Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
Krypto směnárna Bit.plus – Recenze, zkušenosti, poplatky, diskuze
Bit.plus

Krypto směnárna Bit.plus – Recenze, zkušenosti, poplatky, diskuze

Poslední aktualizace recenze 15. 8. 2023 | Redakce Finex.cz
Hodnocení Finex.cz
86 %

Základní informace o Bit.plus

V češtině? Ano
Sídlo společnosti Švédská 1036/19, Smíchov, 150 00 Praha 5
Poplatky za obchod Cca 5 %
Podporované kryptoměny Pouze Bitcoin

Kryptoměnová směnárna Bit.plus (dříve Bitstock a EasyCoin) je projektem české společnosti WBTCb, která skrze ní svým zákazníkům nabízí komplexní služby, servis i zákaznickou podporu v oblasti nákupu a prodeje kryptoměn a zlata. Oboje je možné uskutečnit nejen za hotovost v automatech, ale samozřejmě také on-line.

V této podrobné recenzi Bitplus se podíváme na jejich důvěryhodnost, poplatky a další důležité aspekty, které by potenciální uživatelé rozhodně měli znát.

Obsah recenze Bit.plus

Kdo za projektem Bit.plus stojí?

Za projektem Bit.plus se ukrývá česká rodinná firma World BTC business, která vznikla už v roce 2014. Dle oficiálního webu WBTCB jsoujejich hlavními cíli neustálé usilování o inovace, vytváření přívětivého uživatelského prostředí pro snadnou orientaci v nabídce služeb a vytváření trvale důvěryhodné značky pro budování vztahu se zákazníkem.

WBTCB je pouze holdingová společnost, která vlastní podíly ve svých dceřiných společnostech, přičemž jednou z nich je právě Bit.plus.

Samotná kryptoměnová směnárna existuje již od roku 2014, chlubí se více než 10 tisíci spokojenými zákazníky a její klientské centrum najdete v Praze.

Od chvíle založení v květnu 2014 tento projekt už dvakrát změnil jméno a proto nějaké informace o této firmě na internetu můžete najít také pod jmény EasyCoin nebo Bitstock. To by na první pohled mohlo působit podezřele, ale není tomu nutně tak. Potřeba změnit název vychází z rozvoje celého projektu a nový název má dávat najevo, že se zde skrývá více, než “jenom” nákup a prodej bitcoinu, ale také další služby, jako je prodej fyzického zlata.

Firmu založil investor Martin Stránský a společnost působí v Česku, na Slovensku, v Polsku ale také Holandsku a některých dalších zemích Evropy. Vize společnosti je působit globálně, a proto do budoucna plánují expandovat dále.

Novým názvem našim klientům dáváme najevo, že nabízíme něco navíc. Tím nejnovějším a zároveň logickým přídavkem je možnost unikátní formou obchodovat s digitalizovaným fyzickým zlatem,” uvedl člen představenstva Martin Stránský v souvislosti s poslední změnou názvu.

Zdroj: Bit.plus

Nákup bitcoinu v trafikách Geco pomocí Bit.plus

Hlavními partnery Bit.plus jsou síť prodejen GECO a banka Expobank, přičemž ani jedna z nich zde není náhodou.

V prodejnách GECO si díky této spolupráci můžete nakoupit bitcoin za hotovost na kterékoliv z jejich více jak 400 kamenných prodejnách, Expobank potom dle dostupných informací pomáhá zajišťovat transakce s BTC.

Možnosti vkladu a výběru na Bit.plus

Pojďme se nyní podívat k jádru celé této platformy – nakupování a prodeji bitcoinu a zlata. Tyto transakce můžete prostřednictvím Bit.plus provádět hned 3 způsoby:

  • Směna BTC za hotovost (podrobněji níže)
  • Směna BTC online
  • Nákup prostřednictvím aplikace Bit.plus – ta nabízí nejvýhodnější kurz a objem je prakticky bez omezení

Jelikož jsou zde možnosti obchodovat za hotové, nabízí se otázka, jaký kurz bude použit? Pro platbu převodem je logicky použit kurz z momentu, kdy dojde k přijetí platby (v případě nákupu) anebo moment vygenerování platebních údajů (v případě prodeje). To je obvyklý přístup, jenže to může znevýhodnit hotovostní transakce, kde se může kurz výrazně odchýlit, než dojde k vypořádání transakce.

Zdroj: Fintree.cz
Srovnání metod směn bitcoinů u Bit.plus
Srovnání metod směn bitcoinů u Bit.plus

Objednávka je tedy zobchodována v momentě obdržení peněz na účet BitPlus, což trvá obvykle jeden pracovní den.

Nyní se na všechny 3 varianty podíváme trochu podrobněji.

1) Nákup bitcoinů v bitcoinmatu (za hotovost)

Ojedinělou specifikací této kryptoměnové směnárny je možnost nakupovat nebo prodávat za hotové a to buď přes bitcoinové automaty anebo v síti prodejen GECO, se kterou Bit.plus úzce spolupracuje. Toto je výrazný aspekt celého Bit.plus, a proto se mu budeme věnovat trochu podrobněji.

Jak takový nákup za hotové probíhá? Vlastně docela jednoduše a intuitivně:

  1. Na Bitcoinmatu kliknete na možnost Nakoupit bitcoiny a odsouhlasíte Obchodní podmínky.
  2. Pak naskenujete QR kód s adresou, kam chcete své bitcoiny nechat zaslat (jestliže žádnou peněženku nemáte, můžete si od bankomatu nechat vytvořit tzv. papírovou peněženku).
  3. Nyní můžete vkládat bankovky. Po vložení všech peněz nákup potvrdíte klepnutím na tlačítko Nakoupit bitcoiny a objednávka se během několika vteřin provede. Jakmile uvidíte potvrzení, je hotovo a bitcoiny byly buď odeslány na vaší peněženku, nebo vám z bankomatu vyjela účtenka obsahující všechny důležité informace.

Pro vklady a výběry hotovosti můžete propojit svůj účet v Bit.plus s Bitcoinmaty a bez poplatku pak můžete vybírat či vkládat až 100 000 Kč denně. To je zajímavý aspekt, avšak tato funkce je zatím dostupná jen pro ověřené klienty pouze na českém trhu.

Zdroj: Facebook Bit.plus
Jeden z bankomatů provozovaných společností wBTCb
Jeden z bankomatů provozovaných společností wBTCb

Sice bychom mohli čekat, že obchody za hotovost v dnešní době internetu asi bude vyhledávat jen málokdo, ale na první pohled tato alternativa vypadá velmi přívětivě. Není to však všechno dokonalé. Nákup přes Bitcoinmaty se pojí s horším kurzem, kdy si směnárna strhne občas i více než 6 % z celé objednávky (a to je v porovnání s ryze on-line směnou hodně) a také se pojí s nevýhodou, že prostě musíte nějaký automat najít a dojít si k němu – to sice nemusí být takový problém třeba v Praze, ale na vesnicích a menších městech už trochu ano.

Poznámka

Podívejte se: Kde všude můžete prodávat i nakupovat bitcoiny za hotovost? To se dozvíte na této stránce oficiálního webu.

2) Online bankovním převodem

Nákup bankovním převodem je omezen částkou 25 tisíc korun, ale můžete jej uskutečnit i bez registrace. Tento proces je opět velmi jednoduchý a intuitivní.

Jak na to?

Otevřete si webové stránky Bit.plus, v okně zvolte platbu bankovním převodem a vyplňte velikost objednávky.

Dále zadáte adresu vaší kryptoměnové peněženky, kam si necháte bitcoiny poslat, číslo bankovní účtu, odkud budete posílat platbu, své jméno, telefon apod. Po kliknutí na tlačítko Pokračovat se objeví shrnutí, které můžete potvrdit, a objednávka se odešle. Transakce běžně bývá uskutečněna do 2 pracovních dnů.

Průběh nákupu bitcoinů na stránkách Bit.plus

 

Prodej probíhá obdobným způsobem, jenom s tím rozdílem, že místo kryptoměnové peněženky vyplníte číslo svého bankovního účtu, kam vám má být zaslána daná částka.

3) Obchodování prostřednictvím aplikace Bit.plus

Z hlediska poplatků nejvýhodnější a nejrychlejší je obchodování přes webovou anebo mobilní aplikaci Bit.plus (dříve BitcoinBanking). Aplikace je velmi jednoduchá a přehledná, během pár minut by se s ní měl sžít snad každý. Hned na začátku je ale potřeba se zaregistrovat – bez toho není možné aplikaci nijak využívat.

Mobilní verzi aplikace si můžete stáhnout na Google Play nebo Apple App Store.

Ačkoliv se aplikace jeví jako jednoduchá a dá se v ní rychle zorientovat, zkušenosti uživatelů nevypadají příliš pozitivně – celkové hodnocení bylo v moment psaní této recenze jen 3,7 hvězdiček z 5.

Dle diskuzí si uživatelé nejčastěji stěžují na výpadky (zejména od druhé poloviny roku 2021), pomalou odezvu na aktuální kurz bitcoinu (k dispozici je pouze včerejší graf), nefunkčnost různých prvků apod. Naopak webová aplikace se jeví jako stabilní a funkční.

Pokud byste měli jakékoliv dotazy nebo vám něco nebylo jasné, využijte kontakt Bit.plus na oficiálním webu nebo se ptejte v komentářích pod touto recenzí.

Před nákupem musíte vložit prostředky bankovním převodem, platební kartou anebo hotovostním vkladem přes bitcoinmat. Pro výběr peněžních prostředků se zdá nejpřívětivější bankovní převod, ale s limitem 25 tisíc denně můžete použít také bitcoinmaty.

Nakupované bitcoiny můžete nechat buďto přímo na svém účtu u směnárny, ale doporučuje se používat vlastní kryptoměnovou peněženku. To, jakou peněženku si vybrat se dozvíte více v našem samostatném článku.

Limity obchodů Bit.plus

Obchody u Bit.plus bohužel nejsou bez omezení. Limit pro hotovostní transakce je 1 – 25 tisíc Kč na den. Pro bankovní převody pak 1 – 25 tis. Kč v rámci 5 pracovních dnů, po registraci v aplikaci Bit.plus pak až 2,5 milionů Kč na den po doložení původu prostředků (tedy kompletního dokončení registrace).

Z toho je patrné, že pokud to s investováním myslíte vážně, limit 25 tisíc Kč brzy naplníte a nebudete moct uskutečnit výběr všech prostředků najednou.

Poplatky a (ne)výhodné kurzy

V případě kryptoměnové směnárny Bit.plus existují 3 druhy poplatků, na které se nyní podíváme.

  • Poplatek sítě

První poplatek, kterému se nikde nevyhnete, je poplatek sítě. Ten si neúčtuje Bit.plus, ale je součástí provádění převodů v Bitcoinové síti. Jeho výše závisí na vytíženosti sítě.

Tomuto poplatku se nevyhnete ani u jiných směnáren a není potřeba jej považovat za nedůvěryhodný, samotná směnárna jej ani nemůže nijak ovlivnit.

  • Spread – skutečný rozdíl nákupní a prodejní ceny

Bit.plus si za nákup či prodej bitcoinů neúčtuje další poplatky, tedy ne přímo, ale vydělává na rozdílu nákupní a prodejní ceny. Pokud je v daný moment spread např. 5 %, znamená to, že kdybyste v jeden moment nakoupili a prodali, vaše investice by měla o právě 10 % nižší hodnotu. Na každém obchodě byste přišli o 5 %. V kurzu, za který nakupujete u Bit.plus, je zahrnutý spread v hodnotách okolo 4-6 %, ale v závislosti na mnoha dalších okolnostech (jako např. výše nákupu) se mění.

Vyšší spread způsobuje, že pro aktivní obchodování, tedy časté spekulativní nákupy a brzké prodeje, Bit.plus není vhodnou volbou. Navíc není možné u Bit.plus obchodovat s finanční pákou, kterou byste pro aktivní obchodování pravděpodobně postrádali. Více se o rozdílu investování a spekulování dozvíte v našem samostatném článku.

Na druhou stranu pro dlouhodobé investory, kteří plánují své investice min. v řádu několika let, nemusí být rozdíl pár % nákupní ceny nějak zvlášť významný a za tuto cenu získají snadnou a spolehlivou službu od důvěryhodné společnosti z České republiky.

  • Poplatek za platbu kartou

Při nákupu kartou vám bude účtován 3% poplatek navíc, ale pozor, vaše banka vám k tomu může účtovat dodatečné poplatky.

Další poplatky neočekávejte, založení účtu a zadávání obchodních příkazů je zdarma, jeho vedení také.

Nakupování a prodej zlata přes Bit.plus

O bitcoinu se mluví jako o druhém zlatu – není divu, když vývoj obou aktiv je mnohdy velmi podobný a oboje se považují za bezpečný přístav (nehledě na vyšší volatilitu kryptoměn).

Zpřístupnění nakupování právě těchto dvou aktiv v jedné platformě se tak může zdát jako logický krok. Je to však nepříliš častá kombinace. Tak či onak se i na obchodování zlata přes tuto směnárnu podíváme blíže.

Zlato je pro tyto účely nakupováno výhradně od renomovaných sléváren Argor-Heraeus, Heraues a Pamp. V době psaní této recenze se v nabídce Bit.plus nachází pouze 10g a 1oz slitky. V budoucnu Bit.plus prý plánuje přidat také 1g slitek, ale ten, jak jsme psali v našem návodu na investování do zlata, je příliš malý a pojí se se značnými transakčními náklady. Z toho důvodu není investování do gramových slitků příliš výhodné.

Zdroj: iDnes.tv
Automat na zlato v OC Nový Smíchov
Automat na zlato v OC Nový Smíchov

Při nákupu zlata v Automatu dostanete své zlato ihned po zaplacení. Pokud byste poptávali jiné gramáže, je zde možnost Bit.plus individuálně kontaktovat a měli by vám být dodány údajně do cca týdne.

Jaké máme s BitPlus zkušenosti?

Kryptosměnárna Bit.plus otevřela na první pohled úžasnou možnost obchodovat bitcoiny i zlato on-line i za hotovost.

Výhodou je, že transakce do 25 tisíc Kč můžete uskutečňovat i bez registrace, ale pro serióznější investování se registraci nevyhnete. Můžete si však platformu napřed alespoň vyzkoušet (máte-li vlastní peněženku).

Nehledě na určité nevýhody a fakt, že tu máme i lepší směnárny, se jedná o zajímavou a rozhodně důvěryhodnou českou firmu. V žádném případě se nejedná o podvodný projekt, kterého byste se měli bát – už jenom protože bez problémů funguje již od roku 2014.

Hodnocení Finex.cz

8. místo
Směnárna
86 %
2023

Průměrná směnárna

Bit.plus je dlouhodobě fungující česká společnost, která nabízí směnu kryptoměn s průměrnými poplatky. Jako výhodu lze považovat jejich pobočku v Praze a také spolupráci s obchody GECO a provoz několika bitcoinových automatů.

Přívětivost pro Čechy
Hodnocena je nejen dostupnost českého jazyka a uživatelské podpory či nápovědy, ale také kvalita a spolehlivost překladu, vklad, výběr a obchodování v českých korunách nebo přítomnost pobočky firmy v České republice.

100%

Přívětivost platformy
Hodnocena je především přívětivost platformy, její logické uspořádání, moderní design, rychlost odezvy a dostupnost demo účtu.

85%

Poplatky
Hodnoceny jsou průměrné spready, poplatky za otevření/uzavření obchodu, swapy, poplatky za vklad či výběr peněz a další. Vpotaz je brána nejen průměrná, ale i minimální výše poplatku.

80%

Dostupné možnosti
Hodnocení zahrnuje počet dostupných tříd aktiv, celkový počet aktiv, možnost obchodovat české akcie, dostupné obchodní instrumenty a další nadstandardní funkce.

75%

Registrace a verifikace
V tomto kritériu je zohledněna celková rychlost a jednoduchost procesu registrace, popř. procesu ověřování totožnosti, je-li to vyžadováno.

75%

Důvěryhodnost značky
Hodnocení důvěryhodnosti zahrnuje dobu působení dané značky, velikost její uživatelské základny, názory našich čtenářů, prohřešky značky v minulosti (např. pokuty) a hodnocení našich čtenářů.

100%

Další informace o Bit.plus

Jméno firmyBit.plus
Webová stránkahttps://bit.plus/cs-cz/
V češtině?
Dohled ČNB
Sídlo společnostiŠvédská 1036/19, Smíchov, 150 00 Praha 5
Minimální obchod1000 Kč
Počet aktiv1
Poplatky za obchodCca 5 %
Mobilní aplikace?
Webová verze?
Podporované kryptoměnyPouze Bitcoin
Ohodnoťte společnost Bit.plus
7
2

Autor

Pod tímto profilem většinou publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.