Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 skvělé akcie v poměru cena/výkon. Využití EPS v praxi

Publikováno
3 skvělé akcie v poměru cena/výkon. Využití EPS v praxi
Zdroj: depositphotos.com

Odvěká investiční otázka, jak určit akcii se zajímavým potenciálem růstu, dala vzniknout mnoha metodám definování potencionálně ziskové akcie. Jednou z často používaných metod je identifikace zajímavé akcie podle EPS (zisk na akcii – earnings per share). Nicméně ještě důležitější, než samotné EPS, je jeho vývoj v čase. Proto si v tomto článku ukážeme praktické příklady toho, jak EPS využít v praxi a rovnou se podíváme na 3 společnosti, které by podle EPS mohly být pro investora zajímavé.

Ukazatel EPS informuje investory o rentabilitě firmy, tedy o její ziskovosti.

Informace, která zajímá každého investora, než provede nákup akcie, je to, zda společnost emitující tuto akcii, peníze vydělává, nebo prodělává a zda se tento hospodářský výsledek odráží i v ceně akcie. Jde totiž o to, že společnost s levnými akciemi a vysokými zisky, má mnohem větší potenciál, než společnost s vysokými zisky a zároveň vysokou cenou akcií. Přesně tuto informaci poskytuje EPS. Díky němu lze pořídit více levných akcií s vysokým potenciálem.

Ovšem samotné EPS k tomuto určení nestačí. Pro praxi je výhodnější sledovat vývoj EPS v čase. Pokud křivka EPS v čase roste, znamená to, že společnost dokáže generovat vyšší zisk a zároveň její akcie jsou vůči tomuto zisku stále levné. Čím vyšší hodnoty EPS v čase dosahuje, tím může být společnost zajímavější investicí.

Zdroj: macrotrends.net
Porovnání EPS společností Tesla, Exxon Mobile a Broadcom
Porovnání EPS společností Tesla, ExxonMobil a Broadcom

Na obrázku výše je zobrazen právě vývoj EPS u společností Tesla, ExxonMobil a Broadcom, jejichž EPS v čase roste, což je přesně to, co chce investor vidět. Analýza akcií podle vývoje EPS v čase není určitě samospásná metoda. Stále platí, že při výběru akcií by měl investor přihlédnout k aktuální fundamentální stránce a samotný nákup akcie časovat pomocí technické analýzy cenového grafu. Nyní se již pojďme podívat na samotné akcie, jejichž EPS v čase zajímavě roste.

1) Tesla

Tato známá technologická společnost disponuje hodnotou EPS 4,07. Tržby společnosti Tesla meziročně vzrostly o 38,34 %. Růst se očekává i v následujících letech. V roce 2023 by měly tržby stoupnout na hodnotu 100,2 miliard USD a v roce 2024 až na necelých 130 miliard dolarů. Tesla ovšem nevyplácí dividendy.

Akcie Tesla celý letošní rok rostou ze svého minima z přelomu roku. Nejbližší cenová úroveň, která může v jejich růstu bránit, se nachází na hodnotě 250 USD a tvoří ji neuzavřený prodejní gap, který je v konfluenci s 50 % Fibonacciho retracementu. I na další úrovni retracementu se nachází rezistence, která je ovšem tvořena cenovými maximy z poloviny loňského roku.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Tesla
Měsíční akciový graf společnosti Tesla

2) ExxonMobil

Tato ropná společnost vykázala meziroční nárůst tržeb 28,83 %. Ovšem po rekordním roce se v tom letošním očekává pokles tržeb na hodnotu 386 miliard dolarů. K poklesu by mělo dojít i další rok, kdy by tržby měly klesnout až na 366,4 miliard USD. EPS této společnosti je 14,06. ExxonMobil vyplácí akcionářům kvartální dividendu 0,91 USD.

V letošním roce to vypadá, že dvouletý akciový růst bude ukončen. Akcie ExxonMobil konsolidují na vrcholu svého cenového růstu s tím, že již otestovaly hodnotu nejbližšího supportu. Pokud dojde k výraznější cenové korekci, může dojít k pádu až na hodnotu 85 USD, kde se nachází cenová minima a 38,2 % Fibonacciho retracementu. Pokles pod tuto hodnotu by již znamenal konec růstového sentimentu na těchto akciích.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti ExxonMobile
Měsíční akciový graf společnosti ExxonMobil

3) Broadcom

Tato polovodičová společnost evidentně těží ze zájmu investorů o moderní polovodičové technologie. Akcie Broadcom pomocí silně volatilní cenové svíčky prorazily nad hodnotu svých dosavadních maxim. Tam také ale došlo k cenovému poklesu, který nejspíše souvisel s výběrem zisků. V současné době historická cenová maxima tvoří nejbližší support.

Tato společnost vygenerovala meziroční růst tržeb 16,83 % s tím, že původní prognózy predikovaly mírný růst i pro následující roky. Prozatím nedošlo k přecenění letošních hospodářských cílů společnosti, nicméně vzhledem k enormnímu zájmu o polovodičové akcie budou současné predikce nejspíše mnohonásobně překonány. EPS této společnosti činní 37,64 a akcionářům je vyplácená kvartální dividenda v hodnotě 4,6 USD.

Zdroj: tradingview.com
Měsíční akciový graf společnosti Broadcom
Měsíční akciový graf společnosti Broadcom

Závěr

EPS je velmi oblíbená metoda určení ziskovosti společnosti. Myšlenka výběru akcií podle vývoje EPS v čase spočívá v identifikování takových akcií, které jsou vůči zisku společnosti podhodnocené a mohly by v budoucnu realizovat zajímavé zhodnocení. Pro kvalitní analýzu společnosti je vhodné sledovat vývoj EPS v čase a čím vyšší hodnoty společnost dosáhne, tím vyšší mohou mít akcie potenciál růstu. V článku jsme se také blíže podívali na akcie společnosti Tesla, ExxonMobil a Broadcom, které disponují právě v čase rostoucím EPS.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
11
1

Autor

Soukromý obchodník a investor, který se pohybuje na finančních trzích již od roku 2014. Obchoduje swingové obchodní strategie na forexu, akciích a komoditách. Mezi jeho oblíbené analytické nástroje patří především technická analýza cenového grafu. Své obchodní dovednosti podpořil také veřejnou equity svého obchodního účtu.

Martin získal titul Ph.D. z oboru financí a své znalosti a zkušenosti využívá nejen při vlastním obchodování, ale také při svých analýzách finančních trhů. Díky tomu může čtenářům předat mnoho drobných postřehů z chování trhů, které nemusejí být na první pohled zřejmé, ale tvoří tenkou hranici mezi úspěchem a neúspěch na finančních trzích.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎