na Ukrajině, komodity by určitě zlevnily. Zlevnění komodit by přineslo silný protiinflační tlak.

Apple jako záchrance

Situace na indexech by ještě horší. Nasdaq100 je pod tlakem, protože právě technologických a růstových akcií se investoři budou zbavovat jako první. O sektorové rotaci jsme psali od začátku roku 2022. Kdo si nakoupil akcie energetického sektoru a to zejména ropného průmyslu vidí, že i v nejistých dobách tyto akcie neztratily a naopak rostly. Avšak technologické akcie zažívají těžké časy. Od začátku roku velká část akcií z Nasdaq100 ztratila několik desítek procent ze své hodnoty. Namátkou Netflix – 69,9 %, PayPal – 56,8 %, Zoom – 47,5, Moderna – 47,8 %, NVIDIA – 36,5 %, Amazon – 31 %, Alphabet – 20 %. Jen z tohoto krátkého seznamu je jasné, že pokud si někdo koupil tyto akci na začátku roku, pravděpodobné zůstane ve ztrátě po celý rok 2022.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Netflix Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Katastrofu zachraňují akcie Applu. Ty představují 13 % celého indexu. Akcie Applu ztratila za poslední týden 0,23 % a od začátku roku ztráta dosahuje okolo 10 %, což je relativně málo v porovnání s předchozími akciemi. Díky tomu, že cena akcií Applu je relativně stabilní, se zdá, že situace není tak katastrofální. Opak je pravdou.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Apple Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

V celém indexu Nasdaq100 je jen 12 firem, které jsou za rok 2022 v plusu. Tento rok vede firma Kraft, která si připsala 21,42 %. Pokud se situace bude zhoršovat, i akcie Applu budou klesat, jelikož investoři se budou hromadně zbavovat indexových ETF. Jestli kupujete ETF, který kopíruje Nasdaq100, tak bedlivě sledujte cenu Applu. Pokud akcie Applu začne oslabovat, je největší čas pozici uzavřít. I pro druhé čtvrtletí platí, že jestli kupujete akcie, buďte velmi selektivní a kupujte jen defenzivní tituly.

Centrální banka: ČNB překvapila zvednutím sazeb o 75 bazických bodů

Čeští investoři byli překvapeni. Spekulovalo se, že ČNB zvedne sazby lehce, pokud vůbec. Zvednutím o 75 bodů jsme se znovu dostali do čela mezi zeměmi Stření Evropy. Výjimečná byla i tisková konference k vyhlášení zvýšení sazeb ČNB. Naše banka má vypracované dva scénáře. První mluví o tom, že inflace by se dala zásadně omezit, pokud by se sazby dostaly na úroveň kolem 8 %.

Důležité je, že centrální banka oficiálně přiznala, že pokud by chtěla současnou inflace porazit, musely by sazby být hodně vysoko. To platí obecně pro všechny centrální banky. Díky tomu chápeme, že ECB, která ještě nezačala sazby zvedat, prakticky rezignovala na boj s inflací. Fed se sice snaží, ale sazby by měly být dvojnásobné něž plánuje.

Druhý scénář mluví o tom, že strop sazeb bude někde okolo 6 %, a ČNB akceptuje vyšší inflaci, než předpovídala. Inflační cíl již nebude 2 %, ale 4 nebo 6 %. Díky tomu se již nebudou sazby zásadně měnit. Nevýhodou tohoto cíle je, že není jisté, zda se inflace pod tuto hodnotu vrátí. Pokud bude inflace 8 %, sazby se budou muset nakonec zvednout.

I přesto, že druhý scénář je méně účinný v boji s inflaci, je velmi pravděpodobné, že se nakonec ČNB rozhodne jít touto cestou. Důvodem jsou především blízké personální změny. Server Seznam oznámil, že je skoro hotová věc, že novým guvernérem by měl být člen bankovní rady Michl. Ten se vyznačoval tím, že prakticky vždy hlasoval proti zvyšování sazeb. Michl je muž, který má blízko k Andreji Babišovi a ten jako podnikatel s velkými dluhy má zájem na tom, aby inflace byla vyšší a úrokové sazby co možná nejnižší.

Reakce na tuto prozatím neoficiální zprávu byla kupodivu silná, protože česká koruna začala prudce oslabovat a dostala se až na úroveň 25 korun za euro. Není divu, že koruna oslabila. Pokud Michl bude guvernérem, bude si muset dávat velmi dobrý pozor, aby se česká koruna nestala snadnou kořistí pro spekulanty. Pokud by Michl nechtěl zvedat sazby, spekulanti by mohli sázet na pokles koruny. Následně, až by se koruna dostala dostatečně dolů, by ČNB musela začít sazby opět zvedat. V každém případě, být v této době guvernérem centrální banky bude nesmírně těžká a nevděčná funkce.

Centrální banky: Sazby se zvedají všude po světě

Největší problém pro nastávajícího guvernéra bude se vyrovnat s tím, že celý zbytek roku 2022 bude o zvedání sazeb. Zemi, která odmítne tento trend, hrozí silné oslabování měny vůči těm devizám, které sazby zvedly. ČNB má sice luxusní náskok v podobě sazby 5,75 %, ale ten bychom neměli prohospodařit. Posuďte sami, že na dynamika zvedání sazeb je ve světě silná.

Island zvedl svojí sazbu rovnou o 100 bazických bodů na 3,75 %, Indie o 40 bodů na 4,4%, Moldávie dokonce o 300 bazických bodů na 15,5 %, Hong Kong o 50 bazických bodů na 1,25 %, Brazílie o 100 bazických bodů na 12,75 %, USA o 50 bazických bodů na 0,75 %, Velká Británie o 25 bazických bodů na 1 %, Polsko o 75 bazických bodů na 5,25 %, Chile o 125 bazických bodů na 8,25 %, Austrálie o 25 bazických bodů na 0,35 %. Většina centrálních bankéřů se shoduje, že zvedání sazeb v květnu, nebylo poslední pro tento rok.

Indexy: Trhy pokračovaly v propadu

I když se většina světových indexů dostala do červených čísel, index strachu VIX zaznamenal pokles o 9,61 %. Trhům v Asii se nedařilo. Na asijské trhy dopadá dlouhotrvající lockdown v Číně. Taktika Zero Covid bude velmi nákladná pro světovou ekonomiku. Už teď se u Čínského pobřeží hromadí obrovské množství lodí, které jistě nevyzvednou a nedopraví svůj náklad včas. Hongkongský index Hang Seng zažil výprodej a ztratil 5,16 %. Burza v Šanghaji ztratila 1,88 %. Japonský Nikkei však odolával negativním náladám a připsal si 0,58 %.

Francouzský CAC 40 ztratil 4,22 %. Německý DAX ztratil rovná 3 %. Britský index FTSE 100 odepsal 2,08 %. Na akciových indexech jde bohužel pozorovat, že Ruská invaze bude mít nejhorší dopad především na evropské trhy.

Trhy v zámoří podržela společnost Apple jejichž ceny i přes turbulence ve světě zůstaly kvazi stabilní. Nasdaq100 odepsal 1,54 %. Průmyslový Dow Jones ztratil kosmetických 0,24 %. Stejně tak index S&P500, který si připsal ztrátu 0,24 %.

Komodity: Ropa otočila a znovu roste

Ropě se dařilo. Za jeden týden prakticky posílila o 5 %. Barel americké lehké ropy se prodával za 110,6 dolarů. Ropa Brent pak stála 113,22 dolarů. Ceny neklesly ani po zasedání rady OPECu. Rada prozatím nepočítá s výraznou změnou strategie a podle plánu zvýšila těžbu ropy o 432 000 barelů denně. Země těžící ropu svojí politikou rezervovanou k navyšování limitů těžby prospívají především Rusku. Z pohledu technické analýzy ropa ukázala svou sílu a nyní je otevřená cesta pro dosahování dalších vrcholů na úrovni 120 dolarů za barel.

Kondici ropného průmyslu prokázal francouzská firma TotalEnergie. Díky svým velmi dobrým výsledkům za první čtvrtletí, které překonalo odhady analytiků, akcie Total posílily o 7 %.

Komodity: Zlato znovu přešlapuje na místě

Zlato se prodávalo za 1882 dolarů. Za týden ztratilo 1,6 %. Znovu můžeme pozorovat efekt nezájmu o zlato ze strany investorů. V tak volatilním týdnu, jaký jsme zažili na začátku května by bylo přirozené sledovat růst ceny zlata. To se však nestalo a zlato přešlapuje na místě.

Jediná možnost, jak polít zlato živou vodou nastane ve chvíli, kdy Fed změní názor na svoji měnovou politiku. Pokud by naznal, že americká ekonomika nemůže vydržet tlak sazeb okolo 3 %, a opustil by svůj původní plán utahování měnové politiky. To však nenastane hned, ani během týdne či měsíce, ale spíš až na podzim nebo v zimě 2022.

Slovo závěrem: Sell in May and Go Away

Známe burzovní přísloví praví: „Sell in May and Go Away“. Empiricky se toto přísloví v posledních letech nepotvrdilo. Index S&P v roce 2019 přidal 3,1 %, v roce 2020 dokonce vzrostl o 12,3 %. Toto přísloví však dnes neaplikujeme ve vztahu s touto statistikou, ale s politikou centrálních bank.

Sazby se budou zvedat. Každé zvednutí sazeb spustí více či méně silnou vlnu výprodejů. Sazby však nemůžou stoupat dlouho bez větších následků. V současnosti se mluví o tom, že práh bolesti pro americký dolar je někdy mezi 3 až 4 %. Až sazby přesáhnou tento práh bolesti, trhy zažijí silnou korekci. Jelikož jsme pomalu začali přidávat na intenzitě, je nejvyšší čas se připravovat na případnou silnější korekci v řádů měsíců. Pokud chcete i přes toto nebezpečí obchodovat pamatujte, že vaše pozice by měly být krátkodobé.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎