Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

5 aspektů, ve kterých akcie elektromobilů připomínají technologické akcie v roce 1999

Publikováno
5 aspektů, ve kterých akcie elektromobilů připomínají technologické akcie v roce 1999
Zdroj: depositphotos.com

Akcie Tesla od svých historických maxim klesly o více než 20 %. S více než 40% slevou oproti své nejvyšší ceně se obchoduje čínský výrobce elektromobilů Nio. Další populární akcie elektromobilů se rovněž obchodují výrazně pod svými historickými maximy…

Podíváme-li se však na EV (electric vehicles) akcie s větším odstupem, stále se obchodují za mnohonásobek svých cen z počátku minulého roku.

Jsou-li tyto velmi populární akcie nafouknutou bublinou, může dojít k jejich dalšímu výraznému poklesu a možná by to ani nebylo takové překvapení. Ve skutečnosti se tento sektor v mnoha ohledech podobá internetovým akciím „v předvečer“ splasknutí dotcom bubliny. Chcete vědět v čem?

1. Naprosto mimořádný růst nejznámějších akcií

Na konci milénia byly společnosti Intel, Cisco, Microsoft a Oracle doslova technologickými titány a podobné postavení v oblasti elektromobility dnes zaujímají společnosti Tesla nebo Nio. Od začátku roku 1995 až do dosažení tehdejšího maxima indexu Nasdaq v roce 2000 vzrostla cena skupiny zmíněných 4 technologických akcií o 2 150 %. Nadšení okolo všeho spojeného s internetem bylo doslova hypnotizující.

Krátce poté, co dosáhl technologický index svého vrcholu, se však tyto akcie zhroutily a odepsaly většinu svých předchozích zisků za méně než rok.

EV akcie zaznamenaly v nedávné době podobně impozantní růsty. Akcie Blink Charging připsaly od začátku roku 2020 na hodnotě 3 000 %, akcie Nio 1 000 % a podobně se vedlo i Tesle, jejíž tržní kapitalizace zkraje letošního roku překonala 800 miliard dolarů.

Investoři by se tak měli mít na pozoru. Masivní růst technologických akcií na konci 90. let se ukázal jako neudržitelný.

Poznámka

Aktuální vývoj na EV akciích se zdá velmi podobný.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

2. Extrémní popularita IPO

Boom doprovázející nafukování dotcom bubliny byl charakteristický obrovskou poptávkou po nově upsaných společnostech na burze. Investorům povětšinou stačilo, aby nová společnost měla v názvu „.com“ a bylo jedno, zda se jednalo o Amazon.com nebo třeba Pets.com.

V současné době zachvátila akciový trh mánie po SPAC společnostech, které jsou podobně jako IPO v době dotcom bubliny schopné už v první den obchodování zdvojnásobit svou hodnotu. IPO má sice potenciál, ale také má řadu specifických úskalí.

V současnosti je úpis společnosti na burze prostřednictvím SPAC velmi populární, protože nevyžaduje tak striktní regulatorní kontrolu. Některá EV SPAC pak v nedávné době zaznamenala už v prvních dnech obchodování divoké zisky.

Akcie SPAC společnosti Churchill kapital IV připsaly na burze více než 500 % ještě dříve, než došlo k fúzi s EV společností Lucid Motors, která tak v podstatě vstoupila na burzu. A to není zdaleka jediný případ. Stejně jako se v 90. letech začaly na burzu upisovat technologické akcie, které nevykazovaly téměř žádné známky udržitelného a ziskového podnikání, se i dnes obchoduje na burze řada společností vyrábějících elektromobily bez jakýchkoliv výnosů nebo produktů. V podstatě zatím pouze plánují jejich výrobu.

3. Akciový trh zaplavili „amatérští“ investoři

Boom okolo dotcom bubliny šel ruku v ruce s průlomem v přístupu k akciovému trhu. Nové platformy jako E*Trade umožňovaly investorům snadné online obchodování a správu portfolia, aniž by museli noví investoři využívat služeb profesionálních makléřů. Dostupnost spolu s prudkým růstem akcií přitáhly na trh miliony nových investorů, z nichž mnozí nakonec přišli o své úspory.

Aktuálně to je především Robinhood a další mobilní obchodní platformy, jež přilákaly novou generaci investorů, kteří v podstatě berou obchodování s akciemi jako hru. Mimochodem, viz bod 2. výše, broker Robinhood už také míří na burzu

Mezi desítkou nejobchodovanějších akcií platformy Robinhood je na 2. místě Tesla a na 5. místě Nio. V první stovce nejvíce obchodovaných akcí je pak hned 9 zástupců odvětví EV, kteří se těší výjimečné popularitě mezi novými investory. Tito nováčci přitom mají často zanedbatelné nebo vůbec žádné zkušenosti s investováním.

4. Cílové ceny akcií odtržené od reality

V roce 1999 byli analytici nuceni pravidelně zdvojnásobovat své cenové cíle, aby udrželi krok s prudkým růstem ceny akcií.

To vytvořilo zpětnovazebnou smyčku, která dávala některým investorům falešný pocit jistoty, že vyšší cílové ceny analytiků ospravedlňují aktuální růst technologických akcií. Na konci roku 1998 se tak například Amazonu přisuzovala cílová cena 400 dolarů, která činila v té době dvojnásobek tehdy obchodované ceny. Tento odhad analytika Henryho Blodgeta však vyvolal prudký růst akcií Amazon, které tento cíl suše překonaly, a navíc došlo i k růstu konkurentů společnosti v oblasti online prodeje knih.

To se stalo předtím, než se propadl Amazon hluboko pod tuto cenu v době splasknutí dotcom bubliny.

Dnes hraje roli hlavního věrozvěsta akciového trhu Cathie Wood zakladatelka ARK Invest, jehož ETF v loňském roce zdvojnásobovala svou hodnotu díky prudkému růstu akcií, jako je právě Tesla.

Časná investice Cathie Wood do akcií Tesla jí v loňském roce přinesla zhodnocení 1 000 %. V současnosti však očekává další růst Tesly o 400 % až na cenu 3 000 dolarů za akcii, nehledě na to, že jejím fondům se od začátku roku zrovna dvakrát dobře nedařilo.

5. Nástup revoluční technologie

Snad nejdůležitější podobnost mezi EV akciemi a první generací internetových společností je v tom, že jsou obě skupiny podniků prvními reprezentanty významné technologické revoluce. V 90. letech intenzivně probíhala debata, zda je transformační síla internetu skutečně trvalá. Dnes je jasné, že internet změnil téměř každý aspekt našeho moderního života.

Z pohledu investorů tak největší výzvou spojenou s boomem okolo internetových akcií nakonec nebylo rozpoznání, zda je internet revoluční technologií, ale nalezení vítězných akcií.

Nyní se rovněž zdá, že EV technologie dosáhla bodu zlomu a vypadá relativně jistě, že se stane mainstreamem, a nakonec bude většina aut elektromobily. Které konkrétní společnosti však budou vítězi je otázkou.

Tradiční automobilky jako Volkswagen a General Motors také přetvářejí své podniky, aby mohly vyrábět elektromobily ve velkém a trh je odměňuje prudkými růsty cen akcií. Na koho budete sázet vy?

Slovo závěrem

Je velmi pravděpodobné že elektrická vozidla nakonec zvítězí v boji se spalovacími vozy. V budoucnu však nakonec zbyde pouze několik málo společností, které ovládnou EV trh, a mnoho z nich vybledne. Zvláště kvůli tomu, že nyní jsou marže v automobilovém průmyslu poměrně nízké a výdaje na vývoj astronomické.

Vzhledem k této skutečnosti by tak investoři měli snížit svá očekávání ohledně EV akcií. Stejně jako na přelomu milénia se jejich ocenění nakonec vrátí blíže k historickým průměrům, jakmile se mánie kolem nové průlomové technologie uklidní.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎