Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Logo Vexl
Recenze aplikace Vexl: Marketplace pro Peer-to-Peer obchody s Bitcoinem
Logo Vexl
Vexl
Logo Vexl

Recenze aplikace Vexl: Marketplace pro Peer-to-Peer obchody s Bitcoinem

Poslední aktualizace recenze 22. 3. 2024 | Martin Doležal
Hodnocení Finex.cz
88 %

Základní informace o Vexl

V češtině? Ano
Minimální obchod Neomezeno
Počet aktiv 1

Vexl je aplikace zaměřující se na vylepšení Peer-to-Peer obchodování s Bitcoinem. V čele vývoje stojí zkušení vývojáři ze SatoshiLabs, které můžete znát především díky skvělým kryptoměnovým peněženkám Trezor. V následujícím článku si povíme o tom, jak Vexl funguje, čím je specifický a jaké služby vlastně přináší.

Už na začátku je vhodné podotknout, že aplikace Vexl není kryptoměnová peněženka. Neumožňuje úschovu kryptoměn a ani přes ní fyzicky neprobíhají žádné obchody, nejedná se tedy ani o burzu či směnárnu. K čemu tedy Vexl je? Jedná se svým způsobem o prostředek pro kompletně anonymizované domlouvání k obchodování Bitcoinu fungující na plně decentralizované a šifrované bázi.

Obsah článku o aplikaci Vexl

Jak aplikace Vexl funguje?

Aplikace Vexl se snaží zajistit místo, kde by mohli uživatelé obchodovat bitcoiny bez jakékoliv třetí strany. Cílem je dát lidem možnost spojit se s jejich přáteli či známými za účelem obchodování bitcoinu, a to s využitím co nejmenšího úsilí a zároveň nejlepšího zabezpečení, které je na trhu k dostání. Aplikace toho především z pohledu bezpečnosti nabízí opravdu mnoho:

 • K vytvoření účtu je potřeba jen telefonní číslo – Při vytváření účtu není potřeba nic jiného, než telefonní číslo pro ověření SMS zprávou. Je to nutné z důvodu ochrany aplikace před návalem botů a falešných účtů. Firma jako taková využívá číslo pouze pro statistiku, kvůli hashování ale skutečné číslo nezná.
 • Šifrovaná komunikace mezi uživateli – Vexl funguje, podobně jako kryptoměnové peněženky, na bázi privátních a veřejných klíčů. Přenášené zprávy v chatu mezi uživateli jsou šifrovány veřejným klíčem, mohou být dešifrovány pouze klíčem privátním, který mají oba uživatelé uložený ve svých telefonech. Protože Vexl na svých serverech, přes něž zprávy z chatů cestují, nemá privátní klíče, nemůže zprávy přečíst, ani kdyby chtěl. Proto na svých serverech Vexl zprávy uživatelů ani neukládá.
 • Import známých kontaktů – Vexl je především o obchodování mezi blízkými lidmi, a proto je zde také možnost importu kontaktů. Tito lidé nedostanou žádné upozornění a vůbec o vašem kroku nemusí vědět. Nic to pro ně neznamená.
 • Při zrušení účtu jsou všechna data smazána – Toto souvisí s tím, že Vexl funguje na bázi privátních a veřejných klíčů, jak jsme si již řekli u šifrované komunikace výše. Pokud si z telefonu informace o vašem účtu odstraníte či aplikaci Vexl kompletně odinstalujete, o vše přijdete. Jedná se ovšem prakticky pouze o historii konverzací – mějte na paměti, že přes Vexl samotný žádné bitcoiny nesměňujete.
 • Nová identita pro každý obchod – Uživatel si vytvoří účet pomocí jména či přezdívky, telefonního čísla a profilové fotografie. Při komunikaci s protistranou si ale může vybrat, jaké své osobní údaje chce druhému člověku odhalit. Prakticky tedy není nutné odhalovat vůbec nic – přezdívka, která se druhému uživateli zobrazí, nemá s vaším jménem nic společného.

Založení účtu

Založení účtu v aplikaci je velice intuitivní a přímočaré. Nejprve musíte odsouhlasit podmínky aplikace, rozhraní vás následně přenese přímo do dialogu pro založení účtu. V první řadě vás aplikace požádá o telefonní číslo. Jakmile jej zadáte, Vexl po vás bude chtít přepsat bezpečnostní kód nacházející se v přijaté SMS zprávě. Pak už si jen stačí zvolit přezdívku – může být naprosto vymyšlená.

Zdroj: Vexl
Identita v aplikaci Vexl
Identita v aplikaci Vexl

To je všechno! Stačí pouze telefonní číslo a smyšlená přezdívka. Aplikace vás v poslední obrazovce provede zašifrováním celého profilu -vytvoří vám generovaný profilový obrázek a nové jméno, pod nímž vás ostatní obchodníci uvidí.

Import kontaktů

Import známých kontaktů probíhá hned po nastavení a zašifrování profilu, zdrojem jsou telefonní kontakty uložené v našem zařízení. Je zde možnost některé uživatele úplně zablokovat tím, že je prostě vyškrtneme z nabízeného seznamu.

Zdroj: Vexl
Import kontaktů do aplikace Vexl
Import kontaktů do aplikace Vexl

To stejné funguje i v samotné aplikaci. Když budete chtít přidat někoho nového, stačí přejít do nastavení aplikace a zvolit políčko “Správa kontaktů“. Zde už funguje vše stejně, jako při zakládání účtu.

Zdroj: Vexl
Políčko pro přidání či blokaci kontaktů
Políčko pro přidání či blokaci kontaktů

Nyní máme vše připraveno a můžeme se pustit do samotného domlouvání obchodů.

Základ Vexlu – Princip privátního klíče

Vexl ve svém základu funguje velice podobně jako kryptoměnové peněženky. Data uživatele jsou ve většině případů uchovávána na samotném zařízení – ta malá část dat, která vaše zařízení opustí a je přenášena internetovou sítí (např. zprávy mezi vámi a nějakým dalším uživatelem) mají podobu veřejného klíče.

K tomu, aby se k těmto datům někdo dostal, potřebuje klíč privátní. Zmíněný privátní klíč je trvale uložen ve vašem zařízení a slouží pro dešifrování veškerých dat zašifrovaných jeho párovaným veřejným klíčem – to tedy znamená, že k vámi odeslaným zprávám se dostanete pouze vy a váš adresát, jehož privátní klíč podobu zpráv dokáže dešifrovat taktéž. Platí tedy, že privátní klíč je alfou omegou celého vašeho účtu. Z toho je možné vyvodit následující:

 • Váš účet bude dostupný pouze ze zařízení, na němž byl vytvořený. Není tedy přenositelný.
 • Pokud zařízení ztratíte, naformátujete, odinstalujete aplikaci Vexl nebo účet smažete, ztratí se privátní klíč a s ním i přístup k údajům.
Poznámka

Poznámka: Podobnou funkci privátní klíč skutečně plní i u kryptoměnových peněženek. Slouží jako podpis transakcí, zatímco veřejný klíč je ve své podstatě neredukovaná kryptoměnová adresa. V případě, že kryptoměny odesíláte, potřebujete znát adresu adresáta, nepřímo tedy i jeho veřejný klíč. Zároveň ale systém vyžaduje váš privátní klíč pro to, aby potvrdil, že kryptoměny skutečně vlastníte a můžete s nimi manipulovat.

Pro připomenutí, Vexl žádné kryptoměny neuchovává a jako kryptoměnová peněženka neslouží. Jeho jediným cílem je propojení nakupujících a prodávajících.

Jak probíhá domlouvání obchodů přes Vexl?

Obchodování přes aplikaci Vexl je svým způsobem velmi podobné jiným platformám pro domlouvání podmínek obchodu “z očí do očí”, ať už virtuálně (např. přes LocalBitcoins či facebookovou skupinu Krypto Veksl), tak i ve skutečnosti, tedy prostým fyzickým setkáním s dalším obchodníkem.

Nespornou výhodou aplikace Vexl je opravdu plnohodnotná anonymita. Když se s někým potkáte ve skutečnosti, nikdo třetí o tom nemusí vědět, avšak svou vlastní identitu před protistranou skryjete pouze těžko. A pokud se rozhodnete např. pro LocalBitcoins, nevyhnete se kompletnímu KYC ověření přímo na platformě.

Jak již víte, na Vexlu vás nic takového nečeká. Obchod si s někým dohodnete přes internet a pokud svou identitu zveřejňovat nechcete, nikdo se jí nemá šanci dozvědět.

Dostupné inzeráty se vám zobrazí ihned po úspěšném importu vašich telefonních kontaktů, okamžitě tedy uvidíte inzeráty od vašich přátel či jejich přátel – pokud někdo ve vaší sociální bublině bude chtít přes Vexl Bitcoin prodat nebo nakoupit, ihned o tom budete vědět. A pokud žádné inzeráty nevidíte či si ze všech dostupných prostě nevyberete, můžete se připojit k některé ze skupin a obchodovat tak s členy širší komunity!

Jak vložit inzerát do aplikace Vexl

Abyste mohli s někým obchodovat, musíte k tomu nejprve vytvořit podmínky. To uděláte naprosto jednoduše – inzerát přijmete, nebo ho sami vytvoříte. To tak, že vyberete prodej nebo nákup a v úvodním okně aplikace kliknete na oranžové plus v pravém horním rohu spodního pole.

Zdroj: Vexl
Tlačítko na přidání inzerátu
Tlačítko na přidání inzerátu

V novém okně pak zvolíte možnost “Nová nabídka” a aplikace vás přesune do nastavení samotného inzerátu. Pro nákup i prodej jsou možnosti úplně stejné.

Jak můžete vidět, nastavení inzerátů je opravdu bohaté a každý by měl být schopný najít přesně tu kombinaci, se kterou bude spokojený. Jakmile si vše uspořádáte dle vašich preferencí, stačí inzerát potvrdit a vyčkat na někoho, kdo s námi bude chtít obchod uskutečnit. Inzerát v aplikaci vypadá takto:

Zdroj: Vexl
Zobrazení inzerátu v aplikaci Vexl
Zobrazení inzerátu v aplikaci Vexl

Hurá! Našla se protistrana – Jak funguje komunikace na Vexlu?

Našel se někdo, kdo je ochotný na obchod dle vašeho inzerátu přistoupit? Výborně! Teď už se stačí jen domluvit. Když strana vaši nabídku přijme, v aplikaci a upozorněních se vám zobrazí zpráva.

Pokud přijmete nabídku protistrany, otevře se vám společný chat. V samotné komunikaci není nic záludného. Jde o jednoduché zprávy, ve kterých se s protistranou domluvíte na všech potřebných detailech. Pozornost si ale zaslouží možnosti, které aplikace nabízí. Ty můžete vidět v horní liště pod jménem protistrany.

Zdroj: Vexl
Chat s uživatelem v aplikaci Vexl
Možnosti – Odhalit identitu, Nabídka, Společní přátelé, Vymazat chat, Zablokovat uživatele

V úvodu jsme zmínili odhalování identity – přesně teď jsme se dostali k bodu, kdy je tak možné učinit. V případě, že chcete druhé straně dodat alespoň trochu víry v to, že nejste podvodník, můžete pomocí aplikace zažádat o odhalení identity. Pokud to uděláte, aplikace se dotáže i druhého obchodníka, pro odhalení identity vyžaduje obousměrné potvrzení. Budete tedy znát i druhou stranu. Oběma se zobrazí skutečné jméno, telefonní číslo a profilová fotografie.

Zbytek možností už je spíše informativního charakteru. “Nabídka” zobrazí rekapitulaci inzerátu, “Společní přátelé” list podobných kontaktů, “Vymazat chat” a “Zablokovat uživatele” není třeba vysvětlovat.

Tím celá práce aplikace končí. Teď už je jen na vás, jestli se s druhou stranou domluvíte, nebo jestli nakonec zájem opadne.

Poplatky na Vexlu

Samotná aplikace je naprosto zdarma. Jediné poplatky, které vás mohou při obchodování potkat, jsou ty nastavené protistranou. Nejedná se o poplatky jdoucí do kapsy vývojářům aplikace.

Zabezpečení aplikace a bezpečnost obchodů

Uvažujete-li nad použitím aplikace Vexl, zajisté vám záleží na míře soukromí a může vás tedy zajímat otázka, s jakými všemi daty aplikace Vexl manipuluje a v jakém jsou formátu, tedy jak bezpečné používání aplikace je.

Jediný osobní údaj, který se do aplikace vkládá, je telefonní číslo a následně importování vašich kontaktů, ať už z telefonu, či vašeho facebookového účtu. Aplikace Vexl tvrdí, že jsou všechny kontakty převedeny do šifrovaného formátu a jsou uložené na serverech separátní služby. Tuto službu využívá pouze aplikace Vexl při zjišťování telefonních čísel, kterými disponují vaši přátelé (tzv. druhá úroveň kontaktů, váš telefonní seznam či seznam vašich přátel na Facebooku je úrovní první). Společnost stojící za aplikací Vexl k této separátní službě údajně nemá přístup.

Poznámka

Doplnění: Data o vašich kontaktech jsou šifrována přímo na vašem telefonu, do separátní služby Vexlu jsou tedy odesílána už pouze šifrovaná data. Služba společné kontakty zjišťuje tak, že porovnává jednotlivé hashe (šifrovaná data). To tedy znamená, že může zjistit propojení záznamů i bez toho, aby potřebovala znát samotné informace. Vexl tedy nemá možnost zjistit skutečné kontaktní informace na vaše známé.

Podobně zabezpečené je samozřejmě i posílání zpráv, přeci jen součástí zpráv mohou být citlivé údaje. Již výše jsme si řekli, že se data zpráv posílají v podobně zahashovaném formátu, který dokáže dekódovat pouze privátní klíč uživatelů. Servery Vexlu, přes které data procházejí, se k samotným datům nedostanou, stejně jako nikdo jiný.

Prvky zabezpečení jsou také relativně jednoduché. Lze zde nastavit heslo či FaceID u zařízení s iOS.

Dejte si při obchodování pozor

Ačkoliv se může zdát, že se jedná o relativně jednoduchý proces, může se objevit mnoho problémů. Je nutné si uvědomit, že obchodujete s lidmi a není zde žádná třetí strana či kontrola toho, kdo se za druhým telefonem skutečně nachází. Plnohodnotná anonymita a velká svoboda s sebou bohužel nese i tento negativní aspekt.

Důvěryhodnost může zvýšit odhalení identity, o nějž můžete kdykoliv zažádat. Mějte však na paměti, že pokud druhá strana odhalení odmítne, nemusí to nutně znamenat, že se jedná o nedůvěryhodnou osobu.

Vexl ctí právo na soukromí. Pakliže svou identitu někdo odhalit nechce, je to naprosto v pořádku.

Jakmile se s druhou stranou spojíte, je už na vás, jak si zbytek obchodu domluvíte. Pokud se s druhou stranou dohodnete na osobním setkání, vždy se potkejte na veřejném místě. Pokud nevíte, s kým obchodujete, je to ta nejjistější cesta, jak se vyvarovat potenciálním problémům. Když si s sebou budete chtít vzít někoho dalšího, informujte o tom druhou stranu.

Výhody a nevýhody – Porovnání s LocalBitcoins

Pozornému čtenáři jistě neunikla jistá podobnost s aplikací LocalBitcoins. Svým způsobem se jedná o podobně fungující aplikaci – její zaměření je na zprostředkování Peer-to-Peer obchodu mezi lidmi. Můžeme mezi nimi však nalézt řadu rozdílů, v čem je Vexl lepší a v čem naopak nikoliv?

LocalBitcoins

 • Služba je již zaběhnutá a má díky tomu velký dosah.
 • Naprosto kdokoliv si zde může vytvořit inzerát, stačí jen mít založený účet a dokončení ověření identity
 • Je možné tu vytvořit inzerát i na jiné kryptoměny, ne jen Bitcoin.
 • Přehledný systém referencí uživatelů – ihned vidíte, kolik má dotyčný úspěšně dokončených obchodů, jak rychle reaguje, kolik uživatelů s ním bylo spokojených atd.
 • Vyžaduje kompletní ověření identity (KYC). To dříve nebylo nutné, nyní se však jedná o základní podmínku pro zahájení obchodování.
 • Veškeré záležitosti inzerátu procházejí přes centrální servery služby.

Aplikace Vexl

 • Nákup a prodej od lidí, s nimiž jste v kontaktu.
 • Velký důraz na anonymitu a zabezpečení dat uživatele. Veškerá data jsou šifrovaná – obsah vašich zpráv zná pouze osoba, s níž konverzujete. Nedostane se k nim ani společnost stojící za aplikací. To samé platí pro telefonní číslo a vaše jméno, pokud se rozhodnete jej s druhým obchodníkem sdílet.
 • Nevyžaduje ověření identity a registraci – stačí pouze telefonní číslo a přezdívka, to je vše, co pro používání aplikace potřebujete.
 • Množství inzerátů je omezené pouze na vaší sociální bublinu, i tak se však můžete připojit do rozsáhlejších komunitních skupin.
 • Postrádá systém referencí.
 • Pokud si aplikaci z telefonu smažete, přijdete tím natrvalo i o svůj vlastní účet, odhalené identity u jednotlivých obchodníků a historii všech konverzací.

Jak můžete vidět, každá ze služeb je zaměřená na něco trochu jiného, i když se z širšího pohledu snaží obě zprostředkovat P2P obchodování mezi lidmi. Je patrné, že se Vexl zaměřuje spíše na obchodování v užším kruhu známých. Hlavní rozdíl je pravděpodobně však ve způsobu vedení aplikace – LocalBitcoins je centralizovaná platforma, podobně jako např. kryptoměnová burza. Vexl oproti tomu funguje plně decentralizovaně – citlivé údaje jsou uložené pouze na zařízení uživatele.

Shrnutí aplikace Vexl

Aplikace Vexl má rozhodně velký potenciál. Mínusem je prozatím omezená funkcionalita komunitních skupin v době psaní recenze (prosinec 2022), uživatelé jsou tak reálně limitování ve velké míře na své vlastní kontakty. Rozvoj komunitních skupin tedy aplikaci zajisté posune dopředu.

Velmi kladně hodnotíme nápad decentralizovaného konceptu na bázi privátních a veřejných klíčů. Vysoká úroveň anonymity je pro řadu kryptoměnových uživatelů velmi důležitým faktorem, Vexl má na trhu tedy rozhodně své místo.

Pozitivně hodnotíme i jednoduchou koncepci rozhraní – je plně v češtině, intuitivně navržené a optimalizované. Je nutné myslet na to, že si obchodníci podmínky stanoví vždy sami, proto může být nákup bitcoinů skrze Vexl méně výhodný, než na kryptoměnových burzách nebo směnárnách. Otevírá ovšem i prostor pro smlouvání – řada uživatelů může tedy P2P obchodování kvůli těmto specifickým možnostem preferovat. Vexl v tomto směru tedy tvoří velmi slibnou, decentralizovanou a plně anonymizovanou alternativu k již zaběhlému LocalBitcoins.

Hodnocení Finex.cz

7. místo
Směnárna
88 %
2024

Skvělá aplikace pro anonymní domlouvání obchodů

Vexl je unikátním řešením pro anonymní obchodování s Bitcoinem. Funguje jako tržiště, na němž uživatelé inzerují své nabídky na nákup či prodej. Jakmile na nějakou z nabídek odpovíte, detaily obchodu s protistranou dořešíte v rámci šifrovaného chatu a plně anonymně, pokud chcete. Velkou konkurenční výhodou aplikace Vexl oproti ostatním variantám je nulový požadavek na osobní informace obchodníka. Chcete-li ostatním obchodníkům odhalit svou totožnost, můžete tak učinit čistě na dobrovolné bázi a můžete si být zároveň jisti, že vaše osobní data zná pouze protistrana.

Jednoduchost použití

85%

Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

95%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

85%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

85%

Více informací o aplikaci Vexl

Jméno firmyVexl
Podporované kryptoměnyBitcoin
Základní informace o brokerovi
V češtině?
ProvozovatelVexl s.r.o
Webová stránkahttps://vexl.it/
Sídlo brokeraPraha
Počet aktiv1
Důležité informace pro investora
Možnost obchodovatObchodování Bitcoinu mezi lidmi
Dohled ČNB
Demo účet
Minimální obchodNeomezeno
W-8BEN formulář
Pojištění vkladů
V češtině
V češtině
Výplaty odměn
Aplikace
Mobilní aplikace
Webová verze
Rozšíření do prohlížeče
Zákaznická podpora
Internetové peněženky
Ohodnoťte společnost Vexl
5
1

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎