Finex.cz logo
Menu
Finex » 📈 Akcie » TotalEnergies

Akcie TotalEnergies (TTE) - Aktuální cena, graf, kde koupit

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií TotalEnergies

Akcie TotalEnergies (TTE)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Informace o akciích TotalEnergies

TotalEnergies logo
Zdroj: Totalenergies.cz

TotalEnergies se pod tickerem TTE obchoduje na burze v Paříži. Jedná se o mezinárodní společnost zabývající se těžbou a zpracováním ropy. Zmínit můžeme například síť více jak 17 000 čerpacích stanic po celém světě nebo kolem 100 000 zaměstnanců.

Pokud chcete investovat do akcií ropného giganta, musíte zavítat na pařížskou burzu. Ta má obchodní hodiny pondělí až pátek od 9:00 do 17:30. Ovšem nejdříve si přečtěte tento článek, abyste se dozvěděli vše o akciích TotalEnergies.

Obsah článku

1.O společnosti TotalEnergies2.Produkty TotalEnergies3.Vývoj ceny akcií TotalEnergies4.Dividendy TotalEnergies5.Investování do TotalEnergies6.Kde koupit akcie TotalEnergies?7.Vyplatí se investovat do akcií TotalEnergies? A co na akciích TotalEnergies sledovat8.Diskuze o akciích TotalEnergies (komentáře)

O společnosti TotalEnergies

Společnost TotalEnergies byla založena v roce 1926 ve Francii. Dnes sídlí v severozápadní částí Paříže, v Courbevoii. Již od začátku se společnost zaměřuje na ropu a produkty s ní spojené.

Aby bylo jasné, že se společnost zabývá energetikou, došlo k jejímu přejmenování z pouhého Total na TotalEnergies. K úspěšnému přejmenování firmy došlo v polovině roku 2021. Společnost také aktualizovala svoje logo.

Změna loga TotalEnergies

TotalEnergies možná v České republice není příliš známou firmou, ale celosvětově se jedná o mezinárodního giganta. Hovoří o tom cca 100 000 zaměstnanců po celém světě, obraty kolem 200 miliard dolarů ročně nebo síť 17 000 čerpacích stanic.

Na poli distribuce ropy a jejich produktů můžeme TotalEnergies řadit mezi špičku. Spolupráci v distribuci ropných produktů zvažovalo v roce 2020 i české Čepro a jejich síť čerpacích stanic EuroOil. Společnost TotalEnergies sice výběrové řízení vyhrála, porazila třeba i společnosti jako Orlen, OMV a další, ale nakonec se spolupráce TotalEnergies a EuroOil nerealizovala.

Mimochodem srovnání s OMV je z hlediska tržního až směšné. Roční obrat OMV je více jak desetkrát menší jak u TotalEnergies.

V portfoliu TotalEnergies najdeme automobilové a průmyslové oleje, silniční a průmyslový asfalt, pohonné hmoty pro pozemní i leteckou dopravu, speciální kapaliny jako rozpouštědla, minerální oleje, lakové benziny, ale taky čím dál více diskutovaný zkapalněný plyn (LNG).

TotalEnergies se změnou jména v roce 2021 dostává také do nové éry. Právě změnou jména chce ukázat, že jde o energetického giganta a vybírá si cestu zelenou, tedy s nulovou emisí uhlíku.

Analytik Bloombergu Will Hares řekl "TotalEnergies má nejvíce instalované či vyvíjené kapacity v obnovitelných energiích ze všech ropných velikánů a nejambicióznější cíle pro růst kapacity” uvedl analytik Bloombergu Will Hares.

TotalEnergies je mezinárodním gigantem, který nespoléhá jen na současné ropné zdroje, ale uvažuje i nad ekologickou cestou budoucnosti. O tom svědčí i plány společnosti, ty jsou sepsané až do roku 2050.

Produkty TotalEnergies

Těžba ropy a plynu

TotalEnergies se aktivně podílí na těžbě ropy a plynu. Například v druhé polovině roku 2021 společnost investovala 27 miliard dolarů (asi 576 miliard Kč) do těžby ropy, plynu a využití solární energie v Iráku.

4/5 investice budou využity na klasickou těžbu ropy a plynu, poslední pětina se využije právě na solární energii a obnovitelné zdroje.

Jedná se o největší investici západní firmy v Iráku. Pro představu, Irák je druhým největším vývozcem ropy dle OPEC. Zásoby ropy a plynu jsou obrovské, ale Irák se potýká s energetickými problémy komplikující těžbu.

Společnost TotalEnergies působí po celém světě. Najdeme ji například v Kataru, Kazachstánu, Rusku, u břidlicové těžby v USA či průzkumně v Arktidě.

Zapomenout nesmíme ani na čím dál důležitější zkapalněný zemní plny (LNG). Zkapalněním a distribucí tohoto plynu se společnost TotalEnergies také zabývá.

Automobilové oleje

Olej TotalOlej Total
Zdroj: Totalenergies.cz

U konvenčních automobilů se jedná snad o nejčastější servisní úkon – výměna motorového oleje. A nejde jen o motorový olej osobních automobilů, ale i nákladních automobilů, motocyklů, vozidel hromadné dopravy a tak dále.

Samozřejmě olej není jen motorový, ale najdeme jej třeba i v převodovce. U větších vozidel se následně využívá i k mazání dalších komponent. Velkou spotřebu mají také zemědělské a stavební stroje.

Oleje vysoké kvality jsou pro TotalEnergies stabilním zdrojem příjmů. Na trhu se prodávají jak pod značkou TotalEnergies, tak pod značkou ELF, tu najdeme také v odvětví motorsportu.

Průmyslové oleje

Olej se hojně využívá i ve farmacii a potravinářství. Ve farmacii je často součástí výrobků na olejové bázi. TotalEnergies tedy produkuje i zdravotně zcela nezávadné oleje vhodné pro další zpracování.

V průmyslových olejích se setkáváme i se speciálními oleji, například pro plynové motory či pro turbíny.

Bitumen – asfalt

Nové komunikace a opravy těch stávajících si bez asfaltu neumíme představit. Ropný asfalt je termoplastický výrobek, který je za běžných evropských teplot v pevném stavu. Až při teplotě nad 120 °C je možné běžný silniční asfalt přečerpávat, přepravovat a používat. Z více než 1 300 celosvětově známých druhů ropy je pouhých 10 % vhodných k výrobě asfaltu podle evropských norem. TotalEnergies je silným partnerem i ve stavebním průmyslu.

Letectví

TotalEnergies dodává oleje i letecké palivo také pro letecký průmysl. Bavíme se o palivu AVGAS 100LL (letecký benzin) a o JET A-1 (letecký petrolej). Druhé zmíněné palivo je vhodné pro proudové motory.

Společnost také nabízí maziva pro pístové a turbínové motory. V tomto průmyslu TotalEnergies nabízí také speciální hydraulické oleje pro helikoptéry či konzervační oleje.

Pohonné hmoty

Klasický Natural 95 a 98 nebo motorová či arktická nafta jsou také produkty francouzské společnosti TotalEnergies. V České republice pohonné hmoty zpracované TotalEnergies sice nenatankujete, ale v zahraničí jste již možná od TotalEnergies tankovali, typicky Francie, Belgie, Nizozemí.

Speciální kapaliny

TotalEnergies má v nabídce i speciální kapaliny jako jsou rozpouštědla, změkčovače, lakové benziny či minerální oleje.

Zelená energie a elektromobilita

TotalEnergies od roku 2020 výrazně investuje do obnovitelných zdrojů a do elektromobility. Aktuálně již má smlouvu s několika velkými vlastníky solárních elektráren a angažuje se v projektech dobíjecích stanic elektromobilů (veřejných, firemních i soukromých).

Zdroj: Totalenergies.cz

Vývoj ceny akcií TotalEnergies

Vývoj ceny akcií TotalEnergies je přímo závislý na ceně ropy. Velkou roli zde hrají ekonomické i politické vlivy. Ostatně proto zde máme organizaci zemí vyvážející ropu – OPEC a další vlivy.

Cena ropy je velmi volatilní a snaží se reagovat na ekonomickou situaci a politická vyjádření. Samozřejmě situace typu válka na Ukrajině a omezení Ruska raketově vystřelí cenu ropy a jejich produktů vzhůru a těží z toho i akcie TotalEnergies.

Naštěstí TotalEnergies je více diverzifikovanou společností a nereaguje jen na ropu. Svědčí o tom i poslední velká investice do obnovitelných zdrojů v Iráku.

Vývoj akcií TotalEnergies (TTE/FP)
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Od roku 2000 do roku 2022 můžeme vidět, že se cena akcií pohybuje do strany a to od 30 do 60 euro.

Dividendy TotalEnergies

TotalEnergies má dlouhou dividendovou politiku. Níže můžeme vidět, že od roku 2012 do roku 2021 byl hrubý dividendový výnos 5,9 %.

Dividendy TotalEnergies
Zdroj: Totalenergies.com

Dividenda se vyplácí čtvrtletně, například v roce 2021 to bylo čtyřikrát 0,66 eur na akcii.

A co k získání dividendy potřebujete? Abyste získali dividendu, musíte držet akcie k rozhodnému dni, tedy k přesně danému datu jednou za čtvrtletí. Pokud v tento moment akcie držíte, na obchodní účet se vám připíší i dividendy, a to dle poštu vlastněných akcií.

Například rozhodný den v roce 2021 pro připsání čtvrtletní dividendy bylo 21. září 2021. Pokud jste tento den akcie drželi (o den později jste je klidně mohli prodat), 1. října 2021 vám byla vyplacena dividenda.

Investování do TotalEnergies

Investice do TotalEnergies lze provést dvěma základními způsoby. Prvním z nich je dlouhodobá investice formou nákupu akcií jako takových. Druhým způsobem je aktivní obchodování, tzn. časté nákupy a prodeje, k tomu se hodí například CFD kontrakty a technická analýza.

První možnost: nákup akcií TotalEnergies

Nakoupit skutečné akcie je nejsnazším, a často tím nejlepším způsobem, jak do dané společnosti investovat. Nákupem se stáváte akcionářem podílejícím se na zisku. Pokud by budete akcie TotalEnergies držet v rozhodný den pro výplatu dividendy, bude vám nálež (do pár dní po rozhodném dni se připíše na obchodní účet u brokera, následně můžete částku vybrat nebo dále investovat).

Koupě fyzických akcií je atraktivní i z pohledu poplatků. Pokud budete obchodovat bez pákového efektu, fyzické akcie u XTB držíte bez dalších poplatků. Tuto skutečnost je rozhodně nutné zvážit, je to velký benefit pro všechny klienty XTB. Samozřejmě se ale můžete podívat i k dalším ověřeným brokerům jako je například eToro nebo RoboMarkets.

Favorit redakce
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
  • Nákup a prodej akcií a ETF bez poplatku
  • Dobrá zákaznická podpora v češtině
  • Při obchodování menších objemů jsou větší poplatky (kromě akcií a ETF)
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo

RoboMarkets

★ 92 %

U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo

Trading212

★ 91 %

U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Jak investice formou nákupu akcií funguje?

Pojďme si to ukázat na jednoduchém příkladu.

Příklad: Dejme tomu, že cena jedné akcie TotalEnergies je 50 EUR za kus, to byla například cena v lednu 2022. Za 1 000 EUR si koupíme 20 akcií TotalEnergies.

Pokud cena vzroste o 20 % na 60 EUR za kus, o stejných 20 % vzroste i naše investice. Akcie jsme nakoupili za 1 000 EUR a nyní je můžeme se ziskem 20 % prodat. Prodáme za 1 200 EUR a máme zisk 200 EUR.

Zisk ve výši 200 EUR můžeme dále investovat nebo si ho můžeme nechat vyplatit na bankovní účet.

Kde koupit akcie TotalEnergies?

Pro fyzické obchodování s akciemi jsme výše doporučovali XTB, protože je bez poplatků. U tohoto brokera se nemáte čeho obávat, vše je v češtině, broker je ověřený, má případně českou podporu. Sami u tohoto brokera máme obchodní účty a podívat se můžete i na naši recenzi XTB.

Akcie TotalEnergies jsou obchodované na burze v Paříži. Obchodní hodiny jsou pondělí až pátek od 9:00 do 17:30. Komise pro měsíční obrat do 100 000 EUR je 0 %, stejně tak je 0 EUR i minimální provize. Minimální hodnota pokynu je 100 EUR.

Druhá možnost: aktivní obchodování akcií TotalEnergies

Pokud chcete často nakupovat a prodávat, ještě s finanční pákou (abyste hodně vydělali i na malých pohybech), není klasické obchodování akcií úplně vhodné. Pro aktivní spekulaci se přímo nabízí obchodování finančního derivátu CFD s finanční pákou. CFD kontrakty nabízí většina brokerů, mimo jiné i dnes doporučované XTB.

Jestli ještě váháte, vyzkoušejte si obchodování bez rizika a zdarma s virtuálními penězi (ale na skutečných trzích) na demo účtu.

xtb demo účet

Co je to finanční páka?

Finanční páka umožňuje nakoupit více akcií, než na kolik máme momentálně dostupné prostředky. Představte si to jako půjčku, půjčíte si peníze za nějaký poplatek (úrok) a s nimi obchodujete. Vysvětlíme si to na tomto příkladu:

Na obchodním účtu máte k dispozici stejných 1 000 EUR jako jsme měli u fyzických akcií. S využitím pákového efektu 1:5 můžete disponovat celkem 5 000 EUR (pětinásobkem).

S pákovým efektem si můžete koupit rovnou 100 akcií TotalEnergies po 50 EUR (bez pákového efektu jste mohli nakoupit "jen" 20 akcií).

Co se stane, když se cena změní z 50 EUR na 60 EUR za akcii TotalEnergies? Vyděláte 10 EUR na akcii (20 %). Ale vy jich nyní nevlastníte 20, ale rovnou 100. Váš zisk tedy činí 1 000 EUR. To je něco. U fyzických akcií cena vzrostla na 60 EUR za akcii a náš zisk byl jen 200 EUR, tady cena vzrostla na stejných 60 EUR a zisk je 1 000 EUR. No není to skvělé?

Ano, je to úžasné, přesně takhle CFD obchodování s finanční pákou funguje. Pozor! Úplně stejně to ale funguje, když cena klesá, násobí se vám i ztráta, tedy máte 5x více akcií a s tím i 5x větší potenciál také pro ztrátu. Navíc zde budou i poplatky za pákové obchodování (za "půjčku"), to jsme v tomto případě nepočítali (nutno podotknout, že vzhledem k ziskům/ztrátám jsou tyto poplatky marginální).

Video: Vzorový nákup akcií ČEZu u brokera XTB

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Obchody jsou prováděny u brokera XTB. Příklad je na akciích ČEZu, ale ty lze snadno zaměnit za akcie TotalEnergies, princip je stejný.

Vyplatí se investovat do akcií TotalEnergies? A co na akciích TotalEnergies sledovat

TotalEnergies je energetickým gigantem, který se aktuálně sice zaměřuje výhradně na ropné produkty, ale má jasný plán a kroky do roku 2050, kde chce produkovat nulové emise uhlíku, podporovat elektromobilitu a být "zelený". Pro splnění tohoto plánu investuje od roku 2020 miliardy do obnovitelných zdrojů.

Společnost TotalEnergies je francouzskou mezinárodní firmou specializující se na oleje, pohonné hmoty, těžbu a přepravu ropy, plynu, asfalt a další vedlejší produkty ropy. TotalEnergies investuje i do obnovitelných zdrojů. V řeči čísel se společnost chlubí 100 000 zaměstnanci, obratem kolem 200 miliard dolarů nebo sítí 17 000 čerpacích stanic po celém světě.

TotalEnergies má dobře diverzifikované portfolio. Poptávka po olejích je stabilní, stejně tak po pohonných hmotách. Zajímavé investice do obnovitelných zdrojů a dividenda na úrovni 5,9 % (za roky 2012 až 2021) přidávají na atraktivitě.

Vsadit vše na TotalEnergies bychom nedoporučovali, jedná se ale o společnost, která si rozhodně zaslouží pozornost a možná i účast ve vašem portfoliu. Rozhodně se vyplatí sledovat její finanční výsledky, ale i dění v ropném průmyslu a energetice obnovitelných zdrojů.

U TotalEnergies je sympatické, že je to společnost, která si uvědomuje, co je to ropa, že ropa tady nebude věčně a ukazuje plány na 30 let dopředu. K těmto plánům již navíc podniká konkrétní kroky a tím TotalEnergies nechává konkurenci daleko za sebou a jasně ukazuje, kdo je v tomto odvětví game-changer.

Co si o akciích TotalEnergies myslíte vy? Zaslouží si vaši pozornost?


Více informací o akciích TotalEnergies (TTE)

JménoTotalEnergies
TickerTTE
Webové stránkyhttps://www.total.com/investors
Založeno1924
SektorEnergie
PrůmyslRopa/plyn a spotřební paliva
Vyplácí dividendy?

Vývoj ceny akcie TotalEnergies za posl. 2 týdny

Datum Hodnota Ticker
26. 03. 2023 Načítání... TTE
25. 03. 2023 Načítání... TTE
24. 03. 2023 Načítání... TTE
23. 03. 2023 Načítání... TTE
22. 03. 2023 Načítání... TTE
21. 03. 2023 Načítání... TTE
20. 03. 2023 Načítání... TTE
19. 03. 2023 Načítání... TTE
18. 03. 2023 Načítání... TTE
17. 03. 2023 Načítání... TTE
16. 03. 2023 Načítání... TTE
15. 03. 2023 Načítání... TTE
14. 03. 2023 Načítání... TTE
13. 03. 2023 Načítání... TTE

Ohodnoťte akcie firmy TotalEnergies


Připojte se k diskuzi

Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo