Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 důvody, proč Bitcoin již dosáhl svého vrcholu

Cena Bitcoinu klesla ze svého maxima už velmi hluboko. Někteří analytici se domnívají, že v tomto cyklu už jsme vrchol zažily a nová maxima nás nečekají.

3 důvody, proč Bitcoin již dosáhl svého vrcholu
Zdroj: depositphotos.com

Cena Bitcoinu (BTC) je poslední týdny nízká, což vede analytiky trhu k otázce, zda největší kryptoměna podle tržní kapitalizace již neprošla vrcholem současného cyklu.

Bitcoin je momentálně skoro 25 % pod svým historickým maximem 73 800 USD dosaženým 14. března.

Podívejme se na 3 důvody, proč si analytici myslí, že býčí trh Bitcoinu už svého vrcholu dosáhl.

Inflace dlouhodobých držitelů

Zakladatel Capriole Investments, Charles Edwards, uvedl, že několik on-chain metrik naznačuje, že neschopnost Bitcoinu dosáhnout nových maxim po dvou opakovaných testech je “známkou slabosti”.

Ve svém nejnovějším newsletteru Edwards vysvětlil, že míra inflace dlouhodobých držitelů (LTH) Bitcoinu se za poslední dva roky neustále zvyšovala.

Poznámka

Míra inflace LTH měří anualizovanou míru akumulace nebo distribuce nad rámec denních emisí těžařům. Vyšší hodnoty naznačují, že LTH prodávají, když se jejich držby Bitcoinu snižují.

Na vrcholech býčích trhů míra inflace dlouhodobých držitelů přesahuje nominální inflaci na prahu 2 %, což znamená “vysokou pravděpodobnost, že vrchol cyklu je dosažen,” říká Edwards. Aktuálně se LTH dostala na 1,9 %.

Z-skóre toku nečinnosti

Další metrika, která je užitečná při určování tržních cyklů a posuzování, zda je Bitcoin býčí nebo medvědí, je tok nečinnosti, který měří počet mincí, které se utratí ve srovnání s celkovým trendem.

Další data od Glassnode ukazují, že z-skóre toku nečinnosti Bitcoinu se za posledních 90 dní prudce zvýšilo.

Zdroj: capriole.com
Dormancy Z-Score, Z-skóre toku nečinnosti
Graf Z-skóre toku nečinnosti

Edwards poznamenal, že tato metrika dosáhla výrazného vrcholu v dubnu, což naznačuje, že průměrný věk utracených mincí je v roce 2024 výrazně vyšší.

“Vrchol v této metrice obvykle nastává jen 3 měsíce před vrcholem cyklu. Nyní jsou to 3 měsíce. Cena klesla a vrchol z-skóre toku nečinnosti zůstává se strukturou velmi podobnou vrcholům z let 2017 a 2021,” vysvětlil analytik.

Oblasti rostoucího rizika

A konečně, rostoucí shluky a skoky v objemu utracených mincí pomáhají indikovat to, co Edwards nazývá “oblasti rostoucího rizika”. Historicky, když se objem utracených mincí ve věku sedmi až deseti let náhle zvýší, může to být signálem vrcholu cyklu.

Rovněž je třeba poznamenat, že rostoucí objem utracených mincí v roce 2024 naznačuje, že tento cyklus postupuje rychle.

“Tento graf vám vyrazí dech a flákne vás do tváře,” napsal Edwards na svém X.

Edwards také poznamenal, že adresy starší než deset let přesunuly více než 9 miliard USD v Bitcoinu. Připisuje to přípravám zaniklé kryptoměnové burzy Mt. Gox na splacení svých závazků později v červenci.

Poslouchejte naše podcasty, ať vám nic neunikne!

Víte, že máme dva podcasty? V krátkém podcastu Burza s odstupem každý týden odhalujeme to nejzajímavější, co se na finančních trzích stalo.

Dvakrát do měsíce si pak můžete poslechnout podcast Kam tečou peníze, kde se do hloubky věnujeme ekonomice, politice a tomu do jakých finančních aktiv může být zajímavé investovat.

Získejte díky těmto podcastům exkluzivní pohled na investiční strategie a naučte se, jak správně investovat a nakládat s osobními financemi.

Odebírejte a poslouchejte tyto podcasty, ať vám nic zajímavého neunikne.

Líbil se vám tento článek?
3
18

Autor

Milovník finančních trhů a akciového investování. Na své investiční cestě uplatňuje dlouhodobý pasivní investiční přístup.

Lubor se ve svých článcích nejčastěji věnuje akciovým titulům a investování do akcií jako takovému. Ekonomická a kryptoměnová témata mu však také nejsou cizí.

Jeho cílem je čtenáře rychle a stručně informovat o dění na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.