Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7. díl Seriálu fundamentální analýzy – Analýza sentimentu s COT reportem

7. díl Seriálu fundamentální analýzy – Analýza sentimentu s COT reportem
Zdroj: depositphotos.com

Každý trader ví, že pokud vůbec někdo na trhu může ovlivnit směr pohybu ceny nějakého instrumentu, pak to nejspíš budou velké banky nebo jiné významné instituce, například významní producenti komodit.

Vidět do karet těmto hráčům a rozumět tomu, co a proč to dělají, může být pro určité tradingové styly velkou výhodou. V našem článku se dnes proto můžete seznámit s COT reportem, který určitý náhled “za oponu” nabízí.

Analýza sentimentu s COT reportem stručně

  • Zprávu COT zveřejňuje každý týden Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC). Poskytuje rozpis otevřených pozic u futures a opcí na trzích s komoditami a finančními nástroji, které drží různé typy obchodníků.
  • Zpráva rozděluje obchodníky do tří hlavních kategorií: komerční obchodníci (hedgeři), nekomerční obchodníci (velcí spekulanti) a neohlášení obchodníci (malí spekulanti).
  • Zkoumáním pozic těchto různých typů obchodníků, zejména nekomerčních (spekulativních) obchodníků, mohou analytici posoudit náladu na trhu. Pokud jsou pozice spekulantů silně zastoupeny jedním směrem, může to naznačovat býčí nebo medvědí sentiment.

Co je COT report?

COT report (The Commitments of Traders) je zpráva publikovaná CFTC (Commodity Futures Trading Commission – Komise pro obchodování s komoditami), která poskytuje analýzu pozic na vybraných trzích, na kterých alespoň 20 obchodníků drží pozice, které splňují kritéria stanovená CFTC.

COT report se používá pro analýzu sentimentu. Mnoho traderů a spekulantů tyto informace využívá jako potvrzení směru long nebo short daného instrumentu.

Report je publikován každý pátek a obsahuje informace o pozicích, které byly drženy v úterý. To znamená, že data jsou 3 dny zpožděná. Report je publikován zde: Commitments of Traders | CFTC

Jak COT report vypadá a co obsahuje?

Každý týdenní COT report obsahuje informace o držených dlouhých (long) pozicích, krátkých (short) pozicích, otevřených pozicích (open interest) a o změně těchto pozic oproti minulému týdnu.

  • Short – Počet pozic, které jsou prodejní, tedy na pokles ceny.
  • Long – Počet pozic, které jsou nákupní, tedy na nárůst ceny.
  • Open interest – Počet otevřených kontraktů, které nebyly ještě vypořádány.

Existují 2 formáty COT reportu:

  • Starý formát reportu
  • Nový formát reportu s podrobnějším rozdělením skupin obchodníků

Starý i nový formát reportu podává informaci o pozicích dvou základních skupin, které se na trhu s futures pohybují:

  • Zajišťovatelé (tzv. hedgers) – Tato skupina typicky na trh něco dodává a ostatním to prodává. Cílem této skupiny je zajištění proti negativnímu pohybu ceny. Příkladem jsou farmáři, kteří dodávají třeba kávu. Tím, že se zajistí, tak sníží riziko dopadu pohybu ceny komodity na jejich finanční hospodaření. Tato skupina je nejvíce býčí na cenovém dnu a nejvíce medvědí na cenovém vrcholu.
  • Spekulanti – Tato skupina nic nevyrábí a ani danou komoditu nevlastní. Její zájem je především s daným kontraktem vydělat spekulací na vývoj ceny. Jsou to tedy tradeři, kteří sledují dlouhé trendy. Pokud chcete obchodovat dlouhodobé trendy, měli byste tuto skupinu rozhodně sledovat.

Spekulanti živí dlouhodobé trendy, zatímco zajišťovatelé trendy ukončují.

Podrobnější členění skupin obchodníků, tak jak je uvedeno v originálních COT reportech, máme v této tabulce:

Stará verze COT Nová verze COT s podrobnějším členěním obchodníků
COT pro komodity a měny, indexy a bondy je stejné COT pro komodity COT pro měny, indexy, bondy
Commercials

 

(Dále jen zajišťovatelé nebo hedgers)

Sem patří producenti, výrobci nebo obchodníci s danou reálnou komoditou Producenti, obchodníci a zpracovatelé

(Dále jen zajišťovatelé nebo hedgers)

Tato skupina danou komoditu produkuje, nebo zpracovává nebo prodává. Tato skupina většinou nespekuluje, ale zajišťuje se proti nepříznivému pohybu ceny komodity Dealeři

 

(Dále jen zajišťovatelé nebo hedgers)

Banky a jiné finanční instituce, které vytvářejí a tedy prodávají finanční produkty klientům. Většinou nespekulují, ale zajišťují se proti riziku
Non-Commercials

(Dále jen spekulanti)

Velcí spekulanti, například hedgeové fondy Swap Dealers Asset management Penzijní fondy, pojišťovny a firmy s institucionálními investory
Managed Money

(Dále jen spekulanti)

Hedgeové fondy, které s daným kontraktem spekulují Leveraged funds

(Dále jen spekulanti)

Hedgeové fondy, které s daným kontraktem spekulují.
Ostatní Ostatní Ostatní

Jak originální COT report v novém formátu pro komoditu (vybrali jsme futures na pšenici) vypadá, můžete vidět na této ukázce:

COT report

Tato podoba reportu je ovšem prakticky téměř nepoužitelná. Pro smysluplné využití reportu je potřeba mít k dispozici časovou řadu údajů a k tomu zároveň pohyb ceny daného instrumentu.

Naštěstí existuje několik zdrojů, kde tyto údaje můžete získat zdarma:

  • www.myfxbook.com: Zde jsou informace ve starém i novém formátu pouze pro měnové páry.
  • www.spreadcharts.com: Zde jsou měny, komodity a indexy ve starém formátu.
  • www.tradingster.com: Zde jsou měny, komodity a indexy ve starém i v novém formátu.
  • www.tradingview.com: Zde je možné stáhnout si indikátory, které ukazují aktuální stav COT pozic přímo v cenovém grafu. Tyto indikátory zobrazují COT data na vybraných měnách.
Poznámka

Poznámka: aplikace spreadcharts do výpočtu pozic započítává nejen futures ale také opce. Ostatní uvedené aplikace pracují pouze s futures, což je dostačující.

Příklad vývoje pozic spekulantů a zajišťovatelů (hedgers) si ukážeme na aplikaci Spreadcharts.com.

COT report pro euro
EURUSD a COT pozice spekulantů a zajišťovatelů. Zdroj: Spreadcharts.com

V horním okně je cena futures na euru a v dolním okně pak je vývoj změny celkových pozic spekulantů (zelené) a zajišťovatelů (červené). Protože motivace držení pozice na futures kontraktu jsou u těchto dvou skupin většinou opačné, projevuje se to také v pozicích, které tito hráči zaujímají.

Když velcí spekulanti spekulují na long, tak zajišťovatelé často zaujímají short pozice, aby se zajistili proti neočekávanému propadu ceny.

Pokud jsou naopak velcí spekulanti na daném kontraktu spíše short, pak zajišťovatelé jsou naopak většinou long.

Zajímavou možnost prezentace COT dat přímo v cenovém grafu nabízí indikátory, které jsou k dispozici na Tradingview.com.

Pro naši ukázku jsme vybrali indikátor, který ukazuje pouze celkové čisté pozice spekulantů. Cenový graf je pár EUR/USD. Fialová čára ukazuje celkové čisté pozice spekulantů na euru a histogram pak zřetelně odlišuje, kdy byly celkové čisté pozice záporné a kdy kladné.

EURUSD a COT pozice spekulantů. Zdroj: Tradingview.com

Je možné si všimnout, že mezi cenovým grafem a vývojem celkových čistých pozic je určitá korelace. Sledování velkých spekulantů tedy může být skutečně přínosem.

Závěr

Nyní tedy víte, co to COT report je, jak vypadá a kde tyto informace vyhledat. V navazujícím článku se podíváme na to, jakým způsobem COT report využít při samotném tradingu.

Máte nějaké dotazy ohledně COT reportů? Napište nám níže do komentářů, rádi vám pomůžeme.

Další zdroje informací

  • Medium (Understanding Market Sentiment and the Commitment of Traders (COT) Report)
  • DailyFX (What is the Commitment of Traders (COT) Report?)
  • Investopedia (How a Commitments of Traders (COT) Report Works, Types, Example)
Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vladimír vystudoval ekonomiku a management na VUT – Podnikatelské fakultě v Brně. Je držitelem mezinárodního účetního certifikátu ACCA, což mu dává solidní předpoklady pro analýzy účetních výkazů firem. Zkušenosti s oceňováním firem a auditem velkých mezinárodních společností kotovaných na burze získal u PricewaterhouseCoopers. Později působil v bankovnictví na pozicích ředitele controllingu a interního auditu.

V roce 2017 zahájil svoji novou kariéru soukromého analytika a copywritera se zaměřením na finanční trhy, investice, trading a různá podvodná schémata. Kromě psaní článků a e-booků o financích se Vladimír věnuje výuce angličtiny. Je aktivní na platformě X, kde jej můžete sledovat pod profilem KMFTraders.

Motto: “Na každém kroku záleží. Keep moving forward.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (1 komentář)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ondřej

Dobrý den, nerozumím počtu long a short pozic. Vždy je totiž na jedné straně obchodu ten, kdo kupuje a na druhé kdo prodává, jak může být počet short pozic jiné číslo než long pozic hmm?

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 74 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.