Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

3 nebezpečné investice, které vám můžou rychle vysát peněženku a kam investovat namísto nich

Publikováno
3 nebezpečné investice, které vám můžou rychle vysát peněženku a kam investovat namísto nich

Investování na akciových trzích nabízí velmi perspektivní potenciál, avšak ruku v ruce s tím jde také investiční riziko. Proto je potřeba vědět, kam vložit své peníze. Někdy může být těžké vybrat tu správnou investici nebo na první pohled rozpoznat, že se pouštíte do velké bubliny.

Právě proto vám dnes přiblížíme 3 typy investic, které vám sice mohou přinést vysoké zisky, ale rychle vás mohou dovést i ke krachu. O které se jedná? A do čeho byste měli raději investovat?

1. IPO – initial public offering

IPO neboli prvotní úpis akcií označuje moment, kdy se společnost poprvé rozhodne nabídnout své akcie veřejnosti přes nějakou burzu. Jelikož jsou zprvu nabízeny za nízké ceny, jsou jedním z nejoblíbenějších typů investic, které mohou během několika let přinést vysoké zhodnocení. Ne vždy se však jedná o výhodnou investici.

IPO může představovat i vysoké riziko, a to hlavně kvůli nejistotě, která je často obklopuje. Jen v málo případech je možné přesně odhadnout, jak se bude takovým akciím dařit.

Některé z nich jsou totiž často nadhodnocené a ihned po svém úpisu stagnují nebo klesají. Jedním z příkladů může být IPO Lyftu, které bylo v roce 2019 jedním z nejočekávanějších. Ze začátku cena akcií zaznamenávala rychlý růst, přičemž na konci roku přišel prudký pokles o celých 43 %.

Kam raději investovat:

Mnohem lepší investicí, než IPO jsou již prověřené akcie, které se na burze drží alespoň jeden rok. Stále se může jednat o rizikové společnosti, ale můžete si udělat alespoň matný obrázek o tom, jaká bude výkonnost jejich akcií v budoucnu.

Navíc je i po takové době možné najít mnohem více informací o samotné společnosti, jejich financích apod., což vám usnadní výběr správného titulu. Alternativně jděte mnohem přívětívější cestou (i za cenu nižšího potenciálu) a hledejte hodnotové akcie.

2. Rizikové společnosti s vysokými dividendovými výnosy

Dividendové akcie jsou nepochybně skvělým pasivním příjmem, který vám může vydělávat peníze i po dobu několika let. Důležité je se při jejich výběru zaměřit na všechny důležité parametry – nejen na hodnotu dividendového výnosu.

To, že společnost vyplácí vysoké dividendy neznamená, že se jedná o prosperující business. Ve skutečnosti mohou takové společnosti stagnovat, což se může brzy projevit i na meziročním snižování dividend. Klíčové je investovat do společností, které mají již nějakou historii a je možné si ověřit, že jsou důvěryhodné.

Kam raději investovat:

Pokud chcete investovat do dividendových akcií a zbytečně neriskovat, je dobré porozhlédnout se po titulech, které se označují jako dividendový aristokraté.

V tomto případě se jedná o společnosti, které nepřetržitě zvyšují dividendy již po dobu 25 a více let. Jsou to například Coca-Cola nebo Johnson & Johnson.

3. Penny stocks

Penny stocks se obvykle obchodují za cenu nižší než 5 dolarů, přičemž většina z nich nedosahuje ani ceny 1 dolaru. Právě proto jsou často v hledáčku začínajících investorů. Tento typ akcií emitují především malé společnosti, které nemají možnost zalistovat své akcie na velkých burzách.

S nízkými cenami přichází i vysoké riziko, a to hned z několika důvodů. Prvním z nich je jejich rychle kolísající cena, která je ovlivňována právě velikostí daných společností (nízkou tržní kapitalizací), které jsou mnohem více volatilní.

Dalším důvodem k obezřetnosti je i málo informací, které jsou při výběru investice klíčové. Malé podniky nemají dlouhou historii, a je prakticky nemožné odhadnout, zda se jim bude v jejich podnikání dařit či naopak.

Ze všech těchto důvodů jsou Penny stocks doporučovány zejména zkušenějším investorům, kteří si mohou dovolit investovat do vysoce rizikových akcií.

Kam raději investovat:

Možnou a výhodnější alternativou jsou takzvané frakční akcie neboli investování do zlomků dražších akcií, které nabízí například i internetová peněženka Revolut.

Můžete tedy investovat do titulů velkých společností jako je například Apple nebo Amazon. Na rozdíl od Penny stocks máte mnohem větší jistotu, a i dostatek informací o tom do čeho doopravdy investujete.

Závěrem

Úspěšný výběr investice nepochybně představuje velkou výzvu, a to nejen pro úplné nováčky. Pokud chcete být úspěšní a vyhnout se případným nepříjemnostem, je dobrou volbou neinvestovat do rizikových akcií. Některé z nich vám sice mohou přinést velké výdělky, ale i velké ztráty. Nezapomínejte ani diverzifikovat do více stabilních a již prověřených titulů najednou.

Máte i jiné tipy na lepší alternativy? Podělte se s námi o ně v komentářích.

Líbil se vám tento článek?
13
1

Autor

Milovnice a nadšenkyně do financí, investování a kryptoměn. O finančních, ale i technologicky laděných tématech píše již od roku 2016. Kromě akciových trhů s nadšením sleduje nejnovější trendy v oblasti startupů, ale i velkých hráčů v široké škále odvětví od e-commerce a AI až po elektromobilitu nejen ve světě, ale i v našem malém českém rybníčku.

Nikola se však věnuje i tématům spojených s bankovnictvím, pojišťovnictvím či půjčkami, jejichž recenzování věnuje podstatnou část svého času. Ve všech případech jí však záleží na tom, aby si její texty našly cestu nejen ke zkušeným čtenářům a investorům, ale i úplným nováčkům ve světě financí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.