Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Moderna s výtečným třetím čtvrtletím, ale technicky akcie stagnuje – proč tomu tak je?

Publikováno
Akcie Moderna s výtečným třetím čtvrtletím, ale technicky akcie stagnuje – proč tomu tak je?
Zdroj: cloudfront.net

Akcie Moderna mají ukončený třetí kvartál, který je i tentokrát zcela rekordní. Přitom firma ještě na konci minulého roku negenerovala vůbec žádný zisk. Hospodářství firmy si každopádně zevrubně zase rozebereme v rámci fundamentální analýzy. Na tu následně navážeme technickou analýzu. Leč i tentokrát si uvedeme několik zajímavý zpráv, které dnešní analýze dodají kontext.

Informační mlha kolem omikronu opadla

Když se před zhruba dvěma týdny objevila nová varianta zvaná omikron, pro akcie, jako jsou Moderna a Pfizer, se jednalo o silně býčí zprávu. Tehdy se totiž vědělo jediné, omikron je mnohem více nakažlivý než ostatní varianty koronaviru. Následné rally na trhu s akciemi Moderna bylo silné, což si v rámci technické analýzy ukážeme.

Nakonec se totiž ukázalo, že nová varianta koronaviru nezpůsobuje tolik vážný průběh nemoci. O čemž se už spekulovalo před více jak týdnem, protože je to na úkor vyšší infekčnosti viru. Částečně se tudíž ta informační mlha kolem omikronu rozplynula, ale spousta klíčových otázek zůstává pořád neobjasněna. Mezi ty klíčové samozřejmě patří, zda budou dosavadní vakcíny opravdu proti nové variantě účinné.

V minulé analýze na akcie Pfizer jsme si ukázali vyjádření obou velkých výrobců vakcín. Bylo slíbeno, že dosavadní vakcíny budou pořád dostatečně efektivní. Bylo ale i přiznáno, že jejich efektivita částečně určitě klesne. Jak moc, to se prozatím příliš neví. Respektive se kolem toho pouze spekuluje. Žádná průkazná data zatím ovšem neexistují.

Jakmile se však ukázalo, že nová varianta prozatím nezpůsobuje nijak zvlášť horší průběhy onemocnění, akcie Moderna začaly rapidně klesat. Zní to hrozně, ale investoři byli evidentně zklamaní z toho, že omikron nezpůsobuje pacientům mnohem větší zdravotní problémy.

Je Moderna spolehlivější ochranou než konkurence?

Objevila se studie, podle které je druhá dávka následovaná po první dávce vakcíny Moderna mnohem efektivnější, než obě dávky vakcíny od společnosti Pfizer a AstraZeneca. Je to pro Modernu konkurenční výhoda? Pokud je výsledek směrodatný, určitě by to výhoda byla. Nicméně vakcinace běží v plném proudu. V USA proočkovanost zhruba 60 %, v EU je to o něco více.

Pokud z toho tedy Moderna může profitovat, spíše se bude jednat o země, kde ještě není proočkovanost na vysokých úrovních. Pokud se budou výsledky studie brát vážně, můžeme počítat s tím, že Moderna se bude těšit z protěžování nad ostatními vakcínami.

Hedgeové fondy jsou na Modernu býčí

Hedgeové fondy si čím dál více oblibují akcie Moderna. Zase se rozrostl počet hedgeových fondů, kteří drží Modernu ve svém akciovém portfoliu. Na přelomu září/října vlastnilo Modernu ve svém portfoliu už 49 fondů. Předešlé historické maximum bylo 41. To tudíž ještě explicitně řečeno znamená, že Moderna je v tomto ohledu na svých maximech. Mimo jiné se jedná o jednu ze 30ti nejoblíbenějších akcií hedgeových fondů.

Největší podíl drží fond Coatue Management. Jejich pozice měla ke konci třetího kvartálu hodnotu 2 328 milionů USD. Druhý největší podíl drží Theleme Partners o hodnotě 1 523 milionů USD. Dalšími fondy s obřími podíly jsou Lone Pine Capital, Citadel Investment Group.

Fundamentální analýza akcie Moderna (MRNA)

Konečně se dostáváme k hospodářským výsledkům. Celkové výnosy společnosti Moderna poslední dva kvartály markantně vzrostly. Aktuální čtvrtletí jsou výnosy necelých 5 miliard USD. Mezikvartálně jde o zlepšení čítající více jak 14 %. Meziročně jde ale o více jak 3 000 %.

Jak jsou na tom ale marže? Hrubá marže dosáhla 84 %. Provozní marže jsou předešlé tři kvartály velmi solidní, poslední období čítá 71,6 %. Čistá zisková marže je dokonce 67 %. Díky tomu zisk společnosti dosáhl 3,33 miliardy USD. To je z obratu 5 miliard USD velmi dobrý výkon. Mezikvartálně šel zisk nahoru skoro o 20 %.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnos činí 3,56 miliardy USD, mezikvartálně navýšení o 16,2 %. EBITDA dosáhla 3,63 miliardy USD, mezikvartálně si hodnota polepšila o 15,9 %. Moderna si pátý kvartál v řadě buduje likviditu, neboť volné cash flow čítá 3,18 miliardy USD.

Jak je na tom Moderna z pohledu likvidity? Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,25 bodů. Připomínám, že obecně vzato se v literatuře uvádí, že poměr by měl být roven 1. Když je poměr roven 1, podnik je schopen se vyrovnat se svými závazky okamžitě vyrovnat. Aniž by prodával jakýkoliv svůj majetek. Neexistuje ale ideální hodnota a rozhodně neplatí, že vyšší poměr je lepší.

Není dobré držet příliš velké objemy likvidity, které přirozeně nenesou žádný výnos. Naopak z toho mohou plynout náklady. Třeba v podobě inflace nebo transakčních nákladů. Ukazatel běžné likvidity (current ratio) 1,35 bodů. Zase v obecné rovině se uvádí, že poměr by měl být kolem 2 bodů. Můžete se ale v některých internetových zdrojích dočíst, že stačí 1 bod. Záleží na pohledu.

Zisk na akcii (EPS) je 7,68 bodů. Ukazatel P/E ukazuje vcelku nízkých 23,64 bodů. To by mohlo být pro mnohé lákadlem. Jsme totiž blízko horní hranice konzervativního rozmezí. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je téměř 109,62 %. To je podezřele vysoké číslo, ale očekávané. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je 105,13 %. Nicméně i ROIC je excelentní. Jak je něco takového možné?

Když se podíváme na ukazatele solventnosti firmy, dluh vůči vlastnímu kapitálu (D/E) je 0,06 bodů. Dlouhodobý dluh vůči celkovým aktivům je 0,02 bodů. Firma nemá téměř žádné dluhy, takže ROE nemůže být vypumpované díky finanční páce. Zdá se, že Moderna je skutečně schopna vytvářet ze svého vlastního kapitálu excelentní rentabilitu.

Technická analýza akcie Moderna (MRNA)

Z technického hlediska platí od srpna letošního roku na trhu s akciemi Moderna downtrend. Od konce srpna do počátku listopadu ztratila Moderna více jak 57 % ze své hodnoty. Část se ale díky posledním týdnům povedlo umazat. V podstatě celý listopad byl ve znamení agresivního růstu. Během té doby měl trh našlápnuto na pokračování v býčím trendu. Leč na S/R levelu 372 USD přišlo koncem listopadu zamítnutí.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Moderna
Denní graf akcie Moderna

Od té chvíle akcie Moderna klesají velmi rychle. Za více jak týden padly o zhruba 30 %. Všimněte si, že trh generuje dosti často gapy. Někdy dojde hned k jejich zaplnění, jindy to trvá relativně dlouho. Do grafu jsem proto zaznačil většinu těchto mezer, které nejsou úplně vyplněné. Během čerstvého poklesu máme hned dva, které čeká zaplnění.

V každém případě je důležité, aby cena neklesla pod nejnižší zaznačený support, který je kolem 211 USD. Pokud uvedený level padne, patrně padneme mnohem hlouběji. Co se týká samotné tržní struktury, kterou máme před sebou, ta se mi upřímně moc nelíbí. Hlavně ta neustálá tvorba gapů je nepříjemná. Trh vůbec nevím, kam vlastně směřovat.

Závěrem

Hospodářsky je Moderna na první pohled klenot. Zatímco ukazatel ROE je rekordně vysoký, P/E je relativně nízké. Žádné dluhové financování. Takové akciové tituly často nenajdete. Marže jsou výborné. Výnosy pěkně rostou. Proč je tedy technická stránka nic moc?

Musíme si uvědomit, že akcie Moderna od března 2020 až do srpna 2021 vzrostly na hodnotě o zhruba 2 300 %. Trh během vskutku krátké doby vzrostl o šílená procenta. Navíc v době, kdy Moderna ještě ani negenerovala zisk. Tím chci říct, že současné hospodářské výsledky byly díky očekávání už dávno tzv. priced in. Pokud se trh i nadále nikam technicky neposune, asi investoři už nevěří, že Moderna čerstvé výsledky překoná.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.