Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Pfizer reportuje vůbec nejlepší kvartál, odbyt je silný – jak je na tom trh technicky?

Publikováno
Pfizer reportuje vůbec nejlepší kvartál, odbyt je silný – jak je na tom trh technicky?
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Pfizer mají za sebou vůbec nejlepší kvartál ve své historii. A už nyní je takřka jisté, že fiskální rok 2021 bude pro tuto společnost též absolutně nejsilnější. Celou hospodářskou situaci si tudíž rozebereme v rámci fundamentální analýzy a nezapomeneme ani na technickou analýzu cenového grafu. Navíc si ještě předtím uvedeme důležité aktuální zprávy, které mají s titulem spojitost.

Je nová mutace důvod pro tržní paniku?

Jakmile se objevila nová mutace zvaná Omicron, akciové trhy čelily silnému propadu. Respektive se obecně vzato propad přisuzoval na vrub právě zprávám o nově objevené mutaci. Korelace tu jednoznačně je, ale osobně si nejsem jist tou kauzalitou. Alespoň ne při stávajícím tržním prostředím, což brzy vysvětlím. Toho 26. listopadu došlo i k propadu na ropném trhu, kde panují nemalé obavy z toho, že Federální rezervní banka začne s navyšováním úrokových sazeb.

Současná doba je specifická tím, že špatné ekonomické zprávy jsou pro finanční trhy vlastně dobré zprávy. Zatímco dobré ekonomické zprávy jsou pro trhy naopak špatné. Na uvedené jsem už několikrát upozorňoval. Pokud by tudíž nová mutace byla problematická, pro trhy by to bylo jednoznačně býčí. Federální rezervní banka by si nedovolila ukončit svou dosavadní uvolněnou měnovou politiku a možná by i přitvrdili ve svých snahách trhy stimulovat k růstu.

Zatím ale není dostatek dat, které by potvrdily/vyvrátily závažnost nové mutace. Jediná shoda je v tom, že je nová varianta mnohem více infekční. Ale dle některých vyjádření je to právě na úkor nebezpečnosti viru pro lidský organismus. Jak jsem ale řekl, zatím je málo dat.

V každém případě měl předseda Fedu ve středu slyšení v kongresu. Powell totiž vůbec poprvé nepřímo řekl, že budou brzy zvedat sazby. Explicitně se vyjádřil, že jsou připravení případně bojovat s akcelerující inflací. Toho nelze dosáhnout jinak, než zvýšením základní úrokové sazby. Tudíž se potvrzuje názor, se kterým jsem měsíce souzněl – inflace donutí Fed upustit od kvantitativního uvolňování (QE) a extrémně nízkých sazeb. Fed by měl i 15. prosince jednat o rychlejším snižování nákupů aktiv na sekundárním trhu (QE).

Měnová doktrína je v tomto ohledu jasně daná. Pokud inflace výrazně akceleruje, sazby by měly jít nahoru. Fed dlouho tuto doktrínu ignoroval, ale ta doba asi končí. Bohužel Evropská centrální banka pořád dělá, že žádné učebnice makroekonomie neexistují. I přesto, že meziroční růst inflace eurozóny zrychlila na 4,9 %.

Je nová mutace viru dalším katalyzátorem pro růst akcií Pfizer?

Výrobci vakcín, jako jsou Moderna, Johnson & Johnson a Pfizer, se již k nové mutaci vyjádřili. Prý by všechny jejich vakcíny měly být stále dostatečně efektivní. Leč bylo přiznáno, že spolehlivost ochrany se samozřejmě s novými mutacemi snižuje. Z toho vychází jednoduchá dedukce. Producenti mají totiž zajištěný odbyt i na dlouho dopředu.

Přirozeně jsou ve vývoji vakcíny, které jsou přímo namířené proti variantám beta a delta. Ty budou ale ve výrobě až během následujícího roku. CEO Pfizer Albert Bourla prohlásil, že jejich společnost počítá i s novými variantami. Časem by chtěli dospět do stavu, kdy by jim stačilo pouhých 100 dní na to, aby dokázali ve velkém vyrábět vakcíny přizpůsobené pro nové mutace.

Mimo jiné se zraky dost ubírají k novému orálnímu léku, který Pfizer vyvíjí. Firma ujistila, že orální lék by měl být efektivní i proti novým mutacím. Abych to nějak shrnul, Pfizer má odbyt na příští roky v podstatě zajištěný. A jistý odbyt implikuje jisté výnosy a zisk. Zisk se samozřejmě odvíjí i od marží, které mohou v následujících letech klesat. Přece jenom, konkurence asi bude postupně sílit.

Fundamentální analýza akcie Pfizer (PFE)

Jak jsem říkal v úvodu, akcie Pfizer mají za sebou jeden z nejlepších kvartálů v historii firmy. Jejich výnosy šly v relativních číslech mezikvartálně opětovně nahoru o dvojciferné číslo. Výnos tedy stoupl o téměř 27 % na 24,09 miliardy USD. Meziročně šly výnosy nahoru o více jak 100 %. Pro Pfizer se jedná o ohromný hospodářský úspěch.

Hrubá marže posledních několik čtvrtletí stabilně klesá. Nyní je 54,67 %. Nejdůležitější ovšem je, že provozní marže se drží na vysokých úrovních, za poslední čtvrtletí je 29 %. Čistá zisková marže je téměř 34 %. Ta se stabilně drží kolem 30 %. Alespoň za posledních sedm čtvrtletí. Díky vysoké čisté ziskové marži Pfizer dosáhl za třetí čtvrtletí zisku 8,15 miliardy USD. Mezikvartálně jde o horentní 46% navýšení.

Zdroj: tradingview.com
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály
Zisk a výnos za jednotlivé kvartály

Provozní výnos zaznamenal taktéž mezikvartálně posílení o 21,26 % na zhruba 7 miliard USD. Na provozní výnos určitě nezapomínat, protože se jedná o obrat plynoucí z hlavní hospodářské činnosti firmy. EBITDA vzrostla o 12 % na 8,33 miliardy USD.

Společnost Pfizer si vytváří solidní likviditu. Povedlo se za třetí kvartál vygenerovat volné cash flow o 10,2 miliardách USD. Předchozí čtvrtletí bylo též v tomto ohledu velmi úspěšné. Dle předchozích sedm fiskálních let, bylo pro Pfizer typické, že bylo generováno volné cash flow v rozmezí 10 – 15 miliard USD. Poslední dvě čtvrtletí to Pfizer stihl za jeden kvartál.

Nyní se podíváme, jak je na tom Pfizer z pohledu likvidity. Ukazatel pohotové likvidity (quick ratio) je 1,18 bodů. Obecně vzato se v literatuře uvádí, že poměr by měl být roven 1. Když je poměr roven 1, podnik je schopen se vyrovnat se svými závazky prakticky okamžitě. Aniž by prodával jakýkoliv svůj majetek.

Určitě ovšem neplatí, že vyšší poměr je lepší. Zase není dobré držet příliš velké objemy likvidity, které nenesou žádný výnos. Naopak z toho plynou náklady. Typicky si můžeme uvést inflaci. Nebo mě napadají i nejrůznější bankovní poplatky. Ukazatel běžné likvidity (current ratio) 1,39 bodů. Zase v obecné rovině se uvádí, že poměr by měl být kolem 2 bodů. Ale některé zdroje i tvrdí, že bohatě stačí cokoliv nad 1 bod. Určitě můžeme konstatovat, že je hodnota přijatelná.

Zisk na akcii (EPS) je 1,42 bodů. Ukazatel P/E je na 12,74 bodech. To je hodně dobré číslo, které je dokonce v konzervativním rozmezí. Pokud ovšem zůstane P/E nižší, může to znamenat, že investoři nepočítají v budoucnu s vyššími zisky. Rentabilita vlastního kapitálu (ROE) je téměř 27 %. Úrovně kolem 30 % jsou samozřejmě excelentní. Rentabilita na investovaný kapitál (ROIC) je však 16,65 %. U ROIC hraje ve jmenovateli roli právě i celkový dluh.

Co se týká solventnosti firmy, dluh vůči vlastnímu kapitálu (D/E) je 0,52 bodů. Úrovně kolem 0,5 bodů jsou hodně dobré. Zatímco dlouhodobý dluh vůči celkovým aktivům je 0,2 bodů – též přijatelná úroveň. Pfizer prostě s předlužeností problém nemá.

Technická analýza akcie Pfizer (PFE)

V rozmezí od poloviny srpna do poloviny října akcie Pfizer klesaly. Jednalo se ovšem o velmi střídmý pokles. Nemělo to žádnou dynamiku, takže pokles i budil dojmem korektivního pohybu. Propad se zastavil na S/R levelu 41 USD. Kromě toho je dle objemového profilu blízká větší špičatost. Nesmíme ani zapomínat na 200denní klouzavý průměr. Proto je v blízkosti 41 USD supportní konfluence.

Zdroj: tradingview.com
Denní graf akcie Pfizer
Denní graf akcie Pfizer

Na těch 41 USD kurz pár dní konsolidoval. Pak se odstartoval růst, který je velmi agresivní a trvá doteď. Kolem 46 USD se během čerstvého růstu vytvořil první gap. Ke konci listopadu ještě druhý. Ani jeden není zcela zaplněn. Připomínám, že uvedené mezery trhy časem zaplňují.

Co se týká struktury cenové expanze, je hodně strmá. Během pár týdnů se akcie Pfizer zhodnotily o skoro 36 %. Nakupující jsou sice silní, ale podobné růsty dlouho netrvají. Když se podíváte na vývoj křivky RSI, zjistíte, že pozitivní momentum hodně zesláblo. Proto hrozí korektivní pohyb, alespoň k 46 USD. Tím by se alespoň zaplnily oba gapy.

Závěrem

Za předešlých sedm let dosahoval Pfizer obrat kolem 50 miliard USD. Díky posledním čtvrtletním výsledkům je jisté, že výsledné hospodářství se bude blížit obratu 100 miliard USD. V roce 2020 měl Pfizer zisk 9,62 miliardy USD, roku 2019 16,27 miliardy USD. Nejlepší výsledek byl v roce 2017 se ziskem 21,3 miliardy USD. I to zcela určitě firma v roce 2021 překoná.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎