Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Druhy akcií: Vyznáte se v akciích? Jaký je rozdíl mezi akcií kmenovou a prioritní?

Druhy akcií: Vyznáte se v akciích? Jaký je rozdíl mezi akcií kmenovou a prioritní?

Druhy akcií: Vyznáte se v akciích? Jaký je rozdíl mezi akcií kmenovou a prioritní?

Akcie jsou dokladem, že jste vložili peníze do dané společnosti a máte v ní majetkový podíl s určitými právy. Ovšem to již jistě víte z naší rubriky věnované akciím. Víte ale, jaké jsou druhy akcií, a jak se liší? Pokud ne – přečtěte si tento článek.

Obsah článku

1.Akcie zakladatelské2.Akcie kmenové3.Akcie prioritní4.Akcie zaměstnanecké (již zrušeny)5.Akcie zlaté (již zrušeny)6.Akcie s rozdílnou váhou hlasů7.Jiné druhy akcií se zvláštními právy8.Akcie zaknihované9.Akcie listinné10.Akcie na jméno11.Akcie na majitele12.Diskuze k tématu

Pokud s akciemi začínáte, zavítejte nejdříve do naší rubriky o akciích. V rubrice se dozvíte, co je to akcie, proč akcie vznikly, jak se akcie vydávají, kde akcie obchodovat a mnoho dalšího.

Akcie můžeme dělit z několika hledisek. Například dle sektoru společnostiakcie energetické, technologické, nebo dle ekonomické návaznosti cyklické, necyklické. V tomto se článku podíváme na úplný začátek, na právní formy akcií.

Akcie zakladatelské

Zakladatelské akcie jsou v zásadě kmenové akcie, jen jsou vydané při založení společnosti. Lze tedy říct, že jde o první emisi kmenových akcií.

Akcie kmenové

Majitel kmenové akcie má 4 základní práva, nic víc:

  • Právo podílet se na řízení společnosti (valná hromada)
  • Právo na zisk společnosti (dividendy)
  • Právo na likvidačním zůstatku
  • Přednostní právo – na úpis nových akcií (v takové míře, že podíl na společnosti zůstane nezměněn). Úpis dalších akcií uskutečnila v roce 2020 například Tesla a to v hodnotě 2,3 miliardy dolarů.

Akcie prioritní

Akciová společnost může, ale nemusí vydat prioritní akcie. Prioritní akcie mají obvykle přednostní práva (oproti kmenovým akciím).

Přednostní právo se typicky vztahuje na výplatu dividendy nebo na podíl na likvidačním zůstatku. Majitelé prioritních akcií za své výsady nejčastěji zaplatí absencí hlasovacího práva – možností podílet se na řízení společnosti. V případě velkých společností a minoritním podílu na společnosti to je zanedbatelný „poplatek“.

Akcie zaměstnanecké (již zrušeny)

Od 1. ledna roku 2001 jsou zrušeny. Byly vydávány pouze zaměstnancům, a to za zvýhodněnou cenu. Jednalo se o motivaci zaměstnanců. V případě opuštění zaměstnavatele musel zaměstnanec akcie prodat zpět firmě nebo jinému zaměstnanci.

Akcie zlaté (již zrušeny)

Zlaté akcie byly vydávány pro potřeby spojené s privatizací státních podniků na počátku 90. let 20. století.

Akcie s rozdílnou váhou hlasů

Typicky je v hlasovacím právu uplatněna proporcionalita mezi počtem hlasů akcionáře plynoucí z jeho účasti ve společnosti a jeho podílu na základním kapitálu.

V minulosti jsme se ovšem setkali i s akciemi, které měly toto právo znásobeno. Stalo se tak ve Francii, kde byl později upraven maximální násobek hlasovacích práv na 2.

Akcie s rozdílnou váhou hlasů jsou poměrně vzácné, ale také se vyskytují, znali jste je? Podělte se o vaši zkušenost v komentářích.

Jiné druhy akcií se zvláštními právy

S akciemi se mohou pojit i další práva. Tyto akcie nejsou příliš časté. Pokud na ně ale narazíte, nejčastěji uvidíte úpravu podílu na zisku nebo na likvidačním zůstatku. Tyto akcie mohou upravovat i hlasovací práva, a tak bychom zde mohli zařadit i akcie s rozdílnou váhou hlasů.

Je otázkou, zda lze mezi zvláštní práva dát i povinnosti. Zde je potřeba být opatrný, a proto se společnosti do těchto akcií příliš nepouštějí, pohybujeme se na hraně legislativy.

Akcie zaknihované

Zaknihované akcie nemají materiálovou podobu. Existují ve formě záznamu u centrálního depozitáře cenných papírů jako účetní záznam.

Akcie listinné

Listinné akcie mají hmotnou podobu. Skládají se z tzv. pláště a kuponového archu. Plášť obsahuje jméno a sídlo společnosti, jmenovitou hodnotu akcie, její formu, datum emise, číselné označení, případně další informace. Na kuponovém archu najdete kupóny, které představují právo na výplatu dividendy.

Akcie na jméno

Akcie je vydaná na jméno fyzické nebo právnické osoby. V zaknihované podobě je nutné předávat informaci o převodu. Akciová společnost, která akcie na jméno vydala, má povinnost vést seznam akcionářů, které cenné papíry drží.

Akcie na majitele

Někdy též akcie na doručitele. Tyto akcie jsou bez omezení převoditelné. Jedná se o téměř anonymní investování. Současní ani noví majitelé nemají povinnost nákupy, prodeje či držení akciové společnosti hlásit.

Pokud vás tento článek zaujal a s akciemi ještě neobchodujete nebo do nich neinvestujete, podívejte se na naše video, kde u brokera XTB ukazujeme, jak jednoduše nákup akcií probíhá. 

 

Znali jste všechny druhy akcií? Držíte nějaké akcie v listinné podobě? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s akciemi.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo