Finex.cz logo
Menu
Finex » Blogy Finex.cz » Konec švýcarské neutrality: Tamní vláda chce zmrazit ruská krypto aktiva

Konec švýcarské neutrality: Tamní vláda chce zmrazit ruská krypto aktiva

Zdroj: freemanlaw.com

Švýcarsko bylo po dlouhou dobu symbolem neutrality a nestrannosti, nicméně události posledních dní přinutily tuto alpskou zemi přehodnotit své dlouholeté ideály. Už ve středu švýcarská vláda oznámila, že po vzoru Evropské unie uvalí sankce na Ruskou federaci. Tento překvapivý krok následovalo zmražení bankovních účtů a fyzického majetku více než 200 Rusům švýcarskými úřady.

V sobotu byl následně oznámen plán rozšířit tyto sankce i na krypto aktiva. Švýcarsko je společně se sousedním Lichnštejnskem jedním z hlavních evropských center pro kryptoměnový rozvoj. Podle oficiálních dat v těchto dvou zemích minulý rok operovalo 1 128 společností se zaměřením na blockchain technologie. Ruské zastoupení v tomto sektoru ale není plně známé.

Zatím není jasné, jakým způsobem budou tyto sankce implementovány. Zmrazit krypto aktiva není totiž tak jednoduché jako zmrazit peníze v bance. V první řadě je poměrně problematické určit reálné vlastníky daných krypto peněženek a i pokud je vlastník identifikován, zmražení "non-custodial" peněženek (peněženek, kdy pouze majitel má přístup ke klíčům), je z podstaty věci prakticky nemožné.

Odlišná situace je s krypto aktivy uložených přímo na centralizovaných krypto burzách. Zde je zmražení vybraných aktiv po technologické stránce proveditelné, nicméně představitelé většiny krypto burz se k této možnosti staví negativně. Je tedy otázkou, do jaké míry se podaří vládám tyto společnosti přinutit ke spolupráci.

Téma kryptoměn v rámci konfliktu na Ukrajině zaznívá stále častěji. Obě strany krypto používají; Ukrajina má zřízené sběrné krypto peněženky, kam mohou lidé posílat prostředky na podporu válečného úsilí a obranu státu, ruská strana naopak údajně využívá krypto k obcházení sankcí. V neposlední řadě obyčejní lidé z obou států stále více vyhledávají krypto kvůli oslabující fiat měně, případně k odesílání nebo přijímání peněz ze zahraničí.

Celá situace tak ukazuje možné způsoby reálného využití krypto aktiv. Tyto využití nemusí být vždy vnímány pozitivně, ale podle mého názoru je důležité mít na výběr. Bitcoin a další kryptoměny rozšiřují naše možnosti. Záleží na každém, jak budou využity.

Máte svůj názor? Napište ho na blogu!

Je svět financí vaším koníčkem nebo profesí? Chcete své zkušenosti a know-how sdílet s ostatními čtenáři a členy komunity Finex.cz? Pište si svůj vlastní blog!

Stát se blogerem může úplně každý. Stačí se zaregistrovat a mít chuť se o své názory podělit. Stát se blogerem na portálu Finex.cz je dobrý způsob, jak ostatním předat své zkušenosti a získat na své názory zpětnou vazbu. Jdete do toho?

Další zdroje informací k tomuto článku

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo